1. Scroll
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Problem z LTE w telefonie – jak naprawić brak LTE w telefonie z systemem Android?

Poradniki

16.07.2021 09:07

Problem z LTE w telefonie – jak naprawić brak LTE w telefonie z systemem Android?

Telefony i tablety
9
2
7
9
2

LTE w Twoim telefonie daje się we znaki? Połączenie znacznie zwolniło lub nie jest wcale dostępne? Istnieją pewne środki, które mogą rozwiązać problem zanim udasz się z nim do specjalisty. Przedstawiamy najlepsze metody na rozwiązanie problemów z LTE w telefonach z Androidem

Najbardziej oczywiste rozwiązania

Wielu z nas potrafi zapomnieć o najprostszych rozwiązaniach, uznając, że najlepiej zacząć od razu z wysokiego C. Nic bardziej mylnego! Często prozaiczna czynność może doprowadzić do zażegnania problemu. Co zatem możemy zrobić niemalże z marszu? Zacznijmy od trybu samolotowego – zwykłe włączenie, pozostawienie go aktywnym na kilka sekund i wyłączenie może w tej kwestii zdziałać cuda. Większość problemów z siecią LTE powinna wtedy zniknąć.

LTE

Restart telefonu jest także trafnym rozwiązaniem. Innym, będzie wyjęcie karty SIM i ponowne ustawienie jej na tacce urządzenia – problem z LTE może brać się z niewłaściwego ułożenia, bądź mechanicznego zabrudzenia na samej karcie. Wreszcie na sam koniec, możesz upewnić się czy Twój telefon ma ustawioną odpowiednią preferowaną sieć. Zazwyczaj urządzenia mobilne będą szukać tej najszybszej, istnieje jednak ryzyko, że niewłaściwe ustawienia blokują dostęp do szybszych rozwiązań.

Konfiguracja nazwy punktu dostępowego (APN)

Pora na poważniejsze działanie. Wpierw jednak odpowiedzmy na pytanie czym jest APN? Bez tego nasz telefon nie jest w stanie połączyć się z siecią operatora. Odpowiednia konfiguracja sprawia, że telefon jest w stanie zebrać wszystkie niezbędne informacje do utrzymania połączenia internetowego (adresy IP, bramy etc.). W “ustawieniach” w części z ustawieniami komunikacji wybierz “więcej”. Następnie “sieć komórkowa” i wejdź z jej poziomu w “punkty dostępowe”. W tej sekcji pojawią się wszystkie punkty dostępowe w Twoim telefonie (nie tylko internetowe) – wejdź jednak w internet i naciśnij symbol “i” po prawej stronie.

To co zobaczysz to informacje niezbędne do nawiązania połączenia internetowego. Ustawienia te mogą być nieprawidłowe i trzeba je będzie odpowiednio skonfigurować. Gdzie jednak zdobyć właściwe dane, niezbędne do nawiązania połączenia? Znajdziesz je na stronie operatora sieci z której korzystasz (najczęściej w sekcji “konfiguracja telefonu”). Posiłkując się informacjami od operatora, uzupełnij najważniejsze dane jak nazwa, APN, typ uwierzytelniania. Zaakceptuj wprowadzone zmiany, telefon włączy się ponownie a połączenie powinno wrócić do prawidłowej pracy.

Resetowanie ustawień sieci

Istnieje jeszcze inna metoda, jeśli powyższe zawiodły. W “ustawieniach” znajdź “resetowanie ustawień”. Następnie na liście znajdziesz “resetowanie ustawień sieci” – potwierdzenie tej czynności wpisaniem kodu PIN zainicjuje proces resetowania.

Pamiętaj jednak o jednej rzeczy, zanim zaczniesz. Resetowanie ustawień sieci usunie z Twojego telefonu wszelkie informacje o zapisanych sieciach Wi-Fi, sparowanych urządzeniach Bluetooth i innych informacji związanych z siecią.

Proces może zająć chwilę, po skończeniu Twój telefon powinien sam się zresetować a ustawienia LTE powinny wrócić do normy. Jeśli nie – pozostaje jeszcze resetowanie urządzenia do ustawień fabrycznych, jednak to już całkowita ostateczność.

LTE nadal nie chce działać

Jeśli zrobiłeś absolutnie wszystko co mogłeś i nie przyniosło to poprawy, warto jest rozważyć uszkodzenia mechaniczne. Czy Twój telefon w ostatnim czasie spadł? Jeśli tak, to bardzo prawdopodobne jest, że uszkodzeniu uległ moduł odpowiedzialny za połączenie z siecią (bądź inny wpływający niekorzystnie na działanie LTE). Wtedy jedynym rozwiązaniem, o ile nie posiadasz odpowiedniej wiedzy i narzędzi, będzie oddanie telefonu do autoryzowanego serwisu. Jeśli to nowy telefon, bardzo możliwe, że po prostu trafiłeś na wadliwy egzemplarz. Oddanie go na gwarancji będzie jak najbardziej wskazane. 

Sprawdź: Recenzja realme 8 Pro – telefon tak dobry, że to aż nudne

9
2

Podziel się:

Komentarze (7)

Mam Huawei p10 i taki z nim problem że za każdym razem gdy straci zasięg LTE to już go sam nie odzyskuje i muszę uruchamiać telefon ponownie. A że w domu często tracę zasięg więc muszę resetować telefon kilka razy dziennie. Czy można coś zmienić w ustawieniach żeby tel sam odzyskiwał zasięg LTE czy po prostu ten typ tak ma ?

Czy problem ma miejsce tylko w domu, czy pojawia się bez względu na miejsce? Można spróbować wspomnianego wyjęcia karty SIM, uruchomienia telefonu i włożenia jej jeszcze raz (oczywiście, uprzednio pamiętając o wyłączeniu urządzenia przed każdym wyjęciem i włożeniem karty), proszę też sprawdzić jaką sieć obsługuje telefonu (czy jest to 4G, czyli najpopularniejsza obecnie), jeżeli tak, proszę wybrać wolniejszą sieć i sprawdzić jak zachowuje się telefon w takiej konfiguracji.

U mnie LTE działa tylko w aplikacjach google – np. w Chrome działa tylko wyszukiwarka google ale nie można już otworzyć żadnej innej strony. W żadnej innej aplikacji ani przeglądarce internetu brak. Podobno to coś z DNS (???). Czy ktoś może wie jak to naprawić??

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.