wideorozmowy - co to

Poradniki

23.06.2021 23:50

Wideorozmowy — czym dokładnie są? Jakie są najlepsze aplikacje do wideorozmowy?

Programy i aplikacje
14
0
1
14
0

Wideorozmowa ułatwia komunikację na odległość użytkownikom smartfonów. Czy ta forma rozmowy może konkurować z tradycyjnym połączeniem głosowym? A może to początek do zmiany usług telekomunikacyjnych? Polecamy najlepsze aplikacje do wideorozmów!

Wideorozmowa telefoniczna — na czym dokładnie polega?

Wideorozmowa to usługa telekomunikacyjna, która ułatwia nawiązywanie kontaktu na odległość i cieszy się dużą popularnością wśród młodszych użytkowników urządzeń mobilnych. Czym jest telefoniczna rozmowa wideo? To usługa pozwalająca zarówno słyszeć, jak i widzieć drugiego rozmówcę, dzięki danym sieci komórkowej w technologii UMTS. Taka funkcja umożliwia posługiwanie się telefonem bez konieczności trzymania go przy uchu, zapewniając wysoką jakość obrazu i dźwięku.

google duo
Aplikacja Google Duo / Źródło: https://duo.google.com/

Wideopołączenia można wykonywać na dwa sposoby. Pierwszy z nich to użycie wbudowanej w urządzenie, np. smartfon lub tablet funkcji opartej o usługi producenta. Wideopołaczenie wymaga połączenia z internetem, co może naliczać dodatkowe koszta. Obecnie nie wszystkie nowe smartfony mają taką funkcję, ponieważ wielu użytkowników jest bardziej przychylnych drugiej metodzie. Jest nią korzystanie z aplikacji zainstalowanych na urządzeniu przeznaczonych do wideorozmów. Takie programy wykorzystują dostęp do sieci komórkowej lub Wi-Fi, ale nie potrzebują dodatkowych funkcji producenta, by nawiązać połączenie. Podstawą do konwersacji z obrazem jest urządzenie posiadające aparat umieszczony we frontalnej części.

Zobacz też: Które programy i aplikacje do wideokonferencji są najlepsze? Sprawdź podsumowanie po roku pracy zdalnej

Wideorozmowa a telekonferencja — różnice

Czy wiesz, co odróżnia wideorozmowę od telekonferencji? W przypadku drugiego rodzaju usługi telekomunikacyjnej w połączeniu bierze udział więcej osób, które najczęściej łączą się ze sobą, korzystając z telefonów lub komputerów. Rozmowa skupia się w głównej mierze na pozyskaniu odpowiedniej jakości dźwięku wszystkich jej uczestników oraz nienagannej jakości połączenia. Grupowe konwersacje umożliwiają firmom łatwe nawiązywanie kontaktu z pracownikami zatrudnionymi na odległość oraz sprawdzają się podczas zdalnej nauki.

wideorozmowy

Przeprowadzaniu takich rozmów służą głównie aplikacje pozwalające wykorzystać dostępność Internetu. Usługa ta może być również oparta na udostępnianiu obrazu wideo. Mowa o wideokonferencji, jednak takie połączenie wymaga od wszystkich uczestników posiadania sprzętu dobrej jakości. Telerozmowy wideo mogą być prowadzone, wykorzystując usługi operatora, jednak zazwyczaj takie połączenie określają pewne warunki. Jest droższe, a ilość osób, która może wziąć w nim udział często podlega ograniczeniom.

Różnica między telekonferencją a wideorozmową dotyczy ilości uczestników i preferowanego sposobu łączności. Połączenia wideo najczęściej odnoszą się tylko do dwóch uczestników. Rozmówcom zależy na szybkim nawiązaniu połączenia z przyjacielem lub członkiem rodziny, którego mogą dodatkowo ujrzeć na ekranie. To doskonała możliwość dla wszystkich osób, które na co dzień mieszkają daleko od siebie, ale chcą się zobaczyć, mimo dzielących je kilometrów.

Jak korzystać z wideorozmów? W jakich sieciach są dostępne, jakie usługi i aplikacje są niezbędne? Ile to kosztuje?

face time
Wideorozmowa przez FaceTime / Źródło: ttps://apps.apple.com

Warunkiem koniecznym, który pozwoli prowadzić wideorozmowę jest posiadanie telefonu obsługującego sieć UMTS i wyposażonego w przedni aparat. Aby w pełni korzystać z możliwości tej usługi telekomunikacyjnej, dwie osoby uczestniczące w konwersacji muszą mieć dostęp do sieci 3G. Jeśli jeden z rozmówców nie posiada przedniego aparatu w smartfonie, może jedynie nawiązać łączność i wziąć udział tylko poprzez połączenie audio. Będzie także mógł widzieć obraz swojego współrozmówcy. Osoby, które korzystają ze starszej oferty usług operatora komórkowego, często muszą specjalnie aktywować tę funkcję, kontaktując się z biurem obsługi klienta.

W celu nawiązania połączenia należy wpisać numer odbiorcy lub odnaleźć jego pozycję na liście kontaktów i wybrać polecenie wykonania połączenia wideo. Opcja ta zazwyczaj znajduje się w menu opcji wszystkich połączeń, w którym znajdziesz również połączenie głosowe. Jeśli Twój odbiorca posiada urządzenie tego samego producenta i znajduje się w zasięgu sieci UMTS, połączenie zostanie zrealizowane. W przeciwnym wypadku — otrzymasz powiadomienie o braku możliwości wykonania takiej rozmowy. Usługa dostępna jest u większości operatorów komórkowych, w tym przodujących na rynku: Play, Orange czy T-Mobile. 

Widerozmowę można przeprowadzić również dzięki aplikacjom dostępnym na urządzenia mobilne. Sprawdź, które z nich najlepiej sprawdzą się do szybkich konwersacji i zapewnią najwyższą jakość dźwięku i obrazu!

Najlepsze aplikacje do wideorozmów na Androida i iOS

Aplikacje na urządzenia mobilne ułatwiają wykonywanie połączeń wideo w każdym miejscu, w którym jesteś w stanie nawiązać połączenie z Internetem. Możesz stworzyć oddzielną listę najchętniej wybieranych rozmówców, dzięki czemu usprawnisz cały proces. Technologia ta pozwala dzwonić, korzystając nie tylko ze smartfona, ale również tabletu czy laptopa. Od tego, z jakiego urządzenia korzystasz, zależy wybór aplikacji. Poznaj programy, dzięki którym w systemach Android i iOS można swobodnie prowadzić wideorozmowę.

facetime ios
FaceTime na iOS / Źródło: https://support.apple.com/pl-pl/HT204380

FaceTime

Najbardziej popularną aplikacją, z której korzystają użytkownicy urządzeń od Apple, jest FaceTime. To komunikator umożliwiający nawiązywanie wideorozmów oraz połączeń głosowych, który można znaleźć w głównym menu aplikacji urządzenia. FaceTime ma dostęp do listy kontaktów w telefonie oraz pozwala wpisać numer rozmówcy. Największą zaletą jest możliwość uczestnictwa wielu członków konwersacji i wysoka jakość uzyskiwanego połączenia. Maksymalny limit uczestników wynosi 32 osoby. Dodatkowo nowa aktualizacja systemu iOS 15 pozwala nawiązać połączenia wideo nie tylko z użytkownikami urządzeń opartych na tym systemie, ale również korzystającymi z Androida lub Windowsa. Odbywa się to przez przeglądarkę internetową.

Google Duo

Aplikacja Google Duo również oferuje możliwość prowadzenia wideorozmowy zarówno z użytkownikami iOS, jak i Android. Dzięki zainstalowaniu jej na swoim urządzeniu możesz wziąć udział w konwersacji wideo jednocześnie tylko z ośmioma rozmówcami, ale podobnie jak przy FaceTime, uzyskasz dobrą jakość obrazu i dźwięku.

WhatsApp

WhatsApp to komunikator, który każdy może zainstalować na swoim urządzeniu. Aplikacja importuje kontakty z książki telefonicznej, a połączenia można nawiązywać z innymi użytkownikami, którzy posiadają ją na swoim urządzeniu. WhatsApp umożliwia wzięcie udziału w wideorozmowie 50 osobom, jednak tylko 6 z nich może aktywnie się udzielać. Użytkownicy narzekają czasem na gorszą jakość połączeń, lecz rozwiązanie to jest zupełnie wystarczające i zadowalające dla rozmówców, którzy prowadzą krótkie konwersacje z małą ilością osób.

whatsapp - aplikacja do wideorozmów
WhatsApp / Źródło: https://play.google.com/

Rozmowy telefoniczne, wideorozmowy i…? Jaka przyszłość czeka usługi komunikacyjne?

Jakie są prognozy rozwoju telefonii? Z myślą o wygodzie użytkownika planuje się wprowadzenie intuicyjnych technologii, które pozwolą podać użytkownikowi nie tylko informację dotyczącą tego, kto wykonuje połączenie, ale również — w jakim celu. Zakłada się również, że w przyszłości przebieg rozmowy będzie mógł być kontrolowany, dzięki funkcji „cichego doradcy”. Takie działanie pozwoli na udział w rozmowie trzeciego rozmówcy, którego obecność nie będzie ujawniona dzwoniącemu. Duże nadzieje związane są również z automatyzacją usług telefonicznych przy pomocy systemowego asystenta. Aplikacja przejmie kontrolę nad procesem wykonywania połączeń i zapewni użytkownikowi większą wygodę. Urządzenia oparte o takie technologie ułatwią komunikację pracownikom biur oraz innych usługodawców, dzięki możliwości sterowania głosowego i zarządzaniu dostępną komunikacją.

Zobacz też: Aplikacja WhatsApp – co to jest i jak działa? Sprawdź najlepszą alternatywę dla Messengera

Wideorozmowy nie przewyższyły użytecznością tradycyjnych połączeń głosowych, jednak dostępność sieci i Internetu pozwoliły znacznie ułatwić korzystanie z usług telefonicznych w każdej części świata. A Ty, jaką formę konwersacji preferujesz?

14
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *