LTE obraz glowny

Poradniki

15.03.2023 13:47

Problem z LTE w telefonie – jak naprawić brak LTE w telefonie z systemem Android?

Android i iOS Telefony i tablety Zrób to sam
15
4
17
15
4

LTE w Twoim telefonie daje się we znaki? Połączenie znacznie zwolniło lub nie jest wcale dostępne? Istnieją pewne środki, które mogą rozwiązać problem zanim udasz się z nim do specjalisty. Przedstawiamy najlepsze metody na rozwiązanie problemów z LTE w telefonach z Androidem

Najbardziej oczywiste rozwiązania

Wielu z nas potrafi zapomnieć o najprostszych rozwiązaniach, uznając, że najlepiej zacząć od razu z wysokiego C. Nic bardziej mylnego! Często prozaiczna czynność może doprowadzić do zażegnania problemu. Co zatem możemy zrobić niemalże z marszu? Zacznijmy od trybu samolotowego – zwykłe włączenie, pozostawienie go aktywnym na kilka sekund i wyłączenie może w tej kwestii zdziałać cuda. Większość problemów z siecią LTE powinna wtedy zniknąć.

Sprawdź też: Zasięg sieci komórkowych w Polsce – jak sprawdzić?

Restart telefonu jest także trafnym rozwiązaniem. Innym, będzie wyjęcie karty SIM i ponowne ustawienie jej na tacce urządzenia – problem z LTE może brać się z niewłaściwego ułożenia, bądź mechanicznego zabrudzenia na samej karcie. Wreszcie na sam koniec, możesz upewnić się czy Twój telefon ma ustawioną odpowiednią preferowaną sieć. Zazwyczaj urządzenia mobilne będą szukać tej najszybszej, istnieje jednak ryzyko, że niewłaściwe ustawienia blokują dostęp do szybszych rozwiązań.

Konfiguracja nazwy punktu dostępowego (APN)

Pora na poważniejsze działanie. Wpierw jednak odpowiedzmy na pytanie czym jest APN? Bez tego nasz telefon nie jest w stanie połączyć się z siecią operatora. Odpowiednia konfiguracja sprawia, że telefon jest w stanie zebrać wszystkie niezbędne informacje do utrzymania połączenia internetowego (adresy IP, bramy etc.). W “ustawieniach” w części z ustawieniami komunikacji wybierz “więcej”. Następnie “sieć komórkowa” i wejdź z jej poziomu w “punkty dostępowe”. W tej sekcji pojawią się wszystkie punkty dostępowe w Twoim telefonie (nie tylko internetowe) – wejdź jednak w internet i naciśnij symbol “i” po prawej stronie.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

To co zobaczysz to informacje niezbędne do nawiązania połączenia internetowego. Ustawienia te mogą być nieprawidłowe i trzeba je będzie odpowiednio skonfigurować. Gdzie jednak zdobyć właściwe dane, niezbędne do nawiązania połączenia? Znajdziesz je na stronie operatora sieci z której korzystasz (najczęściej w sekcji “konfiguracja telefonu”). Posiłkując się informacjami od operatora, uzupełnij najważniejsze dane jak nazwa, APN, typ uwierzytelniania. Zaakceptuj wprowadzone zmiany, telefon włączy się ponownie a połączenie powinno wrócić do prawidłowej pracy.

Resetowanie ustawień sieci

Istnieje jeszcze inna metoda, jeśli powyższe zawiodły. W “ustawieniach” znajdź “resetowanie ustawień”. Następnie na liście znajdziesz “resetowanie ustawień sieci” – potwierdzenie tej czynności wpisaniem kodu PIN zainicjuje proces resetowania.

brak lte w telefonie
Brak lte w telefonie potrafi być bardzo irytujący

Pamiętaj jednak o jednej rzeczy, zanim zaczniesz. Resetowanie ustawień sieci usunie z Twojego telefonu wszelkie informacje o zapisanych sieciach Wi-Fi, sparowanych urządzeniach Bluetooth i innych informacji związanych z siecią.

Proces może zająć chwilę, po skończeniu Twój telefon powinien sam się zresetować a ustawienia LTE powinny wrócić do normy. Jeśli nie – pozostaje jeszcze resetowanie urządzenia do ustawień fabrycznych, jednak to już całkowita ostateczność.

Sprawdź też: Brak zasięgu w telefonie – co zrobić?

LTE nadal nie chce działać

Jeśli zrobiłeś absolutnie wszystko co mogłeś i nie przyniosło to poprawy, warto jest rozważyć uszkodzenia mechaniczne. Czy Twój telefon w ostatnim czasie spadł? Jeśli tak, to bardzo prawdopodobne jest, że uszkodzeniu uległ moduł odpowiedzialny za połączenie z siecią (bądź inny wpływający niekorzystnie na działanie LTE). Wtedy jedynym rozwiązaniem, o ile nie posiadasz odpowiedniej wiedzy i narzędzi, będzie oddanie telefonu do autoryzowanego serwisu. Jeśli to nowy telefon, bardzo możliwe, że po prostu trafiłeś na wadliwy egzemplarz. Oddanie go na gwarancji będzie jak najbardziej wskazane. 

15
4

Podziel się:

Komentarze (17)

Witam, mam kłopot a mianowicie telefon nie łapie zasięgu a jak łapie to nie ma sieci komórkowej sytuacja ma miejsce głównie w domu bo na zewnątrz już działa, czy ktoś wie co mogę zrobić ?

@MACIEK 31 MARCA, 2022 O 13:04 @BŁAŻEJ CHARZYŃSKI 31 MARCA, 2022 O 13:18
Gdy w trasie tracę zasięg w sieci Play (nazwę kartę „SIM1”) i za chwilę ponownie jest sieć dostępna, to nie nawiązuje się połączenie LTE, mimo że jest dostępne, bo równocześnie drugi tel. (nazwę go „tely.2”) z inną kartą SIM (nazwę SIM2) play nie ma takich problemów. Kartę SIM1 przekładałem do różnych tel. (LG, Samsung), również do tel.2 – bo na pewno sprawny (z np. kartą SIM2, ale i z inną z np. Orange), i nie miało to znaczenia – SIM1 powoduje brak nawiązania połączenia LTE… a chyba wręcz w ogólności transmisji danych. Wchodzenie w tryb samolotowy… ponowne uruchamianie bez odczekania lub z odczekaniem ponad 15 min… wyłączanie w smartfonie transmisji danych…. wyłączanie synchronizacji (to już cudowanie)… przestawianie operatorów (Play vs Play(Orange))… przestawianie trybu 2G>3G>auto… przestawianie APN… nawet roaming (taka z **** porada od fachowców)… Nic, tzn. losowo, przypadkowo włączało się LTE. Fachowcy doradzili wymianę karty. Wymieniłem (wizyta w punkcie). Niczego to nie zmieniło. Co raz dzwoniłem, żeby resetowali stan mojego numeru i to pomagało, ale też chyba losowo, bo ostatnio i to już nie działa.
Winę widzę w Playu, gdzieś w zakamarkach systemu coś jest przestawione w powiązaniu z numerem telefonu.
Jakaś porada z poziomu teletechniki? Żeby naprowadzić np. teleinfo, żeby coś gdzieś szukali w ustawieniach numeru telefonu.

Dzień dobry. Czy w przypadku jeśli telefon był by uszkodzony to w ogóle nie łączył by się przez dane mobilne? Mamie działo LTE a od kilku dni pojawia się tylko E. W preferowanych wybrane LTE, tryb samolotowy nie pomógł 🙁

Ja mam taki sam problem jak ZYGI…niewiem już co robić tel mam od roku dziś byłam w serwisie telefon jest ok tylko przeczyścili, kartę mam nową..a na infolinię orange umywają ręce

Bzdury : ma. Telefon Samsung na gwarancji i była wymieniona płyta i to samo ,włączają się strony których niewybieram i serwis umywa ręce : ekspert mi doradził ,abym wystąpił o wymianę telefonu że wyświetlacz i wadliwa seria ,a salon idzie na kasę : Plus to lipa

Ja mam taki problem, że będąc na spokojnie w zasięgu lte gubię to połączenie i telefon przełącza na h+ czy 3g. Nie biorę pod uwagę sytuacji gdy się przemieszczam albo jestem w jakimś innym miejscu niż dom bo wtedy różnie bywa i to rozumiem. Ale dlaczego będąc w domu w zasięgu lte bez problemu nagle ów zasięg mi znika i wchodzi słabszy kiedy nie ruszam się z miejsca.
Co dziwne kiedy nie korzystam z telefonu wtedy połączenie lte jest non stop. Problem występuje kiedy używam telefonu i wygląda to tak jakby zmiana następowała według jakiegoś widzimisię bo wystarczy wyłączenie danych i włączenie ponownie i wszystko wraca do normy (niestety na krótki czas…)

Witam. Ja mam Samsunga galaxy A22 5G. Telefon nowy, oddany dwa razy do reklamacji niby wymienioni płytę główną a internet nie działa. Nie łaczy się trzeba go za każdym razem resetować. Wtedy interner działa przez 15 min i znowu znika. Salon nie widzi problemu nie cgce go już naprawić ani wymienić na nowy. Juz nie wiem co robić a sprzedawca cała sytuache olewa. Moze mi ktoś coś poradzi?

Mam Huawei p10 i taki z nim problem że za każdym razem gdy straci zasięg LTE to już go sam nie odzyskuje i muszę uruchamiać telefon ponownie. A że w domu często tracę zasięg więc muszę resetować telefon kilka razy dziennie. Czy można coś zmienić w ustawieniach żeby tel sam odzyskiwał zasięg LTE czy po prostu ten typ tak ma ?

Czy problem ma miejsce tylko w domu, czy pojawia się bez względu na miejsce? Można spróbować wspomnianego wyjęcia karty SIM, uruchomienia telefonu i włożenia jej jeszcze raz (oczywiście, uprzednio pamiętając o wyłączeniu urządzenia przed każdym wyjęciem i włożeniem karty), proszę też sprawdzić jaką sieć obsługuje telefonu (czy jest to 4G, czyli najpopularniejsza obecnie), jeżeli tak, proszę wybrać wolniejszą sieć i sprawdzić jak zachowuje się telefon w takiej konfiguracji.

U mnie LTE działa tylko w aplikacjach google – np. w Chrome działa tylko wyszukiwarka google ale nie można już otworzyć żadnej innej strony. W żadnej innej aplikacji ani przeglądarce internetu brak. Podobno to coś z DNS (???). Czy ktoś może wie jak to naprawić??

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *