Technologia

30.06.2021 12:25

Czym jest nano-SIM? Rodzaje kart SIM, które musisz znać!

Telefony i tablety
5
0
0
5
0

Czym właściwie jest nano SIM? Różne rodzaje kart SIM przez lata pojawiały się i znikały, zmieniając przy tym sposób, w jaki projektuje się telefony. Sprawdź, dlaczego nano-SIM znajdziemy obecnie wewnątrz niemal każdego telefonu.

Czym właściwie jest karta SIM?

SIM to akronim pochodzący od angielskiej nazwy „subscriber identity module”, oznaczającej moduł identyfikacji abonenta. Karta SIM umożliwia dostęp do sieci komórkowej, a więc pozwala na takie czynności jak wysyłanie wiadomości SMS, wykonywanie połączeń i korzystanie z Internetu mobilnego.

nano sim

Zobacz też: Ukrywanie numeru – jak zastrzec numer telefonu?

Dzięki wbudowanej pamięci ROM może przechowywać takie informacje jak numer telefonu, dane operatora czy zapisane kontakty. Pierwsze egzemplarze tych modułów pojawiły się już na początku lat 90. Wymiary oryginalnego formatu wynosiły 85 mm x 54 mm – stare modele kart SIM były więc wielkości karty kredytowej. Obecnie w użyciu są trzy rodzaje kart SIM: mini-SIM, micro-SIM i nano-SIM. Współczesne generacje nośników są znacznie mniejsze – te rozmiary kart SIM  wynoszą odpowiednio:

  • Karta mini-SIM – 25 mm x 15 mm x 0,76 mm
  • Karta micro-SIM – 15 mm x 12 mm x 0,76 mm
  • Karta nano-SIM – 12,3 mm x 8,8 mm x 0,67 mm

Na karcie SIM dowolnej wielkości możesz znaleźć dane operatora oraz cyfry wchodzące w skład numeru seryjnego.

Skąd tak duża popularność standardu nano sim? Czym różnią się od niego pozostałe rodzaje kart SIM?

Podobnie, jak w przypadku wielu innych powszechnie przyjmowanych standardów w projektowaniu smartfonów, to Apple było tym, kto zapoczątkował trend na nowy rozmiar nośnika SIM. Karta ta znalazła się w wydanym w 2012 roku iPhone 5. Później ten rodzaj karty zaadaptowali również inni producenci i do dziś jest ona dominującym na rynku formatem.

Podstawową różnicę pomiędzy kartą nano-SIM a mini-SIM/micro-SIM widać na pierwszy rzut oka – jest to wielkość karty. Rozmiary nośnika w nowoczesnym formacie są znacznie mniejsze. Generację tę wyróżniają jednak jeszcze inne cechy, takie jak zwiększona szybkość zapisu danych oraz lepsze ich przetwarzanie.

nano sim

Czemu karta SIM nano jest tak mała?

Zmniejszanie kart SIM to przede wszystkim kwestia oszczędności miejsca – tacka przeznaczona na kartę w standardzie mini dziś może pomieścić aż dwa egzemplarze w formacie nano, co zresztą wykorzystują moduły typu Dual SIM. Miniaturyzacja komponentów to tendencja powszechna dla współczesnych rozwiązań inżynieryjnych, niezależnie od rodzaju i przeznaczenia danej technologii.

Możliwości podzespołów wciąż rosną, mimo że ich rozmiary maleją. Mniejsze komponenty pozwalają na zmieszczenie na niewielkiej powierzchni jeszcze bogatszej gamy modułów, co zwiększa funkcjonalność danego urządzenia. Zastosowanie standardu nano-SIM umożliwia producentom telefonu zyskać więcej przestrzeni dla innych komponentów, takich jak karty pamięci, aparat czy bateria. Ta ostatnia jest szczególnie istotna – by mogła zasilić tak wymagający sprzęt, jakim jest nowoczesny telefon, musi być ona odpowiednio dużej wielkości.

Sprawdź też: Karta eSIM – co musisz wiedzieć o wirtualnej karcie eSIM?

Karty eSIM – wirtualna alternatywa dla zwykłych nośników. Czy wyprze inne rodzaje kart?

Tendencja do miniaturyzowania kart SIM trwa w najlepsze – nic dziwnego więc, że niektórzy zaczęli rozważać całkowite zastąpienie tego elementu jego niefizyczną, w pełni cyfrową wersją. Karty eSIM, bo tak nazywa się ten typ nośników, są już stosowane w nowoczesnych modelach telefonów topowych producentów, między innymi w iPhone 11 od Apple lub w zeszłorocznych flagowcach Samsunga z serii Galaxy S20.

eSIM to skrót od angielskiej nazwy „embedded SIM”, tłumaczonej jako „wbudowana karta SIM”. Jest to umieszczony na płycie głównej, posiadający niewielkie rozmiary moduł, który pozwala obsługiwać wiele różnych kart SIM bez potrzeby używania plastikowego nośnika. Karta eSIM to nie tylko jednak nie tylko mały rozmiar – to także wygoda użytkownika telefonu. Umożliwia łatwiejsze przełączanie się pomiędzy usługami różnych operatorów.  Ten rodzaj karty pozwala nie obawiać się zgubienia, zniszczenia lub kradzieży fizycznego nośnika – aspekt ten znacząco poprawia bezpieczeństwo użytkownika.

Co standard eSIM oznacza dla przyszłości telefonów?

Upowszechnienie się tego standardu na rynku z pewnością na stałe zmieni sposób projektowania smartfonów. Urządzenia będą mogły być jeszcze smuklejsze, zaś zyskane po usunięciu slota karty SIM miejsce może zostać przeznaczone na lepszą, większą baterię lub zupełnie nowe komponenty. Zlikwidowanie wysuwanej tacki na nośnik pozwoli uczynić telefony komórkowe  bardziej wytrzymałymi i odpornymi na wilgoć oraz kurz. Nie bez znaczenia pozostaje także aspekt ekologiczny – upowszechnienie się kart eSIM oznacza znaczną redukcję zasobów potrzebnych do wyprodukowania i utylizacji plastikowych nośników.

nano sim

Telefony ze standardem Nano-SIM

Sprawdź

Jak uzyskać kartę w formacie nano-SIM bez rezygnowania z dotychczasowej karty?

Wydawane obecnie nośniki wyposażone są w perforacje, pozwalające wyłamać pożądany rozmiar karty SIM. Mieszczą one trzy rodzaje kart: mini-SIM, micro-SIM, nano-SIM. Jeśli jednak w Twojej karcie ich nie ma, będziesz musiał uzyskać mniejszy  rozmiar nośnika w inny sposób. Najprostszym sposobem, by wymienić kartę SIM na najnowszy format, jest złożenie wniosku w salonie operatora danej sieci.

Informacje na temat możliwości wymiany karty SIM uzyskasz, zapoznając się ze stroną internetową, korzystając z telefonicznej infolinii dla klientów lub udając się do salonu. Pamiętaj, że kartę może wymienić wyłącznie jej właściciel, a więc osoba, na którą została ona zarejestrowana. Nie można starać się o nowy egzemplarz w imieniu bliskich lub członków rodziny – tożsamość osoby składającej wniosek o wymianę musi zostać zweryfikowana w procesie. Przed wizytą w salonie należy więc przygotować potwierdzające tożsamość dokumenty. Musisz także liczyć się z możliwością naliczenia opłat za wymianę karty.

Przycinanie karty w domu – krok po kroku

Jeżeli nie masz możliwości wymiany karty SIM na mniejszy rozmiar w salonie, możesz spróbować uzyskać najnowszy format w domu. W tym celu wykorzystać można specjalną wycinarkę do kart lub zwykłe nożyczki – wystarczy, że nieco przytniesz nimi plastikowe krawędzie okalające chip. To zadanie nie jest jednak tak proste, jakim mogłoby się wydawać i wymaga odpowiedniego podejścia oraz niemałej precyzji.

Przed przystąpieniem do wycinania karty SIM zbierz potrzebne przedmioty: ostre nożyczki, cienki długopis, linijkę oraz taśmę klejącą. Konieczny będzie także szablon ze wzorem, na podstawie którego wytniesz nową kartę. Wzorniki tego typu z łatwością znajdziesz w Internecie pod hasłem „szablon nano sim” – po prostu pobierz i wydrukuj jeden z nich. Przyda Ci się także kawałek drobnoziarnistego papieru ściernego lub pilnik do paznokci.

Zobacz też: Certyfikat TÜV – co to jest i co daje?

Nim zaczniesz wycinać, sprawdź, czy Twoja karta SIM odpowiada wymiarowo obrysowi na szablonie. Jeśli tak, przyłóż kartę do wzornika i przymocuj ją za pomocą taśmy. Posługując się linijką oraz wzornikiem, nakreśl markerem na karcie linie, wzdłuż których będziesz ciąć. Gdy uzyskasz już pełny obrys, przystąp do ostrożnego wycinania. Po wszystkim odklej z chipa resztki taśmy, zaś krawędzie karty SIM lekko przypiłuj za pomocą papieru ściernego lub pilnika. Teraz możesz już umieścić kartę SIM w slocie urządzenia.

Karty SIM – nie tylko w telefonach

Dodawanie slotów na karty SIM do sprzętu innego niż telefon nie jest nowym zjawiskiem – zarówno karty micro-SIM jak i mini-SIM umieszczane były już na przykład w modemach. Coraz więcej producentów decyduje się jednak na montowanie gniazd dedykowanych tym nośnikom w szerokiej gamie innych urządzeń, takich jak tablety, laptopy czy smartwatche. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania nawet posiadacze plastikowej karty SIM mogą bez przeszkód korzystać z Internetu mobilnego czy wykonywać połączenia z wielu różnych urządzeń.

Gdyby nie karty SIM, współczesny standard łączności komórkowej prezentowałby się zupełnie inaczej. Nośniki w wersji mini, micro i podstawowej są już echem odległej przeszłości, jednak najnowszy format wciąż stanowi standard zarówno wśród operatorów, jak i producentów sprzętu. Czas pokaże, czy na rynku telefonów fizyczne nośniki nano-SIM będą bezpowrotnie wyparte przez swoje wirtualne odpowiedniki, czy też zostaną z nami na dłużej.

5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *