telefon rejestracja numeru

Poradniki

17.11.2021 07:33

Czy rejestracja numeru jest obowiązkowa? Rejestracja karty SIM – co trzeba wiedzieć?

Telefony i tablety
21
7
1
21
7

Rejestracja numeru w sieci telefonicznej jest konieczna, by móc wykonywać połączenia. Jakie są skutki niezarejestrowania telefonu? Jak wygląda rejestracja karty SIM online? Dowiesz się, czytając dalej.

Rejestracja numeru – czy jest obowiązkowa?

Obowiązek zarejestrowania numeru telefonicznego został wprowadzony w Polsce 25 lipca 2016, kiedy w życie weszła ustawa antyterrorystyczna. Ustawodawcy stwierdzili wtedy, że brak możliwości identyfikacji właściciela numeru może zapewnić terrorystom i przestępcom opcję swobodnej komunikacji. Podobne przepisy obowiązują także w wielu krajach Unii Europejskiej.

Zgodnie z tym prawem każda karta SIM sprzedawana w Polsce musi być zarejestrowana pod prawdziwym imieniem i nazwiskiem nabywcy. Rejestracja wymaga podania numeru PESEL, a w przypadku telefonów firmowych numeru REGON lub NIP. Karty prepaid bez potwierdzonej tożsamości właściciela utraciły ważność 1 lutego 2017 roku. Według polskich operatorów tego dnia dezaktywowano 12 milionów numerów.

Sprawdź też: Dual SIM standby – czym jest i do czego służy?

Możesz kupić dowolny starter w wybranej przez siebie sieci, ale bez rejestracji nie będziesz mógł korzystać z żadnych usług operatora GSM. Aby móc wykorzystać Internet na kartę lub wykonywać połączenia, konieczna jest rejestracja numeru i podanie swoich danych osobowych operatorowi w bezpieczny sposób.

Odsprzedawanie zarejestrowanej na siebie karty SIM nie jest prawnie zakazane. Jednak jeśli to zrobisz, ryzykujesz, że ktoś będzie mógł wykorzystać Twoje dane osobowe. Jeżeli jakaś osoba użyje Twojego numeru telefonu do nielegalnych działań, Ty sam możesz zostać wezwany na komendę do złożenia wyjaśnień lub nawet oskarżony o współudział w przestępstwie. 

Jeśli odkupiłeś cudzą kartę, pamiętaj, że sprzedawca mógł zachować numer karty SIM i tym samym może uzyskać dostęp do billingów nabywcy, a jeśli wyrobi duplikat karty, będzie mógł np. podszywać się pod Ciebie. Choć takie zakupy są legalne, większość internetowych sklepów jak Allegro lub OLX zabrania odsprzedawania używanych kart SIM.

Czy rejestracja numeru online jest bezpieczna?

Rejestracja karty SIM online jest możliwa. Niestety, choć jest obowiązkiem wymaganym przez państwo, nie można jej dokonać przy pomocy Profilu Zaufanego. Najbezpieczniejszą opcją rejestracji karty SIM przez Internet jest użycie bankowości online. Bank prześle Twoje dane operatorowi, a Ty otrzymasz po prostu SMS z potwierdzeniem rejestracji. To opcja znacznie pewniejsza niż rejestracja na poczcie czy w sklepie.

Tylko Bank Millennium współpracuje z czterema największymi operatorami w Polsce: T-Mobile. Orange, Plus i Play. Rejestracja numeru w sieci Orange jest możliwa także w banku PBS. Jednak nawet jeśli masz konto w Millennium, możesz nie być w stanie zarejestrować karty SIM u mniejszego operatora wirtualnego, jak Heyah czy Netia.

A czy Tobie rejestracja numeru sprawiła jakiś kłopot?

W przypadku większości dostawców usług GSM możesz jednak zarejestrować numer telefonu, jeśli Ty lub ktoś z Twoich znajomych ma już kartę SIM w danej sieci. „Podpinasz” w ten sposób nowy numer do już istniejącego użytkownika. Oznacza to, że numer jest zarejestrowany na tę osobę, nawet jeśli to nie ona będzie go używała.

Sprawdź też: Karta eSIM – co musisz wiedzieć o wirtualnej karcie eSIM?

Jak sprawdzić, czy numer został zarejestrowany?

Każdy numer telefonu, niezależnie od tego, czy jest to telefon na kartę, czy abonamentowy, musi być zarejestrowany, aby móc działać w sieci. Jeśli karta prepaid nie została w ten sposób aktywowana, telefon nie może wykonywać połączeń. Gdy zatem w starym telefonie znalazłeś kartę SIM i nie wiesz, czy jest zarejestrowana, najprościej będzie spróbować zadzwonić do kogoś.

Oczywiście, numer karty prepaid mógł wygasnąć z innego powodu, jak wyczerpanie się środków. Jak sprawdzić stan prawny numeru telefonu? Każda sieć komórkowa ma do dyspozycji odpowiednią procedurę, dzięki której dowiesz się, czy numer został zarejestrowany. 

  • Orange: wyślij SMS o treści 'NUMER’ pod numer 80190.
  • Play, Red Bull lub Virgin: wyślij SMS o treści ‘REJESTRACJA’ pod numer 111.
  • Plus (Plusz): wyślij SMS o treści ‘STATUS’ pod numer 80104.
  • T-Mobile: wybierz na klawiaturze *100# i zatwierdź połączenie.

Pamiętaj, że nie ma możliwości ponownej aktywacji niezarejestrowanego numeru, który wygasł. W takim wypadku po prostu kup nowy starter w sieci tego operatora.

Sprawdź też: Wszystko o wyrabianiu duplikatu karty SIM. Jak wyrobić, kiedy się przydaje, opłaty

Co jest potrzebne do rejestracji numeru?

Zgodnie z ustawą o działaniach antyterrorystycznych, rejestracja numeru wymaga dostarczenia danych osobowych dostawcy usług przedpłaconych. W wypadku osób fizycznych trzeba zawsze podać imię i nazwisko. 

  • Jeśli jesteś obywatelem Polski, musisz ujawnić także swój numer PESEL lub numer i serię dowodu tożsamości. Wbrew niektórym starszym zapowiedziom, podpis – ani elektroniczny, ani klasyczny – nie jest wymagany.
  • Jeśli jesteś obywatelem Unii Europejskiej lub Konfederacji Szwajcarskiej, musisz znać nazwę, serię i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość. Przybysze z innych krajów, w tym Brytyjczycy, muszą podać numer Karty Pobytu lub innego dokumentu uprawniającego ich do przebywania w Polsce.
  • W wypadku telefonów firmowych należy udostępnić nazwę przedsiębiorstwa oraz numer identyfikujący firmę. Może być to REGON lub NIP, numer w Krajowym Rejestrze Sądowym albo ewidencji działalności gospodarczej. 

By móc Cię zarejestrować jako właściciela numeru, operator musi mieć możliwość weryfikacji Twoich danych. To znaczy, że przy rejestracji w punkcie musisz okazać dokument zawierający imię, nazwisko i nr ewidencji: najczęściej dowód osobisty lub paszport, a w wypadku przedsiębiorstw wyciąg z KRS lub CEIDG.

Rejestracja numeru – Jak to zrobić?

Wszyscy operatorzy umożliwiają rejestrację kart SIM w swoich punktach sprzedaży, czy to przy zawarciu nowej umowy, czy zakupie karty prepaid. Kartę zarejestrujesz w sklepach, np. w sieci Żabka, na poczcie, stacjach paliw czy w salonikach prasowych. Można też aktywować numer telefonu online, korzystając z banku Millennium.

Osoby starsze lub chore – ale nie tylko – z pewnością docenią możliwość rejestracji numeru w sieci Orange, T-Mobile lub Play u listonosza Poczty Polskiej, bez wychodzenia z domu. Wystarczy przekazać pracownikowi poczty numer telefonu i karty SIM (w sieci Orange musisz wysłać też SMS „NUMER” pod 80190), swoje dane osobowe oraz okazać mu dowód. Doręczyciel, korzystając ze swojego tabletu, zarejestruje nowy numer, a użytkownik otrzyma SMS z potwierdzeniem. 

Orange

Poza skorzystaniem z usług w punkcie lub u listonosza najprościej będzie zarejestrować swój numer, korzystając z danych osoby, która już ma umowę w Orange. Wystarczy wysłać z nowego numeru bezpłatny SMS pod 80280, w treści wpisując numer już zarejestrowanego klienta. Ta osoba otrzyma SMS z prośbą o zgodę na rejestrację. Jeśli odpowie na niego TAK, numer zostanie zarejestrowany na tę właśnie osobę i otrzyma ona SMS z potwierdzeniem rejestracji.

Warto pamiętać, że to ten użytkownik będzie legalnie właścicielem nowego numeru. Dana osoba może mieć tylko do 5 numerów zarejestrowanych na nią. Ten sposób jest też dostępny wyłącznie dla osób fizycznych. Telefon firmowy najlepiej będzie zarejestrować w salonie sprzedawcy. Dodać numer Orange możesz też na stacjach benzynowych, w sklepach i punktach, na poczcie oraz korzystając z banków internetowych: Bank Millennium albo PBS. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Play

Kartę telefoniczną w tej sieci możesz zarejestrować u listonosza lub w salonie sprzedaży Play. Rejestracja jest też możliwa w wielu punktach – dokładną listę znajdziesz tutaj. Możesz zarejestrować numer także korzystając z aplikacji Play24 – jeśli już zarejestrowałeś kartę prepaid w tej sieci, możesz dodać kolejną. Umożliwia to też odpowiedni formularz na stronie dystrybutora lub wysłanie SMS o treści ZAREJESTRUJ [nr telefonu] [kod PUK] na nr 676.

Numer w Play zarejestrujesz też dzięki bankowości online Millennium. Wystarczy tylko wybrać odpowiednią opcję po zalogowaniu się do aplikacji lub na odpowiedniej stronie WWW. Gdy podasz nr telefonu i nr karty SIM, system banku prześle dane osobowe z Twojego konta do operatora.

Plus

Możesz zarejestrować numer na kartę w Plus przy pomocy banku Millennium, wybierając odpowiednią opcję w aplikacji. Wystarczy zalogować się do banku internetowego, podać nr telefonu oraz nr seryjny karty SIM. System bankowy uzupełni dane i prześle je automatycznie do operatora.

Jak w przypadku innych sieci, możesz dodać nowy numer karty prepaid do już zarejestrowanego konta w Plus. Z telefonu abonamentowego, Mix lub zarejestrowanego numeru w ofercie na kartę możesz też przesłać bezpłatnego SMS-a pod 80106 o treści ZAREJESTRUJ [nowy numer] [numer karty SIM]. Więcej informacji znajdziesz w bazie wiedzy Plus.

W przeciwieństwie do Orange, gdzie zarejestrujesz tak tylko 5 numerów, w Plusie możesz do jednego użytkownika podpiąć aż do 20 numerów. Karty można oczywiście zarejestrować w salonach Plus (oraz Cyfrowego Polsatu), w kioskach, na stacjach paliw czy w Żabce. Niestety, choć numer Plus możesz aktywować na poczcie, to listonosz nie pomoże Ci z tym w Twoim domu.

T-Mobile

Jeśli masz zarejestrowany inny numer w sieci T-Mobile, możesz podpiąć do niego kolejną kartę. Wystarczy w tym celu zadzwonić pod bezpłatny numer telefonu 606 606 606. W tym przypadku możesz również wykorzystać konto w Banku Millennium. Numer zarejestrujesz także w salonie T-Mobile, na stacjach paliw, w salonikach prasowych i kioskach. Poza Żabkami rejestracja możliwa jest też w supermarketach z sieci Auchan lub Carrefour. Numer T-Mobile możesz zarejestrować na poczcie oraz u listonosza. Dokładne szczegóły znajdziesz na stronie operatora.

Karta SIM jest dostępna w trzech różnych rozmiarach

Sprawdź też: Czym jest nano-SIM? Rodzaje kart SIM, które musisz znać!

Najważniejsze pytania dotyczące rejestracji karty SIM

Kto może zarejestrować numer?

Osoba, która ukończyła co najmniej 13 lat i ma własny dokument tożsamości. Można do rejestracji użyć paszportu zamiast dowodu. Osoba niepełnoletnia bez dowodu osobistego może również poprosić o pomoc rodziców lub opiekunów i zarejestrować numer korzystając z ich danych.

Czy mogę zarejestrować numer z jednej sieci w innej?

Jeśli okres ważności numeru wygasł, nie można go zarejestrować ponownie. Nie możesz też aktywować nowego, niezarejestrowanego startera z jednej sieci w drugiej. Możesz jednak przenieść już używany numer do innej sieci, nawet jeśli jest to karta prepaid. Najlepiej jest to zrobić w salonie sprzedaży nowego dostawcy. Często za przeniesienie numeru do nowej sieci otrzymasz zniżki czy darmowe pakiety.

Czy obowiązek rejestracji jest zgodny z RODO?

Zgodnie z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych Twoje dane są przetwarzane w celu zawarcia umowy i możesz złożyć wniosek o poprawienie lub usunięcie ich z bazy dostawcy. Wyroki sądów i odpowiednie interpretacje określiły, że obowiązek rejestracji nabytej usługi (dostępu do usług telekomunikacyjnych) nie narusza przepisów związanych z ochroną danych osobowych.

Warto jednak pamiętać, że choć administratorem jest operator sieci, to jednak dostęp do Twoich danych uzyskuje też osoba rejestrująca numer. O ile listonosz Poczty Polskiej odpowiada prawnie za bezpieczeństwo Twoich danych, o tyle już należy zachować ostrożność przy przekazywaniu numeru PESEL pracownikom sklepu czy salonu prasowego. 

Czy potrzebuję kopii lub skanów dokumentu?

Nie. Pod żadnym pozorem nie przesyłaj nikomu ani skanów, ani kserokopii dokumentu. Jeśli jakaś instytucja prosi cię o skopiowanie dowodu, zgłoś to Policji, ponieważ może dojść wtedy do próby wyłudzenia Twoich danych osobowych i kradzieży tożsamości.

Rządy wielu krajów uzasadniają konieczność rejestracji karty SIM względami bezpieczeństwa, twierdząc, że w ten sposób można łatwiej ustalić tożsamość użytkowników. Pomimo wielu kontrowersji, rejestracja numeru telefonu stała się już standardem. Na szczęście istnieje wiele opcji – wizyta na poczcie, w osiedlowym sklepiku czy kiosku, a także możliwość rejestracji za pomocą bankowości online – więc sam proces możesz przeprowadzić szybko i sprawnie.

21
7

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *