rcs co to jest

Poradniki

09.01.2024 10:34

RCS — co to jest? Jak działa czat RCS?

Android i iOS Programy i aplikacje Telefony i tablety
26
7
11
26
7

Co jest RCS? Czym jest ten zaawansowany i bardziej rozbudowany system wiadomości tekstowych? Jakie zmiany proponuje użytkownikom? W tym artykule dowiesz się wszystkiego na temat RCS. Miłej lektury!

Jeśli zastanawiasz się czym dokładnie jest RCS oraz czym różni się od tradycyjnych wiadomości, to właśnie w poniższym tekście znajdziesz odpowiedzi na te pytania, ale nie tylko! Postaram CI się też pomóc uruchomić RCS w swoim telefonie z androidem! Miłej lektury! 🙂

W dzisiejszym dynamicznym świecie komunikacja odgrywa kluczową rolę w naszym życiu zarówno prywatnym, jak i zawodowym. Ciągły rozwój technologii stworzył nowe sposoby komunikacji, a jednym z najnowszych i najbardziej obiecujących rozwiązań jest RCS, czyli Rich Communication Services.

RCS otwiera nową erę komunikacji, która ma potencjał zmienić sposób, w jaki nawiązujemy kontakt z innymi i wymieniamy informacje za pomocą naszych urządzeń mobilnych. Przyjrzyjmy się bliżej tej innowacyjnej technologii i zbadajmy, jak może ona wpłynąć na naszą codzienną komunikację oraz świat biznesu.

Czym jest RCS — Rich Communication Services?

RCS — Rich Communication Services to nic innego jak zaawansowany i dużo bardziej rozbudowany system wiadomości tekstowych. Ogólnym założeniem RCS jest całkowite wyparcie dotychczasowych SMS-ów i wiadomości MMS. Technologia RCS ujrzała światło dzienne już w 2007 roku, a więc sporo lat temu. Już rok później została przejęta przez GSMA (GSM Association), czyli międzynarodową organizację handlową, która reprezentuje wszystkich operatorów na całym świecie.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

W 2016 r. ustalili ogólną taktykę wdrażania, która miała pomóc sieciom komórkowym i producentom telefonów rozpowszechnić funkcję czatu RCS. Od tamtej pory stało się to powszechnie stosowanym rozwiązaniem, między innymi w Stanach Zjednoczonych.

rcs na telefonie z androidem
RCS bez wątpienia to spory krok naprzód w kwestii wiadomości tekstowych

Nowy standard wysyłania wiadomości RCS od jakiegoś czasu jest już dostępny w Polsce i wielu użytkowników urządzeń Android korzysta już z usługi. W 2021 roku Google postanowiło także zacząć otwierać się na zewnętrznych producentów urządzeń. Najnowsze informacje mówią, że na razie zamierzają skoncentrować się na urządzeniach marki Samsung.

Zobacz też: Najlepsze komunikatory internetowe. Zestawienie darmowych i bezpiecznych komunikatorów

Wiadomości Google stały się już domyślną aplikacją SMS na najnowszych Samsungach Galaxy. Szczegółowe informacje na temat usługi RCS podaje nam także na swojej stronie operator sieci Play. Udostępnia on także listę telefonów obsługujących funkcje RCS i posiadających domyślną aplikację wiadomości w postaci czatu.

Nowy standard SMS — jak zmieniły się wiadomości?

Jak zmieniły się wiadomości SMS dzięki RCS? Po pierwsze możesz wysyłać dużo dłuższe treści wzbogacone o różne pliki. Wiadomość może mieć nawet do 100 MB, a funkcje czatu dodatkowo pozwalają na wysyłanie wideo, formatu gif, zdjęć w dobrej jakości, a nawet wiadomości głosowych. Dla porównania zwykła wiadomość SMS ma ograniczenie do około 160 znaków.

RCS pozwoliło także na bieżąco śledzić status wiadomości — czy została dostarczona, czy odbiorca już ją odczytał i czy na nią odpisuje. Kolejna dostępna opcja to odbywanie czatów grupowych. W jednej konwersacji masz możliwość pisania i wymiany wiadomości z kilkoma osobami naraz. Ma także opcję udostępnienia swojej lokalizacji innym.

rcs nowy format SMS
RCS pozwala na o wiele więcej swobody w wiadomościach, niż to miało miejsce dotychczas

Czy wiadomości RCS to bezpieczne rozwiązanie?

Wiadomości Google docelowo mają działać na zasadzie end-to-end, czyli tak jak aplikacje WhatsApp i Telegram. Jednak to nie jedyne zabezpieczenia, które zostały wprowadzone. Oczywiście, będą one prawidłowo działać tylko w przypadku włączonej funkcji RCS zarówno u nadawcy wiadomości, jak i jego odbiorcy. Udostępniane przez nas informacje będą chronione przed dostępem osób trzecich. Jeszcze jakiś czas temu była to niewątpliwa luka w rozwiązaniu proponowanym przez Google. Jednak aktualnie wszystkie kwalifikujące się do RCS urządzenia posiadają już szyfrowanie end-to-end.

Sprawdź też: Bramka SMS – co to jest? Wszystko co musisz wiedzieć

Została także wprowadzona ochrona przed spamem i oszustwami. Jest to oficjalna weryfikacja większych nadawców biznesowych. Wiadomości wysyłane z zewnętrznych firm będą automatycznie ujawniane i podpisywane nazwą przedsiębiorstwa. Koniec z nieznanymi numerami. Dzięki tej technologii będziesz wiedzieć, kiedy piszę do Ciebie kurier, czy instytucja państwowa, a kiedy zwykły oszust, który tylko podszywa się za tego typu zakłady i próbuje wyłudzić dane lub pieniądze. Użytkownik RCS nie musi się już martwić o wejście w zainfekowany link, który może wyrządzić poważne szkody.

rcs na telefonie z androidem
Dzięki RCS wiadomości SMS mogą być dłuższe i wypełnione graficzną treścią

Jak włączyć możliwość wysyłania wiadomości RCS na swoim telefonie?

Usługa RCS powinna działać na wszystkich nowych urządzeniach. Na starszych telefonach mogą być pewne kłopoty. W przypadku braku usługi czatu na Twoim telefonie tak naprawdę możesz zrobić niewiele. Pozostaje czekać, konkretny operator albo producent urządzenia muszą pozwolić na wymianę starożytnych już SMS-ów i MMS na aplikację wiadomości RCS. Zanim weźmiesz się za włączenie usługi czatu, sprawdź swój telefon i dowiedz się, czy możesz w ogóle skorzystać z komunikacji RCS.

Przed włączeniem RCS, sprawdź:

 • Sprawdź, czy masz połączenie z siecią komórkową lub Wi-Fi;
 • Pobierz z Google Play najnowszą wersję aplikacji Wiadomości Google lub inną aplikację SMS obsługującą RCS;
 • Jeśli posiadasz telefon mający więcej niż jedną kartę SIM, upewnij się, że karta używana do transmisji danych to domyślny numer telefonu do wykonywania połączeń;
 • Upewnij się, system Android na Twoim telefonie to najnowsza dostępna wersja. Wiadomości RCS działają tylko z systemem Android 5 i w górę;
 • Ustaw Wiadomości Google, jako domyślną aplikację do wysyłania wiadomości tekstowych;

Po wykonaniu tych wszystkich czynności zajmijmy się aktywacją usługi RCS. Pamiętaj, że u niektórych operatorów lub na niektórych telefonach usługa czatu wiadomości i funkcje RCS mogą nie działać. W takim przypadku miej na uwadze, że sytuacja rozwija się dość dynamicznie i warto co jakiś czas ponownie sprawdzać ustawienia. Wiadomości RCS w każdej chwili mogą pojawić się również u Ciebie.

wiadomości RCS
Obecnie większość telefonów powinna mieć dostęp do RCS | Źródło: Androidauthority.com

A więc, jak aktywować wiadomości RCS?

 1. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, to pobierz Wiadomości Google ze sklepu Google Play.
 2. Włącz nowo pobraną aplikację.
 3. Kliknij ikonkę menu (trzy kropki) w prawym górnym rogu. Następnie kliknij opcję ustawienia.
 4. Wybierz pozycję ’Ogólne’, a następnie wybierz ze strony 'Funkcje czatu’.
 5. Jeżeli usługi czatu RCS są już dla Ciebie dostępne, to będzie tam suwak, który musisz włączyć.
 6. Ustaw suwak na pozycję ’Tak’ i wyłącz ustawienia.
 7. Po wyjściu może Ci się ukazać komunikat o opcji pisania z komputera. Tak, możesz także wysyłać wiadomość SMS wprost ze swojego komputera.
 8. W menu główne wpisz swój numer telefonu i kliknij 'Zweryfikuj teraz’.
 9. W przypadku pozytywnej weryfikacji komunikat o statusie czatu zmieni się na 'połączone’. Gotowe. Od teraz możesz cieszyć się standardem RCS.

Nie musisz już korzystać z pakietów SMS i MMS, wystarczy Ci Wi-Fi albo połączenie transmisji danych z sieci komórkowej. Możesz już swobodnie wysyłać i odbierać treści z aplikacji czatu RCS. Jest jednak jeden mały haczyk. Jeśli wyślesz wiadomość na numer telefonu, który ma wyłączone funkcje RCS albo korzysta z systemu innego niż Android, albo po prostu odbiorca nie ma jeszcze dostępu do tej usługi, to wiadomość zostanie wysłana jako zwykły SMS lub MMS.

rcs na androidzie
RCS mocno urozmaiciło wiadomości tekstowe | Źródło: 9to5google.com

Rich Communication Services na telefonach Apple?

System iOS ma swój prywatny system działający na identycznych zasadach co RCS — iMessage. Jednak ogromną wadą tej technologii jest to, że tylko użytkownicy iPhonów oraz komputerów Mac mogą z niej korzystać — i to tylko między sobą.

Czy Apple planuje zaangażować się w rozwój i rozpowszechnianie RCS? Tak naprawdę, to nikt tego nie wie. Istnieją pewne pogłoski na ten temat, ale nie jest to jeszcze nic pewnego. Na Reddicie wypłynął ponoć jeden slajd z konferencji GSMA, który sugeruje wejście Apple w technologię RCS, aby umożliwić większą integrację swoich użytkowników z posiadaczami innych marek. Podobno nacisk ze strony operatorów na Apple istnieje w tym wątku już od jakiegoś czasu.

imessage czyli rcs na iOS
Na iPhone’ach RCS funkcjonuje od lat

System RCS przyszłością aplikacji tekstowych?

Z pewnością tak. W przeciągu kilku najbliższych lat wiadomości RCS powinny stać się już standardem na całym świecie i wszystkich telefonach i systemach. Cały proces na pewno zajdzie jeszcze szybciej na systemie Android i niedługo z aplikacji Wiadomości Google będzie mógł korzystać każdy użytkownik telefonu z tym systemem. Cieszyć się nową technologią można będzie bez względu na to, w jakiej sieci posiada się numer.

Wysyłanie gifów, zdjęć, filmów i lokalizacji będzie odbywać się natychmiast za pośrednictwem Wi-Fi lub transmisji danych komórkowych. Tworzenie czatów grupowych z poziomu SMS też brzmi świetnie. A na deser, koniec z odwieczną niewiadomą na temat wiadomości tekstowych — teraz na bieżąco zobaczysz, kto zwleka z wiadomością, a kto naprawdę jeszcze jej nie zobaczył.

Zobacz też: Jak odczytać SMS z telefonu na komputerze? Obsługiwanie SMS-ów przez komputer

RCS znany jest także pod pseudonimami „zabójca SMS-ów” i „SMS 2.0” – chyba domyślasz się dlaczego. Nowoczesne rozwiązanie Google jest doskonałą odpowiedzią na rosnące oczekiwania indywidualnych użytkowników i ogromnych przedsiębiorstw. Oferuje nam naprawdę wiele interesujących rozwiązań.

Niektórzy na razie muszą się obejść smakiem, jednak zapowiedzi Google są naprawdę obiecujące i mamy nadzieje, że nie pozwolą nam już dłużej czekać. Czekamy również z niecierpliwością na informacje o nawiązaniu współpracy polskich sieci komórkowych z tą funkcją. Na chwilę obecną jedyną siecią wspierającą tę technologię na terenie Polski jest Play.

Koniecznie sprawdź, czy Twój telefon obsługuje już nowe rozwiązanie. Jeśli nie, pamiętaj, że jest to system, który warto mieć na uwadze.

26
7

Podziel się:

Komentarze (11)

Hyhyhy… „System iOS ma swój prywatny system działający na identycznych zasadach co RCS — iMessage. Jednak ogromną wadą tej technologii jest to, że tylko użytkownicy iPhonów oraz komputerów Mac mogą z niej korzystać — i to tylko między sobą.” A RCS będzie dizałac na Androidach i części senior fonów 😉 Ot taka „małą wada”. Chba, ze Apple „przytuli”ten standard.

Pierdu, pierdu. Kolejna „nowinka” służąca wygodniejszej inwigilacji obywateli. Oczywiście dla ich „wygody” i „bezpieczeństwa” XD

Wszystko inne jest spoko tylko dużym minusem jest to że jak nie mam wl.neta to SMS mi w ogóle nie dochodzą.A nie zawsze mam włączony net. I tak mogę sobie czekać na informacje SMS.

Wpychanie na siłę nowych technologii to chamstwo – nie mogę wejść do zwykłych smsów bo dostęp blokuje oferta włączenia rcs z jedynym buttonem: agree

W warunkach umowy niewolniczej *Księgują na twardziela
wszystko , wiedzą, widzą, słyszą
więcej niż Ty , np pierdy senne ? tylko pobierz

Pakiet i tak zawsze mam minut i sms-ów bądź mms-ów jeżeli wysyłam komuś wiadomość U mnie w telefonie widnieją jako zielone jeżeli chodzą jako niebieskie wiem że ktoś ma również włączony rcs jak ja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *