1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. Wirtualna asystentka Samsung Sam — czy zastąpi asystenta głosowego Bixby?

Technologia

1 miesiąc temu

Wirtualna asystentka Samsung Sam — czy zastąpi asystenta głosowego Bixby?

Online Telefony i tablety
3
0
0
3
0

Wirtualna asystentka Samsung Sam wywołała duży szum wśród Internautów! Do sieci wyciekły grafiki przedstawiające animowaną postać, która wkrótce ma zastąpić Bixby — asystentkę urządzeń Samsung. Nowy projekt firmy, a może akcja promocyjna? Sprawdzamy!

Czy Sam będzie nową wirtualną asystentką Samsunga? Wszystko, co wiemy do tej pory

Na początku czerwca w Internecie zawrzało, a to wszystko za sprawą kreatywnej agencji Lightfarm, która ukazała na swojej oficjalnej stronie internetowej postać Sam — wirtualnej asystentki Samsunga. Użytkownicy pokochali nową bohaterkę, jednak grafiki w bardzo szybkim czasie zniknęły z sieci. Projekt został owiany tajemnicą, a Samsung Group nie skomentowała wizji wdrożenia nowego asystenta głosowego. Czy mamy do czynienia z przeciekiem i rzeczywiście można spodziewać się pojawienia zastępczyni Bixby?

samsung sam - asystent wirtualny
Źródło: Lightfarm Studios

Sam prezentuje się znakomicie! To animowana przedstawicielka firmy Samsung ubrana w strój pracownika sklepu brandu, co potwierdza napis umieszczony na koszulce. Dodatkowo jej atrybutem jest najnowszy model smartfonu — Galaxy S21 Ultra! Animowana postać ma przyjazny wygląd, brązowe włosy średniej długości i duże oczy w kolorze niebiesko-fioletowym.

Zobacz też: Najnowsza aktualizacja Androida – szczegółowe informacje o Android 12

Na materiałach, które zamieściła Lightfarm największe wrażenie robi ilość gestów wykonywanych przez Sam oraz mimika jej twarzy. Taka wizualizacja skłoniła użytkowników do wysnucia kilku teorii na temat przyszłej roli asystentki. Przypuszcza się, że Sam to projekt inteligentnego asystenta głosowego, który zajmie miejsce Bixby i ułatwi posługiwanie się urządzeniami Samsung. Niektórzy zakładają, że wesoła postać to tylko wizualizacja wirtualnego asystenta, którego będzie można spotkać w salonach sprzedaży Samsung Galaxy Store, a inni uznają te działania za akcję promocyjną. Mimo usunięcia materiałów z oficjalnej strony Lightfarm, grafiki zyskały dużą popularność w mediach społecznościowych, a użytkownicy obdarzyli Sam wielką sympatią!

Jak działają głosowi asystenci i do czego służą — podstawowe informacje

Asystent głosowy to intuicyjny interfejs użytkownika oparty na sterowaniu mową. Taka funkcja pojawia się w smartfonach i innych urządzeniach elektronicznych, a jej głównym celem jest kontrolowanie sprzętu i obsługa aplikacji. Do zadań wirtualnego asystenta należy: wyszukiwanie informacji w sieci, planowanie dnia, zawiadamianie o aktualnej pogodzie, tłumaczenie języków, odtwarzanie muzyki, tworzenie wiadomości i notatek, wykonywanie połączeń czy sterowanie funkcjami inteligentnego domu. Praca głosowego asystenta polega na realizacji poleceń wypowiadanych przez użytkownika i spełnianiu jego nowo pojawiających się potrzeb.

Bixby, czyli dotychczasowy asystent głosowy Samsunga — jaką pełni rolę? Jak może działać Sam?

Bixby to wirtualna asystentka Samsunga, która znana jest użytkownikom smartfonów od 2017 roku. Asystent głosowy dostępny jest również na tabletach oraz innych elektronicznych urządzeniach wyprodukowanych przez grupę Samsung jak głośnik Galaxy Home, smartwatch Galaxy Watch czy sprzęty RTV i AGD. Bixby steruje się za pomocą głosu, a w ramach dostępnych funkcji są: sprawdzanie informacji w Internecie, pisanie wiadomości, wykonywanie połączeń oraz ustawianie alarmów, przypomnień i wydarzeń.

Interfejs funkcjonuje aż w 200 krajach, lecz ilość dostępnych języków jest ograniczona — w tym brak polskiego asystenta głosowego. Użytkownicy najczęściej prowadzą rozmowy w języku angielskim. Poza wydawaniem poleceń głosowych można również zlecać Bixby komunikaty tekstowe.

samsung sam
Źródło: dexerto.com

Dlaczego pojawiły się spekulacje na temat nowej wirtualnej asystentki Samsunga Sam, jeśli urządzenia są wyposażone w inteligentnego pomocnika Bixby? Nowa forma komunikacji z użytkownikiem pozwoliłaby w jeszcze lepszy sposób poznać jego potrzeby i codzienne rytuały. Sam będzie w stanie nie tylko udzielić odpowiedzi na zadane pytania i wykonać polecenia, ale także zareagować na nie, używając wyszukanych gestów i mimiki. Dodatkowo firma Samsung wyraża chęć dopracowania swojego systemu asystenta głosowego, który będzie spójny dla większej ilości urządzeń.

Smartfony Samsung w najlepszych cenach

Inni asystenci głosowi oraz ich przewaga nad asystentem telefonów Galaxy

Od wprowadzenia Siri — pierwszego asystenta głosowego urządzeń Apple minęło już 10 lat, a czas ten na planowaniu i wprowadzaniu coraz to bardziej funkcjonalnych wirtualnych asystentów wykorzystało wiele potężnych firm. Dziś liderami cenionymi na rynku są interfejsy oparte na mowie takich wydawców jak Google czy Amazon. Wysokie pozycje wśród asystentów głosowych zajmuje również stale udoskonalana Siri i Cortana, którym Bixby nie może dorównać szeregiem funkcjonalnych możliwości.

Asystent głosowy Google zyskuje uznanie, dzięki nowoczesnemu algorytmowi, który pozwala na swobodną komunikację między użytkownikiem a urządzeniem — bez konieczności posługiwania się sztywnymi komendami. Dostępny jest w polskiej wersji językowej, a z jego pomocą możesz kontrolować wiele sprzętów jednocześnie. Zaleta asystenta głosowego Google jest jednocześnie największym mankamentem Bixby. Mimo wielu starań producentowi nie udało się osiągnąć stopnia komunikacji na tak wysokim poziomie, który wyróżnia inne urządzenia branżowych liderów.

Zobacz też: Funkcja Always On Display — co to dokładnie jest, jak działa i w jakich telefonach jest dostępna?

Czy w takim razie Sam ma szansę przebić innych asystentów?

Jak najbardziej tak! Jeśli wirtualna asystentka Samsunga wykaże się większymi zdolnościami komunikacyjnymi niż poprzednie wersje interfejsu, zdecydowanie ma szansę zawojować rynek inteligentnych pomocników. Wizualizacja Sam jako głosowego asystenta zakłada o wiele więcej niż tylko ułatwienie korzystania z urządzeń za pomocą głosu. Animowana postać stanie się przyjacielem użytkownika, który razem z nim będzie przeżywać codzienne czynności i pomagać w zadaniach.

To nowy wymiar wirtualnej asysty, który oparty o najnowsze technologie wyszukiwarek, a także większe możliwości przechowywania danych i wzbogacenia bazy urządzeń może przyczynić się do ogromnego sukcesu grupy Samsung!

3
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.