1. Scroll
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Ukrywanie numeru – jak zastrzec numer telefonu?

Poradniki

29.06.2021 10:25

Ukrywanie numeru – jak zastrzec numer telefonu?

Telefony i tablety
4
2
3
4
2

Jak zastrzec numer telefonu? Choć sami nie lubimy odbierać telefonów z ukrytym numerem, to jednak czasem utajenie własnych danych okazuje się nieodzowne. Chcesz poznać proste metody na ukrycie ich prezentacji? Pozostań wobec tego na linii.

Jak zastrzec numer jednorazowo?

Zastanawiasz się, jak zastrzec numer telefonu przed zaakceptowaniem połączenia? Sporo ludzi nie wie o możliwości jednorazowego zainicjowania tego procesu, zanim ruszy rozmowa. Nie ma wtedy potrzeby ukrywania danych na stałe. Sposób jest bardzo prosty, a ponadto całkowicie bezpłatny. Jeśli chcesz utajnić swoje namiary tylko w czasie kolejnej konwersacji, wystarczy Ci wpisanie kodu #31# poprzedzającego numer osoby, do której dzwonisz.

Dla objaśnienia – pomyśl, że planujesz skomunikować się z nieznajomym człowiekiem i od kolegi bądź koleżanki otrzymałeś właściwy kontakt. Zakładamy sytuację, gdy na wirtualnej klawiaturze smartfona musisz wprowadzić ten zestaw cyfr: 785757885. Cenisz sobie prywatność, dlatego wolisz, aby obcy nie oglądał za pierwszym razem zbioru liczb zsynchronizowanego z Twoją kartą SIM. Uzupełnianie rubryki rozpoczynasz zatem od wspomnianego wcześniej szyfru i ostatecznie numer prezentuje się następująco: #31#785757885.

jak zastrzec numer

Zobacz też: Huawei i Google — czy telefony Huawei bez usług Google są funkcjonalne?

Skorzystanie z opisanej metody powoduje ukrycie danych na czas konwersacji. Osoba po drugiej stronie na ekranie swojego urządzenia mobilnego dostrzega tylko krótki tekst: Numer zastrzeżony (lub prywatny). Co ważne, przedstawiony kod działa w każdych okolicznościach. Nie ma znaczenia, czy w spisie rozmówcy znajduje się Twój numer – i tak będzie on niezauważalny. Dzięki temu możesz czuć się w pełni bezpiecznie.

Play, Plus, Orange czy T-Mobile – jak ukryć numer?

Poszczególni operatorzy oferują opcję jednorazowego zatajenia informacji prezentowanych w panelu odbiorcy oraz funkcję ich stałego skrywania, bez względu na to, z kim się kontaktujesz. Jeśli chodzi o pierwszy wariant, wszystkie firmy telekomunikacyjne zapewniają obsługę prezentowanego już wcześniej kodu: #31#. Niektóre spółki pozwalają też włączać i wyłączać widoczność cyfr z pomocą aplikacji lub automatycznej sekretarki. Te rozwiązania dostarczają, chociażby, specjaliści z Orange.

W przypadku chęci trwałego ukrycia danych trzeba wykorzystać wewnętrzne ustawienia telefonu. Jak zastrzec numer? Play i pozostałe korporacje gwarantują dostęp do bezterminowego blokowania zestawu liczb zsynchronizowanego z Twoją kartą SIM poprzez zmianę konkretnych elementów w menu smartfona. Cały proces trwa tylko krótką chwilę, a pozwala raz na zawsze ustalić, czy rozmówcy mogą zobaczyć namiar podczas konwersacji.

W ofertach popularnych sieci istnieje również szansa na permanentne zatajenie informacji z pomocą konsultantów lub inteligentnego systemu. Play, Plus, Orange oraz T–Mobile zapewniają opcję połączenia ze specjalną infolinią, która automatycznie uruchamia CLIR (Calling Line Identification Restriction). Takie rozwiązanie polega zazwyczaj na klikaniu odpowiednich cyfr na klawiaturze, aby włączyć usługę.

jak zastrzec numer

Jak zastrzec numer telefonu na stałe?

Myślisz nad tym, jak zrobić numer prywatny na stałe? Jeśli korzystasz z abonamentu bądź karty Orange, zadzwoń pod *100 i ukończ procedurę. Możesz też zalogować się do panelu użytkownika w serwisie internetowym Mój Orange, ustalając tam stan widoczności. U pozostałych operatorów wszystko działa bardzo podobnie. T-Mobile, Play i Plus także udostępniają opisane funkcje, a dodatkowo pozwalają wysłać SMS inicjujący CLIR. Najłatwiejsza zdaje się jednak zmiana ustawień telefonu.

Jak ukryć numer na Androidzie

Gdy na co dzień prowadzisz konwersacje za pomocą smartfona z systemem Android i chcesz zataić swoje dane, najpierw poszukaj klawiatury numerycznej. W dolnej części ekranu powinieneś dostrzec przycisk Menu lub element oznaczony trzema kropkami. Kliknij go, a po ujrzeniu dłuższej listy opcji postaraj się znaleźć fragment podpisany: Ustawienia dodatkowe. Następnie wejdź w pole ID rozmówcy i z pokazanej listy zawierającej kilka wariantów zatwierdź poprzez Ukryj numer.

jak zastrzec numer

Zobacz też: Funkcja Always On Display — co to dokładnie jest, jak działa i w jakich telefonach jest dostępna?

Jak ukryć numer na iOS

A jak utajnić dane w telefonach marki Apple z iOS? Kiedy odblokujesz urządzenie, dotknij ikony koła zębatego. Potem przejdź do zakładki Telefon i uruchom sekcję Połączenia. Tam widnieje funkcja Pokaż moje ID wywołującego z suwakiem pozwalającym ustalić czytelność informacji dotyczących Twojej karty SIM. Pozycja zamka po lewej stronie oznacza, że usługa jest nieaktywna, więc odbiorcy nie mogą zobaczyć żadnych cyfr. Przesuń go zatem we wspomniane miejsce i wszystko gotowe.

Nikt nie lubi odbierać w sytuacji, gdy osoba dzwoniąca ukrywa swój prywatny numer. Jednak wiedza dotycząca sposobów zatajania tych danych okazuje się często bardzo przydatna. Opisane tutaj metody zawsze działają, dlatego ani trochę nie musisz obawiać się o bezpieczeństwo. Ponadto samodzielne zrealizowanie poszczególnych czynności nie powinno zająć Ci wiele czasu ani sprawić żadnych problemów ze skutecznym zakamuflowaniem kontaktu.

4
2

Podziel się:

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.