Prawo jazdy w telefonie

Technologia

04.02.2022 15:32

Prawo jazdy w telefonie – czy można jeździć bez dokumentu przy sobie?

Programy i aplikacje
4
0
0
4
0

Prawo jazdy w telefonie, dzięki aplikacji mObywatel, jest już dostępne i można się nim posługiwać w Polsce. Jak korzystać z elektronicznych dokumentów tożsamości? I czy zastępują one fizyczne dokumenty? Oto krótka instrukcja!

Prawo jazdy w telefonie – czy można jeździć bez fizycznego dokumentu?

Do pewnego czasu wsiadanie do pojazdu bez fizycznego prawa jazdy było niezgodne z obowiązującym wówczas prawem. W trakcie kontroli za brak okazania dokumentu do wglądu można było zgarnąć mandat w wysokości nawet do 250 złotych. Przepisy się jednak zmieniły, a z dniem 5 grudnia 2020 roku nie ma obowiązku wożenia przy sobie prawa jazdy. W jakiś sposób jednak policjanci muszą legitymować kierowców na polskich drogach. Od niedawna ważność prawa jazdy mogą sprawdzić w bazie CEPiK, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Miejsce Twojego plastikowego prawa jazdy może zająć jego cyfrowy odpowiednik – mPrawo Jazdy dostępny w aplikacji mObywatel.

Prawo jazdy w telefonie
Dzięki aplikacji mObywatel nie musimy więcej nosić dokumentu o prawie jazdy! | Źródło: komorkomania.pl

Aplikacja na telefon mObywatel to cyfrowy portfel na dokumenty, w którym wygodnie możesz gromadzić swoje dane, recepty, legitymacje, certyfikaty, dokumenty, w tym e-prawo jazdy. Prawo jazdy w telefonie to usługa, która korzysta z aktualnych danych zawartych w Centralnej Ewidencji Kierowców. W razie potrzeby podczas kontroli drogowej możesz okazać ekran telefonu z widokiem mPrawa jazdy. Takie elektroniczne wylegitymowanie w zupełności wystarczy. Pamiętaj jednak, że z dokumentów zawartych w mObywatelu nie skorzystasz w sytuacjach, w których wymagane jest okazanie dowodu osobistego lub paszportu, na przykład w banku czy na lotnisku.

mObywatel – jak pobrać i zainstalować aplikację?

Zdarzyło Ci się przynajmniej raz zapomnieć prawa jazdy podczas przejażdżki samochodem? Od takich niefortunnych wypadków uchroni Cię aplikacja mObywatel. Jak zainstalować e-prawo jazdy w telefonie? Przedstawiamy krótką instrukcję. mObywatel to bezpłatna aplikacja na smartfony wydana przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. To, co w niej znajdziemy, to mobilne wersje dokumentów, takich jak dowód osobisty, legitymacja studencka, prawo jazdy. W aplikacji dostępne są również certyfikaty unijne, w tym certyfikat covidowy (tzw. green pass).

Sprawdź też: Rozliczenie PITu przez internet krok po kroku – poradnik

Aplikacja dostępna jest na urządzenia z systemami Android (wersja 6.0 lub nowsza) i iOS (wersja 12.4 lub nowsza). Znajdziesz ją w sklepach Google Play i App Store. Zanim jednak zdecydujesz się zainstalować oprogramowanie, dowiedz się, jakie są warunki korzystania. Najważniejszym z nich jest posiadanie Profilu Zaufanego, który pozwoli potwierdzić Twoją tożsamość. Jeśli jeszcze go nie masz, możesz założyć Profil Zaufany online. Następnie wyszukaj aplikację w sklepie z aplikacjami na Twój telefon (pamiętaj, że mObywatel jest bezpłatny). Zainstaluj aplikację i postępuj zgodnie z komunikatami wyświetlanymi na ekranie telefonu. Zaakceptuj regulamin i ustal hasło oraz nazwę telefonu. Dodaj usługę mObywatel (dawniej mTożsamość), która zgromadzi Twoje podstawowe dane z dowodu osobistego. Zaloguj się za pomocą swojego Profilu Zaufanego. Wówczas aplikacja automatycznie pobierze Twoje dane. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz odinstalować aplikację i usunąć dane, korzystając z funkcji dezaktywacji aplikacji.

KODY RABATOWE MORELE

Dodajemy prawo jazdy w telefonie do mObywatel

Jak dodać elektroniczne prawo jazdy do zainstalowanej aplikacji mObywatel? Dodatkowe usługi w aplikacji dodasz za pomocą przycisku „Dodaj dokument”. Wybierz opcję mPrawo Jazdy. Zaakceptuj regulamin i przejdź dalej. Następnie wybierz metodę potwierdzenia tożsamości (z wykorzystaniem np. Profilu Zaufanego, eDowodu i aplikacji eDO App lub poprzez bankowość elektroniczną). Logując się, aplikacja wygeneruje Twoje elektroniczne prawo jazdy w telefonie.

Aplikacja do przechowywania wielu dokumentów w jednym miejscu
Aplikacja do przechowywania wielu dokumentów w jednym miejscu | Źródło: ostrzegamy.online

Funkcja mPrawo Jazdy pokazuje dokument z najważniejszymi danymi, takimi jak imię i nazwisko, data i miejsce urodzenia, data wydania prawa jazdy, data ważności prawa jazdy, organ wydający, numer PESEL, numer prawa jazdy, posiadane kategorie oraz zdjęcie, które zostało pobrane z usługi mObywatela. Oprócz mPrawa Jazdy w aplikacji dostępna jest także usługa mPojazd, która gromadzi informacje z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu.

Elektroniczne prawo jazdy za granicą

Usługa mPrawo Jazdy umożliwia poruszanie się polskim kierowcom pojazdami bez konieczności posiadania fizycznego prawa jazdy wydanego w urzędzie. Jak jednak sprawa wygląda poza granicami naszego kraju? Niestety, wyjeżdżając z Polski swoim samochodem lub planując jazdę w innym kraju, niezbędne jest posiadanie fizycznej wersji dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdem. Usługa elektronicznych dokumentów, nie tylko prawa jazdy, ale i innych dostępnych w aplikacji mObywatel, jest dostępna wyłącznie w granicach Polski.

Elektroniczne prawo jazdy za granicą
Elektroniczne prawo jazdy za granicą | Źródło: auto-swiat.pl

Aplikacja mObywatel to wygodna usługa, dzięki której masz swoje najważniejsze dokumenty zawsze pod ręką. Pamiętaj, że Twoje dane są zabezpieczone – nawet w sytuacji zgubienia telefonu będą one chronione. A, co najważniejsze, istotne dokumenty, w tym prawo jazdy w telefonie, zastąpią ich fizyczne odpowiedniki. Wystarczy, że okażesz ekran z widokiem aplikacji.

Sprawdź też: Informacje o paszporcie covidowym – jak go pobrać? Co umożliwi osobie zaszczepionej?

Źródło obrazka głównego: jednoslad.pl

4
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *