jak usunąć znak wodny

Poradniki

16.08.2021 18:50

Jak usunąć znak wodny ze zdjęć i dokumentów?

Programy i aplikacje
8
1
0
8
1

W tym tekście postaramy się odpowiedzieć na pytania dotyczące usuwania znaków wodnych ze zdjęć. Czym w ogóle jest taki znak wodny? Dlaczego powstaje na danej fotografii? Czy narzędzia do usuwania znaków wodnych są płatne?

Co to jest cyfrowy znak wodny?

Zacznijmy od tego, że znak wodny był wykorzystywany w piśmiennictwie już od XII wieku. Służył do oznaczania kolejnych ksiąg, podpisywania się i zabezpieczania ich przed podrabianiem. Znakiem wodnym oznaczano również pierwsze banknoty i sposób ten wykorzystywany jest do dziś.

Jednak wraz z rozbudowaniem treści cyfrowych, znak wodny (z angielskiego watermark) został przypisany do zdjęcia. W praktyce jest to pewnego rodzaju logo lub inny symbol użytkownika, który najczęściej wykonał dane zdjęcie, publikuje je w Internecie i chce je zabezpieczyć przed bezprawnym wykorzystaniem.

Znak wodny w ujęciu cyfrowym umieszczony jest w środku pliku i działa jak wirtualny podpis, który przechowuje informacje o pliku, a na zewnątrz prezentuje jakąś wartość (podpis, liczby, znak graficzny). Choć przy użyciu prostych narzędzi możesz łatwo usunąć go z obiektu, to jednak usuwanie znaku wodnego wymaga pewnej wiedzy i umiejętności ich stosowania.

jak usunąć znak wodny

Zobacz też: Aplikacja Photopea — jak działa i jak jej używać? Przewodnik

Dlaczego nakładane są znaki wodne?

Wykorzystanie znaku wodnego może mieć różne podłoże i cele. Najważniejszy z nich to wspomniane zabezpieczenie przed bezprawnym użyciem obrazu. To ochrona praw użytkownika, który utworzył dane zdjęcie. Może on udostępnić online fotografię, która ma watermark, aby pokazać jej walory i po zakupie umożliwić pobranie zdjęcia bez znaku wodnego.

To jednak nie wszystko – znakiem wodnym oznacza się też obraz, który chcemy po prostu podpisać. Możesz w ten sposób pokazać, że jesteś autorem fotografii czy grafiki komputerowej. To łatwy w użyciu sposób na zapisanie informacji o twórcy dzieła, który umożliwia zabezpieczenie go przed kradzieżą.

Ostatnią funkcją znaków wodnych jest opisanie treści. Na znaku wodnym możesz umieścić takie informacje jak tekst z miejscem wykonania fotografii, data stworzenia obrazu czy informację kto się na nim znajduje. Później wystarczy skatalogować je na komputerze i zbiory gotowe.

jak usunąć znak wodny

Znak wodny ze zdjęcia – czy da się go usunąć?

Może się zdarzyć ta, że będziesz chciał usunąć znaki wodne z własnych fotografii. Dlaczego? Bo mogą prezentować nieaktualne dane, musisz wykorzystać wersję bez logo lub masz prawa do danego obrazu, ale w Internecie dostępna jest tylko wersja z nałożonym znakiem wodnym.

Pozornie ciężko jest usunąć znak. Jeżeli ten jest umieszczony na dole zdjęcia, na rogu – wystarczy wykadrować obraz wykorzystując do tego najprostsze narzędzia graficzne. Taki program jak Paint nie posłuży Ci, gdy konieczne będzie usunięcie znaków wodnych z fotografii, która zakryta jest nimi w całości.

Jak zabrać się więc do usuwania znaków wodnych? W jaki sposób używać Photoshopa lub innego programu w komputerze, który usunie znak wodny? Do usuwania znaku wodnego ze zdjęcia wybierz programy w wersji online lub te do instalacji na dysku.

jak usunąć znak wodny ze zdjęcia

Wybierz narzędzie, które usunie znak wodny i działaj!

Znaki wodne możesz usunąć za pomocą wielu narzędzi dostępnych online oraz tych do instalacji na komputerze – takich jak Gift czy Photoshop. Przedstawimy najpopularniejsze z obydwu grup i wskażemy jak usunąć znak wodny za ich pomocą!

Internetowe narzędzia do usuwania znaków wodnych

Znak wodny ze zdjęcia możesz usunąć, wykorzystując do tego program online. Używając odpowiednich ustawień całkowicie pozbędziesz się znaku wodnego z fotografii czy innego obrazu graficznego. Co ważne, zdjęcia nie będą uszkodzone, a usuwanie jest dość proste. Strony internetowe proponują wiele możliwości i opcji – prześlij obraz, zaznacz obszar, naciśnij przycisk usuń i gotowe!

Watermark Remover Online

Internetowa wersja programu, którego ustawienia pozwalają na szybkie usunięcie znaku wodnego. Co warto podkreślić, znak wodny w tym przypadku nie może być zapisany w bardzo rozbudowany sposób, gdyż internetowy program może mocno zniekształcić obszar na zdjęciu. Tej opcji używaj, jeżeli znak wodny nie jest skomplikowany i chcesz usunąć go w szybki i prosty sposób.

usuwanie watermark

Webinpaint

Równie prosty program, który pozwoli usunąć znak wodny ze zdjęcia czy obrazu. Wybierz obszar, który chcesz zredukować o znak wodny i kliknij przycisk Erase. Obraz zostanie poddany obróbce i narzędzie pokaże Ci efekt pracy.

Webinpaint również obrabia mniej zaawansowane obiekty i – co ważne przy wszystkich tego typu programach – w momencie usuwania znaku wodnego konieczne jest połączenie z Internetem. Inaczej możesz stracić efekt swojej pracy.

Narzędzia i aplikacje do instalacji na komputerze

Jak jeszcze usunąć znak wodny? Drugim sposobem jest instalacja oprogramowania, które krok po kroku pomoże w usunięciu znaku wodnego. Tego typu narzędzie wymaga instalacji, a niektóre z nich są płatne.

Watermark Remover

Jeden z najbardziej znanych programów, który pozwoli Ci na redukcję znaku wodnego. Możesz wykorzystać go do zdjęć i wideo. Ogromną zaletą programu jest brak opłat za jego użytkowanie. W jaki sposób usunąć znak wodny za pomocą Watermark Remover?

Na początku kliknij przycisk Add (lub Dodaj w zależności od wersji językowej) i wybierz jedno ze zdjęć lub wideo dostępnych na Twoim dysku. Następnie zaznacz na zdjęciu obszar, który posiada znak wodny. Jego rozmiar może niekiedy obejmować całe zdjęcie!

Następny krok to wygenerowanie zdjęcia bez znaku. Kliknij przycisk Convert, a program automatycznie usunie i zapisze foto bez znaku wodnego. Pamiętaj, że masz do wyboru różne ustawienia programu.

PhotoWorks

To narzędzie, które jest płatne. Pobierzesz je ze strony producenta (ma wersję próbną). Służy do usuwania znaków wodnych ze zdjęć, ale również ich obróbki. Na początku otwórz program i wybierz zdjęcie ze znakiem.

Poszukaj zakładki Retusz i naciśnij Pędzel oczyszczający. Następnie ustaw rozmiar pędzla i usuń znak wodny. Pamiętaj jednak, że tego typu program pomoże usunąć znak ze zdjęć, które mają jednolite tło.

Photoshop

Chyba najpopularniejszy program do obróbki graficznej. Jak za jego pomocą zredukować znak ze zdjęć? Oto prosty poradnik – krok po kroku. Najpierw wybierz obiekt i naciśnij Stempel. Następnie dostosuj jego wielkość i kliknij na miejsce w okolicach znaku. Photoshop zduplikuje obszar i nałoży jego część bez oznaczenia na obraz.

Jak usunąć znak wodny z dokumentów?

Pamiętaj, że powyższe narzędzia możesz użyć w stosunku do plików graficznych. Niekiedy jednak znak wodny posiadają też dokumenty np. PDF. Zobacz poniższe porady i usuń znak wodny z różnego rodzaju wzorów i podobnych.

Dlaczego znak umieszczany jest na dokumentach?

Niektóre urzędy znakują pliki ze wzorami, a przez to nie możesz ich użyć w pracy. Kolejne strony zamazane są wielkimi symbolami, ograniczającymi możliwość edycji. Jest kilka sposobów na to, żeby skutecznie usunąć znak wodny również z nich!

Microsoft WORD

Najpopularniejszy system do usuwania znaków wodnych. Wystarczy otworzyć plik z dokumentem, wybrać pozycję Projektowanie i Znak wodny. Następnie kliknij „Usuń znak wodny” – gotowe!

Adobe Acrobat PRO

Jeden z najpopularniejszych edytorów PDF umożliwia usuwanie znaków wodnych. Otwórz plik ze znakiem i przejdź do Narzędzi. Następnie Edytuj PDF.

W pasku narzędzi znajdziesz opcję „Znak wodny”, a po kliknięciu „Usuń” zniknie on ze struktury pliku.

Zobacz też: Zostań grafikiem! Grafika komputerowa – co to jest i jak zacząć?

Google Docs

Ostatni zaprezentowany przez nas sposób. Otwórz konto Google i zaimportuj plik z watermarkiem. Następnie otwórz go przez edytor tekstu. Gotowe – Google samodzielnie wyrzuci znak wodny z pliku!

Jak widzisz, jest wiele możliwości, które pozwalają zredukować i usunąć znaki wodne z plików. Ich wybór zależy od wielkości grafiki, jej rozbudowania, a także typu danego dokumentu czy zdjęcia. Który ze sposobów wybierzesz?

8
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *