tło

Poradniki

28.05.2021 12:37

Aplikacja WhatsApp – co to jest i jak działa? Sprawdź najlepszą alternatywę dla Messengera

Programy i aplikacje
18
3
0
18
3

Aplikacja mobilna, z której korzystają 2 miliardy użytkowników – WhatsApp podbija świat już od kilku lat. Czy warto korzystać z tego komunikatora? Jak uruchomić WhatsApp online? Porównujemy go z Messenger, Signal i Skype.

WhatsApp – idealny komunikator na Twój telefon

WhatsApp jest komunikatorem, który do przesyłania wiadomości wykorzystuje połączenie internetowe – transfer danych mobilnych lub po prostu Wi-Fi. Dzięki temu możesz wysyłać wiadomości z dowolnego miejsca na świecie, do dowolnych użytkowników WhatsAppa zupełnie za darmo. Nie musisz zatem martwić się o spore koszty wysyłania wiadomości za granicę.

Aplikacja whatsapp
Zielony uspokaja

Wszystkie cechy dobrego komunikatora w jednej mobilnej aplikacji, w dodatku bez reklam? To możliwe.  WhatsApp, oprócz wiadomości tekstowych, ułatwia przesyłanie multimediów w formie zdjęć, video czy plików tekstowych. Niewątpliwym atutem komunikatora jest możliwość bezpośredniego nagrywania i przesyłania wiadomości głosowych. WhatsApp oferuje też możliwość wykonywania połączeń video w prosty sposób.

Czy istnieją jakieś opłaty za WhatsApp? Aplikacja umożliwia darmowe wykonywanie połączeń telefonicznych. Jeżeli zatem masz znajomych, którzy mieszkają za granicą i nie chcesz płacić za dodatkowe pakiety telefoniczne, wybierz WhatsApp. Koszt ogranicza się do zużycia pakietu danych mobilnych, który wybierasz u swojego operatora.

Korzystając z WhatsAppa, możesz udostępniać znajomym dane o swojej lokalizacji. Wystarczy wybrać odpowiednią opcję udostępniania załączników, klikając ikonkę spinacza i gotowe. Nie musisz marnować czasu na tłumaczenie, jak do Ciebie dotrzeć, bo aplikacja zrobi to za Ciebie.

Jeśli korzystasz z iPhone’a, z pewnością te funkcje są Ci znane z popularnej usługi iMessage. Być może same możliwości WhatsAppa nie będą dla Ciebie satysfakcjonujące, ale zwróć uwagę na to, że WhatsApp pozwala na rozszerzoną komunikację z uwzględnieniem wszystkich funkcji pomiędzy dowolnymi urządzeniami, niezależnie od systemu operacyjnego. Usługi Apple mają to do siebie, że zamykają się w kręgu użytkowników usług tej firmy.

WhatsApp otwiera zatem drogę do swobodnej, darmowej komunikacji pomiędzy użytkownikami, bez względu na to, z jakiego systemu operacyjnego korzystają. Możesz cieszyć się swobodą rozmów ze znajomymi, którzy nie korzystają z iPhone’ów.

Instalacja aplikacji WhatsApp – jak pobrać komunikator na Android i iOS

Chciałbyś przetestować działanie aplikacji WhatsApp? Podpowiadamy, jak pobrać jeden z najpopularniejszych komunikatorów online na telefon. Niezależnie od tego, czy Twój smartfon działa na podstawie Androida czy iOS, instalacja WhatsAppa przebiega równie prosto.

Wystarczy, że odnajdziesz tytuł w sklepie z aplikacjami (Google Play, App Store) i pobierzesz program na swój telefon. Po otwarciu komunikatora wpisz swój numer telefonu. Otrzymasz wiadomość SMS z kodem weryfikacyjnym.

Po dokonaniu tej operacji WhatsApp pobiera listę kontaktów z Twojej książki telefonicznej. Od teraz widzisz, którzy znajomi także korzystają z tego komunikatora. To z nimi możesz prowadzić rozmowy przez WhatsApp. Jeżeli chcesz, możesz też skorzystać z opcji pobierania kontaktów z Facebooka. Aplikacja pozwala na tworzenie pokojów rozmów. Umożliwia to stworzenie dowolnych grup odbiorców, w których obrębie będzie odbywała się konwersacja.

Whatsapp web, czyli świetny komunikator na komputer

Od 2015 roku WhatsApp jest dostępny także w wersji przeglądarkowej. Aby skorzystać z tej opcji, z poziomu przeglądarki internetowej przejdź do strony web.whatsapp.com i postępuj zgodnie z instrukcją logowania. Uwaga: będziesz do tego potrzebował aplikacji w telefonie.

Program automatycznie otworzy Twoją listę kontaktów. Możesz korzystać z WhatsApp Web na dowolnym urządzeniu, np. na laptopie czy tablecie. Z poziomu aplikacji przeglądarkowej możesz przesyłać pliki, które masz zapisane na wybranym urządzeniu. Niestety, w tej wersji WhatsApp nie oferuje rozmów wideo ani połączeń głosowych. Wszystkie pozostałe funkcje działają jednak bez zarzutu.

Jeżeli chcesz, możesz łatwo pobrać aplikację na swój komputer. Po zalogowaniu się do WhatsApp Web, zanim wybierzesz opcję konwersacji na dole strony widnieje link do pobierania programu. Aplikacja automatycznie wybiera system, z którego korzystasz. Możesz zainstalować WhatsApp na komputerach z Windows lub MacOS.

WhatsApp na komputerze – czy są lepsze rozwiązania?

Jeszcze do niedawna mankamentem komputerowej wersji WhatsAppa był brak możliwości wykonywania połączeń głosowych i wideo. Teraz jest to możliwe i sprawdza się całkiem nieźle – działa bez zarzutów, wystarczy, że masz sprawny Internet. Czy dzięki temu WhatsApp wyróżnia się na tle innych komunikatorów?

Z pewnością znasz Skype – aplikację, która pozwala na VideoCall. Skype ma wersję mobilną i komputerową, zatem podobnie jak WhatsApp. Żeby jednak korzystać ze Skype, musisz stworzyć konto, podając więcej danych. WhatsApp na PC działa kompatybilnie z aplikacją mobilną. Po zeskanowaniu telefonem kodu QR masz dostęp do całej historii konwersacji i do wszystkich swoich kontaktów. Jest to bardzo łatwe i szybkie rozwiązanie, jeżeli potrzebujesz natychmiast wykonać połączenie z poziomu komputera.

Korzystanie z aplikacji na PC pozwala też na szybkie przesyłanie dowolnych plików – zarówno tekstowych, jak i multimedialnych. Możesz szybko wysłać arkusz kalkulacyjny, prezentację, lub inny dowolny dokument, bez ograniczeń związanych z korzystaniem z tradycyjnej poczty e-mail. WhatsApp pozwala na przesłanie pliku do 100 MB, a to całkiem sporo, jak na aplikację.

Z pewnością istnieje kilka podobnych rozwiązań, jednak sama aplikacja WhatsApp łączy najpotrzebniejsze i najkorzystniejsze funkcje komunikatorów. Nie musisz korzystać osobno z poczty e-mail, telefonu i programu obsługującego video rozmowy – wszystko to możesz wykonywać za pomocą WhatsAppa.

Aplikacja whatsapp i nowa polityka prywatności
Zamieszanie z nową polityką prywatności to duży cios dla popularności WhatsAppa

Czy WhatsApp jest bezpieczny?

Zastanawiasz się, czy WhatsApp jest bezpieczny? Komunikator, który pozwala na przesyłanie poufnych danych, prywatnych rozmów i plików multimedialnych powinien być dobrze zabezpieczony. Nie chciałbyś, aby Twoje wiadomości przeszły w niepowołane ręce? Nie musisz martwić się o prywatność. WhatsApp dba o poziom bezpieczeństwa korzystania ze swoich usług.

Twórcy aplikacji zadbali o najważniejsze – ochronę prywatnych danych. Każde połączenie i wiadomość są w pełni szyfrowane, dzięki czemu tylko osoby, biorące udział w danej konwersacji, mogą zobaczyć i usłyszeć wiadomości. Poza nimi nikt nie ma dostępu do tych treści. Aplikacja tworzy też kopie zapasowe danych, kontaktów i wiadomości, które możesz łatwo odzyskać z urządzeń opartych o Androida lub iOS.

Logowanie do WhatsApp bez numeru telefonu

Chciałbyś korzystać z konta WhatsApp bez numeru telefonu? Istnieje na to sposób. Domyślnie aplikacja potrzebuje numeru telefonu do przeprowadzenia weryfikacji konta użytkownika. Jeśli nie chcesz podawać swojego numeru, sprawdź kilka sztuczek, dzięki którym weryfikacja się powiedzie.

Najprostszy sposób to wygenerowanie numeru w aplikacji Textnow. Jest to program, który pozwala na bezpłatne połączenia głosowe i tekstowe. Zaraz po zalogowaniu otrzymasz swój numer, którego musisz użyć do weryfikacji konta w aplikacji WhatsApp.

Po zainstalowaniu aplikacji WhatsApp na wybranym urządzeniu przejdź do procesu weryfikowania konta. Podaj numer z aplikacji Textnow. W tym momencie kontrola zakończy się niepowodzeniem, ale WhatsApp zaproponuje weryfikację przez połączenie.

W aplikacji Textnow odbierz telefon od WhatsApp i zapisz kod. Wpisz kod w procesie weryfikacyjnym WhatsApp i gotowe – masz dostęp do aplikacji bez konieczności podawania swojego numeru telefonu. Teraz możesz cieszyć się funkcjami WhatsAppa w trybie incognito.

Co łączy WhatsApp i Facebook?

Facebook kupując WhatsAppa w 2014 roku, począł rozdawać karty w temacie dalszego rozwoju aplikacji. Obecność serwisu Zuckerberga była nieszczególnie zauważalna, aż do początku 2021 roku. Wtedy to ogłoszona została nowa polityka prywatności, która odbiła się potężnym echem wśród użytkowników. Zmiany dotyczyć miały kwestii dzielenia się informacjami poufnymi z Facebookiem (skupimy się na tym wkrótce), jednak ogólne niezadowolenie wśród użytkowników i problemy z naruszeniem prawa Unii Europejskiej (nowa polityka naruszała zapisy RODO), doprowadziły do tego, że wdrożenie zmian zostało przesunięte do maja 2021 roku. To tylko odwlekło nieuniknione.

Czy jednak są powody do obaw? Nazywanie WhatsAppa aplikacją szpiegującą na rzecz Facebooka to może i lekkie nadużycie, jednak odpływ użytkowników jest realny. Czym jest to spowodowane? Nadmierną ilością informacji przekazywanych z poziomu komunikatora do giganta z Menlo Park. Z akceptacją nowego regulaminu, użytkownik wyraża zgodę na przesyłanie informacji o czasie i długości sesji, adresu IP, lokalizacji, obrazkach i awatarach, ustawieniach i informacjach o urządzeniu na którym zainstalowany jest WhatsApp. Całkiem sporo jak na komunikator.

Dane mają być zbierane w celu personalizacji reklam oraz treści we wszystkich usługach należących do Facebooka. Warto przy tym zaznaczyć, że nasze rozmowy pozostają zaszyfrowane – do tych informacji firma Zuckerberga nie będzie miała dostępu. Co nie zmienia faktu, że na zaufaniu do WhatsAppa, który uważany był za komunikator bardzo ceniący sobie prywatność swoich użytkowników, pojawiła się potężna rysa.

Whatsapp kontra Messenger, Signal i Skype

Który komunikator internetowy jest najlepszy? Co wyróżnia WhatsApp na tle konkurencyjnych aplikacji? Porównujemy WhatsApp z podobnymi programami – Messenger, Signal i Skype. Sprawdźmy mocne strony i słabe punkty każdego z nich.

Czy WhatsApp może równać się z Messengerem? A może jest od niego lepszy? Komunikator Messenger jest kompatybilny z Twoim kontem na Facebooku. Przez to, jeżeli nie zablokujesz takiej możliwości, każdy użytkownik Facebooka, który dotrze na Twój profil, może wysyłać do Ciebie wiadomości. Oczywiście możesz zablokować niechciane konwersacje, nigdy jednak nie masz stuprocentowej pewności, że ta sama osoba nie będzie próbowała się z Tobą skontaktować z innego, fałszywego konta.

WhatsApp działa tylko w obrębie użytkowników, którzy mają Cię na swojej liście kontaktów i odwrotnie. Dzięki temu masz większą kontrolę nad tym, kto może się do Ciebie odezwać. Prywatnego numeru telefonu nie udostępniasz przecież wszystkim publicznie.

Whatsapp w Indiach
Przykład starań Facebooka do przywrócenia zaufania wśród indyjskich użytkowników / Źródło: theconversation.com

Przesyłanie plików multimedialnych w Messengerze wiąże się z ryzykiem utraty jakości – niestety, jest to spory mankament aplikacji. Przesyłanie zdjęć przez WhatsApp jest dużo korzystniejsze, jeżeli chcesz zachować walory fotografii.

Signal to popularny komunikator, szczególnie wykorzystywany przez tych, którzy cenią sobie prywatność. Wymiana wiadomości odbywa się z wykorzystaniem procesu szyfrowania Signal Protocol. Dzięki temu użytkownicy mają pewność, że ich rozmowy są bezpieczne. Niestety, Signal nie posiada samodzielnego programu komputerowego. Do używania Signala na PC potrzebna jest aplikacja, podobnie jak w przypadku WhatsApp.

Skype to kolejny popularny komunikator internetowy. Korzystając z niego, możesz łatwo nawiązywać połączenia głosowe oraz wideo z innymi użytkownikami. Żeby założyć konto na Skype, będziesz musiał podać swój adres e-mail. Czy Skype jest lepszy od WhatsAppa?

Jeżeli chcesz porównać komunikatory internetowe, to powinieneś wziąć pod uwagę czynnik nie związany z funkcjonalnością aplikacji. Chodzi o zasięg społeczny. Żeby komunikator internetowy miał szansę powodzenia, musi być użytkowany przez jak najwięcej osób. Dla przykładu, ze Skype korzystają setki milionów ludzi, a z WhatsAppa 2 miliardy. Ten prosty przykład pokazuje, który komunikator ma większą siłę przebicia. Siła ta tkwi w użytkownikach.

Czy WhatsApp zastąpi SMS i tradycyjne rozmowy?

Komunikator internetowy pozwala na swobodne przekazywanie treści pomiędzy użytkownikami, w zasadzie bez opłat. Czy można jednak mówić o tym, że zastępuje wiadomości SMS i tradycyjne rozmowy telefoniczne? I tak, i nie.

WhatsApp bije rekordy popularności komunikatorów online, jednak sprawdza się on ciągle głównie w sferze prywatnej. Do rozmów biznesowych i wysyłania komunikatów publicznych częściej wybieramy SMS-y i rozmowy telefoniczne. Tradycyjne metody są wciąż bardziej pewne – wystarczy mieć telefon i żadna zewnętrzna aplikacja nie jest potrzebna do odbycia rozmowy.

Jeśli zapytalibyście się mnie pod koniec 2020 roku, czy WhatsApp to dobry wybór, z pewnością odpowiedziałbym bez wahania. Niestety wszystko zmieniło się wraz z nową polityką prywatności, która pozwala Facebookowi gromadzić jeszcze więcej informacji o nas. Pamiętając, że nasze rozmowy są wciąż szyfrowane, musimy zastanowić się, czy chcemy dalej korzystać z zielonego komunikatora, czy poszukać alternatywy. Pomijając to, WhatsApp to fantastyczna aplikacja.

18
3

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *