Tuv obraz glowny

Technologia

30.06.2021 07:58

Certyfikat TÜV – co to jest i co daje?

Telefony i tablety
2
0
0
2
0

O wysokiej klasie produktu i zgodności z ustalonymi normami bezpieczeństwa świadczy certyfikat TÜV. Czym jest certyfikat TÜV i jakie ma znaczenie w smartfonach? Wszystko o normach, jakie spełniają telefony, znajdziesz w tym artykule.

TÜV Rheinland – krótka historia

Bezpieczeństwo to podstawa. Do takiego wniosku doszła grupa inżynierów, która po wybuchu kotła parowego w 1865 roku w Mannheim uznała, że kontrola wszelkich bojlerów i innych komponentów fabrycznych jest działaniem koniecznym. W taki oto sposób powstało stowarzyszenie o nazwie Dampfkessel Überwachungsverein (DÜV), które w tamtym czasie zajęło się sprawdzaniem jakości instalacji. Mimo tworzenia się także innych, podobnych formacji, to DÜV uzyskała jednak największe znaczenie.

Wraz z upływem czasu, weryfikację zaczęły przechodzić również pojazdy samochodowe. W latach 30. XX wieku, a dokładniej w 1938 roku, DÜV stała się TÜV, czyli Technischer Überwachungsverein. TÜV Rheinland to obecnie jeden z ważniejszych organów odpowiadających za jakość produktów. W szeregach organizacji pracuje wielu specjalistów z różnych dziedzin. Badają oni między innymi wyroby sektorów energetycznych, spożywczych, motoryzacyjnych, a nawet medycznych.

TUV
Specjaliści TÜV poddają testowany obiekt licznym próbom / Źródło: blog.mtstechnik.com

Co to jest certyfikat TÜV?

Certyfikat TÜV to poświadczenie, które sygnalizuje, że dana firma przeszła testy pod względem jakości oraz bezpieczeństwa i spełnia wymagane standardy związane z produktem. Aczkolwiek to nie jedyny obszar, który sprawdza i bada organizacja. Obiektem kontroli może być także system zarządzania. 

Firma, której wynik po przeprowadzonym przeglądzie był pozytywny, może umieszczać na swoich artykułach oznaczenie TÜV Rheinland CERTIFIED i bazować na nim podczas przeprowadzania akcji reklamowych. Ponadto informacja o certyfikowanym produkcie widnieje w bazie Certipedia, czyli wykazie towarów ze wspomnianym certyfikatem.

Weryfikacja wyrobu poprzedzona jest dostarczeniem i sprawdzeniem wszystkich wymaganych dokumentów. Te różnią się od siebie w zależności od branży, w której działa firma. Sam proces kontroli jest dokładny i podzielony na kilka etapów, a produkt musi spełniać zarówno normy krajowe, jak i międzynarodowe. Na terenie Polski, a konkretnie w Zabrzu, znajduje się jedna z siedzib wspomnianej organizacji kontrolnej, a w Katowicach ośrodek TÜV NORD.

Certyfikat TÜV a smartfony

Wszyscy wiemy, jak ważne jest bezpieczeństwo i zależy nam na tym, żeby kupowane przez nas towary w żaden sposób nie zagrażały naszemu życiu i zdrowiu. Smartfony, używane przez niemal każdego z nas, również mogą ubiegać się o certyfikat TÜV. Na jakie części fachowcy zwracają szczególną uwagę?

Jeśli chodzi o telefony, eksperci przyglądają się ich ekranom i badają emisję niebieskiego światła. Dowiedziono, że zbyt długa ekspozycja na promienie niebieskiego światła powoduje przemęczenie wzroku oraz bóle głowy. W związku z tym, producenci smartfonów w swoich flagowcach zaczęli umieszczać opracowane patenty na zmniejszenie emisji światła. Takie rozwiązania znajdziemy na przykład w wybranych modelach od Xiaomi, Huawei i Samsunga. 

Innymi obiektami, badanymi przez fachowców, są akumulatory umieszczane w smartfonach i przeznaczone do nich ładowarki. Jednak to nie wszystko. Na rynku możemy znaleźć także telefony, które zostały prześwietlone w całości i określone jako „bezpieczne dla zdrowia”. O takiej kwestii, jak przejście kontroli wszystkich części smartfona i otrzymanie certyfikatu, producenci na pewno nie zapomną poinformować swoich odbiorców. Jest to bowiem potwierdzenie przeprowadzenia dodatkowych testów.

Smartfony bez certyfikatu TÜV – czy warto je kupić?

Mogłoby się wydawać, że po sprawie z wybuchającą baterią lub udowodnionym złym wpływem światła niebieskiego, ubieganie się o certyfikat TÜV powinno być oczywistością. Jego posiadacze rzeczywiście mogą w jakiś sposób prześcignąć konkurencję, ale nie wszyscy decydują się na przejście tego procesu. Urządzenia mobilne z certyfikatem TÜV mają dodatkowe potwierdzenie swojej niezawodności. Czy to oznacza, że, te, które nie zostały sprawdzone w ten sposób, nie spełniają którejś z norm i należy je traktować jako potencjalnie szkodliwe?

Certyfikat TUV
Certyfikat TUV mogą otrzymać różne urządzenia – m.in. samochód ciężarowy ze względu na oszczędność paliwa / Źródło: 40ton.net

Zanim smartfon trafi w ręce klienta, musi zostać dokładnie sprawdzony. Poza testami powierzchni ekranu, działania dotyku czy głośników, niektóre z nich badane są pod względem wodoszczelności. Po pozytywnej ocenie produkt także otrzymuje atest, w tym przypadku jest to certyfikat IP. Innym przykładem jest obowiązujący w Europie certyfikat RoHS. Ten potwierdza, że w produkcie elektronicznym jest ograniczona ilość szkodliwych substancji (np. rtęci).

Smartfon bez przebytej kontroli nie trafiłby do masowej produkcji, a następnie sprzedaży. Nie trzeba się zatem martwić o to, że wybrany telefon nie posiada akurat potwierdzenia TÜV. Certyfikat ten można potraktować jako dodatkową zaletę.

Podsumowując, oznaczeniem gwarantującym bezpieczeństwo produktu jest TÜV Rheinland CERTIFIED. TÜV Rheinland zajmuje się kontrolą jakości, standardów, a w szczególności bezpieczeństwa. Testy TÜV przeprowadzane są także na smartfonach. Badania niektórych modeli są zatem dodatkowym potwierdzeniem, że podczas ich użytkowania nie wydarzy się nic niepokojącego. Warto zwrócić na to uwagę podczas zakupów. 

Sprawdź: Wszystko o wyrabianiu duplikatu karty SIM. Jak wyrobić, kiedy się przydaje, opłaty

2
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *