Co sprawia, że smartfon w Twojej kieszeni ma tak szerokie możliwości? Jego sercem jest układ SoC, odpowiedzialny za dostarczenie mocy obliczeniowej i wiele więcej. Przyjrzyjmy się bliżej najpopularniejszej rodzinie tego typu układów – Qualcomm Snapdragon.
Czym jest układ SoC, taki jak Qualcomm Snapdragon?
Aby wyjaśnić, czym jest układ SoC, należy wcześniej przyjrzeć się budowie urządzeń elektronicznych, które ich nie posiadają. W tym celu warto posłużyć się jako przykładem komputera stacjonarnego.
Komputer stacjonarny złożony jest z procesora centralnego i graficznego, pamięci RAM, dysku twardego, kontrolera portów (np. USB), karty sieciowej i systemu zarządzania zasilaniem. Wszystkim tym zawiaduje chipset, czyli specjalny układ scalony, który umożliwia komunikację wymienionych podzespołów między sobą i z płytą główną.
Układ SoC (System on a Chip) łączy wszystkie te i inne elementy na pojedynczej płytce krzemowej (zwanej także waflem). Całość pełni jednocześnie funkcję chipsetu, dzięki czemu podzespoły mogą łączyć się ze sobą i z przylutowaną do niego płytą główną. SoC mają ponadto wyższą moc obliczeniową od podobnych w budowie mikrokontrolerów, dzięki czemu umożliwiają działanie systemu operacyjnego.
Jedną z zalet tego typu budowy jest miniaturyzacja. Jest ona szczególnie istotna w przypadku urządzeń przenośnych. Z tego właśnie względu układy SoC są powszechnie wykorzystywane przez producentów smartfonów, tabletów i smartwatchy
Nie bez znaczenia są również koszty produkcji. Stworzenie kompletnego, zintegrowanego układu jest tańsze niż wytwarzanie każdego z podzespołów osobno. Przekłada się to na niższą cenę samych urządzeń.
Warto wiedzieć, że to właśnie od układów SoC zależy finalna specyfikacja sprzętu. Wybranymi przykładami są maksymalna rozdzielczość ekranu i częstotliwość jego odświeżania, górny pułap obsługiwanych pojemności pamięci wewnętrznej i RAM oraz wsparcie dla standardów sieci komórkowej (np. 4G/5G).
Sprawdź też: Vivo V21 5G – recenzja. Modne okno w świat social media
Te procesory Snapdragon spotkasz w obecnych smartfonach
Snapdragony od Qualcomma są dla rynku mobilnego tym, czym procesory Intela dla świata komputerów. Z SoC amerykańskiego producenta korzystają niemal wszyscy producenci. Układy te można spotkać w sprzęcie z każdej półki cenowej.
W smartfonach flagowych linii stosuje się obecnie procesory Qualcomm Snapdragon 888 lub 888+. Oba procesory mają 8 rdzeni. Cztery z nich są przeznaczone do zadań wymagających dużej mocy obliczeniowej, takich jak renderowanie grafiki w grach. Jeden z nich taktowany jest zegarem o częstotliwości 2,84 GHz, trzy pozostałe – 2,42 GHz. Oprócz nich w układzie znajdują się cztery rdzenie energooszczędne o taktowaniu na poziomie 1,8 GHz. W modelu 888+ podwyższono wydajność najmocniejszego rdzenia. Osiąga ona do 3 GHz.
Pozornie nieznaczna zmiana w zakresie taktowania może stanowić dużą różnicę przy wykonywaniu niektórych czynności. Snapdragon 888+ jest zdolny wykonywać do 32 bln operacji na sekundę w stosunku do 26 bln, które może zrobić wersja 888. W praktyce użytkownik odczuje to podczas m.in. wykonywania zdjęć. Algorytmy odpowiedzialne za odszumianie obrazu i rozjaśnianie kadru w smartfonach z Qualcomm Snapdragon 888+ działają szybciej.
Zmianie uległ też proces technologiczny. Litografia w Snapdragonie 888+ to 5 nm. Krótsza odległość między tranzystorami, jaką określa ten parametr, pozwala na umieszczenie większej ich liczby na waflu krzemowym, co przekłada się na wzrost wydajności. SoC dzięki temu może być też mniejszy.
Wyższa półka średnia należy do procesorów Qualcomm Snapdragon 780G i nieznacznie od niego słabszego 778G. Oba składają się z 8 rdzeni. Taktowanie tych specjalistycznych osiąga do 2,4 GHz dla najmocniejszego i 2,2 GHz dla kolejnych trzech. W przypadku pozostałych czterech, energooszczędnych rdzeni jest to 1,9 GHz. Oba układy obsługują sieć 5G. Różnice między nimi to inna litografia (5 nm w 780G oraz 6 nm w 778G), rozdzielczość ekranu (dla 780G jest to 3360 × 1600, z kolei w przypadku 778G to 2520 × 1080) oraz większa pojemność RAM (16 GB w 780G i 12 GB w 778G).
Smartfony ze średniej półki wyposażone są m.in. w procesory Snapdragon 695 i 680. One także wykonane są w litografii 6 nm. Podobnie jak w wyższych modelach, procesory mają po 8 rdzeni. Wyższym taktowaniem charakteryzuje się Snapdragon 680. Wynosi ono 2,4 GHz dla najmocniejszego rdzenia. W SoC z numerem 695 jest to 2,2 GHz oraz obsługa sieci 5G, podczas gdy model 680 tylko 4G. Z innych różnic wspomnieć trzeba lepsze odświeżanie ekranu – w Snapdragonie 695 jest to 120 Hz, podczas gdy w wersji 680 – 90 Hz. Maksymalna rozdzielczość grafiki w obu układach to 2520 × 1080.
Tańsze urządzenia mobilne wykorzystują obecnie układy Snapdragon 480 i 480+. Są to 8-rdzeniowe jednostki stworzone w litografii 8 nm. Nieco szybszy jest model z plusem (2,2 GHz taktowania zegara kontra 2,0 GHz dla wersji podstawowej). Oba układy obsługują sieci 5G i mogą wyświetlać obraz w rozdzielczości do 2520 × 1080 przy odświeżaniu 120 Hz.
Powyższe procesory są jedynie wybranymi przykładami. W wielu modelach stosuje się inne układy z serii 800, 700, 600 i 400.
Sprawdź też: OPPO Reno 6 Pro 5G – recenzja – piękna bestia
Przykładowe smartfony wykorzystujące układy SoC Qualcomm Snapdragon
Modelami, których sercem jest SoC Qualcomm Snapdragon 888, są choćby flagowe smartfony chińskich producentów. Układ ten występuje np. w Xiaomi 11T Pro. Jego cechą wyróżniającą jest nie tylko szybkość działania, ale także ładowania. Wynosi ona aż 120 W. Snapdragon 888 jest obecny także w średnio półkowym realme GT 5G, smartfonie łączącym wysoką wydajność z atrakcyjną ceną.
Xiaomi skorzystało także z układów Qualcomma w POCO X3 Pro. Tu jednak zastosowano SoC Snapdragon 860. Wydajny procesor w przystępnym budżecie stał się główną przyczyną popularności tego smartfonu. Dobrym stosunkiem ceny do jakości odznacza się także Samsung Galaxy S20 FE. W nim z kolei zamontowano układ Snapdragon 865.
Odwiedź nasze social media! Jeśli lubisz zamieszczane przez nas materiały i chcesz być na bieżąco ze wszystkimi nowościami na scroll.morele.net – koniecznie zajrzyj na nasz facebookowy profil. Zapraszamy też na scrollowy instagram, gdzie bliżej zapoznasz się z naszą redakcją!
Snapdragony Qualcomma nie są jedynymi SoC na rynku. Procesor w smartfonie Oppo Reno 6 Pro 5G to MediaTek Dimensity 1200. Układ może pracować z częstotliwością do 3 GHz. Tak jak najnowsze Snapdragony, jest on 8-rdzeniowy.
Inni producenci układów SoC
MediaTek to nie jedyny konkurent Qualcomma. Na rynku mobilnym można nabyć urządzenia wyposażone zarówno w rozwiązania producentów zewnętrznych, jak i autorskie konstrukcje producentów smartfonów.
MediaTek
Tajwański producent specjalizuje się w dostarczaniu podzespołów do smartfonów ze średniej i niższej półki cenowej. Ich układ Dimensity SoC w smartfonie można spotkać np. w OnePlus Nord 2 5G. Inne przykładowe modele to Redmi 10 i Samsung Galaxy A32. Oprócz Dimensity firma ta produkuje także procesory z rodziny Helio.
Samsung Exynos
Samsung wykorzystuje nie tylko SoC innych producentów, ale też własne. Exynosy są obecne we flagowych modelach z linii S. Dotyczy to jednak tylko urządzeń sprzedawanych w Europie. Procesory dla smartfonów przeznaczonych na rynek amerykański i azjatycki to Snapdragon. Ze względu na niższą wydajność i mocniejsze nagrzewanie się, Exynos ma gorszą opinię wśród klientów.
Producenci smartfonów korzystający z autorskich układów
Jeszcze inne układy SoC są stosowane u Apple’a i Google’a. Dążący do jak najszczelniejszego ekosystemu sprzętu i oprogramowania Apple używa własnych układów Bionic. To właśnie ich wysoka wydajność stoi za szybkością działania iPhone’ów i iPadów. Najnowszym układem producenta jest Apple A15 Bionic w smartfonach iPhone 13.
Na własne układy postawił także Google. Dotychczas smartfony Pixel działały pod kontrolą Snapdragonów. Wraz z premierą Pixeli 6 i 6 Pro na rynku zadebiutował autorski SoC – Tensor. Jest to konstrukcja oparta na procesorach Exynos. Dodane przez Google usprawnienia mają za zadanie przede wszystkim zapewniać najwyższą jakość zdjęć i ich obróbki.
Qualcomm Snapdragon poza smartfonami
Oprócz smartfonów procesory Snapdragon odpowiadają też za działanie innych urządzeń. Są to nie tylko sprzęty mobilne, takie jak tablety, ale także komputery.
Tablety
W układy Qualcomma wyposażone są także tablety Samsung Galaxy Tab. W modelu S7 sercem urządzenia jest Snapdragon 865+. Innymi przykładami tabletów, w których znajdują się Snapdragony są Lenovo z serii Yoga Tab (np. Lenovo Yoga Tab 13 ze Snapdragonem 870G) i Mi Pady od Xiaomi (np. Mi Pad 5 ze Snapdragonem 870).
Sprawdź też: Jaki telefon do 1000 zł w 2022 roku? Ranking smartfonów [TOP 10]
Komputery
Choć rynek procesorów komputerowych zdominowany jest przez Intel i AMD, zdarzają się niekiedy próby przełamania ich przewagi. Rzadkim przykładem komputera ze Snapdragonem jest ASUS NovaGo. Urządzenie to pracuje pod kontrolą Windows 10. Jego SoC to Snapdragon 835. Ten sam układ odpowiada również za działanie hybrydy laptopa i tabletu HP Envy x2.
Niewykluczone, że Qualcomm odświeży niedługą linię procesorów dedykowanych komputerom. Wiele przecieków wskazuje na prace nad następcą Snapdragon 8cx Gen 2. Układ ten spotkać można np. w Acer Spin 7, laptopie, który można przekonwertować w tablet.
Qualcomm to jeden z najważniejszych producentów podzespołów elektronicznych na świecie. Z jego rozwiązań korzystają niemal wszystkie firmy tworzące smartfony. Czy jednak sukces w branży mobilnej przełoży się na powodzenie w przypadku rynku komputerów? Być może wyjaśni się to po premierze Snapdragon 8cx Gen 2.
Chcesz kupować taniej? Znamy na to kilka ciekawych sztuczek! Część z nich zebraliśmy w artykule Kody rabatowe Morele – wszystkie promocje i kody zniżkowe na Morele.net w jednym miejscu. Kody promocyjne to doskonała okazja na obniżenie cen produktów dostępnych w sklepie Morele. Dowiesz się jak wykorzystać kod rabatowy i gdzie go w ogóle znaleźć. Prezentujemy także zasady działania Morele Outlet, grup na Facebooku oraz doradzamy, jak robić zakupy na raty w Morele.net.
źródło zdjęcia głównego: Qualcomm
To nie wszystko. Nie znalazłem tutaj podstawowej informacji: od czego pochodzi nazwa snapdragon?
Z reguły takie nazwy są otwarte na interpretację – sam Qualcomm nie przedstawił oficjalnego wyjaśnienia. Tropy mogą być dwa: pierwszym jest nawiązanie do wyżlina, czyli kwiatu, który znany jest pod angielską nazwą „snapdragon”. Drugie wyjaśnienie to znaczenie słów „snap” i „dragon”, które nawiązują do bycia „szybkim” i „zawziętym/zagorzałym”.