aplikacja vinted

Poradniki

31.05.2021 20:42

Aplikacja Vinted – jak działa, jak sprzedawać na Vinted? Wszystko, co musisz wiedzieć

Online Programy i aplikacje
9
2
4
9
2

Jak sprzedawać na Vinted to pytanie, które zadaje sobie wiele osób. Opinie o aplikacji są dość przychylne, co napędza zainteresowanie nią. Vinted powstał na Litwie w 2008 roku. Para Milda Mikute i Justas Janauskas podczas przeprowadzki zdecydowali, że pozbędą się części garderoby, rozdając ją przez internet. Czy warto korzystać z tej aplikacji? Co ją wyróżnia?

Vinted – aplikacja oraz strona WWW. Podstawowe informacje o platformie sprzedażowej

Początkowo Vinted jako strona internetowa do sprzedaży ubrań „z drugiej ręki” testowana była jedynie na Litwie. Idea Vinted była na tyle chwytliwa, że szybko powstała niemiecka wersja strony (marka Kleiderkreisel), a w 2010 roku aplikacja zadebiutowała również w Stanach Zjednoczonych. 

W tym czasie projektem zaczęły interesować się fundusze inwestycyjne, które swoim kapitałem przyspieszyły ekspansję tej platformy sprzedażowej na inne kraje. W Danii Vinted przejęło nawet lokalnego konkurenta, portal o podobnej tematyce. W 2012 roku, po licznych badaniach preferencji użytkowników, rozpoczęto prace nad aplikacją mobilną, która obecnie jest wykorzystywana przez 20 milionów aktywnych użytkowników.

Model działania aplikacji jest dość prosty. Można sprowadzić go do tego, że wykonujemy zdjęcia produktów, jakie chcemy sprzedać – na przykład odzieży – i umieszczamy produkt na Vinted. Oczywiście wraz z opisem danego produktu oraz przypisaniem go do odpowiedniej kategorii w serwisie.

Jak korzystać z Vinted? Sprzedawanie i kupowanie na Vinted – krótka instrukcja na temat działania aplikacji i portalu

Na Vinted można utworzyć konto użytkownika na kilka sposobów: za pomocą konta Facebook, ważnego adresu e-mail, konta Google lub Apple ID. Rejestracja konta jest darmowa i dodatkowe potwierdzenie, to w przypadku polskiego użytkownika jedynie podanie kodu SMS w aplikacji Vinted. 

Po zweryfikowaniu zyskujemy pełen dostęp do aplikacji serwisu. Jeśli chcemy korzystać z Vinted przez przeglądarkę internetową, z komputera PC, to na etapie logowania przez e-mail konieczne jest potwierdzenie tożsamości. 

Vinted rekomenduje, by przedmioty wykonane przez znane marki miały załączonych co najmniej 5 zdjęć. Służy to weryfikacji ich autentyczności. Zawsze warto dokładnie opisać przedmiot i wybrać odpowiedni rozmiar przesyłki. Użytkownik może skorzystać też z opcji Zaproponuj Cenę, a także zarządzać zniżkami, jeśli sprzedaje na przykład zestawy produktów.

Jak kupować na Vinted? Kilka wskazówek

Aplikacja ma bardzo przejrzyste menu. Produkty kategoryzowane są w trzy podstawowe grupy: kobiety, mężczyźni, dzieci. Przeglądając drzewko kategorii dokładniej, dostrzeżemy, że produkty przypisane są do bardzo szczegółowych grup, jak np. Ubrania – Sukienki – Sukienki dzianinowe. 

Trudno jednoznacznie ocenić, kim są sprzedający na Vinted. Z jednej strony aplikacja dedykowana jest dla każdego, kto szybko chce sprzedać na przykład odzież zalegającą w szafie, a z drugiej zaś strony, stała się ona dobrym pomysłem na biznes wśród osób, które przeczesują sklepy second-hand, a następnie handlują tymi produktami przez sieć.

Należy stwierdzić, że główną grupą docelową są zaś wszyscy ci, którzy chcą cieszyć się odzieżą używaną, która jest w dobrym stanie. To świetny sposób, by szybko kupić na przykład modny sweter czy płaszcz za ułamek jego wartości w chwili zakupu w sklepie.

Można je filtrować względem równie precyzyjnych parametrów. Wystawioną na sprzedaż odzież można kupować poprzez opcję „Kup teraz”. Mamy też dostęp do przycisku „Zapytaj o przedmiot”. Dokonując zakupu przez Kup teraz, przechodzimy do prostego, intuicyjnego formularza z podsumowaniem transakcji (cena przedmiotu, koszt wysyłki, „Ochrona kupującego”), danymi do wysyłki oraz formą płatności. 

Warto zwrócić uwagę na „Ochronę kupującego” – za drobną opłatą serwis bierze na siebie zwrot kosztów w przypadku, gdyby produkt nie został wysłany, dotarł uszkodzony lub był niezgodny z opisem. Dodatkową składową jest obsługa płatności w aplikacji oraz wsparcie zakupowe. 

Dostępne formy płatności w opcji Kup teraz to karta płatnicza, Google Pay, Blik oraz Dotpay, w którego obrębie możemy opłacić swoje zamówienie, korzystając z większości dostępnych bankowości elektronicznych w Polsce.

Dostępne formy wysyłki powinny zadowolić większość użytkowników Vinted. 

Odnajdziemy tu Paczkomaty Inpost, ale także ekonomiczną przesyłkę do punktu – paczka w Ruchu, przesyłkę poleconą Poczty Polskiej, a także kuriera Pocztex 48. Formy dostawy są definiowane przez sprzedawcę.

Po dokonaniu płatności czekamy na przesyłkę. Po odebraniu paczki mamy dwa dni na stwierdzenie ewentualnych niezgodności, po czym wpłata jest przekazywana sprzedającemu.

vinted

Jak sprzedawać na Vinted? Jak przygotować rzeczy do sprzedaży? Szczegółowe wskazówki

Sprzedawanie na Vinted jest bardzo proste. Administratorzy serwisu zachęcają, aby połączyć swoje konto z profilem społecznościowym (kontem Google lub Facebook) oraz uzupełnić sekcję „O mnie”, aby uwiarygodnić osobę sprzedawcy.

Jeśli handlujemy towarami znanych marek, to Vinted zażąda od nas aż pięciu zdjęć produktu. W ten sposób platforma chce upewnić się, że jest to towar oryginalny. Zawsze warto prezentować sprzedawaną odzież w dobrych warunkach oświetleniowych oraz zapewnić wysokiej jakości zdjęcia.

Im więcej czasu poświęcimy fotografiom, tym większe szanse na to, że sprzedawana przez nas rzecz wzbudzi większe zainteresowanie społeczności. Pamiętajmy o tym, że większość z nas kupuje wzrokiem, dlatego też pierwsze wrażenie jest tak ważne.

Zobacz też: Wish – co to jest i do czego służy? Kilka słów o mniej znanym konkurencie AliExpress w Polsce

Dodawanie ofert w Vinted

Wystawić przedmioty w swojej „szafie Vinted” możemy zarówno przez aplikację, jak i przez stronę internetową. Wystawianie ogranicza się do dodania szczegółowych zdjęć wystawianych ubrań, tytułu ofert, opisu, kategorii, marki, stanu i ceny. 

Można dodać do 20 zdjęć ubrań – ważne, aby były to rzeczywiste zdjęcia sprzedawanego przedmiotu. Jeśli przedmiotem sprzedaży są markowe części garderoby (na przykład buty, torebki), konieczne jest dodanie przynajmniej pięciu zdjęć. Konieczne jest, aby opis produktu był konkretny i przedstawiał jego stan faktyczny. 

Dostawa Vinted

Nieodzownym elementem każdej sprzedaży przez internet jest forma dostawy – tu również Vinted zapewnia rzetelne wsparcie, dając do wyboru kilku przewoźników w atrakcyjnych cenach (tzw. System Zintegrowanej Wysyłki Vinted). 

Cena i forma nadania uzależniona jest głównie od wielkości sprzedawanych produktów, co jest bardzo szczegółowo opisane w działach pomocy na stronie internetowej usługi. Jeśli proponowane formy wysyłki nie są dla sprzedawcy korzystne (np. w przypadku, gdy ktoś ma własny sklep internetowy i korzystniejsze umowy z popularnymi firmami kurierskimi), można również dodać własną formę wysyłki. 

Promowanie ofert na Vinted

Nie jest łatwo przebić się ze swoją „szafą” przez ogrom ofert Vinted. W końcu codziennie na tej platformie rejestruje się ponad 15 tysięcy osób, które również chcą coś sprzedać. W aplikacji można promować oferty ze swojej szafy na kilka sposobów. Są to jednak opcje dodatkowo płatne. 

Podbijanie przedmiotów to automatyczna usługa wyświetlania oferty na stronie głównej i w wynikach wyszukiwania w danym katalogu raz dziennie przez trzy dni z rzędu. “Sugerowane Oferty” to kolejne narzędzie zwiększania widoczności. Polega ono na tym, że przez siedem dni z rzędu użytkownik widzi 5 ofert sprzedawcy w dedykowanych miejscach na stronie głównej i wynikach wyszukiwania. Pierwsze dwa przedmioty odpowiadają preferencjom użytkownika (temu, co jest szukane), natomiast kolejne trzy oferty to te najbardziej popularne z szafy sprzedawcy. 

Oprócz sugerowanych ofert sprzedający ma możliwość ustalenia specjalnej ceny dla kupującego (włączenie opcji „Zaproponuj cenę”) oraz zniżki na zestawy w przypadku zakupu większej ilości przedmiotów.

Pomimo dostępności kilku opcji płatnego promowania ofert, podstawą wciąż jest jakość oferty. 

Atrakcyjne zdjęcia, dokładny, konkretny i pełny opis produktu i jego stanu, przypisanie do właściwej szczegółowej kategorii – to składowe sukcesu sprzedaży na Vinted. Użytkownicy wskazują, że tworzenie zestawów w szafie sprzedawcy również pozytywnie wpływa na atrakcyjność oferty. Jakość podnosi również dodatkowy film pokazujący produkt w rzeczywistości. Warto też pochwalić się swoją „szafą” w mediach społecznościowych, jak również na forum Vinted.

aplikacja vinted
Zarówno sprzedaż jak i kupno sprawnie zrealizujesz przez apkę / Źródło: vinted.pl

Pakowanie i wysyłka Vinted

Większe przedmioty warto zapakować w solidny karton. Konieczne jest, aby sprzedawca korzystał z tej samej formy wysyłki, którą wybrał kupujący. Uniknie w ten sposób potencjalnych nieporozumień, np. w przypadku nieodebrania zamówionej paczki. 

Niezwykle istotne jest zadowolenie kupującego. Jego wpłata może nie zostać przekazana sprzedawcy, gdy kupujący wyrazi swoje niezadowolenie z procesu wysyłki przedmiotu lub stanu otrzymanego produktu. Gdy kupujący kliknie „Wszystko OK” na karcie swojego zamówienia, wpłata zostanie przekazana sprzedającemu. Gdy użytkownik nie kliknie we wspomniany przycisk w czasie do dwóch dni, stanie się podobnie – Vinted zakłada, że proces sprzedaży odbył się bez zakłóceń.

Portfel Vinted

Wpłaty użytkowników gromadzone są na w wirtualnym portfelu. Zgromadzone środki w każdej chwili można wypłacić na wskazane konto bankowe. Mając dodatnie saldo w portfelu, można też dokonywać własnych zakupów na platformie.

Wady i zalety Vinted

Zalety Vinted

Zalety tego internetowego second-handu są widoczne już na pierwszy rzut oka. Ogromna ilość osób, które chcą opróżnić swoją garderobę z markowych butów, wysokojakościowych torebek przekłada się na niesamowitą liczbę ubrań na sprzedaż. Jest więc w czym wybierać. 

Nie wszyscy widzą w Vinted okazję do zarobku, więc wystawione na sprzedaż ubrania oddawane są często za bezcen. Można więc trafić na prawdziwe okazje, często już niedostępne w tradycyjnej sprzedaży stacjonarnej lub internetowej.

Poruszanie się po aplikacji jest bardzo przyjazne i intuicyjne. Kategorie odzieży są logicznie podzielone i łatwo jest znaleźć to, czego się szuka lub trafić w „perełkę” przeglądając katalogi ubrań.

Podstawową barierą, jaką napotykają klienci korzystający z platform sprzedaży przez internet, jest bezpieczeństwo transakcji. Vinted podchodzi do kwestii bezpieczeństwa zakupów bardzo poważnie. Weryfikacja sprzedawców, bezpieczne płatności tylko przez autoryzowane kanały przelewów, wstrzymanie wpłaty za towar do czasu odebrania przesyłki i stwierdzenia braku zastrzeżeń do towaru i wysyłki skutecznie zwalczają obawy. 

Administracja serwisu zwraca jednak uwagę na każdym kroku na to, aby cały proces zakupowy odbywał się w obrębie platformy. Ustalenia między użytkownikami poza serwisem, przelewy bankowe z pominięciem oficjalnych kanałów – to podstawowe czynniki, przy których dochodzi do nadużyć, a w przypadku ich zaistnienia administracja serwisu nie będzie mogła pomóc.

Od strony handlujących odzieżą Vinted również wygląda bardzo korzystnie. Prowadzenie konta sprzedawcy jest darmowe. Nie płaci się nic za wystawienie przedmiotu, jak również nie ma prowizji od sprzedaży (z wyjątkiem opłaty za „Ochronę kupujących”). 

Proces wystawiania przedmiotów na sprzedaż jest intuicyjny. Zapewnione są formy dostawy w cenach niedostępnych dla przeciętnego Kowalskiego, jak również bezpieczne i skuteczne formy płatności. Produkty można wystawiać w dowolnej cenie. Vinted zapewnia też stałą pomoc w zakresie obsługi konta sprzedawcy, procesu sprzedaży i wysyłki.

Wady Vinted

Czy ten internetowy second-hand ma wady? Owszem. Każdy serwis internetowy współtworzony przez użytkowników (a takim portalem jest przecież Vinted), jest tak dobry, jak rzetelni są jego użytkownicy. W niektórych podkatalogach panuje bałagan. Odzież przypisywana jest do błędnej kategorii, produkty są źle opisywane, nie zgadzają się rozmiary. 

Wciąż obecny jest, mimo restrykcyjnych zasad serwisu, handel podróbkami. Ostatnią, lecz chyba najważniejszą wadą Vinted jest trudność w przebiciu się z ofertą niepromowaną przez gąszcz produktów w płatnej opcji wyróżnienia.

Vinted – opinie użytkowników. Na co najczęściej narzekają, a co chwalą?

Opinie użytkowników aplikacji są podzielone. Warto wspomnieć, że funkcjonuje oficjalne forum Vinted, gdzie użytkownicy wymieniają się doświadczeniami na temat funkcjonowania portalu, a także zadają publiczne pytania skierowane do działu pomocy. 

Forum rozrosło się znacznie poza wspomniane wyżej tematy i stało się wręcz kolejnym portalem społecznościowym. Wielu użytkowników chwali się tam swoimi szafami, wspierając własną sprzedaż w serwisie. Użytkownicy doceniają zwłaszcza prostotę korzystania, zarówno po stronie kupującego, jak i sprzedawcy. 

Z kolei jako główną wadę wskazują praktyczny brak możliwości produktów bez płatnej promocji w wielu kategoriach katalogu. Nie jest to szczególnie zaskakujące przy takiej skali (przypomnijmy: 20 milionów użytkowników, 12 krajów, w tym Polska) i ilości wystawionych na sprzedaż produktów. 

Zobacz też: Amazon w Polsce – podsumowanie. Jak kupować i sprzedawać na Amazon? Plusy i minusy nowego konkurenta

Ile można zarobić na Vinted? Jakie są ceny ubrań?

Idea Vinted wyszła daleko poza typowe „wietrzenie garderoby” i wiele osób widzi w serwisie szansę na dodatkowy zarobek. To nie jest już tylko portal dla kobiet, które wyprzedają zalegające szafę ubrania. Wielu sprzedawców handlujących ubraniami z drugiej ręki wystawia swoje przedmioty również tutaj. 

Jednym z prostszych sposobów na zarobek na Vinted jest wyszukiwanie okazji w lokalnych sklepach outletowych i second-handach i wystawianie ich na Vinted drożej. Ważne jest odświeżenie odzieży oraz właściwa ekspozycja (filmy, zdjęcia, szczegółowy opis, chwytliwy tytuł). 

Doświadczenia użytkowników wskazują na to, że zdecydowanie lepiej sprzedają się ubrania markowe. Wynika to z faktu, że taka odzież pochodzi ze znanych, rozpoznawalnych kolekcji, wspieranych doskonałym marketingiem w czasie pojawienia się ich pierwszej oferty w renomowanych butikach. Obecnie, w erze Vinted, taka odzież również zyskuje nowe życie.

9
2

Podziel się:

Komentarze (4)

vinted ma już swój czas za sobą… kiedyś tam kupowałam, ale potem odkryłam less.app i o wiele bardziej mi się podoba

Podobno „spółka może uniemożliwić wypłatę pieniędzy w sytuacji braku przekazania zdjęcia dowodu osobistego czy wyciągu z konta bankowego”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *