Spis treści
Kopia zapasowa iPhone to doskonały środek ostrożności, o którym wiedzieć powinien każdy świadomy użytkownik. Nie każdy jednak go stosuje. Dlaczego backup iPhone jest tak ważny i jak go zrobić? Sprawdź nasz poradnik jak zrobić backup iPhone.
Kopia zapasowa iPhone – dlaczego warto je tworzyć?
Backup, czyli kopia zapasowa danych to proces polegający na duplikowaniu w innym miejscu plików przechowywanych na urządzeniu elektronicznym, takim jak smartfon. Istnieje kilka sposobów tworzenia kopii zapasowych. Warto wykorzystać kilka z nich, by maksymalnie zabezpieczyć swoje prywatne dane.

Zobacz: Kopia zapasowa WhatsApp – dlaczego warto ją robić. Kopia zapasowa WhatsApp – jak z niej korzystać?
Dlaczego to takie ważne? Dzięki niemu po zakupie nowego iPhone można zaoszczędzić czas potrzebny na ponowne, mozolne wpisywanie kontaktów, pobieranie aplikacji i modyfikację ustawień telefonu. Tworzenie zapasowej kopii danych można również porównać do profilaktyki zdrowotnej. Tak jak lepiej jest „zapobiegać niż leczyć”, tak samo lepiej jest „skopiować niż stracić”. Jest wiele powodów, by to robić. Wszystkie opisane poniżej sytuacje mogą się bowiem przytrafić każdemu.
Powód 1 – awaria
Niezależnie od wieku i klasy posiadanego smartfona, nie ma urządzeń absolutnie niezawodnych. Ulec awarii może np. dysk twardy, na którym przechowywana jest jedyna kopia danych.

Do awarii może dojść z powodu mechanicznego uszkodzenia dysku, np. w wyniku upadku smartfona na ziemię. Innym typem uszkodzenia mechanicznego jest zwarcie. Może do niego dojść podczas podpięcia smartfona do gniazdka sieciowego. Ryzyko dodatkowo wzrasta, gdy telefon jest ładowany podczas burzy.
Powód 2 – utrata telefonu
Przypadkowa utrata urządzenia na skutek zgubienia lub kradzieży może przytrafić się każdemu. Miejscami, w których potencjalnie najłatwiej stracić telefon są miejsca bardzo zatłoczone, takie jak środki komunikacji miejskiej, kluby czy koncerty na świeżym powietrzu. Oczywiście nie tylko w tłocznych miejscach można stracić telefon. Wystarczy nieuwaga w postaci pozostawienia otwartego zamka w torbie lub plecaku.
Pamiętać należy również o powiedzeniu „okazja czyni złodzieja”. Telefon pozostawiony na chwilę np. na stoliku w kawiarni może szybko wpaść w ręce rabusia, a dane takie jak wiadomości, zdjęcia i filmy przepaść na zawsze.
Powód 3 – przypadkowe skasowanie danych
Choć powód ten jest najbardziej prozaiczny, to i jego nie można wykluczyć. Jak można samemu przyczynić się do utraty danych? Można skasować zarówno dane z pojedynczej aplikacji, jak i usunąć wszystkie naraz poprzez przywrócenie telefonu do ustawień fabrycznych.

Powód 4 – wirus
Złośliwe oprogramowanie może przyczynić się nie tylko do usunięcia, ale również zablokowania dostępu do urządzenia. Narażony na pobranie wirusa jest każdy sprzęt, który ma dostęp do internetu. Wirus usuwający pliki lub blokujący dostęp do nich może zostać zainstalowany na kilka sposobów. Jedną z popularnych wśród hakerów metod jest umieszczanie złośliwego oprogramowania w załącznikach do wiadomości e-mail.
Innym powodem może być instalacja zawirusowanej aplikacji. Na iPhone’ach jest to na szczęście mało prawdopodobne ze względu na brak możliwości pobierania aplikacji spoza oficjalnego App Store. W samym sklepie Apple programy są ponadto sprawdzane pod kątem bezpieczeństwa dla użytkowników. Niemniej jednak nie można wykluczyć, że szkodliwa aplikacja w App Store się nie pojawi. Złośliwy program można również pobrać po podłączeniu iPhone’a do komputera.

Wszystkie powyższe powody są dobrą motywacją do tworzenia kopii zapasowych. Prywatne pliki można zapisywać zarówno lokalnie, jak i w chmurze. Pierwsza z metod polega na tworzeniu kopii zapasowej na zewnętrznym dysku twardym. Podobnym rozwiązaniem jest zapisanie danych na dysku innego urządzenia – smartfona, tabletu lub komputera.
Aby backup odpowiadał aktualnemu stanowi danych, należy wykonywać go regularnie. Dla użytkowników iPhone’ów optymalną metodą jest wykorzystanie narzędzi i usług samego Apple. Jak zrobić backup iPhone’a za ich pomocą?
Jak zrobić backup iPhone? Tworzenie kopii zapasowej iPhone w iTunes
Jednym ze sposobów na tworzenie kopii zapasowej iPhone’a jest program iTunes. Jest on domyślnie zainstalowany na każdym komputerze Apple Mac. Można go również pobrać na komputer PC Windows ze sklepu Microsoft Store.
1. Aktualizacja iTunes
Dobrym zwyczajem przed rozpoczęciem backupu iPhone’a jest sprawdzenie, czy program jest aktualny. Pozwala to uzyskać pewność, że są w nim zaimplementowane najnowsze aktualizacje zabezpieczeń, a co za tym idzie – proces kopiowania danych jest bezpieczny.

Dotyczy to przede wszystkim posiadaczy komputerów Mac, ze względu właśnie na to, że iTunes jest jednym z fabrycznie zainstalowanych programów. Jeśli iTunes został jednak dopiero pobrany (w przypadku Windows), możesz mieć pewność, że to jego najnowsza wersja. Aby dowiedzieć się, czy to najnowsza wersja programu, w iTunes wejdź w Sprawdź uaktualnienia.
2. Podłączanie iPhone’a do komputera
Po podłączeniu iPhone’a do komputera może wyświetlić się komunikat Ufać temu komputerowi? Należy wówczas wybrać opcję Tak. Program może poprosić również o odblokowanie smartfona za pomocą FaceID lub kodu PIN.
3. Wybór urządzenia
W sytuacji, gdy do komputera podpięte jest więcej niż jedno urządzenie, wybierz, z którego ma zostać zrobiony backup iPhone. Jeśli, mimo posiadania najnowszej wersji iTunes, smartfon nie został wykryty, odłącz go i podłącz jeszcze raz. Jeśli i to nie pomaga, uruchom ponownie zarówno komputer, jak i smartfon i wykonaj kroki 1 i 2.
4. Backup iPhone
Ostatnim krokiem jest wybranie opcji Utwórz backup teraz. Dane można dodatkowo zabezpieczyć, wybierając Szyfruj backup. W przypadku wrażliwych danych zdrowotnych z zegarka Apple Watch szyfrowanie kopii zapasowej jest wymagane.

Proces wykonywania kopii zapasowej może trwać od kilku minut do kilku godzin. Jest to zależne od ilości danych, które chce skopiować użytkownik. Po zakończeniu robienia backupu można również sprawdzić datę ostatniego utworzenia kopii zapasowej w sekcji Ostatnie backupy.
Backup iPhone w iCloud
Kopiowanie plików z iPhone można zautomatyzować. Służy do tego chmura Apple, czyli iCloud. Jest to najprostszy sposób na stworzenie kopii zapasowej iPhone. Obarczony jest on jednak pewnym ograniczeniem.
1. Sprawdzenie ilości miejsca na dane
Ograniczeniem tym jest ilość miejsca na pliki, która jest dostępna za darmo. Każdy użytkownik urządzeń Apple otrzymuje od producenta 5 GB miejsca na dane w usłudze iCloud. Jeśli jednak Twoje dane zajmują więcej miejsca, jedynym wyjściem jest wybór planu płatnego. Dostępne w ich ramach ilości miejsca to 50 GB, 200 GB i 2 TB.
2. Włączanie WiFi
Nie jest to krok konieczny, ale warto go wykonać ze względu na to, że liczba danych przesyłanych w celu zrobienia kopii zapasowej może być bardzo duża. Korzystanie z sieci komórkowej wiąże się bowiem z ryzykiem wyczerpania danych mobilnych.
Aby włączyć WiFi, wejdź w menu Ustawienia, a następnie WiFi. Wybierz nazwę sieci WiFi, której chcesz użyć i kliknij ją. Najlepiej korzystać z prywatnej, zabezpieczonej hasłem sieci WiFi. Otwarte sieci WiFi często padają ofiarami hakerów, co może wiązać się z utratą prywatnych danych.
3. Uruchamianie iCloud
W menu Ustawienia przejdź do Apple ID. Następnie wybierz swoją nazwę Apple ID (czyli np. imię i nazwisko) i kliknij iCloud.
4. Tworzenie kopii zapasowej iCloud
W menu iCloud wejdź w Backup i kliknij Utwórz backup teraz. Co ważne, nie należy rozłączać się z siecią WiFi do zakończenia tworzenia kopii zapasowej.
Powyższa metoda służy do ręcznego wykonywania backupu. Może być on robiony automatycznie. W tym celu wejdź w Ustawienia, a następnie kolejno w iCloud oraz Backup i przesuń suwak tak, by zaświecił się na zielono.

Możliwe jest również sprawdzenie, kiedy wykonywany był ostatni backup iPhone w iCloud. Aby to zrobić, wejdź w Ustawienia, potem w iCloud oraz Archiwum iCloud. W tym miejscu pokazana jest data ostatniego utworzenia kopii zapasowej iPhone.
Przenoszenie danych iPhone na komputer
Zaprezentowane wcześniej sposoby odnoszą się do tworzenia backupu w usługach Apple. Możliwe jest również przeniesienie plików z iPhone na dysk lokalny komputera Mac lub PC.
Przesyłanie danych z iPhone do Mac
Transfer danych może się odbyć na jeden z dwóch sposobów – poprzez podłączenie iPhone do komputera przewodem Lightning – USB lub synchronizację urządzeń w ramach wspólnej sieci WiFi. W obu przypadkach wymagane jest korzystanie z systemu macOS Catalina w wersji 10.15 lub nowszej.
Jeżeli chcesz zsynchronizować iPhone i Mac po raz pierwszy, podłącz iPhone do komputera. Następnie w Finderze na Mac zaznacz iPhone i przejdź do Ogólne, a potem Pokazuj tego [nazwa urządzenia] i Zastosuj. Od tej pory wystarczy włączyć tę samą sieć WiFi na obu urządzeniach, by były ze sobą połączone. Łączenie przewodem nie będzie już potrzebne.

Jak zrobić kopię zapasową iPhone na Mac? W tym celu wciśnij trójkąt obok nazwy aplikacji. Pokazane zostaną pliki, które można skopiować. Ostatnim krokiem jest ich przeciągnięcie do okna Findera. Aby przesłać dane z Mac do iPhone, zaznacz w Finderze plik i przeciągnij do ikony aplikacji zainstalowanej na iPhone.
Przesyłanie danych z iPhone do PC Windows
Z racji tego, że program Finder nie jest dostępny na komputery z systemem Windows, konieczne będzie skorzystanie z iTunes. Także i w przypadku komputerów działających na systemach Microsoftu istnieją dwie metody łączenia urządzeń – za pomocą przewodu Lightning – USB i przez sieć WiFi.
Przy pierwszym połączeniu iPhone z komputerem PC należy podpiąć smartfon do komputera przewodem Lightning – USB. Kolejnym krokiem jest kliknięcie przycisku iPhone w lewym górnym rogu aplikacji iTunes, a następnie w Podsumowanie, Opcje i Synchronizuj z tym [urządzenie] przez WiFi. Smartfon i komputer zostaną połączone. Przy następnym przesyłaniu danych przewód nie będzie już konieczny. Wystarczy, by oba urządzenia były dostępne w tej samej sieci WiFi.

Jak zgrać zdjęcia lub inne pliki z iPhone na Windows 10? W celu przesłania plików kliknij przycisk iPhone w iTunes, a potem wybierz z listy aplikację, z której chcesz przesłać plik. Kolejnym krokiem jest naciśnięcie Zachowaj, a następnie wybranie miejsca, w którym ma być zapisany plik i ponowne kliknięcie Zachowaj. Przesłanie pliku z komputera PC jest równie proste. W iTunes kliknij Dodaj, wybierz plik do przesłania na iPhone i ponownie naciśnij Dodaj.
Jak przenieść dane z iPhone na Google Drive?
Przenoszenie danych z iPhone na konto Google jest równie prostym zadaniem, jak korzystanie z usług Apple. Trzeba jednak pamiętać, że aby uzyskać dostęp do skopiowanych na Dysk Google danych, należy pobrać jedną z aplikacji Google – Zdjęcia lub Kalendarz. Obie dostępne są App Store.
Możliwe jest również stworzenie kopii zapasowej kontaktów zapisanych na koncie Google. Z powodu braku aplikacji Kontakty od Google na iPhone konieczne jest dodanie konta Google w domyślnym programie Kontakty na iPhone.

Sam proces tworzenia backupu wymaga włączenia sieci WiFi. Po pobraniu i uruchomieniu Dysku Google wybierz menu z lewego górnego rogu ekranu (jego ikona to trzy kreski). Następnie przejdź do Ustawienia, a potem do Kopia zapasowa i Rozpocznij tworzenie kopii zapasowej.
Tworzenie kopii zapasowej danych to czynność, którą powinien wykonywać każdy posiadacz smartfona, niezależnie od jego marki. Pozwala to zabezpieczyć się przed utratą plików i ochronić cenne wspomnienia, jakimi są zdjęcia i filmy. W przypadku wykonywania backupu w chmurze dodatkową zaletą jest dostęp do plików z różnych urządzeń. Co ważne, tworzenie kopii zapasowej jest łatwe, dzięki czemu każdy może bez trudu ochronić to, co dla niego cenne.