Chcesz uchwycić i pokazać zmiany, jakie zachodzą w otaczającym Cię świecie? Doskonałym rozwiązaniem będzie stworzenie krótkiej, ale efektownej animacji za pomocą techniki time lapse. Co to jest film poklatkowy i jak go zrobić? Sprawdź!
Time lapse — definicja. Co to jest time lapse?
Time lapse to ciekawe połączenie fotografii i filmu, które pozwala pokazać w kilkusekundowym materiale długotrwałe procesy, czasami nawet niewidoczne dla ludzkiego oka. Taki film poklatkowy polega na zrobieniu serii zdjęć w dłuższych odstępach czasowych, a następnie połączeniu ich i wyświetlaniu w animacji o przyspieszonym tempie.
Z pewnością widziałeś kiedyś niesamowite zdjęcia chmur czy gwiazd przesuwających się na niebie, czy rozwijające się pąki kwiatów. Time lapse był wykorzystywany już kilkanaście lat temu na przykład w filmach przyrodniczych, ale teraz ma znacznie szersze zastosowanie, stał się powszechniejszy i praktycznie każdy może spróbować przygody z tego typu animacjami.
Time lapse w telefonie — do czego jest potrzebne?
Zrobienie filmu poklatkowego wcale nie wymaga posiadania profesjonalnego sprzętu. Współczesne telefony zostały wyposażone w tak zaawansowane technologicznie aparaty, że wystarczy do tego tylko smartfon i dedykowana aplikacja na urządzenia mobilne, jak chociażby TimeLapse czy LapseIt.
To dobre rozwiązanie dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z fotografowaniem i chcą się po prostu nauczyć czy też sprawdzić swoje możliwości, wypróbować różne techniki i triki, zanim zainwestują w drogi aparat, statyw czy wężyk spustowy z interwałometrem.
Zobacz też: Jaki program dla miłośnika edycji wideo? Polecamy najlepsze darmowe programy do montowania filmów
Time lapse w telefonie będzie też ciekawym urozmaiceniem treści, które zamieszczasz w social mediach. Długie materiały zostaną skrócone do kilkudziesięciosekundowych filmików, zawierających samą esencję. Dzięki temu będą bardziej zachęcające do obejrzenia, a zatem zbiorą więcej wyświetleń. Spontaniczne filmiki pozwolą Ci przyciągnąć więcej obserwatorów albo ugruntować już wcześniej zdobytą pozycję.
Możesz w ten sposób przedstawić naturę albo też siebie samego — wielką popularność zdobywały filmy poklatkowe, na których rodzice zestawiali zdjęcia swoich dzieci robione codziennie lub co kilka dni i w ten sposób dokumentowali ich niesamowitą przemianę z niemowlaków w dorosłych.
Używanie time lapse w praktyce — montaż, formaty itp.
Jak zrobić film poklatkowy? Wbrew pozorom nie jest to aż takie trudne, ale musisz zwrócić uwagę na kilka aspektów przed rozpoczęciem właściwych działań. Chociaż pokazanie, jak dzień przechodzi w noc, jest bardzo efektowne, to dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z trybem poklatkowym będzie lepiej, gdy zaczną od robienia zdjęć w stałych warunkach oświetleniowych.
Nie bez znaczenia jest format zdjęcia. Musisz wybrać między RAW a JPG. RAW posiada wszystkie informacje o obrazie z rozpiętością tonalną włącznie, jest on bezstratny i umożliwia wprowadzenie głębokich zmian przy obróbce. Niestety, coś za coś, w konsekwencji RAW-y mają bardzo duże rozmiary. Chociaż JPG-y są nieco okrojone i zmniejszają możliwości przy edycji, to jednak są bardziej skompresowane i lepiej sprawdzą się przy tworzeniu pierwszych filmów poklatkowych. Musisz liczyć się z tym, że do stworzenia time lapsu wykonasz ogromną liczbę zdjęć, a karty pamięci mają przecież swoje limity.
Gdy masz już fotografie, przydałoby się złożyć je w film. Do zmontowania sekwencji time lapse nie potrzebujesz wymagającego oprogramowania, praktycznie każdy edytor wideo powinien sobie poradzić z tym zadaniem. Możesz postawić na iMovie, Adobe Premiere czy Sony Movie Studio. Pamiętaj, że wideo ma proporcje 16:9, a zdjęcia zazwyczaj 3:4, dlatego dobrze byłoby je zawczasu dociąć, aby później móc pracować bez przeszkód.
Co jeszcze musisz wiedzieć o filmie poklatkowym?
Przygotowanie filmu poklatkowego z pewnością wymaga cierpliwości, ponieważ czasami trzeba spędzić w jednym miejscu wiele godzin albo wielokrotnie do niego wracać, aby wykonać zdjęcia, gdy zmieni się pora dnia, roku albo nastąpią odpowiednie warunki atmosferyczne. Aż trudno w to uwierzyć, ale na 30-sekundowy time lapse składa się 720 zdjęć!
Jak zrobić time lapse? Musisz ustalić, jak długi film chcesz przygotować, a co za tym idzie, ile będziesz potrzebował zdjęć i jakie będą między nimi przerwy. Wszystko zależy od fotografowanej scenerii — jeśli jest ona dynamiczna, jak chociażby ulica w mieście z przechodzącymi ludźmi i pędzącymi samochodami, to częstotliwość powinna być bardzo duża, aby animacja była płynna i wiernie odzwierciedlała rzeczywistość. W takim przypadku odstęp między kolejnymi zdjęciami powinien wynosić około jednej klatki na sekundę.
Nieco inaczej wygląda robienie filmu poklatkowego krajobrazu, gdy chcesz pokazać np. zmieniające się niebo. W tej sytuacji zdjęcia trzeba odtwarzać z prędkością 24kl./s, dlatego też interwały między kolejnymi fotografiami powinny wynosić od 5 do 15 sekund. Im wolniej poruszający się obiekt, tym większe muszą być odstępy między kolejnymi ujęciami.
Chociaż szczegóły techniczne są ważne, to jednak najbardziej istotne będzie użycie wyobraźni i Twoja inwencja twórcza. Musisz odpowiednio skomponować ujęcie, aby uchwycić te szczegóły, na których najbardziej Ci zależy. Ustabilizuj obraz, do czego czasami wystarczy zwykły kij do selfie i ciesz się pożądanym efektem.
Zobacz też: Zapisywanie wspomnień dzięki filmowi ze zdjęć – zobacz najlepsze program do robienia filmów ze zdjęć