1. Scroll
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Funkcja Always On Display — co to dokładnie jest, jak działa i w jakich telefonach jest dostępna?

Poradniki

21.06.2021 15:24

Funkcja Always On Display — co to dokładnie jest, jak działa i w jakich telefonach jest dostępna?

Android i iOS
6
0
2
6
0

Always On Display to praktyczna funkcja podglądu powiadomień na ekranie smartfonu. Obecna jest na smartfonach Samsung i Xiaomi. A iPhone? Jakie inne telefony mają Always On Display? Jak włączyć ten tryb? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w tym poradniku.

Always On Display — co to jest? Podstawowe informacje

Popularyzacja smartfonów około dziesięciu lat temu sprawiła, że zaczęliśmy spoglądać na ich ekrany znacznie częściej, niż w czasach użytkowania telefonów komórkowych. Wraz z nowymi możliwościami pojawił się problem, jakim jest żywotność baterii. Jednym ze sposobów na optymalizację jej czasu pracy jest funkcja „Always On Display”, czyli „Zawsze na wyświetlaczu”.

Always On Display - bateria
Słaba bateria jest problemem wielu współczesnych smartfonów – zastosowanie wyświetlaczy AMOLED może ograniczyć jej zużycie

Co to jest Always On Display? Funkcja ta polega na stałym wyświetlaniu na zablokowanym ekranie smartfonu informacji takich jak nieodebrane połączenia, nieprzeczytane wiadomości tekstowe z komunikatorów (np. SMS, Messenger, WhatsApp), stan naładowania akumulatora, data i godzina oraz powiadomienia z innych aplikacji. Ilość wyświetlanych informacji zależy od indywidualnych preferencji użytkownika.

Always On Display działa na smartfonach z ekranami wykonanymi w technologii OLED i AMOLED. Cechą wyróżniającą takie wyświetlacze jest wyłączenie czarnych partii ekranu. Jako że podczas działania Always On Display większa część wyświetlacza jest czarna, pobór energii z baterii jest niewielki.

Sprawdź też: Usuwanie konta Google z telefonu — jak to zrobić?

Always On Display w telefonach Samsung i innych marek

Pierwszym smartfonem z Always On Display był Samsung Galaxy S7. Koreański gigant technologiczny postanowił wykorzystać maksimum potencjału ekranów Super AMOLED. Wyświetlacze tego typu pobierają jeszcze mniej energii niż AMOLED-owe. Ponadto są od nich jaśniejsze i lepiej odbijają światło słoneczne.

Pomysł Samsunga podchwycili inni producenci. Funkcja Always On Display pojawiła się w smartfonach Xiaomi i Redmi wraz z aktualizacją nakładki systemowej MIUI do wersji 11. Można z niej korzystać na modelach z AMOLED-owymi ekranami tych marek.

Reklama
Always On Display - Galaxy S7
Samsung Galaxy S7 pokazał czym jest Always On Display i jak wygodna to funkcja

Zawsze włączony ekran można aktywować także na niektórych nie flagowych smartfonach Xiaomi. Urządzenie musi jednak spełnić trzy wymogi: posiadać ekran OLED i mieć zainstalowany system Android 9 Pie (lub nowszy) i nakładkę MIUI zaktualizowaną do wersji 11. Następnie należy pobrać aplikację MIUI Themes. Znaleźć ją można w sklepie APKMirror. Należy liczyć się jednak ze zużyciem baterii większym niż w przypadku telefonów z fabrycznie zainstalowanym Always On Display.

Tryb ten można znaleźć także w wielu modelach z wyższej i średniej półki takich marek jak: LG, Sony, Motorola, Huawei, Nokia, OnePlus, Oppo i vivo.

Co ważne, obecność ekranu AMOLED w smartfonie nie oznacza, że tryb ten będzie na pewno dostępny w ustawieniach systemowych. Producenci traktują go jako wyróżnik droższych urządzeń. Przykładem może być Samsung A40, który nie ma Always On Display mimo posiadania wyświetlacza Super AMOLED.

Zamiast tego czasem w smartfonach można spotkać się z podobnie działającym Ambient Display. Informacje na zablokowanym ekranie nie są wyświetlane przez cały czas, ale po podniesieniu smartfonu. Pozwala to zmniejszyć zużycie energii a przy tym korzystać z praktyczności podglądania powiadomień, gdy wyświetlacz jest wyłączony.

Czy Always On Display jest dostępne w iPhone’ach?

Idący własną ścieżką Apple dołączył do grona producentów montujących w smartfonach ekrany OLED w 2017 roku. Pierwszym urządzeniem wyposażonym w ten typ wyświetlacza był iPhone X.

iPhone X wyznaczył na lata kierunek wzornictwa smartfonów. Zainicjował również trend stosowania zabezpieczenia biometrycznego, jakim jest odblokowywanie ekranu trójwymiarowym skanem twarzy. Nie dostał jednak Always on Display. Funkcji tej nie mają także żadne nowsze iPhone’y.

Wyświetlacz zastosowany w nowszych modelach Apple Watch daje nadzieję, że Always On Display zawita także do iPhonów

Być może jednak zmieni się to wraz z najbliższą generacją smartfonów Apple. Branżowe plotki sugerują, że ma się to zmienić wraz z premierą tegorocznego iPhone’a 13. Iskierką nadziei dla zwolenników iOS jest nie gasnący wyświetlacz Retina obecny w smartwatchach amerykańskiego koncernu od czasów Apple Watch Series 5.

Pytaniem otwartym pozostaje, czy wszystkie nowe iPhone’y miałyby Always On Display. Niewykluczone, że Apple pójdzie drogą innych producentów i zarezerwuje ten tryb dla wyższych modeli Pro i Pro Max.

Jakie są możliwości personalizacji opcji wyświetlania na ekranie?

Z praktyczności Always On Display użytkownicy mogą cieszyć się już od kilku lat. Przez ten czas funkcja ta ewoluowała od prostego pokazywania ikon aplikacji do trybu o rozbudowanych możliwościach personalizacji.

Na zablokowanym ekranie można ustawić np. tapetę. Proste początkowo motywy zostały z czasem wzbogacone o efektowne animacje. Innym sposobem na dodanie bardziej osobistego charakteru jest dodanie wymyślonego przez siebie tekstu. Na wyświetlaczu może znajdować się informacja o aktualnie odtwarzanej piosence, prognoza pogody lub plan dnia. Dokładne możliwości konfiguracji zależne są od marki i modelu smartfonu.

Jak włączyć lub wyłączyć Always On Display? Można to zrobić z poziomu menu Ustawienia. Sekcja, w której dostępne są szczegółowe opcje personalizacji, nazywa się zazwyczaj Blokada ekranu, Ekran blokady itp. W samsungach do opcji konfiguracji Always On Display można dotrzeć także z panelu ustawień wysuwanego z góry wyświetlacza. W tym celu należy nacisnąć i przytrzymać odpowiednią ikonę.

Możliwość sprawdzenia nieodczytanych powiadomień to jedna z najbardziej praktycznych funkcji oferowanych przez wiele współczesnych smartfonów. Takie drobnostki podnoszą komfort korzystania ze sprzętu. Ich suma często decyduje o zadowoleniu użytkownika bardziej niż głośno promowane technologie, którymi lubią chwalić się producenci.

Sprawdź też: Recenzja realme 8 Pro – telefon tak dobry, że to aż nudne

6
0

Podziel się:

Komentarze (2)

Witajcie ,niby mam włączona funkcje Always on display. Lecz po zablokowaniu telefonu Samsung galaxy 21 fe 5g . Znika po około 2 sekundy . Opcją oszczędzania baterii jest wyłączona. Pomocy .pozdrawiam Arek

Akurat większość xiami nie posiada AOD więc bład w opisie. Jest co prawda coś podobnego ale nie można tego nazwać „Always On Display” bo to nie jest Always tylko 10 sekund

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.