Microsoft Defender

Poradniki

15.06.2021 08:33

Windows Defender – czy wystarczy, jak go wyłączyć, jak działa? Wszystko o antywirusie od Windowsa

Programy i aplikacje Windows
12
0
0
12
0

Jesteś użytkownikiem systemu Windows 10? Możesz bezpłatnie korzystać z programu antywirusowego Windows Defender! Dowiedz się, jaką ochronę zapewnia narzędzie, poznaj wady i zalety oraz najważniejsze funkcje wbudowanego antywirusa od Windows!

Windows Defender – postawowe informacje o antywirusie wbudowanym w Windows 10

Co to jest Windows Defender? Posiadacze systemu operacyjnego Windows 10 od Microsoftu mogą za darmo korzystać z dostępnego w tej wersji programu antywirusowego Windows Defender. To narzędzie zapewniające ochronę nowej generacji, które eliminuje zagrożenia wynikające ze strony wirusów oraz zabezpiecza dane przed działaniem złośliwego oprogramowania i programów szpiegujących. Antywirus został wbudowany w system aplikacji zabezpieczeń Windows i jest aktywowany wraz z pierwszym uruchomieniem systemu. Nie musisz zastanawiać się, jak włączyć Windows Defender, ponieważ zaczyna on pracę samoistnie. Zapora działa w czasie rzeczywistym i na bieżąco szuka zagrożeń mogących zaszkodzić urządzeniu. Ponadto pobiera nowe aktualizacje, które stanowią o kompletnej ochronie systemu. O stanie bezpieczeństwa urządzenia informują ikony stanu ukazujące się w trzech kolorach:

  • zielonym – prawidłowy stan zabezpieczenia urządzenia;
  • żółtym – zalecenia dotyczące pełnego bezpieczeństwa;
  • czerwonym – wykrycie elementów niebezpiecznych, na które należy zwrócić szczególną uwagę.
Microsoft Defender - security
Sprawdźmy, czy narzędzie od Microsoftu jest w stanie zapewnić nam bezpieczeństwo w sieci

Co o Windows Defender dowiemy się od Microsoftu? Jakie są zapewnienia producenta?

Windows Defender w Windows 10 składa się z całego zestawu komponentów, których jednoczesne działanie zapewnia kompleksową ochronę dla systemu. Co zyskujesz, korzystając z tego antywirusa? Włączona usługa systemowa pozwala chronić urządzenie i zabezpieczyć Twoje dane bez ponoszenia żadnych opłat. Bez względu na to, czy posiadasz swoje pliki na komputerze, smartfonie czy tablecie – jeśli zapisujesz je na dysku OneDrive, są zabezpieczone i objęte ochroną programu Windows Defender. Ponadto ustawienia zapory możesz dopasować według swoich preferencji, dzięki przejrzystemu panelowi ustawień konta Microsoft. Znajdziesz tam możliwość modyfikacji opcji dotyczących zbierania danych na temat Twojej lokalizacji, kamery oraz innych danych użytkownika.

Narzędzie Windows Defender zapewnia nie tylko ochronę przed niebezpieczeństwami ze strony złośliwego oprogramowania i pomaga wykryć zagrożenia systemu, ale ułatwia korzystanie z dostępnych usług. Wygodny panel opcji rodzinnych umożliwia dostosowanie preferencji przeglądania do użytkowników, dzięki czemu możesz ograniczyć dostęp do niechcianych treści lub włączyć moduł planowania czasu spędzanego przed ekranem. To doskonałe narzędzie dla wszystkich osób, które często zapominają haseł dostępu, ponieważ po włączeniu funkcji Windows Hello możesz logować się bez konieczności podawania szyfru – wystarczy odcisk palca lub logowanie za pomocą rozpoznawania twarzy.

Sprawdź też: Jak włączyć BIOS/UEFI? Pokazujemy, jak włączyć BIOS w Windows 10 i na laptopie

Czy Windows Defender wystarczy zamiast antywirusa?

Czy Windows Defender wystarczy, a może warto zainstalować dodatkową płatną ochronę urządzenia? Z tym dylematem spotyka się wielu użytkowników systemu Microsoftu, którzy zdecydowali się na Windows 10 lub uaktualnili przed 2017 rokiem systemy Windows 7 i Windows 8.1 do nowszej wersji. Wszystko zależy od stopnia ochrony, którego potrzebujesz. Prawdą jest, że pierwsze wersje antywirusa Windows Defender nie sprawdzały się w pełni i uniemożliwiały swobodne korzystanie z wszystkich funkcji systemu, jednak lata pracy nad tą zaporą pozwoliły stworzyć taką wersję zabezpieczeń, która śmiało może konkurować z innymi programami antywirusowymi na rynku. Według producenta antywirus Defender zapewnia kompleksową ochronę systemu, jednak jest to wciąż zabezpieczenie podstawowe, które może nie poradzić sobie ze wszystkimi wektorami złego oprogramowania. Mimo rozbudowanego menu opcji brakuje dodatków umożliwiających ochronę przed oprogramowaniami wykradającymi poufne dane, takie jak hasła oraz adresy odwiedzanych stron internetowych. Windows Defender sprawdzi się, jako optymalna ochrona dla użytkowników, którzy na co dzień nie korzystają na urządzeniu z bankowości elektronicznej. Jeśli przechowujesz ważne firmowe dane na PC – narzędzie Microsoft również nie jest najlepszym wyborem. Zapora Windows Defender to dobre rozwiązanie dla najmłodszych użytkowników, dzięki któremu możesz zapewnić im dodatkową ochronę i wiele funkcji usprawniających korzystanie z urządzenia.

Microsoft Defender
Masz nowy komputer z systemem Windows 10? Antywirus już jest na pokładzie i chroni Cię przed zagrożeniami!

Jak wyłączyć Windows Defender?

Jeśli nie chcesz korzystać z systemowego antywirusa, możesz go wyłączyć w kilku prostych krokach. Jak wyłączyć Windows Defender w Windows 10? W pierwszej kolejności otwórz menu start, przejdź do ustawień, a następnie wybierz moduł „Aktualizacje i zabezpieczenia”. Następnie otwórz panel „Zabezpieczenia Windows”, a w nim odszukaj ustawienia „Zapora i ochrona sieci”. W kolejnym kroku wybierz profil sieci. Po wykonaniu tych czynności wyświetli Ci się obszar z przełącznikiem przy „Zapora Microsoft Defender”. W celu wyłączenia antywirusa przesuń przełącznik ustawień do obszaru „Wyłączone”. Zapora zostanie dezaktywowana, jednak jej wyłączenie może przyczynić się do zwiększenia ryzyka wystąpienia systemowych zagrożeń, również tych związanych z siecią. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, odwiedź dział pomocy producenta Microsoft.

Windows Defender vs Avast, czy Defender może działać z innym antywirusem?

Który program antywirusowy wybrać – Windows Defender czy Avast? Przeczytaj, jaki antywirus sprawdzi się lepiej dla Twoich potrzeb oraz zasobów urządzenia. Bezpieczeństwo w sieci jest niezwykle ważne, dlatego postaw na ochronę, która zadba o przechowywane dane i będzie zwalczać pojawiające się zagrożenia!

Windows Defender

Windows Defender wbudowany w Windows 10 posiada zaporę, która skutecznie odpiera niechciane ataki złośliwego oprogramowania, przeszukując sieć i blokując wpisy bez autoryzacji. Dostępne aktualizacje są pobierane i wdrażane automatycznie, dzięki czemu ochrona antywirusowa stale jest na najwyższym poziomie. Narzędzie dysponuje również oddzielną bazą danych w chmurze, co przyczynia się do nieprzerwanego odrzucania niechcianych ataków z zewnątrz. Windows Defender działa na zasadzie automatycznej eliminacji wszystkich elementów, które uzna za niebezpieczne, a podczas wykrycia zagrożenia – program lub plik powodujący zagrożenie zostaje usunięty. Wśród dodatkowych funkcji programu warto wyróżnić:

  • ustawienia kontroli rodzicielskiej;
  • możliwość zlokalizowania urządzenia.

Antywirus Windows Defender cechuje przyjazny użytkownikowi interfejs i łatwość obsługi, a narzędzie jest darmowe dla wszystkich posiadaczy systemu operacyjnego Windows 10.

Jakie są wady programu? Ma słabe właściwości zabezpieczające przed programami śledzącymi dane pochodzące z witryn, poczty lub innych kont internetowych oraz nie chroni dostatecznie przed oprogramowaniem typu ransomware. Dodatkowo posiadacze Windows Defender nie mają możliwości przejrzenia historii wykonanych w przeszłości skanów, więc nie mogą dowiedzieć się, z jakimi zagrożeniami walczył program. Narzędzie nie wykazuje się również szybkością działania – sprawdzanie elementów następuje powoli w porównaniu do innych, płatnych programów.

Microsoft Defender aktualizacje
Częste aktualizacje komputera mają za zadanie m.in. zwiększyć skuteczność oprogramowania antywirusowego

Avast

Na rynku programów antywirusowych dużą popularnością cieszy się Avast – bezpłatne narzędzie wyprodukowane przez firmę Avast Software. Antywirus ten cechuje duża ilość zaawansowanych funkcji. Użytkownicy mogą korzystać z niego za darmo, jednak istnieją też wersje płatne, które można dostosować do swoich wymagań. Jest to świetny wybór dla użytkowników urządzeń z systemem Microsoft Windows, w tym Windows 10 oraz Android i Mac. Avast chroni przed wszystkimi rodzajami oprogramowania złośliwego, nawet ransomware, z którym Windows Defender sobie nie radzi oraz wykrywa niechciane połączenia z siecią niestrzeżoną. Możesz bez obaw logować się również na swoje konto mailowe. Dodatkowo program skanuje system pod kątem wyszukiwania programów rootkit, które przejmują kontrolę nad systemem. Bezpłatna wersja zapewnia podstawową ochronę, ale jeśli zależy Ci na pełnym zabezpieczeniu swojego urządzenia, możesz wykupić pakiet Premium Security i Ultimate, które mają większą zdolność wykrywania niebezpieczeństw. Avast Free wymaga dużo mniej zasobów pamięciowych, a jego praca nie wpływa na wydajność urządzenia. Jest prosty w obsłudze, choć w korzystaniu z urządzenia podczas jego pracy mogą przeszkadzać wyskakujące okna, co stanowi wadę programu.

Windows Defender vs Avast? Dwa antywirusy stanowią mocną ochronę, jednak ze względu na większą ilość zaawansowanych funkcji, a co za tym idzie – większą moc działania wygrywa Avast. Program również w mniejszym stopniu wpływa na wydajność urządzenia, a jeśli zachodzi taka potrzeba – możesz wykupić pakiet rozszerzony w celu zapewnienia pełnej ochrony dla siebie lub swojej firmy.

Sprawdź też: Zapomniałeś hasła? Jak je odzyskać? Metody odzyskiwania utraconych haseł — do Facebooka, poczty, WiFi, komputera

Czy Windows Defender może działać z innym antywirusem? Jeśli rozważasz zainstalowanie innego narzędzia antywirusowego przy programie Windows Defender w celu zapewnienia mocniejszej ochrony, lepiej zrezygnuj z takich działań. W przypadku posiadania dwóch programów ich praca może zostać zakłócona przez sprzeczne sygnały, co może negatywnie wpłynąć na skuteczność prawidłowej ochrony.

Problemy z Windows Defender i największe kontrowersje wokół tego rozwiązania (2021)

Posiadacze systemu Windows 10 w ciągu ostatnich miesięcy spotykali się często z występującymi błędami systemu i niepoprawnym funkcjonowaniem programu Windows Defender. Powodem była wadliwa poprzednia aktualizacja, w wyniku której różne pliki zapisywały się w ogromnym ilościach w folderze „C:\ProgramData\Microsoft\Windows Defender\Scans\History\Store”. Nie były groźne, jednak duża ich ilość przeszkadzała w prawidłowym funkcjonowaniu systemu. Jeśli odnalazłeś taki folder na swoim komputerze, możesz go usunąć. Problem ten z łatwością wyeliminujesz również, instalując najnowszą aktualizację –  1.1.18100.6, która bez Twojej ingerencji przywróci system do prawidłowego działania.

12
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *