appgallery sklep

Technologia

17.06.2021 14:38

AppGallery, czyli alternatywa dla App Store i Google Play. Czy warto korzystać ze sklepu Huawei? Oferta, bezpieczeństwo, wady i zalety

Telefony i tablety
12
0
0
12
0

Sklep z aplikacjami Huawei AppGallery jest jednym z wielu istniejących w sieci repozytoriów programów. Coraz większa liczba programów zachęca do wypróbowania jego możliwości. Jak działa AppGallery? Jakie aplikacje można w nim znaleźć? Sprawdź!

AppGallery — co to dokładnie jest i jak działa?

Największymi sklepami z aplikacjami na smartfony są App Store dla urządzeń Apple oraz Google Play, z którego można pobierać programy na smartfony działające pod kontrolą systemu Android.

Posiadacze iPhone’ów mogą pobierać aplikacje wyłącznie z App Store. W innej sytuacji są użytkownicy smartfonów z Androidem. Ten system operacyjny jest otwarty. Dzięki temu można instalować programy nie tylko z Google Play, ale także z innych, mniej popularnych źródeł. 

appgallery telefon
Źródło zdjęcia: Huawei Mobile Services

W jeszcze innym położeniu znajdują się właściciele smartfonów Huawei. Nie mogą oni korzystać z usług Google Mobile Services (GMS), których częścią jest sklep Play. Wynika to z rozgrywek politycznych między Chinami a Stanami Zjednoczonymi. W 2019 roku prezydent USA Donald Trump zakazał firmom ze swojego kraju współpracy z Huawei. Zarzutem strony amerykańskiej jest szpiegowanie obywateli przez chiński koncern.

Ze względu na otwarty charakter systemu na smartfonach Huawei zainstalowany jest system Android. W odróżnieniu od samego Androida usługi Google nie są powszechnie dostępne. Producent, który chce, by na jego smartfonach dostępne były aplikacje Google, musi wystąpić o pozwolenie. Po otrzymaniu zgody i wymaganej certyfikacji Google’a, smartfony z Androidem mają preinstalowany sklep Google Play. Z wyżej wymienionej przyczyny, Huawei takiego pozwolenia nie otrzymuje.

Rozwiązaniem zastosowanym przez Huawei jest rozwijanie własnego sklepu z aplikacjami — AppGallery. Istniał on na długo przed nałożeniem zakazu współpracy z Huawei przez amerykańską administrację. Prawdziwego rozpędu jego rozwój nabrał jednak właśnie po restrykcji nałożonej przez Donalda Trumpa.

Oferta AppGallery od Huawei — aplikacje dostępne w sklepie, użytkowanie

AppGallery, część składowa Huawei Mobile Services (HMS) jest obecnie dużą bazą popularnych programów. Pamiętaj jednak, że w porównaniu z Google Play lista aplikacji jest jednak mniejsza.

Najważniejsze programy, które powinien zainstalować użytkownik smartfonu Huawei, to agregatory aplikacji Petal i MoreApps. Jest to sprytny sposób na obejście zakazu współpracy amerykańskich firm z chińską korporacją.

appgallery aplikacje

Popularne amerykańskie aplikacje, takie jak Facebook, Messenger, WhatsApp, Instagram, Netflix, HBO GO, pakiet Office i Skype nie są dostępne w AppGallery. Można je pobrać ze zbiorów alternatywnych sklepów z aplikacjami, takich jak APKPure, Uptodown, Aptoide oraz ze stron właścicieli tych programów wyszukując je przy pomocy agregatorów.

Mówiąc wprost, zasada działania Petal i MoreApps sprowadza się do pobrania ze sklepu Huawei — AppGallery aplikacji do wyszukiwania aplikacji w innych sklepach oraz na witrynach w sieci.

Innym sposobem na posiadanie części ulubionych aplikacji w smartfonie Huawei jest skorzystanie z funkcji Phone Clone. Dzięki niej możesz przenieść dane (zrobić backup) danych z innego telefonu, na którym są one zainstalowane. Kopię zapasową możesz przenieść na smartfon Huawei zarówno z urządzenia z Androidem, jak i iOS. Znajdziesz ją w sklepach Google Play i App Store. Aplikacja Phone Clone nie wymaga korzystania z danych mobilnych lub sieci WiFi. Szyfrowane połączenie uzyskasz za pomocą lokalnego hotspotu lub zeskanowania kodu QR. 

W ten sposób można przenieść także aplikacje Google. Ich działanie to jednak loteria. Klawiatura Gboard i przeglądarka Chrome działają, ale występują problemy z synchronizacją danych, jeśli są używane na więcej niż jednym urządzeniu. Korzystać można również z Map Google, choć będzie wyświetlał się komunikat, że aplikacja nie działa. 

Jako że Polska nie ograniczyła możliwości współpracy polskich firm z Huawei, w AppGallery znajdziesz wiele polskich programów. Wśród nich jest wiele aplikacji banków takich jak: Nest, Millenium, mBank, Alior, Pekao (IKO), PKO BP, Idea, BNP Paribas, Credit Agricole oraz Getin Noble.

W pełni zintegrowane z HMS są usługi Pekao i mBanku. Można przy ich pomocy dokonywać płatności zbliżeniowych, korzystając z aplikacji pobranej bezpośrednio z AppGallery. 

Czy da się płacić telefonem Huawei, gdy ma się konto w innym banku? Tak. W tym celu trzeba ponownie sięgnąć po aplikację Phone Clone. Po przeniesieniu aplikacji można płacić zbliżeniowo przy pomocy aplikacji Nest, Millenium, Alior, Santander, ING i Getin Noble.

Całkowicie dostosowane do HMS programy mBanku i Pekao otrzymują aktualizacje, tak samo, jak aplikacje na urządzenia z usługami Google’a i iPhone’y. Niestety, nie dzieje się tak w przypadku klonowanych aplikacji. Jedynym sposobem jest aktualizowanie ich na innym urządzeniu, a następnie ponowne użycie Phone Clone. 

Transakcji bankowych dokonywać można również przy pomocy BLIK lub kodu QR.

Wrażenia z korzystania z programów zainstalowanych z AppGallery i innych sklepów jest jednak różne. Jeżeli dana aplikacja została w pełni zintegrowana z Huawei Mobile Services tak jak w przypadku banku Pekao, możemy mówić o je pełnej funkcjonalności. Jeśli integracja z HMS nie jest jednak całkowita, użytkowanie może wiązać się z gorszym działaniem aplikacji w porównaniu do jej odpowiednika ze sklepu Google Play.

appgallery huawei

Zobacz też: Najnowsza aktualizacja Androida – szczegółowe informacje o Android 12

Bezpieczeństwo w AppGallery

Kwestia bezpieczeństwa korzystania z aplikacji na smartfonach Huawei jest złożona. Tworząc swój sklep, chińska korporacja kwestie bezpieczeństwa i prywatności użytkowników ustanowiła jednymi z priorytetów.

Huawei chwali się posiadaniem certyfikatów bezpieczeństwa CSA STAR i ISO 270001 oraz przechowywaniem danych klientów z Unii Europejskiej na serwerach w Niemczech, a nie Azji.

Jednakże to czy dana aplikacja jest bezpieczna, w dużej mierze zależne jest od źródła, z którego ją pobierzesz. Zdecydowanie najpewniejsze są aplikacje pobierane z samego AppGallery. Huawei postawił na metodę ręcznej weryfikacji twórców aplikacji, co znacznie ogranicza możliwość dodawania podejrzanych programów przez cyberprzestępców. Programy mają nadane kategorie wiekowe.

Manualna weryfikacja producentów aplikacji jest częścią składową czterowarstwowego systemu wykrywania. W jego skład wchodzą również metody takie jak skanowanie luk w zabezpieczeniach, wykrywanie złośliwych algorytmów zaszytych w programach oraz kontrola ochrony prywatności.

Instalacja aplikacji wyłącznie z AppGallery jest jednak niemal niemożliwa z powodu dużych braków w ofercie sklepu Huawei. Braków które, dodajmy, w dużej części nie zostaną uzupełnione ze względu na amerykańskie restrykcje. Konieczność pobierania programów takich jak Facebook z innych źródeł wiąże się ze zwiększeniem ryzyka zainstalowania niesprawdzonych zamienników. 

Porównanie Huawei AppGallery do App Store i Google Play — wady i zalety

By przekonać użytkowników niechętnych do zamiany smartfonu na rzecz urządzenia z HMS, Huawei oferuje wiele promocji. Dzięki nim klienci pobierający daną aplikację mogą liczyć np. na darmowy dodatkowy miesiąc użytkowania, rabaty na zakupy online, bony do wydania w sklepie huawei.pl czy też darmowe dodatki w grach.

Mocnym punktem jest także promocja aplikacji przydatnych z punktu widzenia użytkownika, w tym aplikacji lokalnych.

Wadą jest działanie aplikacji, które nie zawsze jest tak dobre, jak w przypadku aplikacji ze sklepu Play oraz usługi wykorzystujące lokalizację. Powszechne wykorzystanie map Google powoduje, że wiele aplikacji z nich korzystających nie jest dostępnych w AppGallery.

appgallery sklep

Najnowsze informacje na temat AppGallery

AppGallery nieustannie się zmienia, stając się coraz bardziej przyjaznym sklepem. Jedną z najnowszych funkcji jest Promowanie. Jest to karta zachęcająca do przeczytania artykułów opisujących reklamowane aplikacje. Dzięki temu możesz zapoznać się ze szczegółowymi informacjami na temat programu, który chcesz zainstalować.

Stale dodawane są również nowe kategorie, dzięki którym łatwiej znajdziesz interesującą Cię aplikację. Jedną z nich jest osobna pozycja z programami płatnymi.

AppGallery

Zobacz też: Jak zrootować telefon? Co to jest root i czy warto go zrobić?

AppGallery można zainstalować na każdym smartfonie z Androidem w wersji 5.0 Lollipop lub nowszym. W tym celu wystarczy wejść na stronę producenta i kliknąć Zainstaluj. Aplikacja sklepu pobierana jest w taki sam sposób jak programy z Google Play. 

Po zainstalowaniu potrzebować będziesz założenia ID Huawei. Jest to odpowiednik konta Google na urządzeniach z Androidem oraz iOS na sprzętach Apple’a. Gdy dokonasz rejestracji, będziesz mógł m.in. dokonywać płatności w aplikacjach.

Smartfony Huawei to ciekawy sprzęt, który z powodu politycznych zawirowań stracił dostęp do kluczowych usług. Pozostaje mieć nadzieję, że Huawei nadrobi braki w sklepie AppGallery. Dzięki temu koncern mógłby wrócić na właściwe tory, a klienci zyskaliby interesującą alternatywę dla Google’a i Apple’a.

12
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *