Jak edytować plik PDF

Poradniki

31.05.2024 15:44

Wyjaśniamy, jak edytować plik PDF – proste sposoby edycji

Programy i aplikacje
2
0
0
2
0

Jak edytować plik PDF? Jeśli często korzystasz z tego rodzaju plików, wiedza na temat możliwości ich edycji może być niezwykle przydatna. Poznaj proste i łatwe metody na to, jak to przeprowadzić.

Portable document format, format znany pod skrótowcem PDF, to coś, co z pewnością doskonale znasz. PDF-y znajdują zastosowanie w wielu codziennych zadaniach, głównie w biznesowych oraz różnych formach komunikacji. Nie powinno to dziwić, biorąc pod uwagę fakt, że plik PDF zachowuje oryginalny format, niezależnie od tego z kim będziemy go dzielić. Nie jest jednak tajemnicą, że pytanie „jak edytować plik PDF” często towarzyszy interakcjom z tym formatem plików.

Jeżeli masz z tym problem, ten poradnik jest dla Ciebie. Poznaj informacje na temat tego, jak edytować plik PDF. Zadanie to może być przeprowadzone na kilka różnych sposobów!

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Jak edytować plik PDF za pomocą Adobe Readera?

Adobe Reader (znany także jako Acrobat Reader) to narzędzie, które w bezpłatnej formie umożliwia otwieranie plików PDF. Z jego pomocą otworzysz każdy dokument z rozszerzeniem .pdf, ale czy umożliwi Ci on edycję plików PDF? Tak, choć jest tu pewien haczyk.

Haczyk ten jest powiązany z uruchomieniem zawartości portfela. Chodzi tu o konieczność zakupu wersji Acrobat Pro, która rozszerza możliwości oprogramowania. I to znacznie, gdyż z jej pomocą uzyskasz możliwość edytowania tego rodzaju plików, a także ich swobodne konwertowanie do innych formatów. Jak to zrobić? (oczywiście zakładamy, że posiadasz już wykupioną płatną wersję oprogramowania).

  1. Otwórz plik PDF, który chcesz edytować w programie Acrobat Pro.
  2. Z sekcji „Wszystkie narzędzia” wybierz „Dodaj komentarze”. Pozwoli to przywołać panel edycji.
  3. Po lewej stronie rozwinie się panel, który umożliwi Ci wstawianie tekstu lub obrazów, edycję istniejących elementów. Możliwości jest więcej, możesz nawet podkreślać dowolne fragmenty tekstu lub złożyć nawet swój podpis.
  4. I gotowe, teraz wystarczy jedynie zapisać dokument.

Edytory PDF online – warto dać im szansę?

W sieci dostępnych jest wiele narzędzi, które umożliwiają szybką edycję plików PDF i to bez konieczności pobierania czegokolwiek na swoje urządzenie. Wszystko polega na wysłaniu swojego dokumentu, gdzie też wszelkie zmiany zostaną naniesione z poziomu przeglądarki. Czy takie rozwiązanie jest jednak bezpieczne?

Z reguły nic złego nie ma prawa mieć miejsce, ale należy pamiętać o jednym. W celu edytowania dokumentu, musimy go wpierw wysłać na serwer danego usługodawcy. Wiąże się to więc z jego udostępnieniem i potencjalnym ryzykiem uzyskania dostępu przez osoby trzecie. Dlatego też polecamy edycję dokumentów, które nie zawierają wrażliwych danych lub informacji, które chcemy zachować w tajemnicy.

Sprawdź też: Jak usunąć hasło z PDF? Zdejmowanie blokady pliku

Do osobistego użytku w plikach, które nie są objęte klauzulą tajności, będą jednak doskonałym wyborem. Przemawia za tym łatwa obsługa, choć przede wszystkim głównym czynnikiem jest ich darmowość. Stanowią więc interesującą alternatywę dla wszelkiego płatnego oprogramowania.

Wśród najpopularniejszych wyróżniamy takie narzędzia, jak Adobe Acrobat Online, Canva, Smallpdf lub PDFescape. Każde z nich może być z powodzeniem wykorzystane, gdyż jedyne czego potrzebujesz to połączenie internetowe. Każde też łączy w zasadzie ta sama zasada działania: upload naszego pliku PDF, a następnie intuicyjna edycja poszczególnych fragmentów. 

jak edytować plik PDF
Edytory online są przydatne, ale musimy pamiętać, że to po naszej stronie leży konieczność wysłania naszego pliku do sieci w celu edycji

Jak edytować plik PDF z wykorzystaniem oprogramowania?

Wszelkiej maści software do edycji plików PDF to również popularne rozwiązanie. W jego przypadku możemy korzystać z oferowanych dobrodziejstw bez konieczności stałej łączności z siecią. W wybranych przypadkach może to być ratunkiem, gdyż nie zawsze edytory online będą w zasięgu. Innym powodem, który skłania do ich wyboru jest możliwość hurtowej edycji wielu poszczególnych plików PDF, których z różnych względów nie chcemy wysłać na serwery.

Wśród popularnych narzędzi znajdziemy tu wspomniany Adobe Reader, choć nie tylko. Godnym uwagi będą również Nitro PDF (rozbudowany software z bardzo przyjaznym interfejsem) lub Foxit PhantomPDF, który również cieszy się ogromną popularnością.

Sprawdź też: Kompresja PDF – jak zmniejszyć rozmiar PDF?

Jak edytować plik PDF na Macu?

W przypadku komputerów osobistych Apple’a, dysponujemy wbudowanym narzędziem do edycji plików PDF. Mowa tu o narzędziu Preview, które pozwala nanosić niewielkie zmiany w tego rodzaju plikach. Jak z niego skorzystać?

  1. Otwórz pożądany dokument w narzędziu Preview.
  2. Naciśnij „Markup Toolbar”.
  3. Wybierz narzędzie do edycji, które jest Ci potrzebne (przykładowo: dodawanie tekstu).
  4. Dokonaj wymaganych edycji, po skończonej pracy zapisz plik i gotowe.

Sama procedura w tym narzędziu jest więc bajecznie prosta. Z jego obsługą poradzi sobie każdy, warto mieć jednak na uwadzę fakt, że funkcja ta nie oferuje wielu możliwości. W większości przypadków będzie jednak tym, czego potrzebujesz.

Zdjęcie obrazu głównego: Adobe Stock

2
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *