1. Scroll
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Zablokowany iPhone – jak go odblokować? Instrukcja krok po kroku

Poradniki

16.05.2021 10:43

Zablokowany iPhone – jak go odblokować? Instrukcja krok po kroku

Android i iOS
10
2
3
10
2

Zablokowany telefon – co robić? Jak odblokować iPhone’a? Z reguły ustalasz kod blokady na iPhonie, który jest łatwy do zapamiętania. Mimo to zdarza się, że wypada on z pamięci. Musisz liczyć się z tym, że kilkakrotne wprowadzenie złego hasła skutkuje blokadą. 

Jak odblokować iPhone’a, jeśli nie pamiętamy kodu? Podstawowe informacje

Zablokowany iPhone przytrafia się w różnych sytuacjach. Niejednokrotnie zdarza się, że małe dzieci bawią się telefonem i blokują go na dłużej przez wielokrotne wciskanie nieprawidłowego hasła. Niestety, jeśli nastąpi to sześciokrotnie – ale w różnych odstępach czasowych – na telefonie pojawi się komunikat o jego zablokowaniu. W takiej sytuacji ekran ogranicza funkcjonalność iPhone’a do kilku podstawowych czynności – wykonywania zdjęć, korzystania z zegara, kalkulatora, latarki i przede wszystkim – wykonywania połączeń alarmowych

Jak odblokować iPhone’a? Odzyskanie dostępu do telefonu jest możliwe na kilka sposobów, a najprostszym z nich jest połączenie z programem iTunes. Musisz jednak liczyć się z tym, że odblokowanie telefonu poprzez jego zresetowanie wiąże się z utraceniem danych. Nie musisz się o nic martwić, jeśli wcześniej utworzyłeś kopię zapasową za pomocą iTunes lub iCloud. Twoje ustawienia i dane zostaną przywrócone do stanu sprzed blokady telefonu.

Zablokowany iPhone - zapisywanie hasła
Często pierwszym odruchem jest zapisywanie hasła na kartce, ale to niekoniecznie bezpieczne rozwiązanie

Odblokowanie iPhone’a przez iTunes

Najszybszym sposobem na odblokowanie iPhone’a jest zsynchronizowanie urządzenia z aplikacją iTunes. Zacznij od ściągnięcia programu na zaufany komputer. Następnie podłącz do niego swojego smartfona. Jeśli zostaniesz poproszony o podanie kodu dostępu, będziesz musiał skorzystać z trybu awaryjnego. W przypadku, kiedy aplikacja nie poprosi o podanie hasła, poczekaj, aż iTunes zsynchronizuje się z Twoim iPhonem. 

Po zakończeniu tego procesu wybierz opcję „Odtwórz”. iTunes pobierze i zainstaluje najnowsze oprogramowanie dla Twojego iPhone’a. Następnie powinien wyświetlić się ekran ustawień, gdzie należy nacisnąć wariant „Odtwórz z backupu iTunes”. Wybierz urządzenie w aplikacji iTunes i wskaż najodpowiedniejszą kopię zapasową. Pamiętaj, że zniknie także Twoje hasło blokady iPhone’a, które możesz utworzyć ponownie z poziomu Ustawień.

Sprawdź też: Jak zresetować iPhone’a i telefon z androidem? Miękki i twardy reset krok po kroku

Jak odblokować telefon w zależności od modelu iPhone’a?

Sposób na wprowadzenie w tryb awaryjny iPhone’a może się różnić w zależności od jego modelu. Tryb ten najczęściej wywołuje się poprzez jednoczesne przytrzymanie przycisku bocznego oraz regulacji głośności. Na telefonach iPhone X, SE (2 generacji), iPhone 8 lub iPhone 8 Plus naciśnij przycisk boczny oraz jeden z przycisków głośności i przytrzymaj je, aż pojawi się suwak wyłączania. Następnie przeciągnij suwak, aby wyłączyć telefon. Podłącz iPhone’a do komputera, przytrzymując jednocześnie przycisk boczny. Nie puszczaj go do momentu, kiedy nie pojawi się ekran trybu awaryjnego. 

Jeśli posiadasz modele iPhone 7 lub iPhone 7 Plus to jednocześnie naciśnij i przytrzymaj przycisk boczny oraz przycisk zmniejszania głośności. Trzymaj je włączone, aż pojawi się ekran trybu awaryjnego. Dla telefonów iPhone SE (1 generacji), 6s, 6, 5s lub starszych modeli, opcję trybu awaryjnego włączysz przez naciśnięcie przycisku bocznego lub górnego i przytrzymania go, aż pojawi się suwak wyłączania. Następnie przeciągnij suwak, aby wyłączyć telefon. Podłącz iPhone do komputera, przytrzymując przycisk „Początek”. I jak to w przypadku poprzednich przykładów, nie puszczaj go do momentu pojawienia się trybu awaryjnego.

Zablokowany iPhone - poza domem
Zablokowanie sobie telefonu jest szczególnie uciążliwe, kiedy znajdujemy się poza domem

W jakiej sytuacji muszę wymazać dane, aby odblokować iPhone’a?

Kiedy nie pamiętasz kodu dostępu do iPhone’a, zapomniałeś identyfikatora Apple ID oraz nie masz dostępu do usługi iTunes, musisz skorzystać z innej alternatywy, jaką jest twardy reset telefonu. Wiąże się to z wymazaniem wszystkich danych – zdjęć, kontaktów, historii przeglądania, aplikacji. Nie oznacza to jednak bezpowrotnej utraty wszystkich plików – bez problemu będziesz mógł odtworzyć dane zapisane z kopii zapasowej, o ile taką wcześniej zrobiłeś. 

Jak wyzerować iPhone’a bez iTunes? Aby odzyskać kontrolę nad telefonem, należy wprowadzić go w tryb awaryjny, a następnie ponownie skonfigurować. Co ciekawe, możesz także ustawić automatyczne wymazywanie urządzenia po dziesięciu nieudanych próbach wprowadzenia kodu. Taka opcja sprawdziłaby się, gdyby Twój iPhone został skradziony.

Kod blokady – po co właściwie jest?

Najważniejszą funkcją kodu blokady w iPhone jest podniesienie ochrony wrażliwych danych. Niezabezpieczony telefon to świetna okazja dla złodzieja. Po dokonaniu odpowiednich ustawień, kod blokady będzie wymagany po każdym włączeniu lub obudzeniu Twojego smartfona. Jeśli nie chcesz korzystać z takiej formy zabezpieczenia, to w nowszych modelach iPhone’a możesz ustawić blokadę za pomocą Face ID lub Touch ID. Możesz także zaryzykować i używać telefonu bez kodu. Aby wyłączyć kod blokady w najnowszych iPhone’ach, musisz kolejno wybrać opcje: „Ustawienia” oraz w zależności od modelu – „Touch ID i kod” lub „Face ID i kod”. Następnie, spośród dostępnych funkcji, kliknij pozycję „Wyłącz kod”.

Zablokowany iPhone - kod blokady
Kod blokady można zawsze wyłączyć, ale na tym bardzo ucierpi bezpieczeństwo naszych danych
10
2

Podziel się:

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.