1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. Wszystko o VoLTE – co to jest i do czego służy?

Technologia

25.10.2021 10:24

Wszystko o VoLTE – co to jest i do czego służy?

Telefony i tablety
6
1
0
6
1

Każdy z nas doświadczył kiedyś kiepskiej jakości dźwięku, słabo słyszalnego rozmówcy czy długiego czasu oczekiwania na połączenie, kiedy charakterystyczny sygnał oczekiwania pojawiał się dopiero po pewnym czasie. Na szczęście, dzięki technologii VoLTE, rozmowa telefoniczna może obejść się bez takich problemów.

VoLTE – wyjaśnienie co to jest

LTE (ang. „Long-Term Evolution”) to znany już od 2008 roku standard bezprzewodowego przesyłu danych w telefonii komórkowej czwartej generacji (4G), będący bezpośrednim następcą sieci 3G.

VoLTE z kolei, będące skrótem od „Voice over LTE” (co w wolnym tłumaczeniu oznacza „głos poprzez LTE”) to nowoczesna technologia umożliwiająca realizację połączeń głosowych z użyciem sieci LTE, co jest znakomitą wiadomością dla użytkowników, biorąc pod uwagę, że już nawet sieci 3G powszechnie uważa się za przestarzałe.

volte co to jest
Podczas używania VoLTE nie spada prędkość internetu

Sprawdź też: Problem z LTE w telefonie – jak naprawić brak LTE w telefonie z systemem Android?

Co warto podkreślić, połączenia VoLTE nie zużywają danych w transmisji komórkowej, nie są więc za nie pobierane żadne opłaty, a wyłączenie danych komórkowych nie wpływa na usługi VoLTE. Pozwoli to pozostać w kontakcie ze światem, kiedy będziemy na przykład poza krajem, gdy ze względu na opłaty, będziemy musieli ograniczyć transmisję danych do minimum.

Podczas połączeń VoLTE nie spada też prędkość internetu. Wcześniej telefon przełączał się z LTE do sieci 3G w trakcie np. pobierania plików w czasie trwania rozmowy głosowej, przez co prędkość pobierania danych spadała, co na dłuższą metę było dla użytkowników bardzo irytujące. Obecnie w takich sytuacjach telefony cały czas pozostają w zasięgu pasma LTE.

Zalety VoLTE

Przede wszystkim jest to standard, który zapewnia znacznie lepszą jakość dźwięku w trakcie rozmowy, czystszy głos rozmówcy, a także redukuje szumy słyszalne w tle. To również szybsze połączenie się z drugą osobą, skrócone z kilku sekund w przypadku starszych sieci do ok. 1 sekundy przy korzystaniu z LTE. 

Reklama
volte internet
VoLTE posiada sporo zalet, jak chociażby możliwość jednoczesnego rozmawiania i korzystania z szybkiego internetu!

Inną, może nawet istotniejszą zaletą jest wykorzystywanie sygnału o częstotliwości 800 MHz, który lepiej przenika do budynków, dzięki czemu możliwa będzie dużo płynniejsza rozmowa w przestrzeniach, w których do tej pory była ona przerywana.

VoLTE daje też możliwość jednoczesnego rozmawiania i korzystania z szybkiego internetu mobilnego, co nie jest możliwe przy poprzednich standardach sieci komórkowych, gdyż wtedy nasz telefon, przełączając się na niższe pasmo, ograniczał prędkość i jakość połączenia z internetem.

Czy VoLTE jest dostępne w Polsce?

Technologia VoLTE jest obecna w Polsce od kilku lat. Nie była od razu powszechnie dostępna dla każdego, ale krok po kroku rozprzestrzeniała się i dziś już jest standardem, który oferują wszyscy liczący się operatorzy w naszym kraju.

Przez lata operatorzy sieci komórkowych stopniowo wprowadzali tę usługę. Jako pierwsza z tzw. wielkiej czwórki (T-Mobile, Plus GSM, Orange, Play) VoLTE wprowadziła sieć Orange w październiku 2016 roku, z kolei jako ostatni VoLTE udostępnił klientom Plus: pod koniec 2020 roku. VoLTE wprowadzili też do swojej oferty tak zwani operatorzy wirtualni.

Warto jednak pamiętać, by dokładnie sprawdzić, w jakich ofertach dany operator wprowadził tę usługę, bo o ile w ofertach abonamentowych VoLTE jest już właściwie standardem, to niekoniecznie będzie tak również w przypadku ofert przedpłaconych czy MIX.

volte 5g
Pamiętaj, że Twój smartfon musi mieć oprogramowanie wspierające VoLTE

Jakie wymagania musi spełnić Twój telefon do aktywacji usługi VoLTE?

Przede wszystkim musimy mieć telefon współpracujący z pasmem 4G/LTE. Wszystkie nowsze modele posiadają taką możliwość, problem może być jedynie z tymi starszymi, wyprodukowanymi przed 2012 rokiem, jednak takich urządzeń już niemal nie spotyka się na rynku.

Smartfon musi też mieć zainstalowane oprogramowanie wspierające VoLTE – jeśli zakupiliśmy telefon wspierający technologię VoLTE w sieci wcześniej nieobsługującej tej usługi, to aby móc z niej korzystać, musimy zaktualizować oprogramowanie układowe. Jeśli z kolei kupiliśmy telefon w sieci korzystającej z VoLTE, to nie musimy się niczym przejmować – możliwość korzystania z tej technologii będzie automatycznie włączona.

Kolejną niezbędną kwestią jest posiadanie karty SIM LTE, dostosowanej do korzystania z VoLTE, która najczęściej oznaczona będzie napisem LTE lub uSIM. Jeśli mamy kartę starszego typu, możemy ją bezproblemowo wymienić w salonie operatora, tu jednak należy mieć na uwadze, że usługa taka może się wiązać z dodatkowymi (choć niewysokimi) kosztami. Powinniśmy się też upewnić, że nasza taryfa abonamentowa pozwala na komunikację w tym standardzie. Zwłaszcza gdy korzystamy z oferty lokalnych lub niszowych telekomów.

volte vowifi
Czym jest VoWIFI? To technologia pozwalająca rozmowy przez WiFi, a nie sieć komórkową

VoLTE i VoWiFi – porównanie i różnice

Wiemy już, co to VoLTE, czym natomiast jest VoWiFi?

VoWiFi („Voice over WiFi”, czyli analogicznie: „głos poprzez WiFi”) to również nowoczesny sposób realizacji połączeń głosowych przy użyciu sieci 4G/LTE. Technologia ta pozwala nam na prowadzenie rozmów telefonicznych poprzez sieć WiFi, nie zaś tradycyjną sieć komórkową.

VoWiFi pozwala na swobodne dzwonienie przy użyciu dowolnej sieci WiFi w Polsce (a także, zależnie od operatora, za granicą). Rozmawiać wtedy możemy, gdy nie jesteśmy w zasięgu sieci swojego operatora, ale dostępna jest w pobliżu jakaś sieć WiFi. 

volte zasięg

Sprawdź też: Sytuacja sieci 5G w Polsce – jak obecnie wygląda zasięg i oferta operatorów?

Jest to też przydatna opcja w sytuacji, gdy mamy zasięg, jednak na tyle słaby, że sygnał sieci WiFi jest mocniejszy i dzięki temu może pozwolić on na lepszą jakość połączenia telefonicznego. Co więcej, żeby w taki sposób rozmawiać przez telefon, nie musi mieć on nawet włożonej karty SIM.

I w tym przypadku trzeba mieć pewność, że operator, telefon i oprogramowanie umożliwiają korzystanie z VoLTE, co można sprawdzić na stronach internetowych wybranych telekomów. No i na koniec podobnie – należy włączyć odpowiednią opcję w ustawieniach telefonu, która często nazwana jest tam „połączenia przez Wi-Fi”.

Czy VoLTE to rewolucja?

Bez wątpienia możemy odpowiedzieć na to pytanie twierdząco. Szereg zalet połączeń VoLTE jest niepodważalny, a zarazem nie widać żadnych minusów tego standardu łączności.

Sieć 3G jest co prawda wciąż używana, jednak z dzisiejszej perspektywy wydaje się już mocno ograniczona, co zauważyli operatorzy komórkowi. W wielu krajach rezygnuje się z niej, stopniowo wyłączając nadajniki. Tym bardziej że do świata łączności mobilnej właśnie wchodzi nowe pasmo 5G.

Reklama

Jest to rewolucja, a zarazem naturalna ewolucja, ponieważ postęp technologiczny w dziedzinie telefonii komórkowej jest nieustanny. Dodatkowo udostępnianie klientom VoLTE napędza konkurencję między operatorami – gdy pierwszy z nich wprowadził tę usługę, pozostali musieli zrobić to samo, żeby nie zostać w tyle.

6
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.