1. Scroll
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Zostań grafikiem! Grafika komputerowa – co to jest i jak zacząć?

Poradniki

2 miesiące temu

Zostań grafikiem! Grafika komputerowa – co to jest i jak zacząć?

Programy i aplikacje
3
0
0
3
0

Czym jest grafika komputerowa? Jak zacząć przygodę z grafiką, jakie są jej rodzaje oraz jakie niesie ze sobą profity? Ile zarabia grafik? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

Grafika komputerowa – co to jest?

Dziedzinę grafiki komputerowej można zaliczyć do bardzo szeroko pojętej informatyki. W skrócie jest to wykorzystanie komputerów do generowania obrazów i wizualizacji przeróżnych treści – zaczynając od projektu plakatu, kończąc na przedstawieniu graficznym budynków miast, a to i tak nie wszystko. Grafika cały czas się rozwija, dlatego że ciągle rośnie na nią zapotrzebowanie. Komputery są w stanie wygenerować wiele skomplikowanych grafik, jednak w przeciwieństwie do ludzi pozbawione są wyobraźni i kreatywności. I to właśnie sprawia, że dla dobrych grafików pracy wciąż nie brakuje.

grafika komputerowa

Zobacz też: 300 DPI ile to pikseli? Jak przeliczać DPI na piksele?

Z grafiką komputerową spotykamy się tak naprawdę codziennie. Dziedzina ta rozwija się bardzo prężnie, ponieważ dotyczy tak naprawdę każdego aspektu życia. Niezależnie od tego, czy idziesz na zakupy, pracujesz przy komputerze, w magazynie, w salonie meblarskim czy sklepie spożywczym – elementy grafiki otaczają Cię z każdej strony.

W przypadku zakupów – chociażby grafika, która nadrukowana jest na plastikowych reklamówkach. Przy pracy z komputerem – każdy widoczny element strony musiał zostać przez kogoś wcześniej zaprojektowany, w magazynie – wzory, oznaczenia czy plakaty informacyjne. Podczas pobytu w salonie meblarskim – wszelkie etykiety, nadruki, broszury i katalogi informujące o nowych kolekcjach. Logo sklepu spożywczego, każde pojedyncze opakowanie jakiegokolwiek produktu musiało zostać wcześniej przez kogoś zaprojektowane.

grafika komputerowa
Jedno z dzieł Williama Fettera. Źródło: Alchetron.com

Krótka historia grafiki komputerowej

Z pojęciem grafiki komputerowej można było spotkać się już w latach 60. XX wieku, kiedy to dostęp do tak – jak na tamte czasy – nowoczesnej technologii miały tylko określone jednostki. Pierwsze wizualizacje myśli artystów pojawiły się wraz z wejściem w erę komputerów cyfrowych, które na początku swojego istnienia były kilkukrotnie większe od obecnych, a co więcej – niesamowicie drogie, co dodatkowo ograniczało powszechny dostęp do takiego rodzaju sprzętu, a co za tym idzie – grafiki. 

Ze względu na niewielką powszechność, ale także małą ich liczbę, komputery cyfrowe początkowo wykorzystywane były przede wszystkim w instytucjach państwowych, takich jak wojsko oraz w jednostkach badawczych i naukowych, gdzie znacznie ułatwiały pracę osobom poświęcającym się nauce. Prężny rozwój technologii cyfrowej zawdzięczamy przede wszystkim Stanom Zjednoczonym, które w tamtych czasach – zresztą jak duża część świata – przechodziły rozwój gospodarczy, ekonomiczny i właśnie techniczny.

grafika komputerowa
Jedni z pierwszych grafików komputerowych – Gabriel i Maxim Shamir. Źródło: wikipedia.com

Za twórcę terminu „grafika komputerowa” (z ang. computer graphics) uważa się Williama Fettera. Był on artystą zatrudnionym w fabryce samolotów. W 1963 miał miejsce przełomowy moment w historii grafiki komputerowej – powstał pierwszy program – Sketchpad, którego twórcą był Ivan Sutherland. Narzędzie do dziś umożliwia tworzenie wizualizacji. Dzieje się to dzięki zastosowaniu linii oraz figur geometrycznych. Mówi się, że Sketchpad utorował drogę do interakcji człowiek-komputer. Jest to prawdą, na co wskazuje dalszy jego rozwój. 

W latach 70. XX wieku Frederick Parke po raz pierwszy zaprezentował trójwymiarową wizualizację ludzkiej twarzy. Niedługo potem powstało oprogramowanie, które było niezwykle ważne w aspekcie projektowania 3D – 3D Core Graphics System. Lata 80. obfitowały w premiery nowych programów graficznych znanych do dzisiaj – MacDraw, używany do dziś program do tworzenia grafiki, Adobe Illustrator czy Photon Paint. Lata 90. były czasem, gdzie niezwykle szybko rozwijała się grafika 3D. Własnie wtedy zaczęto używać tej technologii do tworzenia różnego rodzaju znanych i lubianych gier czy filmów animowanych. 

grafika komputerowa

Rodzaje grafiki komputerowej

Grafika komputerowa jest bardzo różnorodna. Obrazy przez nią generowane różnią się pod wieloma względami. Między innymi techniką tworzenia, różna jest także ich produkcja. W związku z tym wyróżniamy dwa rodzaje grafiki: rastrowa i wektorowa. Czym się od siebie różnią?

Grafika rastrowa

W grafice rastrowej obraz zbudowany jest z prostokątnej siatki, która nazywana jest matrycą. Taką siatkę wypełniają małe, kwadratowe punkciki – piksele. Na pewno niejednokrotnie spotkałeś się z obrazem, w którym było widać poszczególne kwadraciki. Teraz już wiesz, jak się nazywają. Taką grafikę tworzysz, rysując linie pędzlem, kolorując, wstawiając zdjęcia czy tworząc nowe elementy, np. z szablonów w programie Paint, zainstalowanym w każdym komputerze z systemem Windows.

Z grafiką rastrową masz do czynienia na co dzień, chociażby przeglądając obrazki w internecie czy śmiejąc się z memów. Jakość grafiki rastrowej może być różna. Jednak zazwyczaj – im większy obraz, tym lepsza. Z całą pewnością znany Ci jest potocznie używany termin „rozpikselowane”. Używa się go w przypadku, gdy grafika jest w bardzo słabej jakości i widoczne są w niej poszczególne kwadraciki. Zazwyczaj wynika to właśnie z jej niewielkiego rozmiaru, słabej jakości albo nadmiernego przybliżenia.

design
Przykład grafiki wektorowej

Grafika wektorowa

Grafika wektorowa różni się od rastrowej przede wszystkim sposobem tworzenia treści. W przypadku wektorowej obraz tworzony jest przez odcinki i łuki – tzw. wektory. Rysując więc pędzlem w dowolnym programie graficznym, nie utworzysz grafiki wektorowej.

Czym jeszcze różni się od grafiki rastrowej? Najważniejszą rzeczą odróżniającą od siebie te dwie techniki jest jakość. W przypadku wektorowej – niezależnie od tego, jak bardzo przybliżasz dany obraz – jego jakość pozostanie taka sama. Nie zobaczysz żadnych pojedynczych pikseli, dzieki czemu nie ma mowy o napotkaniu wspomnianego wcześniej rysunku „rozpikselowanego”.

Taki rodzaj grafiki stosowany jest przy różnego rodzaju reklamach, banerach, wizytówkach, ale przede wszystkim przy tworzeniu loga. Elementy tego typu często poddawane są przeróbce – powiększeniu, pomniejszeniu, zmianie kształtu. Dlatego też muszą posiadać na tyle elastyczny format, aby nie ulec żadnemu zniekształceniu. Dodatkowym atutem przemawiającym na korzyść grafiki wektorowej jest możliwość edycji. Obraz wektorowy tworzony jest za pomocą krzywych – w bardzo dużym skrócie – elementów edytowalnych. Dzięki temu z łatwością możesz w danej grafice np. zrobić większe wgłębienie lub zupełnie zmienić zarys jednego z elementów.

adobe illustrator

Zastosowanie grafiki komputerowej

Zastosowanie grafiki komputerowej obserwujemy wszędzie wokół siebie. Zaczynając od życia codziennego: etykiety wody, batonika, logo piekarni, do której chodzisz codziennie po świeże pieczywo czy nadruk na bawełnianej torbie, używanej, żeby przynieść do domu zakupy. Dalej – idąc w kierunku przykładów naukowych – bardzo szeroko pojęta diagnostyka medyczna: USG, RTG, wszystkie technologie, które wykorzystują jakkolwiek technikę wizualizacji, są powiązane z grafiką komputerową. 

W pracy tworzysz wykresy, przedstawiasz dane, opracowujesz prezentacje, które potem przedstawisz zespołowi. Znowu wykorzystywana jest grafika komputerowa. Tworzenie banerów reklamowych widocznych na każdym skrzyżowaniu, drodze, a nawet płotach – ktoś musiał to zaprojektować właśnie z użyciem grafiki. 

I finalnie – gry komputerowe, w których widzimy bardzo szerokie i niesamowite wykorzystanie ciągle rozwijającej się grafiki. Kolejne nowe tytuły zapewniają graczom niesamowitej jakości wrażenia z gry, a oddana w nich rzeczywistość bywa coraz bardziej podobna do świata realnego i znajdujących się w nim elementów. Poza tym – wszelkiego rodzaju efekty specjalne w filmach to również jest zasługa grafiki komputerowej. Co więcej – czytając ten artykuł, znajdujesz się na stronie, która musiała zostać zaprojektowana przez grafika. Powtarzając tezę z początku: grafika komputerowa jest wszędzie wśród nas, otacza nas z każdej strony, dlatego jej znajomość może być bardzo cenionym na rynku pracy atutem.

Grafika 3D

Wcześniej wspomniany podział na grafikę rastrową i grafikę wektorową dotyczył grafiki wykonywanej metodą 2D, czyli dwuwymiarowej. Istnieje jednak osobny dział grafiki, który rozwija się wcale nie mniej prężnie niż ta dwuwymiarowa. Mowa tutaj oczywiście o 3D.

Najczęściej spotykane wykorzystanie grafiki 3D dotyczy gier komputerowych, które stale reprezentują coraz to lepsze i nowocześniejsze jej zastosowania. Oprócz tego bardzo często wykorzystywana jest w filmach m.in. science-fiction, ale także tych akcji, gdzie sceny kaskaderskie stanowią zbyt duże zagrożenie dla życia człowieka. Poza tym wcześniej wspomniane już wykorzystanie w medycynie, a także wizualizacja w architekturze, np. domów, wnętrz czy poszczególnych mebli.

Czy warto iść na studia z grafiki komputerowej?

W przypadku grafiki przyszły pracodawca może spojrzeć na Twoje wykształcenie, ale dla większości z nich wartością będzie przede wszystkim portfolio, czyli wykonywane przez Ciebie prace. To na ich podstawie jest w stanie stwierdzić Twój styl, potencjał i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jesteś odpowiednim wyborem dla jego projektu. Dlatego warto też od samego początku próbować swoich sił w grafice, bo to właśnie doświadczenie sprawi, że będziesz coraz lepszy.

Natomiast są uczelnie, które oferują kierunki związane z grafiką komputerową. Dla niektórych osób, na przykład takich, które dotychczas z grafiką mają niewiele do czynienia albo chcą się nauczyć jej od podstaw, doszkolić się pod okiem profesorów i innych studentów, pójście na studia nie będzie złą decyzją. 

grafika komputerowa tablety

Na jakie uczelnie warto się wybrać?

Jeżeli zdecydowałeś, że chcesz uczyć się o grafice w szkole wyższej, poniżej przedstawiamy kilka propozycji uczelni:

  • Uczelnia prywatna Collegium Da Vinci w Poznaniu,
  • Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, ale także innych polskich miastach,
  • SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny również w wielu miastach w Polsce.

To najpopularniejsze placówki, które specjalizują się w kształceniu graficznym, a dyplom na nich uzyskany może otworzyć niejedne drzwi.

adobe photoshop

Najpopularniejsze programy do tworzenia grafiki

Obecnie na rynku jest wiele programów, przy których pomocy powstaje grafika komputerowa. Do najpopularniejszych z nich z całą pewnością należą te od Adobe – Photoshop i Illustrator, które dostępne są w subskrypcji miesięcznej lub rocznej. Poza tym bardzo znany i lubiany jest także Corel Draw. Podane przykłady są jednak oprogramowaniami płatnymi. Do bezpłatnych i dobrych ofert należy program od polskich twórców – Gimp. Jest on nieco podobny do Photoshopa i z jego pomocą będziesz w stanie wykonać wiele nawet bardziej zaawansowanych grafik.

zarobki grafika

Zobacz też: Fotomontaż – co to dokładnie jest? W czym go stworzyć? Zobacz listę programów do fotomontażu

Ile zarabia grafik komputerowy?

Zarobków grafika nie da się określić w jednoznaczny sposób. Wszystko zależy od tego, czy będziesz pracować z zatrudnieniem o umowę o pracę – gdzie wynagrodzenie jest stałe, miesięczne, czy jako wolny ptak, tzw. freelancer, który sam wyznacza sobie godziny, dni pracy, a także to, które zgłoszenia przyjmuje.

Tak jak określenie zarobków freelancera jest niemożliwe – jest to kwestia indywidualna dla każdej osoby, tak możliwe jest określenie średnich zarobków grafików na konkretnych stanowiskach. I tak: młodszy grafik – z niewielkim doświadczeniem – zarabia około 3700 zł brutto. Zarobki doświadczonego grafika 2D sięgają około 5000 zł. Grafik 3D może liczyć na wypłatę rzędu 6000 zł. Specjalista DTP – 5700 zł, web designer odpowiedzialny za projektowanie stron – 5400 zł i najbardziej doświadczony – tzw. senior graphic designer około 7 000 zł. 

Żeby zacząć przygodę z grafiką nie potrzeba wiele – przede wszystkim chęci i dużo czasu na popełnianie błędów oraz naukę na ich podstawie. Co jednak warto zaznaczyć – grafika jako dział informatyki cały czas się rozwija i wcale nie maleje na nią popyt. Dlatego też warto uczyć się jej, nawet od zupełnych podstaw. Umiejętności graficzne wymagane są czasem na stanowiskach zajmujących się marketingiem. Jeżeli jednak opanujesz tę dziedzinę w pełni – możesz liczyć na naprawdę wysokie, satysfakcjonujące zarobki.

3
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.