duplikat karty sim

Poradniki

29.06.2021 14:53

Wszystko o wyrabianiu duplikatu karty SIM. Jak wyrobić, kiedy się przydaje, opłaty

Android i iOS Telefony i tablety
8
0
7
8
0

Wyrobienie duplikatu karty SIM może być niezbędne w momencie utraty telefonu. Co trzeba zrobić, by wyrobić duplikat SIM? Jakie dokumenty będą wymagane? Ile to kosztuje?

Duplikat karty SIM – w jakich sytuacjach się przydaje?

Karta SIM to moduł identyfikacji abonenta (osobisty numer identyfikacyjny) w postaci wbudowanego układu scalonego na niewielkiej płytce wielkości paznokcia. Karta SIM jest unikalna dla każdego abonenta telefonicznej sieci komórkowej. 

Zabezpieczona jest ona czterocyfrowym kodem PIN oraz ośmiocyfrowym kodem PUK do wprowadzenia po trzech nieudanych próbach logowania do karty kodem PIN. Pozwala ona na logowanie się urządzenia do sieci GSM. Karta SIM, mimo swych niewielkich rozmiarów, jest niezbędnym elementem umożliwiającym wykonywanie połączeń z telefonu.

wkładanie karty sim

Bez względu na to, czy wpisujemy w wyszukiwarkę takie zapytania, jak: duplikat karty SIM Plus, duplikat karty SIM Play czy duplikat karty SIM T-Mobile, lub Orange duplikat karty SIM, powinniśmy pamiętać o tym, że powinno się go wyrobić w czterech przypadkach:

  1. Fizycznego uszkodzenia karty SIM. Teoretycznie niemożliwa sytuacja, gdyż karta SIM jest bezpiecznie zainstalowana w telefonie. Jednak smartfon może np. ulec zalaniu i karta SIM zostanie uszkodzona. Możliwe jest też „docięcie” większej karty SIM do mniejszego rozmiaru (np. micro SIM do nano SIM), podczas którego dojść może do fizycznego naruszenia płytki elektronicznej karty.
  2. Potrzeby wymiany karty SIM na inny rozmiar po wymianie telefonu. O ile karty SIM można dociąć do mniejszego rozmiaru, to w przypadku przejścia do większego formatu konieczne jest stosowanie nie zawsze wygodnych adapterów. Wygodniejszym rozwiązaniem wydaje się być wymiana karty.
  3. Potrzeby wymiany karty SIM na nowszą, wspierającą nowe technologie. To powszechna sytuacja, gdy stara karta leży nieużywana w szufladzie i chcemy z niej ponownie skorzystać w routerze bezprzewodowym w sieci 4G – LTE. Niestety, karta ta nie wspiera szybkiego internetu i konieczne było wnioskowanie o duplikat karty SIM w sieci Plus. 
  4. Utrata telefonu z kartą SIM – czy to kradzież, czy zgubienie.

Zobacz też: Karta eSIM – wszystko, co musisz wiedzieć o wirtualnej karcie. W jakiej sieci jest już dostępna?

Procedura wyrobienia duplikatu karty u największych polskich operatorów – co jest wymagane?

Standardowa procedura wymiany karty SIM u największych polskich operatorów komórkowych  wiąże się z fizyczną wizytą w oddziale. Pracownik operatora sieci zapozna się z problemem, zweryfikuje tożsamość (konieczne jest więc okazanie dokumentu tożsamości, np. dowodu osobistego), po czym zablokuje starą kartę i aktywuję nową. Taka wymiana obecnej karty na duplikat karty w sieci Play, Orange czy T-Mobile wiąże się z jednorazowym kosztem w wysokości kilkunastu złotych. Niżej piszemy więcej o kosztach z tym związanych.

Możliwe jest również wnioskowanie o duplikat karty SIM przez internet. W takim przypadku nasza dotychczasowa karta pozostaje aktywna do czasu otrzymania przesyłki z nową kartą. Aktywujemy ją poprzez dedykowaną aplikację operatora lub podczas rozmowy na infolinii. 

karta sim

Odblokowanie karty SIM wiąże się najczęściej z podaniem kodu PUK, a następnie przypisaniu kodu PIN. Stara karta zostaje zablokowana, a duplikat karty SIM staje się aktywny. Pamiętajmy, że wymiana karty nie wiąże się ze zmianą numeru telefonu – numer pozostaje ten sam. Tracimy jednak zapisane na starej karcie informacje, np. książkę adresową karty SIM.

Oczywiście w przypadku kradzieży lub zagubienia telefonu kartę powinniśmy natychmiast zablokować bez czekania na jej duplikat. Niżej przeczytasz więcej na temat prób wyłudzeń związanych z duplikatem karty SIM.

Sprawdź też: Karta eSIM – co musisz wiedzieć o wirtualnej karcie eSIM?

Opłaty związane z wyrobieniem duplikatu karty SIM

Poświęciliśmy chwilę, aby sprawdzić, ile kosztuje wymiana karty u czterech największych operatorów sieci komórkowych w Polsce. Duplikat karty SIM w Orange kosztuje od 15 zł (wymiana samodzielna) do 25 lub 40 zł w zależności od umowy, jeśli procedura zostanie zrealizowana poprzez wizytę w salonie. Znalezienie informacji, ile kosztuje duplikat karty SIM w T-Mobile, było trudniejszym zadaniem. 

W przypadku tej sieci powinniśmy się liczyć z kosztem od dziesięciu do kilkudziesięciu złotych w zależności od taryfy. Jednak jeśli wymiana karty jest konieczna ze względu na wadę lub winę operatora, procedura jest bezpłatna. Duplikat karty SIM w Play uzyskamy za 19.99 zł. Mamy za to dłuższą listę wyjątków, przy których wymiana karty SIM w sieci Play będzie bezpłatna. 

Oprócz wad elementu kartę wymienimy za darmo w przypadku zgłoszonej kradzieży, cesji lub migracji umowy oraz w przypadku wymiany przy przedłużaniu umowy.

Duplikat karty SIM w sieci Plus uzyskamy za 25 zł. Bezpłatna wymiana przysługuje w przypadku starych kart wyprodukowanych przed 2013 rokiem, przedłużania umowy, gdy niezbędna jest wymiana na nowoczesne karty microSIM, nanoSIM lub USIM (wspierająca sieć LTE).

Wyrobienie duplikatu naszej karty SIM przez oszustów – na czym polega ten proceder?

Możliwość wyrobienia duplikatu karty SIM jest furtką dla oszustów, którzy mogą wykorzystać nową kartę z numerem telefonu ofiary wykorzystywanym do potwierdzania przelewów np. kodem SMS. Uzyskanie duplikatu karty SIM przez niepowołaną osobę jest raczej niemożliwe przy wieloetapowej weryfikacji użytkownika na infolinii lub przez aplikację mobilną. 

duplikat karty sim

Jednak posiadając fałszywy dowód tożsamości, istnieje możliwość uzyskania duplikatu przez osobę do tego nieuprawnioną. W sieci opisany jest dokładnie przykład próby wyłudzenia dużej kwoty właśnie poprzez duplikat karty SIM wydany w salonie osobie z podrobionym dowodem osobistym. 

Oszuści w pierwszej kolejności musieli uzyskać od ofiary login i hasło do logowania na konto banku oraz wykraść dane osobowe niezbędne do wyrobienia fałszywego dowodu tożsamości. Dane do logowania do banku przestępcy mogli uzyskać po zainstalowaniu złośliwego oprogramowania na urządzeniu ofiary lub poprzez tzw. phishing. Oszuści odebrali duplikat karty SIM ofiary w salonie operatora, po czym wykonali kilka ekspresowych przelewów dużych kwot z jego konta na zewnętrzne konto złodziei. 

Zobacz też: Dane komórkowe – internet mobilny w każdym miejscu. Jak włączyć i wyłączyć dane komórkowe?

Chwilę wcześniej żona ofiary odnotowała problemy z działaniem oryginalnej karty SIM (została ona wyłączona przez operatora zgodnie z procedurą). W niecałą godzinę później dział bezpieczeństwa skontaktował się z ofiarą celem potwierdzenia podejrzanych transakcji. Ten zbieg wydarzeń wzbudził uzasadnione obawy ofiary, która zgłosiła się na policję, jednocześnie uruchamiając procedurę reklamacyjną w swoim banku.

Historia skończyła się tym razem szczęśliwie. Ukradzione pieniądze miały w pierwszej kolejności trafić na konto złodziei, a stamtąd na giełdę kryptowalut. Dzięki szybkiej reakcji pracowników banku przelew został zablokowany, a pieniądze zwrócono osobie poszkodowanej.

8
0

Podziel się:

Komentarze (7)

Mnie wymieniają gratis jak nie zmieniam sieć i lache kładę niech się nauczą źe klient nasz pan a nie źe łaskę robią

Mogę tylko potwierdzić że nie tylko w tej sieci „wylano dziecko z kąpielą” To samo spotkało mnie w sieci Plus. Mama obłożnie chora z 1 grupą inwalidzką dostała nowy telefon przez który może głosowo wybierać numery. Co umożliwia jej kontakt ze światem. Niestety karta sim nie pasuje. I tu również zderzyliśmy się ze ścianą. Operator Plus nie wymyślił procedury przyjaznej użytkownikowi. Żąda upoważnienia potwierdzonego notarialnie. A czy nie starczy zadzwonić do użytkownika i potwierdzić jego wolę? Dziwnie prosto można zawrzeć umowę przez telefon a karty sim nie można wymienić. Takie rzeczy to tylko w polsce. Głupota decydentów jest przerażająca, a ich oderwanie od zwykłych przypadków ludzkich porażająca. Kartę którą chciałem wymienić wyrzuciłem. Kupiłem inną na swoje nazwisko. Może mi nic się nie stanie w najbliższym czasie. Życzę wszystkim cierpliwości i wytrwałości na polu naszych polskich coraz bardziej głupich i zakręconych przepisach.

Aktualizując wcześniejszy wpis pragnę dodać, że PLAY odrzucił kolejną prośbę o wydanie duplikatu karty – już jako 2-gą reklamację, a mama wciąż leży w szpitalu i jutro ma kolejną operację. Ręce opadają!
Może ktoś z PLAY-a przeczyta ten wpis, bo u siebie już go usunęli…

Witam. PLAY nie chce wymienić starego typu karty na nowy (w związku z koniecznością wymiany psującego się telefonu) osobie przebywającej od 2 m-cy w szpitalu. Zasłania się procedurami, które mówią, że właściciel numeru MUSI osobiście stawić się w salonie PLAY lub pełnomocnik MUSI okazać się notarialnym upoważnieniem. Problem jest w tym, że kartę musiał by odebrać i dostarczyć do szpitala ktoś z rodziny. Składałem w tej sprawie już kilka reklamacji i każda została rozpatrzona NEGATYWNIE! Zaproponowałem tele-rozmowę lub po prostu wizytę w szpitalu pracownika salonu PLAY w celu zidentyfikowania tej osoby (konkretnie Mamy). Odpowiedź brzmiała NIE! Dzwoniłem na infolinię PLAY bodajże z 10 razy – bezskutecznie. Pragnę dodać, że osoba leżąca na kardiochirurgii, podłączona do aparatury monitorującej jest po kilku operacjach i nie ma możliwości opuszczenia szpitala, a notariusze nie świadczą usług w szpitalach. Jedyną formą kontaktu Mamy z rodziną (po za czasem odwiedzin) jest telefon. Nie mam pojęcia dlaczego w sieci PLAY stanowi to problem nie do przejścia, skoro do niedawna wszystkie usługi można było załatwiać on-line, a np. w ORANGE taka wymiana karty nie stanowi problemu. Karta zostaje wysłana do właściciela kurierem i po kontakcie telefonicznym i upewnieniu się przez ORANGE, że dotarła – wtedy dopiero zostaje aktywowana. Można ? Można! Tylko trzeba chcieć i wykazać się odrobiną empatii, której w sieci PLAY BRAKUJE! Po takim potraktowaniu chorej osoby mogę jedynie zagwarantować, że po wygaśnięciu umowy (za pół roku), ani Mama, ani nikt z rodziny i znajomych nie pozostanie w sieci PLAY ani dnia dłużej! Ja już przeniosłem 3 numery do Orange o widzę różnicę.
Chciałbym zaznaczyć, że komentarz ten piszę prywatnie, nie jestem w żaden sposób związany z innymi sieciami komórkowymi (porucz abonamentu), a opisany przykład miał miejsce (właściwie nadal ma) w czerwcu/lipcu 2022 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *