Filmy ze zdjęć tło

Poradniki

25.05.2021 10:46

Zapisywanie wspomnień dzięki filmowi ze zdjęć – zobacz najlepsze program do robienia filmów ze zdjęć

Programy i aplikacje
9
4
1
9
4

Programy do robienia filmów ze zdjęć sprawdzą się w sytuacji, gdy masz mnóstwo fotografii i chcesz zaprezentować je komuś w ciekawej formie. Podpowiadamy które wybrać najlepiej do tego zadania.

Dzięki smartfonom i aparatom cyfrowym obecnie wykonuje się więcej zdjęć niż kiedykolwiek wcześniej, w związku z czym zapewne zdążyłeś już zgromadzić potężną kolekcję fotografii czy to z uroczystości rodzinnych, czy też z wakacyjnych wojaży. Powstaje więc problem, w jaki sposób zaprezentować je członkom rodziny lub znajomym w jak najbardziej efektownej i łatwo dostępnej formie. I tu z pomocą przychodzą darmowe programy do robienia filmów ze zdjęć na komputerze, które pozwalają zamienić pojedyncze obrazy w efektowny animowany pokaz fotografii.

Film ze zdjęć – co to takiego?

Zwykłe zdjęcia można połączyć w klip wideo z efektownymi przejściami, a następnie dodać do niego napisy i podkład muzyczny. Tak powstaje film ze zdjęć.  Nie mógłbyś tego zrobić, decydując się na publikację swoich zdjęć w galerii internetowej czy wysyłając je w wiadomości e-mail. Po przygotowaniu całego pokazu możesz zapisać gotowy materiał filmowy w formie pojedynczego pliku AVI, MP4 lub GIF i umieścić go w serwisie społecznościowym lub wysłać pocztą elektroniczną.

Jak zrobić film ze zdjęć?

Tworzenie klipu wideo z nieruchomych zdjęć możesz przygotować w wielu rozmaitych służących do tego celu narzędziach. Darmowe aplikacje do robienia filmów ze zdjęć dostępne są zarówno w formie programów instalowanych na komputerze, jak i na telefonie, ale istnieją także bezpłatne serwisy do robienia filmów ze zdjęć online. To, jaki wybrać program do robienia filmów ze zdjęć, będzie więc zależeć od Twoich preferencji i rodzaju sprzętu, jakim dysponujesz.

Program do robienia filmów ze zdjęć

Najlepsze programy do robienia filmów ze zdjęć na komputer

Aplikacja Zdjęcia (Windows 10, po polsku)

To zdecydowanie najłatwiej dostępny, darmowy program do robienia filmów ze zdjęć na komputer z Windows 10. Jego dodatkowym plusem jest to, że jest dostępny w naszym języku, ponieważ jest domyślnie zainstalowany na każdym urządzeniu pracującym pod kontrolą tego systemu. Nie wszyscy wiedzą jednak, że służąca do oglądania plików graficznych na komputerze niepozorna aplikacja Zdjęcia pozwala także w kilka minut zrobić z własnych fotografii efektowny film. Po wywołaniu polecenia Edytuj i utwórz > Utwórz film z muzyką, wystarczy wybrać obrazy do pokazu, nadać mu tytuł, dobrać pasujący motyw i podkład dźwiękowy (dostępna jest funkcja synchronizacji tempa pokazu z rytmem muzyki) i wyeksportować film ze zdjęć do pliku MP4. Możesz także samodzielnie określić format (4:3 lub 16:9), czas wyświetlania poszczególnych ujęć, ich rozmiar, ruch, dodać napis lub efekt 3D, czy też opatrzyć materiał komentarzem słownym.

Sprawdź też: Nagrywanie rozmów w systemie Android – jak to zrobić? Najlepsze aplikacje do nagrywania rozmów

iPhoto (macOS, po polsku)

Podobnie jak w przypadku aplikacji Zdjęcia dla Windows także ten darmowy program do robienia filmów ze zdjęć dołączany jest do komputerów działających pod kontrolą systemu macOS. Ma on bardzo prostą funkcjonalność (na przykład w porównaniu do iMovie), ale jeśli chodzi o zamianę kolekcji zdjęć w klip filmowy, sprawdza się znakomicie. iPhoto pozwala tworzyć albumy ze zdjęciami, które można następnie wyeksportować jako klip wideo w formacie QuickTime. Edytor programu pozwala określić czas wyświetlania każdego zdjęcia, efekty przejścia, dodać do fotografii napisy i efekt ruchu polegający na panoramowaniu ich z jednoczesnym przybliżaniem lub oddalaniem (tzw. efekt Kena Burnsa). Do tak zaprojektowanej prezentacji można jeszcze oczywiście dołączyć podkład muzyczny. To prosty program na komputer do robienia filmów ze zdjęć z muzyką, ale mający ograniczoną funkcjonalność, dlatego bardziej wymagający użytkownicy powinni sięgnąć po inne narzędzie z pakietu iLive o nazwie iMovie.

Najlepsze programy do robienia filmów ze zdjęć na telefon

InShot (Android i iOS)

Ten program do robienia filmów ze zdjęć na Androida to narzędzie służące zarówno do edycji zdjęć, jak i filmów. Pozwala je przycinać, obracać i poprawiać przy użyciu rozmaitych filtrów fotograficznych, a także dodawać do nich podkład muzyczny, który można oczywiście odpowiednio zsynchronizować z obrazem. Ciekawą możliwością jest to, że oprócz dodawania napisów, swoją prezentację możesz wzbogacić o emotikony. Gotowy pokaz slajdów można wyeksportować do pliku wideo w rozdzielczości 1080p, a następnie od razu udostępnić w serwisach społecznościowych.

GoPro Quik (iOS)

Ten program pozwala w intuicyjny sposób zrobić film złożony ze zdjęć i pojedynczych klipów wideo. Użytkownik ma do dyspozycji niezwykle dynamiczne szablony, a aplikacja może automatycznie podłożyć pod naszą prezentację tło dźwiękowe, ale możesz też wybrać własny podkład muzyczny, a także samemu dodać napisy. Choć aplikacja ta została opracowana przez producenta znanych kamer sportowych, to jej prostotę obsługi i przyjemność, jaką daje przygotowywania za jej pomocą prezentacji multimedialnych, doceni z pewnością wielu użytkowników urządzeń marki Apple.

Może Cię zainteresować: Zmiana rozdzielczości zdjęcia – jak to zrobić?

PicPlayPost (Android i iOS)

To aplikacja typu „wszystko w jednym” służąca do tworzenia pokazów slajdów i montażu filmów. Pozwala w łatwy sposób (także całkowicie zautomatyzowany) łączyć i edytować pamiątkowe zdjęcia i klipy wideo, dodawać tekst, muzykę i własne znaki wodne. Oczywiście użytkownik ma do dyspozycji mnóstwo gotowych szablonów, wzorów i efektów przejść, a gotowy pokaz można od razu udostępnić rodzinie i przyjaciołom w rozdzielczości 1080p. Wśród serwisów obsługiwanych bezpośrednio z poziomu aplikacji znajdziemy m.in. Instagram, Snapchat, TikTok, YouTube, Facebook i wiele innych. Ta łatwa w użyciu aplikacja przeznaczona jest zwłaszcza dla blogerów kulinarnych i podróżniczych, trenerów fitness oraz tancerzy.

Lumyer – Magic Photo Animator (Android i iOS)

Za pomocą tej aplikacji z pewnością uda Ci się ożywić swoje zdjęcia, oferuje ona bowiem ponad 200 efektów, wśród których znajdziesz nie tylko proste filtry fotograficzne, ale i bardzo realistycznie wyglądające animacje. Dużą zaletą tego narzędzia jest to, że wpływ na wygląd obrazu wszystkich wykorzystywanych funkcji możesz obserwować w czasie rzeczywistym, co uprzyjemnia pracę i daje mnóstwo radości. Gotowy projekt możemy wyeksportować jako plik GIF i udostępnić go w serwisach Facebook, Instagram, Messenger, Whatsapp itp.

Film ze zdjęć na iPhonie – jak działa?

Oprócz wymienionych wyżej prostych i darmowych programów do robienia filmów ze zdjęć, posiadacze urządzeń mobilnych firmy Apple mogą przygotować pokaz slajdów za pomocą domyślnie zainstalowanej na iPhone’ach i iPadach aplikacji Zdjęcia. Aby wyświetlić swoje fotografie, należy uruchomić aplikację Zdjęcia i przejść do karty Dla Ciebie. Tutaj wystarczy kliknąć ikonę Wspomnienia lub Zobacz wszystko, aby otworzyć i wyświetlić wszystkie zdjęcia i filmy. Prezentowane obrazy można przefiltrować na podstawie takich kryteriów jak: osoba, miejsce, scena, wydarzenie, zwierzęta, święta, aktywności czy inne i utworzyć z nich Wspomnienie. Następnie aplikacja Zdjęcia automatycznie stworzy krótki klip wideo z każdego wspomnienia, dodając przejścia, muzykę oraz najlepsze zdjęcia i filmy z biblioteki. Aby odtworzyć film, wystarczy kliknąć wybrane wspomnienie.

Oprócz opcji automatycznego tworzenia pokazu możliwe jest zaprojektowanie własnego wspomnienia na podstawie zdjęć z wybranego albumu lub fotografii zarejestrowanych w konkretnym miesiącu czy dniu. W tym celu należy przejść do karty Albumy i wybrać dany album lub przejść do karty Biblioteka i kliknąć opcję Miesiące lub Dni. Teraz trzeba kliknąć przycisk Więcej, a następnie Odtwórz film ze wspomnieniem. Jeżeli chcesz go samodzielnie edytować, powinieneś podczas wyświetlania klipu stuknąć ekran i wybrać opcję Edycja. Po jej kliknięciu można zmienić podkład muzyczny, sposób przenikania zdjęć i czas ich wyświetlania. Następnie po wprowadzeniu zmian możesz udostępnić klip za pośrednictwem aplikacji Wiadomości lub Mail, udostępnionych albumów bądź ulubionych serwisów społecznościowych.

Czy inne urządzenia mają taką funkcjonalność?

Aplikacja do robienia filmów ze zdjęć o podobnej nazwie, czyli Zdjęcia Google, zainstalowana jest domyślnie także na smartfonach i tabletach z system Android. Zdjęcia Google to właściwie jednocześnie usługa i program. Z jednej strony umożliwia on przechowywanie zdjęć i filmów w chmurze, a z drugiej pozwala na tworzenie z nich prostych animacji, kolaży i filmów. Aby to zrobić, otwórz aplikację Zdjęcia Google (na iPhonie lub iPadzie należy zalogować się na konto Google) i kliknij znajdującą się u dołu ekranu zakładkę Biblioteka, a potem przycisk Narzędzia. W sekcji Utwórz nowy wybierz Animacja lub Film i dokonaj selekcji zdjęć, które chcesz dodać do prezentacji, po czym kliknij przycisk Utwórz w prawym górnym rogu. Animacja zostanie od razu zapisana w formacie GIF, natomiast w przypadku tworzenia filmu ze zdjęć będziemy mogli wybrać jego orientacją (pionową lub poziomą) i samodzielnie zdecydować o czasie wyświetlania każdego ze zdjęć oraz dodać do pokazu własny podkład muzyczny. W sumie niewiele, ale jeśli potrzebujesz szybko przesłać komuś kilka zdjęć z wakacji czy uroczystości rodzinnej z telefonu, to Zdjęcia Google z pewnością się do tego świetnie nadadzą.

Przedstawione powyżej programy pozwalają ożywić zdjęcia i nadać pokazowi atrakcyjniejszą formę, a do tego ułatwiają dzielenie się nimi przez Internet. Ważne, że są darmowe i niemal wszystkie oferują polskojęzyczny oraz prosty w obsłudze interfejs.

Sprawdź: Jak szybko i skutecznie wyostrzyć zdjęcie? Proste sposoby poprawy jakości zdjęcia w darmowych narzędziach

9
4

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *