Wszystko o HMS Core

Technologia

22.06.2021 14:00

Wszystko o HMS Core — najważniejsze informacje o środowisku usług mobilnych HMS Core

Android i iOS Programy i aplikacje
8
2
1
8
2

HMS Core to środowisko usług mobilnych Huawei, które powstało po wycofaniu usług Google z urządzeń producenta. Jego rozwój może uczynić z chińskiego koncernu godnego konkurenta dla Google i Apple. Przyjrzyjmy się rozwiązaniom, które mogą odmienić oblicze rynku technologii.

HMS Core — co to jest?

Czwarta już odsłona środowiska programistycznego to zestaw interfejsów API udostępnianych przez Huawei twórcom aplikacji. API to skrót od słów Application Programming Interface, czyli Interfejs Programowania Aplikacji.

Interfejsy te służą do integracji ze sobą poszczególnych programów. Działając jako łącznik pomiędzy nimi, pozwalają na ich interakcje. Przykładem wykorzystania API są usługi wykorzystujące lokalizację takie jak aplikacje do zamawiania taksówek lub jedzenia.

Programiści projektujący taki program tworzą jedynie jego część, np. moduł służący do dokonywania bezgotówkowej opłaty za przejazd. Dzięki powiązaniu z usługami lokalizacyjnymi innej aplikacji twórcy nie muszą tworzyć map samodzielnie. Pozwala to aplikacjom takim jak np. Uber czy Pyszne.pl korzystać z Map Google do znalezienia położenia użytkownika zamawiającego przejazd lub jedzenie z dowozem.

Pozbawiony dostępu do usług Google Huawei zmuszony jest więc do stworzenia własnego ekosystemu aplikacji. By jednak programy te mogły stanowić konkurencję dla rozwiązań Google, niezbędne jest kompletne środowisko programistyczne. Jest nim właśnie HMS Core 4.0.

Wszystko o HMS Core - twórcy
Huawei ma do zaoferowania całkiem dużo dla twórców aplikacji

Usługi w HMS Core warte uwagi

Jedną z takich usług jest właśnie Location Kit. Umożliwia dokładną lokalizację użytkownika na podstawie danych zbieranych ze stacji przekaźnikowych operatorów, WiFi i Bluetooth i GPS.

Map Kit to z kolei 25 interfejsów programistycznych pozwalających na integrację map i lokalizacji w swoich aplikacjach. Baza danych obejmuje ponad 150 państw wraz z 150 mln adresów budynków oraz 100 mln punktów usługowych. Baza ta dostępna jest w około 40 językach.

Pełny ekosystem nie może dziś istnieć bez usługi przechowywania danych w chmurze. Dzięki Drive Kit projektanci będą mogli powiązać swoje aplikacje z chmurą Huawei. Docelowy użytkownik zyska dzięki temu możliwość zapisywania i synchronizacji plików w czasie rzeczywistym na wielu urządzeniach.

Sprawdź też: AppGallery, czyli alternatywa dla App Store i Google Play. Czy warto korzystać ze sklepu Huawei? Oferta, bezpieczeństwo, wady i zalety

Alternatywą dla logowania się przy pomocy konta Google ma się stać Account Kit. Bazujący na standardzie uwierzytelniania OAUTH 2.0 interfejs pozwala na logowanie się do zewnętrznych aplikacji przy pomocy ID Huawei. Z końcowego odbiorcy zdejmie to konieczność żmudnego logowania się do aplikacji przy użyciu wielu loginów i haseł.

Huawei nie zapomniał również o finansowej stronie przedsięwzięcia. Na zestaw usług HMS Core składa się także Inn-App Purchases. Twórcy programów będą mogli pobierać opłaty za ich użytkowanie, implementować okresy próbne, tworzyć promocje oraz mieć wgląd w realizację płatności.

Dochody z aplikacji to nie tylko bezpośrednie opłaty od użytkowników, ale również reklamy. Częścią HMS Core jest także Ads Kit. API to umożliwia programistom tworzenie modułów personalizacji reklam na podstawie danych analitycznych o przeglądanych stronach internetowych. Co ważne, Ads Kit opierają się na systemie Open Advertising ID (OAID) umożliwiającym jedynie tymczasową identyfikację klienta. Rozwiązanie to opiera się na informacjach pobieranych lokalnie, tylko z urządzenia. Nie są powiązane z kontem Huawei ID, dzięki czemu chroniona jest prywatność użytkownika.

Monitorowanie statystyk użytkowania aplikacji będzie możliwe dzięki Analytics Kit. API te pozwalają monitorować około 500 różnego rodzaju aktywności posiadacza smartfonu. Analiza działań podejmowanych przez użytkownika pozwala lepiej dostosować prezentowane mu treści.

Prężnie rozwijająca się gałąź rozrywki, jaką są gry, znalazła swój wyraz w udostępnieniu Game Service. Za jego pomocą możliwe jest zapisywanie statystyk i osiągnięć gracza, aktualizacja rankingów oraz dawanie nagród za zaliczenie danego celu. Z perspektywy samych twórców przydatna w tym narzędziu jest analiza danych takich jak długość i częstotliwość grania.

Chęć stworzenia całego ekosystemu urządzeń doprowadziła do stworzenia interfejsów ułatwiających komunikację bliskiego zasięgu między sprzętami Huawei. Koncern zadbał także o API ułatwiające uczenie maszynowe, implementację technologii rozszerzonej (AR) i wirtualnej (VR) rzeczywistości, monitorowanie aktywności fizycznej użytkownika oraz wiele innych.

Wszystko o HMS Core - mapy
Na nowszych telefonach Huawei nie skorzystasz chociażby z Map Google – trzeba szukać innych rozwiązań

Dlaczego Huawei nie posiada usług Google?

Polityczne rozgrywki między dwoma największymi mocarstwami świata — USA i Chinami doprowadziły do zakazu współpracy amerykańskich przedsiębiorstw z wieloma chińskimi klientami.

W 2019 roku amerykańska administracja oskarżyła firmę o implementację backdoorów. Są to specjalnie tworzone w zabezpieczeniach systemu luki umożliwiające śledzenie aktywności użytkowników.

Koncern został także obwiniony o szpiegowanie amerykańskich przedsiębiorstw. W tym celu współpracująca z Huawei firma Super Micro Computer miała zamontować na płytach głównych chipy służące do śledzenia działań wykonywanych na komputerach.

Rezultatem nałożonych ograniczeń jest brak możliwości korzystania z Google Mobile Services (GMS) oraz rozwój własnych, konkurencyjnych usług Huawei Mobile Services (HMS).

Sprawdź też: Huawei i Google — czy telefony Huawei bez usług Google są funkcjonalne?

Huawei Mobile Services a usługi Google — działanie

Popularność usług Google wśród producentów urządzeń, twórców aplikacji i klientów oraz wieloletni dystans dzielący oba rozwiązania nie pozostaje bez wpływu na dotychczasowe odczucie z ich użytkowania. Niemniej jednak, działania Huawei dają dobre rezultaty.

Jedną z największych bolączek raczkujących usług Huawei jest ilość aplikacji w sklepie AppGallery. Ich ilość systematycznie się zwiększa. Na razie liczba programów w Google Play jest jednak większa. Sytuację ratują udostępnione przez Huawei narzędzia takie jak wyszukiwarka Petal oraz MoreApps. Oba te programy pozwalają na znalezienie aplikacji nie tylko w autorskim AppGallery, ale również w innych, bezpiecznych sklepach z programami. Wśród nich są repozytoria takie jak Aptoide, Uptodown i APKPure. Petal i MoreApps wyświetlają także strony internetowe właścicieli aplikacji, z których można bezpośrednio pobrać program. W przypadku jego braku wyszukiwarki te proponują przekierowanie do odpowiedniej strony internetowej.

Ta ostatnia funkcja niestety często pojawia się w wynikach wyszukiwania. Przyczyną jest brak dostępu do usług Google, a więc także do aplikacji tworzonych przez koncern z Mountain View. Aplikacje Google’a można wprawdzie przenieść z innego telefonu za pomocą Phone Clone, ale ich działanie może być gorsze niż na smartfonie z GMS.

Innym rozwiązaniem tego problemu jest znalezienie odpowiedniego zamiennika. Zamiast Google Maps można skorzystać z np. Map Petal, a zamiast Chrome z przeglądarki Huawei lub innych.

Wszystko o HMS Core - smartfon
Huawei przez konflikt Chin i USA straciło wielu klientów

Z HMS zintegrowanych jest coraz więcej usług do zamawiania taksówek i jedzenia na wynos, takich jak Bolt i Pyszne.pl. Nie brakuje również aplikacji wielu polskich banków. Bez przeszkód zbliżeniowo mogą płacić posiadacze kont w Pekao i mBanku. Można przy ich pomocy dokonywać opłat korzystając z aplikacji pobranej bezpośrednio z AppGallery.

Po przeniesieniu aplikacji za pomocą Phone Clone transakcji zbliżeniowych mogą dokonywać także klienci ING, Santandera, Aliora, Millenium, Getin Noble i Nest Banku.

Najlepsze telefony oparte na HMS Core

Oferta Huawei obejmuje wiele wartych uwagi smartfonów w różnych cenach. Ich znakami rozpoznawczymi są szybkie, autorskie procesory Kirin oraz aparaty Leica.

Dla osób chcących zakupić model flagowy najlepszą propozycją jest Huawei Mate 40 Pro. Jego zaletami jest szybki procesor HiSilicon Kirin 9000 o taktowaniu do 3,13 GHz, łączność 5G, potrójny aparat z 5-krotnym zoomem optycznym, szybkie ładowanie przewodowe i bezprzewodowe oraz zjawiskowy ekran wypełniający 94% frontu urządzenia.

Wszystko o HMS Core - kupuj
Zastanawiasz się nad smartfonem Huawei? Możesz brać śmiało

Propozycją ze średniej półki cenowej jest Huawei P40. Na jego pokładzie także znajdują się trzy oczka tylnego aparatu oraz przybliżenie optyczne 5x. Możliwość nagrywania filmów przednim aparatem w rozdzielczości 4K to kolejna z wielu zalet tego telefonu.

Kategoria cena/jakość to z kolei królestwo Huawei P40 Lite. Aparat Leica o rozdzielczości 48 MP, duża bateria o pojemności 4200 mAh i 6 GB pamięci RAM. W cenie poniżej 1000 zł to zestaw więcej niż solidny.

HMS Core to fundament przyszłych aplikacji na smartfony Huawei. Dzięki niemu programiści mogą tworzyć w pełni funkcjonalne aplikacje a odcięta od usług Google’a firma pozostać liczącym się rywalem na rynku urządzeń mobilnych.

8
2

Podziel się:

Komentarze (1)

„W 2019 roku amerykańska administracja oskarżyła firmę o implementację backdoorów. Są to specjalnie tworzone w zabezpieczeniach systemu luki umożliwiające śledzenie aktywności użytkowników.

Koncern został także obwiniony o szpiegowanie amerykańskich przedsiębiorstw.”

no nie mogę,od kiedy to koncerny są takie,iż nie sprzedają naszych danych , nie śledzą ,czy to będą amerykanie,czy chińczycy czy rosjanie czy ue , wszyscy robią to i tak za pomocą sieci gsm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *