Technologia

08.06.2022 13:11

Oszustwa na Vinted – gdzie zgłosić, jak wyglądają?

Programy i aplikacje
4
0
0
4
0

Oszustwa na Vinted zdarzają się dosyć często. Obecność takich sytuacji pojawia się także na OLX czy innych portalach z ogłoszeniami. Gdzie zgłosić próbę oszustwa na Vinted? Jak wygląda taka niebezpieczna sytuacja? Tego dowiesz się z artykułu.

Oszustwa na Vinted – na czym polegają?

Tak na dobrą sprawę, rodzajów zagrożeń na aplikacji do sprzedaży ubrań jest kilka. Oszustwa na Vinted mogą przybierać np. charakter phishingu znanego z OLX. Istnieje możliwość zaproponowania nam sprzedaży towarów poza platformą Vinted, co także zazwyczaj oznacza próbę oszustwa. Jako klienci jesteśmy również narażeni na możliwość zakupu podrobionej odzieży, która jest sprzedawana jako oryginalna.

Sprawdź też: Aplikacja Vinted – jak działa, jak sprzedawać na Vinted? Wszystko, co musisz wiedzieć

Warto jednak powiedzieć, że najgroźniejszymi zagrożeniami na Vinted są właśnie ataki phishingu. Takie wiadomości z zawirusowanym linkiem możemy otrzymywać zarówno w konwersacji z poziomu aplikacji, jak i np. w mailu. Phishing jest szczególnie niebezpiecznym zagrożeniem, ponieważ wchodząc w zewnętrzny link, jesteśmy narażeni na wyciek wrażliwych danych, np. loginów i haseł do konta bankowego. Oszustwa na Vinted przybierają różną formę. Warto jednak podczas korzystania z aplikacji zwracać uwagę na wszystkie detale, np. czy osoba, z którą rozmawiamy, posługuje się poprawną polszczyzną.

Jak rozpoznać próbę oszustwa na Vinted?

Próby oszustwa przybierają wieloraki wygląd, choć zawsze wspólnym i charakterystycznym aspektem wszystkich zagrożeń jest pewna niespójność. Jeżeli ktoś proponuje nam, aby sprzedać przedmiot poza platformą, powinna zapalić się nam ostrzegawcza lampka. Vinted oferuje bardzo sprawny system sprzedaży, posiadający często preferencyjne warunki np. wysyłki, a więc nie ma potrzeby wystawiać przedmioty w innym miejscu. Oszust może podczas rozmowy z nami wysyłać zawirusowane linki, w które absolutnie nie możemy wchodzić.

oszustwa na vinted
Wysyłając e-mail obcej osobie możemy być niemalże pewni, że otrzymamy link z phishingiem

Należy kierować się zasadą ograniczonego zaufania w Internecie, wszelkie przekierowania poza Vinted to spore zagrożenie. Co więcej, jeżeli rozmówca pisze z nami w specyficzny sposób, tworzy niezrozumiałe treści, to także powinno nam dać do myślenia, że być może po drugiej stronie czekają na nas nieprzyjemności. Oszuści często mają dla nas niecodzienne propozycje, na które także warto uważać. Dość popularnym oszustwem jest próba namówienia sprzedającego, że jego towar właśnie został przez złodzieja kupiony, a pieniądze może odebrać, gdy wejdzie w link i uzupełni dane karty bankowej, aby otrzymać przelew. To bardzo poważne zagrożenie, ponieważ to szybka droga do opróżnienia naszego konta z oszczędności.

Znacznie rzadziej zdarza się, że kupujący są oszukiwani przez nieuczciwych sprzedawców. Aby uniknąć „kota w worku”, warto przed zakupem zapytać o przedmiot, porozmawiać z właścicielem o produkcie, który wpadł nam w oko. Pierwszy kontakt pozwoli nam ocenić, czy osoba wydaje się podejrzana, czy też nie. Jeśli rozmowa wydaje się nam utrudniona, sprzedawca nie odpowiada dokładnie na pytania, warto zrezygnować z zakupu, aby oszczędzić sobie niepotrzebnych stresów. 

Oszustwa na Vinted – gdzie zgłosić taki incydent?

Próby wyłudzenia naszych pieniędzy lub wrażliwych danych to temat, który ciągnie się już za użytkownikami długie lata. Oszustwa na Vinted nie są zjawiskiem wyjątkowym w porównaniu do pozostałych aplikacji. Jeśli padliśmy ofiarą oszusta lub doświadczyliśmy próby wyłudzenia pieniędzy, sprawę powinniśmy przede wszystkim zgłosić do organów ścigania i do administratorów aplikacji. Kradzież pieniędzy za pośrednictwem Vinted to przestępstwo – takie jak każde inne.

oszustwo vinted
Na pierwszy rzut oka widać, że wiadomość jest dość podejrzana

Z tego względu należy bezzwłocznie zawiadomić policję, jeśli zostaliśmy oszukani. Istotny jest fakt zgłoszenia incydentu, ponieważ notatka policyjna jest ważnym przedmiotem w sprawie, aby spróbować odzyskać pieniądze. Aby tego dokonać, po kradzieży gotówki z konta bankowego należy złożyć reklamację w banku. Istnieje szansa, że otrzymasz zwrot pieniędzy, choć jest to loteria. Jeżeli nasz wniosek zostanie odrzucony, możemy starać się odzyskać gotówkę przy pomocy prawnika. Co więcej, ustalenie przestępcy nie jest wymagane, aby otrzymać zwrot pieniędzy – zawsze warto próbować.

Transakcje na Vinted – czy są bezpieczne?

W istocie rzeczy, transakcje na Vinted są bezpieczne i sprzedając ubrania za pośrednictwem aplikacji, nie narażamy się na niebezpieczeństwo. Vinted zabezpiecza obie strony podczas sprzedaży. Kupujący jest ubezpieczony na wypadek, gdyby sprzedawca wysłał np. uszkodzony lub niezgodny z opisem towar. Sprzedający natomiast korzysta ze zweryfikowanego systemu płatności wbudowanego w aplikację.

Jeżeli użytkownik dokonuje zakupu, używając przycisku „Kup teraz”, to jest obejmowany programem Ochrony kupujących. Polega on na tym, że w momencie zakupu Vinted pełni formę depozytu pieniędzy. Sprzedający wysyła produkt, a kupujący ma 2 dni po odbiorze na ocenę, czy towar jest taki, jak oczekiwał po ogłoszeniu. Jeśli nie, Vinted zwraca pieniądze, gdy produkt nie dojdzie, zostanie uszkodzony albo będzie znacznie odbiegał od wyglądu z aukcji. W sytuacji, gdy towar jest zgodny z opisem, potwierdzamy transakcję, a sprzedawca otrzymuje pieniądze.

oszustwa na vinted
Tak wygląda próba wyłudzenia adresu e-mail

Działanie tego systemu powoduje, że oszustwa na Vinted, polegające na wysyłaniu innych rzeczy niż tych wystawionych na aukcji, zdarzają się bardzo rzadko. Potencjalny oszust, jeśli chciałby żerować na osobach w ten sposób, szybko by skończył swoją karierę. Generalnie, transakcje na Vinted są bezpieczne, o ile korzystamy z systemu płatności i wysyłek wbudowanego w aplikację. Jedyne, o czym musimy pamiętać, to aby nie przechodzić z osobami na zewnętrzne metody płatności.

Jak usunąć konto na Vinted?

Usunięcie profilu na Vinted nie jest procesem wysoce skomplikowanym i można tego dokonać w kilku krokach. Jeżeli decyzja jest ostateczna i nieodwracalna, zobacz, jak możesz usunąć konto na Vinted.

Usuwanie konta na Vinted – aplikacja

 • Pierwszym krokiem jest upewnienie się, czy nie posiadasz bieżących transakcji,
 • naciśnij ikonę „Profil”,
 • następnie wybierz opcję „Ustawienia”,
 • znajdź „Ustawienia konta” i wejdź w nie,
 • scrolluj palcem na dół i kliknij przycisk „Usuń konto”,
 • potwierdź czynność.

Sprawdź też: Phishing – co to jest? Jak się przed nim bronić?

Usuwanie konta na Vinted – strona internetowa

 • Pierwszym krokiem jest upewnienie się, czy nie posiadasz bieżących transakcji,
 • naciśnij swoje zdjęcie profilowe, które znajduje się w prawym górnym rogu ekranu,
 • znajdź „Ustawienia konta” i wejdź w nie,
 • scrolluj palcem na dół i kliknij przycisk „Usuń konto”,
 • potwierdź czynność.

Istnieje także możliwość usunięcia konta na Vinted, jeśli nie masz do niego dostępu. Aby to zrobić, skontaktuj się z zespołem aplikacji za pomocą formularza. Zostaniesz poproszony o podanie nazwy starego konta, a także przypisanego mu adresu e-mail. Jeżeli Vinted poprawnie zweryfikuje Twoją osobę, konto zostanie usunięte.

Czy doświadczyłeś oszustwa na Vinted? Jeśli tak, to jak ono wyglądało? Podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzach.

źródło zdjęcia głównego: wyborcza.biz

4
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.