aktualizacja androida - android 12

Technologia

31.05.2021 20:02

Najnowsza aktualizacja Androida – szczegółowe informacje o Android 12

Android i iOS Telefony i tablety
8
1
0
8
1

Nowa aktualizacja Android wniesie wiele użytecznych funkcji, dzięki którym korzystanie z telefonu stanie się jeszcze bardziej intuicyjne. Zobacz, jakie zmiany zajdą w najnowszej wersji systemu i które smartfony dostaną aktualizację do Android 12.

Kiedy możemy się spodziewać Androida 12?

Jak co roku, amerykański gigant technologiczny Google zaprezentuje kolejną odsłonę swojego systemu mobilnego. Najnowsza wersja Androida zostanie zaprezentowana już w czerwcu. Na telefony użytkowników trafi kilka miesięcy później. Proces aktualizowania systemu na poszczególnych smartfonach zacznie się we wrześniu.

Co nowego w aktualizacji Android 12?

Wraz z nowym Androidem Google usprawnia szereg funkcji, których poprawa zwiększy bezpieczeństwo i komfort użytkowania smartfonów. Koncernowi nie umknęły też zmiany sprzętowe, jakie dokonały się w ciągu ostatnich miesięcy. Po raz kolejny próbuje on zaradzić również problematycznej fragmentacji Androida.

Przed złośliwym oprogramowaniem chronić mają aktualizacje zabezpieczeń, dzięki którym cyberataki na smartfony mają być mniej skuteczne. Ich aktualizacja ma zostać uproszczona. Ma się ona odbywać z poziomu sklepu Google Play, a same aktualizacje wyglądać tak, jak w przypadku innych aplikacji.

Google postanowił rozwiązać problem fragmentacji. Od lat powolny i niepełny proces aktualizacji systemu spędza sen z powiek włodarzom firmy. Otwartoźródłowy charakter oprogramowania z jednej strony przyczynił się do wielkiego sukcesu Zielonego Robota. Z drugiej zaś, polityka uaktualniania jedynie wyższych modeli oraz niechęć producentów do udostępniania aktualizacji ze względu na konieczność zmian także w nakładkach systemowych stoi za niewielką liczbą modeli pracujących na najnowszej wersji Androida.

Do lamusa odszedł wymyślony kilka lat temu Project Treble. W zamyśle Google’a rozdzielenie architektury systemu polegające na odseparowaniu jądra oprogramowania od nakładek systemowych producentów miało przyspieszyć implementację najnowszych aktualizacji Androida.

Fiasko projektu doprowadziło do powstania nowego – Mainline. Ma on pomóc we wdrożeniu nowych elementów systemu poprzez aktualizacje z poziomu Google Play. Dzięki temu aktualizacje OTA (over-the-air) mają być niezbędne tylko w przypadku dużych aktualizacji samego systemu i nakładki systemowej.

Zobacz też: Przegląd wersji systemu Android — od 1.0 do 12

Prawdopodobnie to inspiracje najnowszą wersją systemu operacyjnego konkurenta – iOS Apple’a – przyczyniły się do stworzenia stosów inteligentnych widżetów, połączonych w jeden. Dla przykładu możliwe będzie umieszczenie w jednym z nich kalendarza i widoku powiadomień wydarzeń z poszczególnych dni, zamiast dwóch osobnych widżetów. Umożliwi to zaoszczędzenie miejsca na ekranie głównym.

To samo możemy powiedzieć o implementacji gestu podwójnego stuknięcia w obudowę. Pozwoli to na wywoływanie określonych funkcji, np. otwarcia zdefiniowanej wcześniej aplikacji. Kilka lat temu wywoływanie określonych działań przy pomocy gestów takich jak stukanie i ściskanie obudowy było obecne w nakładce smartfonów takich jak HTC U11 i U12.

Aktualizacja systemu Android wnosi też powiew świeżości do kwestii wielozadaniowości. Nowy tryb dzielonego ekranu o nazwie App Pairs pozwoli na grupowanie aplikacji w pary używane do konkretnych zadań. Przełączanie się między widokiem pełnego i podzielonego ekranu ma być płynniejsze.

Przebudowana aplikacja Wiadomości pozwoli na prezentowanie powiadomień oraz zewnętrznych aplikacji, takich jak Messenger czy WhattsApp, w formie widżetów People Space. Następca SMS-ów, wiadomości RCS mają ponadto zostać zintegrowane z Androidem 12, co ma pomóc w implementacji tego standardu programistom firm trzecich.

Od wielu lat jedną z najbardziej irytujących cech androidowych smartfonów jest obrót ekranu. Współpraca smartfonowych akcelerometrów i żyroskopów z systemem Google’a sprowadzała się do zbyt częstego obracania ekranu, gdy nie było to konieczne. Zintegrowanie tych podzespołów ze śledzącą ruchy użytkownika kamerą do selfie ma zapobiegać przypadkowym zmianom orientacji wyświetlacza.

android 12 aktualizacja

Coraz lepsza jakość mobilnych gier, a w związku z tym coraz większa ich popularność zaowocowała nowymi rozwiązaniami dla graczy.

W najnowszej aktualizacji oprogramowania Androida znajdziemy Gaming Mode. Tryb ten pozwoli regulować wydajność smartfonu w zależności od aktualnego obciążenia procesora. Grając będziemy mogli zwiększyć taktowanie procesora i ilość pracujących. rdzeni oraz powrócić do trybu energooszczędnego po zakończeniu rozgrywki. Graczy ucieszy także możliwość wyciszania powiadomień i wsparcie dla zewnętrznych kontrolerów.

Zwiększające się przekątne ekranów, dochodzące już do 7 cali, są idealne do konsumpcji treści multimedialnych. Osobom o mniejszych dłoniach nastręczają jednak wiele trudności z sięganiem do opcji znajdujących się na górze ekranu. Google usprawnił tryb obsługi jedną ręką. Jednym gestem będzie możliwe obniżenie ekranu do połowy wysokości smartfonu i klikanie opcji znajdujących się np. na pasku zadań. Po wykonaniu czynności ekran będzie wracał do pierwotnego rozmiaru.

Nowoczesny system potrzebuje nowoczesnego wyglądu. Android będzie mniej kanciasty. Ikony i paski powiadomień będą bardziej zaokrąglone. Zwiększą się także możliwości personalizacji. Użytkownik będzie mógł wybrać kolor systemu. W ten sposób wiele elementów interfejsu, takich jak np. pasek zadań, nie będzie musiało być domyślnie białe lub czarne.

Jakie modele smartfonów otrzymają aktualizację?

Polityka producentów względem swoich smartfonów jest różna, co przekłada się na tempo aktualizacji Androida. Google traktuje priorytetowo swoją serię Pixel. Urządzenia od generacji 3 do 5 te dostaną aktualizację jako pierwsze.

Następne będą obecne i starsze flagowe modele Samsunga z serii Galaxy S (S21, S20 i S10), Note (Note 10 i Note 20) i Fold (oba dostępne obecnie urządzenia). Średniopółkowe smartfony z serii A 2021 i A 2020, M 2020 i Xcover również mogą liczyć na aktualizację do „dwunastki”.

Podobną strategię przyjmuje Xiaomi. Aktualizację Androida dostaną różne warianty Xiaomi Mi 11, Mi 10, Redmi 9, Redmi K30 oraz POCO F2 Pro, X3, X2, M2 i jego wersja Pro, M2 i C3.

LG, choć wycofało się z produkcji smartfonów, zapewni aktualizacje dla swoich urządzeń jeszcze przez kilka lat. Nowe oprogramowanie otrzymają warianty LG G8, V50, V60, Velvet i Wing.

Tylko nieliczni posiadacze Motoroli dostaną nowego Androida. Aktualizacja obejmie modele serii Razr oraz Edge.

Znana z dobrej polityki aktualizacji Nokia Androida 12 zainstaluje na wielu, nawet starszych urządzeniach. Na nowy system mogą czekać użytkownicy modeli 8.3 5G, 5.4, 5.3, 3.4, 2.4 oraz 1.3.

Dużo skromniejsza jest lista Sony. Obejmuje ona smartfony Xperia 1 II, 5 II i 10 II.

Aktualizacja oprogramowania Androida obejmie też modele mniej znanych w Polsce chińskich producentów: Oppo, OnePlus i Realme.

Zobacz telefony z Androidem dostępne w morele.net

Malware udający aktualizację Androida

Malware to rodzaj szkodliwego oprogramowania, które chce uzyskać dostęp do systemu w celu kradzieży prywatnych danych użytkownika. W Internecie pojawił się malware udający aktualizację Androida. Wyświetla się on na pasku powiadomień jako System Update i łączy się z Internetem. W tym czasie nie tylko przesyła prywatne dane właściciela przestępcom, ale może także włączać bez naszej wiedzy kamery i głośniki.

Dobrą wiadomością jest to, że pobrać go przypadkiem można wyłącznie poprzez korzystanie z zewnętrznego sklepu z aplikacjami. Jeśli instalujesz wyłącznie z aplikacje ze sklepu Google Play, Twój telefon jest bezpieczny.

Z tego względu szczególną ostrożność muszą zachować właściciele smartfonów Huawei. Brak dostępu do usług Google powoduje również niemożność korzystania ze sklepu Play i konieczność korzystania z innych zbiorów aplikacji, co zwiększa ryzyko zawirusowania urządzenia.

Z niecierpliwością czekamy na nową wersję Androida. Najnowsza aktualizacja wnosi bardzo wiele, dzięki czemu wrażenia z użytkowania będą jeszcze lepsze.

Zobacz też: Darmowe gry na telefon z Androidem – najlepsze bezpłatne gry mobilne w 2021

8
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *