Jak zresetować telefon

Poradniki

30.08.2022 12:49

Jak zresetować telefon? Miękki i twardy reset krok po kroku

Android i iOS Zrób to sam
11
1
0
11
1

Jak zresetować telefon, gdy się zawiesi? Jak przywrócić w nim ustawienia fabryczne? Jeśli miałeś kiedykolwiek problemy z telefonem, na pewno zadawałeś sobie te pytania. Sprawdź naszą instrukcję formatowania telefonów!

Reset telefonu – kiedy może okazać się potrzebny?

Reset telefonu może okazać się konieczny w sytuacji, w której twój telefon się zatnie i nie odpowiada na żadne komendy. Szczególnie może się dziać tak po kilku latach używania lub jeśli twój telefon ma przeładowaną pamięć. Zaczyna wtedy się często zacinać i po prostu wolniej chodzi, w takiej sytuacji resetowanie telefonu jest najlepszą opcją.

Miękki i twardy reset – czym się różnią?

Reset, zwany także rebootem telefonu, jest to wymuszenie zakończenia działania wszystkich jego funkcji. Wyróżniamy dwa rodzaje formatu telefonu; miękki i twardy. Różnica jest zasadnicza. Miękki reset jest to wymuszenie zamknięcia telefonu i ponowne jego uruchomienie. Jest przydatny, jeżeli nie mamy większych problemów z urządzeniem, tylko chwilowo nam się ono zacięło. To działanie w większości przypadków naprawia problem. 

Jak zresetować telefon - reset button
Reset telefonu potrafi rozwiązać zaskakująco wiele problemów, warto z tego skorzystać

Natomiast twardy reset to przywracanie telefonu do ustawień fabrycznych. Zastosowanie go powoduje razem z wyłączeniem telefonu usunięcie wszystkich danych. Ten sposób stosuje się w sytuacjach, gdy masz poważniejszy problem z telefonem lub chcesz go sprzedać i pozbyć się z niego wszystkich twoich informacji.

Sprawdź też: Skradziony lub zgubiony telefon – jak znaleźć telefon? Zobacz, co dokładnie zrobić

Jak zresetować iPhone’a (iOS) – instrukcja krok po kroku 

Jak zresetować telefon? Wszystko zależy od rodzaju urządzenia, które posiadasz. Różne oprogramowania dają inne możliwości na formatowanie. Dodatkowo sposób różni się w zależności od tego, czy potrzebujesz twardego, czy miękkiego resetu. Oto instrukcja krok po kroku dla telefonów z systemem iOS, w zależności od rodzaju resetu.

Miękki reset iPhone

Zrobienie miękkiego resetu w iPhonie różni się minimalnie przy pierwszym kroku w zależności od posiadanego modelu.

 • W iPhone’ach 3,4,5,SE,6,7,8 wciśnij i przytrzymaj przycisk „Uśpij/Obudź”. W zależności od modelu znajduje się on albo w górnej części obudowy albo po prawej jej stronie. Natomiast w iPhone’ach z serii X i 11 wciśnij jednocześnie i przytrzymaj przycisk „Uśpij/Obudź” i przycisk zmniejszania głośności.
 • Następnie wyświetli się suwak, zwolnij przycisk i przesuń suwak w prawo.
 • Teraz poczekaj na wyłączenie się telefonu.
 • Odczekaj chwilę, a następnie włącz telefon przyciskiem „Uśpij/Obudź” aż na ekranie pojawi się logo Apple.

Twardy reset iPhone

Jak zrobić tzw. hard reset iPhone’a? Tu także kroki trochę się od siebie różnią w zależności od posiadanego przez Ciebie modelu telefonu.

 • W iPhone’ach 3, 4, 5, SE, 6 jednocześnie przyciśnij i przytrzymaj przycisk „Uśpij/Obudź” oraz przycisk „Początek” znajdujący się na dole telefonu. Natomiast w serii 7 jednocześnie wciśnij i przytrzymaj przyciski „Uśpij/Obudź” i zmniejszania głośności.
 • Następnie wyświetli się suwak, nadal przytrzymuj przyciski. 
 • Po pojawieniu się na ekranie logo Apple zwolnij przyciski i poczekaj, aż telefon się ponownie uruchomi.

Sprawdź też: Czy da się odzyskać usunięte zdjęcia z telefonu? Sprawdź, jak przywrócić skasowane zdjęcia

Jak natomiast resetować iPhone’y serii 8, X, 11, SE2 z przyciskami?

 • Na początek wciśnij i zwolnij przycisk zwiększania głośności, potem wciśnij i zwolnij przycisk zmniejszania głośności.
 • Następnie wciśnij i przytrzymaj przycisk boczny, do momentu, gdy na ekranie wyświetli się suwak wyłączania zasilania.
 • Na koniec przesuń suwak w prawo i poczekaj na ponowne uruchomienie telefonu.

W każdej wersji iPhone’a możemy też wejść w Ustawienia, wybrać Ogólne i tam odnaleźć opcję Wyzeruj. Po podaniu kodu/hasła pamięć smartfona zostanie wymazana. 

Jak zresetować telefon - hard reset
Choć „hard reset” może wydawać się skomplikowany, to sprawia, że nasz telefon zaczyna działać dosłownie „jak nowy”

Jak zresetować telefon z Androidem?

Resetowanie telefonu posiadającego system Android jest dość proste. Miękki reset zasadniczo w każdym modelu wygląda podobnie. Natomiast twardego można dokonać poprzez ustawienia telefonu oraz dzięki przyciskom.

Miękki reset Android

Miękkiego resetu dokonujemy w dwóch prostych krokach.

 • Przytrzymujemy przycisk wyłączenia, który zazwyczaj znajduje się po prawej stronie obudowy. Na ekranie pojawi się komenda, co chcemy zrobić. Wybierz opcje „wyłącz” lub „reset”. 
 • Następnie przez chwilę przytrzymujesz ten sam przycisk do momentu pojawienia się na ekranie logo marki. 

Sprawdź też: Przydatne aplikacje na telefon z Androidem – musisz je mieć!

Twardy reset Andrid

Jak natomiast przywrócić ustawienia fabryczne? Głównym sposobem jest wejście w ustawienia telefonu. Tam znajduje się opcja „Prywatność” a w niej „Ustawienia fabryczne”, nazwy mogą się różnić w zależności od modelu. 

Drugim sposobem jest używanie przycisków pogłaśniania i wyłączenia do twardego resetu.

 • Pierwszym krokiem jest wyłączenie telefonu.
 • Następnie naciśnij i przytrzymaj jednocześnie przyciski: zwiększania głośności i zasilania.
 • Teraz może pojawić ci się lista czynności do wykonania, możesz dokonać wyboru za pomocą przycisków. Po wybraniu resetu pojawi się logo Androida.
 • Ponownie naciśnij i przytrzymaj jednocześnie przyciski: zwiększania głośności i zasilania.
 • Wybierz opcję usunięcia wszystkich danych z telefonu.
Jak zresetować telefon - dłoń trzymająca smartfona
Czasami po zwykłym wyłączeniu i włączeniu telefonu, zaczyna on pracować zauważalnie szybciej

Jak zresetować telefon Samsung i Huawei? Dodatkowe wskazówki

Jak już było wspomniane, resetowanie telefonu z systemem Android różni się w zależności od marki danego smartfona. Oficjalna strona Huawei podaje następujący sposób na reset twardy: Ustawienia > System i aktualizacje > Resetowanie > Zresetuj telefon. Natomiast Samsung: Ustawienia> Zarządzenie ogólne> Resetowanie lub Kopia zapasowa i odzyskiwanie>Ustawienia fabryczne>Resetuj>Usuń wszystko. W przypadku dokonania resetu przy pomocy przycisków sposób może się różnić w zależności od konkretnego modelu telefonu. Najlepiej w takiej sytuacji sprawdzić instrukcję obsługi dołączoną do urządzenia lub wyszukać w internecie metody dla konkretnego smartfona. 

Sprawdź też: Telefon do gier – jaki wybrać telefon gamingowy? Ranking smartfonów

Podsumowując, zarówno twardy, jak i miękki reset, są bardzo przydatne w pewnych sytuacjach. Pozwalają one na naprawę telefonu bez konieczności angażowania osób trzecich oraz ponoszenia żadnych kosztów. Powrót do ustawień fabrycznych przydaje się przy poważniejszych problemach z telefonem. Natomiast zrobienie miękkiego resetu, czyli po prostu wyłączenie i ponowne uruchomienie telefonu jest nawet zalecane profilaktycznie, aby utrzymać dobrze działające urządzenie. 

11
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *