pasjans windows

Poradniki

26.07.2021 10:57

Pasjans i inne kultowe gry na Windowsie — jak je pobrać?

Gry Programy i aplikacje Windows
26
14
0
26
14

Każda wersja systemu Windows była wyposażona w zestaw podstawowych gier. Niektóre z nich, takie jak np. Pasjans, przeszły do historii i stały się prawdziwie kultowymi tytułami. Nic więc dziwnego, że wiele osób pragnie po czasie powrócić do wspomnień z młodości i ponownie zająć się rozgrywką. Jak pobrać pasjans windows? Odpowiadamy!

Pasjans Windows — na czym polega gra?

Pasjans windows w odmianie Klondike pojawił się w systemach operacyjnych Windows w 1990 roku. Jest uważana za pierwszą grę w stylu casual. Rozgrywka rozpoczyna się od ułożenia kart na siedmiu kupkach. Każda z nich składa się z rosnącej ilości kart — na pierwszej znajduje się zaledwie jedna, zaś na ostatniej — 7. Jak grać w pasjansa? Oto podstawowe informacje.

W odmianie Klondike ważne jest odnalezienie wyższej figury w przeciwnym kolorze, a następnie dołożenie jej na konkretny stos. Przykładowo, „czwórka” kier powinna powędrować do „piątki” pik lub trefl. Gdy zdejmiesz wszystkie odkryte karty z danej kupki, możesz odsłonić kolejne, zakryte wcześniej figury.

pasjans windows

Co zrobić w sytuacji,  kiedy na stole nie odnajdziesz odpowiednich kart? Wówczas z pomocą przychodzi pozostała część talii, z której należy dociągnąć karty aż do uzyskania satysfakcjonującej wersji. W grze chodzi o ułożenie czterech stosów, wykorzystując wszystkie rozłożone na stole środki.

Pasjans na Microsoft Windows nie przewiduje ograniczonej liczby  ruchów —  gra trwa tak długo, aż skończy się czas lub nie będzie możliwości układania kolejnych kart.

pasjans windows

Pasjans Pająk — dzieło dostępne na Microsoft Windows XP

Ta odmiana pasjansa z pewnością jest znana przez użytkowników starszych wersji systemu Microsoft Windows. Na czym polega wersja „Pająk”? Do użycia otrzymasz dwie talie. Część z nich jest ułożona na 8 lub 10 stosach (ich liczba zależy od rodzaju rozgrywki). Pierwsze karty w każdej kupce są odsłonięte, a reszta — zasłonięta.  Aby gra zakończyła się pozytywnie, konieczne jest ułożenie wszystkich sekwencji od najstarszej figury w dół. Muszą one także być ze sobą kompatybilne pod względem koloru czerwonego lub czarnego. Podobnie jak  w standardowej wersji gry, tu również możesz grać, aż upłynie czas albo skończą się kolejne możliwości ruchów.

Kultowe gry systemu Windows — jak je pobrać?

Jeśli korzystasz z Microsoft Windows 10, możesz zastanawiać się, w jaki sposób zainstalować dawne produkcje. Istnieją dwa podstawowe rozwiązania tego problemu. Oba z nich wymagają wykorzystania platformy online, dlatego dostęp do Internetu okaże się niezbędny.

pasjans windows

Microsoft Solitaire Collection

W sklepie udostępnionym przez Microsoft Windows odnajdziesz wszystkie kultowe gry, które znasz z lat młodości. Znajdują się tu nie tylko takie tytuły jak Pasjans Windows czy TriPeaks, ale także Pyramid. Warto jednak pamiętać, że są to odświeżone wersje tych produkcji — z tego względu ich szata graficzna różni się nieco od pierwowzoru.

Jak zyskać do nich dostęp? Najłatwiej wejść w menu Windows 10, a następnie wyszukać nazwę „Microsoft Solitaire Collection”. Po kliknięciu w ikonę zobaczysz podstawowe gry. By rozpocząć rozgrywkę, najedź kursorem na wybraną produkcję i naciśnij lewy przycisk myszy. Jeśli chcesz zapisywać postęp, koniecznie zaloguj się do konta Microsoft. W tym celu naciśnij przycisk „Zaloguj się” i postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

Sprawdź też: Polecane gry przeglądarkowe

Pobranie gry z Internetu

Osoby, którym zależy na dostępie do oryginalnej wersji Pasjansa i innych kultowych gier, mogą zdecydować się na pobranie plików z Internetu. Jak to zrobić?

  1. Przejdź do strony z produkcją gotową do pobrania, najlepiej wpisując „pasjans windows” w wyszukiwarce.
  2. Pobierz paczkę dla systemu Windows 10.
  3. Uruchom pobrany plik.
  4. Wybierz odpowiedni dla Ciebie język instalacji.
  5. Zaznacz aplikacje, które chcesz pobrać (w pakiecie znajdziesz pełen zestaw kultowych gier na Windows, takich jak Saper, Szachy czy Mahjong Titans).
  6. Postępuj zgodnie ze wskazówkami wyświetlanymi na ekranie i zakończ instalację.

Grę uruchomisz za pomocą Menu systemu Windows — znajdziesz ją w zakładce „Gry”.

Poznaj wszystkie kultowe tytuły na Windows! Zrelaksuj się przy jednej z najbardziej znanych produkcji i ułóż wszystkie karty w odpowiednim porządku. Życzymy miłej rozgrywki!

Źródło zdjęć: microsoft.com

26
14

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *