1. Scroll
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. RCS — co to jest? Jak działa czat RCS?

Poradniki

1 miesiąc temu

RCS — co to jest? Jak działa czat RCS?

Programy i aplikacje
5
1
0
5
1

Google już wielokrotnie podejmowało próbę uruchomienia tej formy komunikacji. Zawsze o krok dalej było Apple i znana dobrze użytkownikom iPhone usługa iMessage.  Google rozpoczęło wdrażanie wiadomości RCS na szeroką skalę. Czym jest RCS? I jakie zmiany proponuje użytkownikom?

Czym jest RCS — Rich Communication Services?

RCS — Rich Communication Services to nic innego jak zaawansowany i dużo bardziej rozbudowany system wiadomości tekstowych. Ogólnym założeniem RCS jest całkowite wyparcie dotychczasowych SMS-ów i wiadomości MMS. Technologia RCS ujrzała światło dzienne już w 2007 roku, a więc sporo lat temu. Już rok później została przejęta przez GSMA (GSM Association), czyli międzynarodową organizację handlową, która reprezentuje wszystkich operatorów na całym świecie. W 2016 r. ustalili ogólną taktykę wdrażania, która miała pomóc sieciom komórkowym i producentom telefonów rozpowszechnić funkcję czatu RCS. Od tamtej pory stało się to powszechnie stosowanym rozwiązaniem, między innymi w Stanach Zjednoczonych.

rcs

Zobacz też: Najlepsze komunikatory internetowe w 2021. Zestawienie darmowych i bezpiecznych komunikatorów

Nowy standard wysyłania wiadomości RCS od jakiegoś czasu jest już dostępny w Polsce i wielu użytkowników urządzeń Android korzysta już z usługi. W 2021 roku Google postanowiło także zacząć otwierać się na zewnętrznych producentów urządzeń. Najnowsze informacje mówią, że na razie zamierzają skoncentrować się na urządzeniach marki Samsung. Wiadomości Google stały się już domyślną aplikacją SMS na najnowszych Samsungach Galaxy. Szczegółowe informacje na temat usługi RCS podaje nam także na swojej stronie operator sieci Play. Udostępnia on także listę telefonów obsługujących funkcje RCS i posiadających domyślną aplikację wiadomości w postaci czatu.

Na pierwszy rzut oka wiadomości RCS niczym nie różnią się od aplikacji  typu Messenger, czy WhatsApp. Jednak istnieje jedna ważna różnica. Przede wszystkim nie musisz już pobierać żadnych nowych aplikacji ani zakładać kolejnych kont. Jedyne, czego potrzebujesz to swój numer telefonu.

Wysyłanie SMS-ów w 2021 roku — nowy standard

Jak zmienią się wiadomości SMS dzięki RCS? Po pierwsze możesz wysyłać dużo dłuższe treści wzbogacone o różne pliki. Wiadomość będzie mogła mieć nawet do 100 MB, a funkcje czatu dodatkowo pozwolą na wysyłanie wideo, formatu gif, zdjęć w dobrej jakości, a nawet wiadomości głosowych. Dla porównania zwykła wiadomość SMS ma ograniczenie do około 160 znaków. RCS pozwoli także na bieżąco śledzić status wiadomości — czy została dostarczona, czy odbiorca już ją odczytał i czy na nią odpisuje. Kolejna dostępna opcja to odbywanie czatów grupowych. W jednej konwersacji masz możliwość pisania i wymiany wiadomości z kilkoma osobami naraz. Ma także opcję udostępnienia swojej lokalizacji innym.

rcs

Czy wiadomości RCS to bezpieczne rozwiązanie?

Wiadomości Google docelowo mają działać na zasadzie end-to-end, czyli tak jak aplikacje WhatsApp i Telegram. Jednak to nie jedyne zabezpieczenia, które zostały wprowadzone. Oczywiście, będą one prawidłowo działać tylko w przypadku włączonej funkcji RCS zarówno u nadawcy wiadomości, jak i jego odbiorcy. Udostępniane przez nas informacje będą chronione przed dostępem osób trzecich. Jeszcze jakiś czas temu była to niewątpliwa luka w rozwiązaniu proponowanym przez Google. Jednak aktualnie wszystkie kwalifikujące się do RCS urządzenia posiadają już szyfrowanie end-to-end.

Została także wprowadzona ochrona przed spamem i oszustwami. Jest to oficjalna weryfikacja większych nadawców biznesowych. Wiadomości wysyłane z zewnętrznych firm będą automatycznie ujawniane i podpisywane nazwą przedsiębiorstwa. Koniec z nieznanymi numerami. Dzięki tej technologii będziesz wiedzieć, kiedy piszę do Ciebie kurier, czy instytucja państwowa, a kiedy zwykły oszust, który tylko podszywa się za tego typu zakłady i próbuje wyłudzić dane lub pieniądze. Użytkownik RCS nie musi się już martwić o wejście w zainfekowany link, który może wyrządzić poważne szkody.

RCS

Jak włączyć możliwość wysyłania wiadomości RCS na swoim telefonie?

Niestety usługa RCS nie działa jeszcze na wszystkich telefonach. W przypadku braku usługi czatu na Twoim telefonie tak naprawdę możesz zrobić niewiele. Pozostaje czekać, konkretny operator albo producent urządzenia muszą pozwolić na wymianę starożytnych już SMS-ów i MMS na aplikację wiadomości RCS. Zanim weźmiesz się za włączenie usługi czatu, sprawdź swój telefon i dowiedz się, czy możesz w ogóle skorzystać z komunikacji RCS.

Przed włączeniem RCS, sprawdź:

 • Sprawdź, czy masz połączenie z siecią komórkową lub Wi-Fi;
 • Pobierz z Google Play najnowszą wersję aplikacji Wiadomości Google lub inną aplikację SMS obsługującą RCS;
 • Jeśli posiadasz telefon mający więcej niż jedną kartę SIM, upewnij się, że karta używana do transmisji danych to domyślny numer telefonu do wykonywania połączeń;
 • Upewnij się, system Android na Twoim telefonie to najnowsza dostępna wersja. Wiadomości RCS działają tylko z systemem Android 5 i w górę;
 • Ustaw Wiadomości Google, jako domyślną aplikację do wysyłania wiadomości tekstowych;

Po wykonaniu tych wszystkich czynności zajmijmy się aktywacją usługi RCS. Pamiętaj, że u niektórych operatorów lub na niektórych telefonach usługa czatu wiadomości i funkcje RCS mogą nie działać. W takim przypadku miej na uwadze, że sytuacja rozwija się dość dynamicznie i warto co jakiś czas ponownie sprawdzać ustawienia. Wiadomości RCS w każdej chwili mogą pojawić się również u Ciebie.

rcs wiadomości
Źródło: Androidauthority.com

A więc, jak aktywować wiadomości RCS?

 1. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, to pobierz Wiadomości Google ze sklepu Google Play.
 2. Włącz nowo pobraną aplikację.
 3. Kliknij ikonkę menu (trzy kropki) w prawym górnym rogu. Następnie kliknij opcję ustawienia.
 4. Wybierz pozycję 'Ogólne’, a następnie wybierz ze strony 'Funkcje czatu’.
 5. Jeżeli usługi czatu RCS są już dla Ciebie dostępne, to będzie tam suwak, który musisz włączyć.
 6. Ustaw suwak na pozycję 'Tak’ i wyłącz ustawienia.
 7. Po wyjściu może Ci się ukazać komunikat o opcji pisania z komputera. Tak, możesz także wysyłać wiadomość SMS wprost ze swojego komputera.
 8. W menu główne wpisz swój numer telefonu i kliknij 'Zweryfikuj teraz’.
 9. W przypadku pozytywnej weryfikacji komunikat o statusie czatu zmieni się na 'połączone’. Gotowe. Od teraz możesz cieszyć się standardem RCS.

Nie musisz już korzystać z pakietów SMS i MMS, wystarczy Ci Wi-Fi albo połączenie transmisji danych z sieci komórkowej. Możesz już swobodnie wysyłać i odbierać treści z aplikacji czatu RCS. Jest jednak jeden mały haczyk. Jeśli wyślesz wiadomość na numer telefonu, który ma wyłączone funkcje RCS albo korzysta z systemu innego niż Android, albo po prostu odbiorca nie ma jeszcze dostępu do tej usługi, to wiadomość zostanie wysłana jako zwykły SMS lub MMS.

imessage
Źródło: 9to5google.com

Rich Communication Services na telefonach Apple?

System iOS ma swój prywatny system działający na identycznych zasadach co RCS — iMessage. Jednak ogromną wadą tej technologii jest to, że tylko użytkownicy iPhonów oraz komputerów Mac mogą z niej korzystać — i to tylko między sobą. Czy Apple planuje zaangażować się w rozwój i rozpowszechnianie RCS? Tak naprawdę, to nikt tego nie wie. Istnieją pewne pogłoski na ten temat, ale nie jest to jeszcze nic pewnego. Na Reddicie wypłynął ponoć jeden slajd z konferencji GSMA, który sugeruje wejście Apple w technologię RCS, aby umożliwić większą integrację swoich użytkowników z posiadaczami innych marek. Podobno nacisk ze strony operatorów na Apple istnieje w tym wątku już od jakiegoś czasu.

pisanie sms

Zobacz też: Jak odczytać SMS z telefonu na komputerze? Obsługiwanie SMS-ów przez komputer

System RCS przyszłością aplikacji tekstowych?

Z pewnością tak. W przeciągu kilku najbliższych lat wiadomości RCS powinny stać się już standardem na całym świecie i wszystkich telefonach i systemach. Cały proces na pewno zajdzie jeszcze szybciej na systemie Android i niedługo z aplikacji Wiadomości Google będzie mógł korzystać każdy użytkownik telefonu z tym systemem. Cieszyć się nową technologią można będzie bez względu na to, w jakiej sieci posiada się numer. Wysyłanie gifów, zdjęć, filmów i lokalizacji będzie odbywać się natychmiast za pośrednictwem Wi-Fi lub transmisji danych komórkowych. Tworzenie czatów grupowych z poziomu SMS też brzmi świetnie. A na deser, koniec z odwieczną niewiadomą na temat wiadomości tekstowych — teraz na bieżąco zobaczysz, kto zwleka z wiadomością, a kto naprawdę jeszcze jej nie zobaczył.

RCS znany jest także pod pseudonimami „zabójca SMS-ów” i „SMS 2.0” – chyba domyślasz się dlaczego. Nowoczesne rozwiązanie Google jest doskonałą odpowiedzią na rosnące oczekiwania indywidualnych użytkowników i ogromnych przedsiębiorstw. Oferuje nam naprawdę wiele interesujących rozwiązań. Niektórzy na razie muszą się obejść smakiem, jednak zapowiedzi Google są naprawdę obiecujące i mamy nadzieje, że nie pozwolą nam już dłużej czekać. Czekamy również z niecierpliwością na informacje o nawiązaniu współpracy polskich sieci komórkowych z tą funkcją. Na chwilę obecną jedyną siecią wspierającą tę technologię na terenie Polski jest Play.

Koniecznie sprawdź, czy Twój telefon obsługuje już nowe rozwiązanie. Jeśli nie, pamiętaj, że jest to system, który warto mieć na uwadze.

5
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.