1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. Karta eSIM – wszystko, co musisz wiedzieć o wirtualnej karcie. W jakiej sieci jest już dostępna?

Technologia

05.05.2021 06:42

Karta eSIM – wszystko, co musisz wiedzieć o wirtualnej karcie. W jakiej sieci jest już dostępna?

Android i iOS
9
1
0
9
1

Wirtualna karta eSIM to nowoczesne rozwiązanie oferujące wiele korzyści użytkownikom smartfonów, tabletów oraz inteligentnych zegarków. Jest wygodna i bezpieczna. Jakie są jej pozostałe zalety? Która sieć komórkowa pozwala przejść na tę technologię?

Co to jest karta eSIM?

Każdy posiadacz telefonu komórkowego wie, co to jest karta SIM – ten niezbędny element urządzenia występuje pod postacią niewielkiej karty z chipem, a jego zadaniem jest rozpoznawanie użytkownika i przechowywanie takich danych, jak informacje o operatorze sieci czy numerze telefonu abonenta.

Powszechnie wiadomo, że tradycyjne karty SIM ewoluowały, przyjmując postać coraz to mniejszych komponentów umieszczanych w telefonach komórkowych. Pierwsze i największe karty Mini SIM zostały wyparte przez Micro SIM, a te z kolei zyskały swojego następcę – Nano SIM. Najnowszą odsłoną modułu jest jednak eSIM – wirtualna karta SIM, która nie ma fizycznej postaci.

Karta eSIM w Orange
Orange to pierwszy operator, który umożliwił swoim klientom korzystanie z kart e-SIM

Tradycyjne karty SIM a karta eSIM – podstawowe różnice

E-SIM został zaprezentowany w Polsce na przełomie 2018 i 2019 roku, jednak technologii tej nie wprowadzili wszyscy operatorzy sieci komórkowych na raz – pionierem została firma Orange. Jak działa karta eSIM i czym różni się od tradycyjnego chipa? Przede wszystkim ten rodzaj modułu występuje wyłącznie w postaci cyfrowej – użytkownik nie musi umieszczać w urządzeniu żadnych dodatkowych elementów. Wystarczy, że pobierze wirtualną kartę i zapisze ją na swoim smartfonie ze wbudowanym modułem przeznaczonym do tego celu.

W jakich urządzeniach można korzystać z kart e-SIM? Jakie są zalety?

Żeby korzystać z eSIM w Orange lub wirtualnej karty innego operatora oferującego tę usługę, trzeba posiadać zgodne urządzenie. Starsze modele smartfonów czy tabletów nie będą w stanie obsłużyć tej technologii. Sprzęt musi mieć wbudowany specjalny moduł, który jest w stanie zapisać pobraną cyfrową wersję karty SIM.

Pierwszym producentem, który wprowadził na rynek urządzenia obsługujące kartę eSIM, był Apple. Posiadacze iPhone XS, iPhone XS Max oraz iPhone XR mogli już uzyskać wsparcie od sieci Orange. Kolejne marki oferujące nowoczesne smartfony, tablety i smartwatche sukcesywnie wdrażają odpowiednie moduły do swoich produktów.

Nowoczesna technologia eSIM oferuje użytkownikom wiele udogodnień. Abonenci mogą między innymi korzystać z rozwiązania, jakim jest druga karta z tym samym numerem. Osoby posiadające jednocześnie dwa urządzenia nie muszą decydować się na osobne, fizyczne karty. Jeśli przynajmniej jeden ze sprzętów jest kompatybilny z eSIM, można aktywować dodatkową wirtualną kartę o tym samym numerze.

Wirtualna karta eSIM to rozwiązanie ekologiczne – do jej stworzenia nie potrzeba plastiku. ESIM zapewnia również ochronę użytkownikowi – ułatwia lokalizację smartfona w razie jego zagubienia bądź kradzieży, a złodziej nie da rady usunąć go z urządzenia w tak prosty sposób, jak standardowej karty. Do tego byłby potrzebny kod PIN, a ten jest znany tylko przez abonenta.

Jak nabyć i zainstalować kartę eSIM?

Aktywacja karty eSIM nie należy do skomplikowanych. Nie trzeba nawet odwiedzać salonu operatora sieci komórkowej – wystarczy skorzystać z usługi mobilnej. Zazwyczaj dostawca wysyła użytkownikowi kod QR, który należy zeskanować z poziomu ustawień telefonu. Wirtualną kartę uruchomisz także manualnie, wprowadzając kod aktywacyjny dostarczony przez operatora. Po rejestracji abonent może już korzystać z sieci tak, jak gdyby posiadał tradycyjną kartę SIM w swoim urządzeniu.

Karta eSIM - od mini-sim do eSIM
Karty SIM z biegiem lat były coraz mniejsze, by w końcu zniknąć – eSIM to moduł wbudowany w smartfona

U jakich operatorów jest obecnie dostępna usługa karty eSIM i na jakich warunkach?

Orange to pierwszy operator oferujący usługę elektronicznej karty Sim w Polsce. W jej ramach można skorzystać z aktywacji eSIM jako karty głównej albo tak zwanej ekstra karty SIM z tym samym numerem. Orange proponuje także rozwiązania dla firm oraz plan Orange Flex, dzięki któremu aktywacja karty jest możliwa z poziomu aplikacji dostępnej na urządzenia mobilne.

Karta eSim zapewnia wygodę szczególnie tym użytkownikom, którzy korzystają z kilku urządzeń jednocześnie. Dzięki innowacyjnej technologii, rozwiązanie to zapewnia bezpieczeństwo oraz wygodę w codziennych obowiązkach.

9
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.