Technologia

26.11.2021 09:04

Samsung Galaxy Note – to jednak koniec uwielbianej serii smartfonów

Android i iOS Newsy Telefony i tablety
10
0
0
10
0

Samsung Galaxy Note to jedna z najbardziej charakterystycznych serii smartfonów, jakie kiedykolwiek powstały. Na skutek zmieniających się warunków rynkowych, ostatecznie musiała zniknąć – jej rolę przejęły linie Galaxy Z oraz Galaxy S Ultra.

Informacje dobiegające z Korei Południowej od kilku miesięcy, konsekwentnie zasmucają miłośników serii Samsung Galaxy Note. W ostatnim czasie coraz więcej mówiło się o tym, że brak urządzeń Samsung Galaxy Note 21 wcale nie jest decyzją jednorazową, a uśmierceniem znanych i lubianych Notatników.

Choć wielu użytkowników będzie za nimi tęsknić, biznes nie zna słowa sentyment. Samsung musiał ograniczyć portfolio smartfonów, by przekonać szersze grono klientów do modeli składanych – Samsung Galaxy Z. To właśnie seria Note, co niespecjalnie dziwi, okazała się tą, która musiała ustąpić miejsca.

Samsung Galaxy Note – smartfony, za którymi będziemy tęsknić

Ostatnie doniesienia koreańskiego portalu ETNews, cytowanego przez serwis gagadget.com, rozwiewają wszelkie wątpliwości dotyczące przyszłości serii Samsung Galaxy Note. Nic nie wskazuje na to, by ktokolwiek w Samsungu pracował nad Notatnikami, które miałyby ujrzeć światło dzienne w 2022 roku. W praktyce oznacza to, że modele Note 20 i Note 20 Ultra były ostatnimi z serii, jakie mogliśmy kupić.

Mając na uwadze, że zarówno smartfon Samsung Galaxy S21 Ultra, jak i Samsung Galaxy Z Fold 3 wspierają rysik S Pen, ciężko byłoby uznać decyzję o dalszej obecności Notatników na rynku, za zasadną. Pora zatem przejść nad tym do porządku dziennego i pożegnać serię Samsung Galaxy Note ostatnią łezką nostalgii.

Wszystko to, co najlepsze. Bez kalkulowania

Seria Samsung Galaxy Note, kojarzy się, w pierwszej kolejności, z dwoma, bardzo charakterystycznymi cechami. Po pierwsze, w momencie wprowadzenia jej na rynek, wielu nie dowierzało, czy ktokolwiek zdecyduje się na zakup tak dużych smartfonów. W praktyce okazało się, że Note’y wyprzedziły swoją epokę, a wyświetlacze o przekątnej przekraczającej 6 cali to obecnie standard.

Po drugie, Galaxy Note zawsze kojarzyły się z tym, co w danym momencie najlepsze na rynku. Warto wspomnieć chociażby model Galaxy Note 9, którego lista wyposażenia była tak długa, że prawdopodobnie żadnemu, późniejszemu smartfonowi nie udało się jej przebić. Dwa niezależne zabezpieczenia biometryczne, w postaci skanera linii papilarnych i tęczówki oka? Były. Dwa obiektywy, w tym jeden z regulowaną przysłoną? Na miejscu. Pulsometr z pulsoksymetrem? Owszem, tak. Wyjście słuchawkowe? Jak najbardziej. Wyświetlacz bez jakichkolwiek ozdobników w postaci dziurek czy wycięć? Ależ oczywiście. Rysik? Nie było przecież Note’a bez rysika.

Ostatnie dwie generacje Galaxy Note pozostawiły jednak odczucie, że seria tak mocno zbliżyła się do Galaxy S, że wyróżniał ją właściwie tylko rysik. To zdecydowanie za mało, by utrzymać się na rynku.

Mimo wszystko, Notatniki pozostawiły w mojej głowie masę bardzo ciepłych wspomnień, do których będę wracał jeszcze przez wiele lat. Może nie z tak wielkim sentymentem, jak do Nokii N95, czy Sony Ericssona K800i, ale będę.

10
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.