Antistorm — najdokładniejszy radar burzowy Jak sprawdzić, gdzie jest burza — wszystko o antistorm.eu

Technologia

28.12.2022 15:44

Antistorm — najdokładniejszy radar burzowy? Jak sprawdzić, gdzie jest burza — wszystko o antistorm.eu

Online Programy i aplikacje
10
1
0
10
1

Co to jest antistorm.eu i jak korzystać z tego radaru burzowego? Dokładna prognoza pogody jest ważna nie tylko dla naszych codziennych planów, ale także bezpieczeństwa. Jednym z ciekawszych serwisów meteorologicznych jest Antistorm. Jak to działa?

Antistorm.eu — co to jest?

Antistorm.eu to strona internetowa, na której można sprawdzać, kiedy w wybranej lokalizacji będzie burza. Ten internetowy radar burz stworzył lekarz Jan Górski. Postanowił połączyć dwie swoje pasje. Jedną z nich są wycieczki rowerowe. Wielokrotnie jednak warunki atmosferyczne krzyżowały jego turystyczne plany.

Zamiłowanie do rowerowych eskapad połączył ze swoim drugim hobby — programowaniem. Zaowocowało to powstaniem w 2013 roku antistorm.eu. Antistorm oparty jest o dane radarowe udostępniane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) i informacje ze stron internetowych takich jak radareu.cz, blitzortung.org i obserwatorzy.info.

Strona wykorzystuje silnik, który wstecznie przetwarza uzyskane dane graficzne w odbiciowość radarową, czyli miarę stosowaną w meteorologii radarowej. Bazując na ruchu stref opadów oraz aktywności elektrycznej chmur typu cumulonimbus, algorytmy przewidują dalszy kierunek i szybkość przemieszczania się chmur i opadów, szacowany czas trwania deszczu, jego intensywność oraz gwałtowność wyładowań atmosferycznych.

KODY RABATOWE MORELE PC
Kliknij w baner i zacznij oszczędzać z kodami rabatowymi!

Przetwarzanie wsteczne nie jest rozwiązaniem idealnym, ponieważ nie pozwala na przewidzenie samego faktu wystąpienia burzy. Dopiero gdy do niej dojdzie, a radary ją zarejestrują, możliwe jest ustalenie kierunku przesuwania się chmur oraz prognozowania, gdzie i kiedy zacznie padać i grzmieć.

Antistorm.eu to także radar opadów oraz narzędzie do sprawdzania danych na temat temperatury, ciśnienia atmosferycznego, zachmurzenia, wilgotności i jakości powietrza. Do dyspozycji jest też zakładka Aktualności agregująca informacje z serwisów pogodowych. Można się z niej dowiedzieć wiele nie tylko na temat warunków atmosferycznych w Polsce, ale także w innych krajach.

Portal antistorm.eu oraz aplikacja mobilna — czy jest dostępna?

Z antistorm.eu można korzystać nie tylko z poziomu przeglądarki. Dostępna jest także aplikacja webowa.

Aplikacja Antistorm dostępna jest dla osób zarejestrowanych na stronie antistorm.eu. Jest to PWA (Progressive Web Application), czyli strona internetowa przypominająca funkcjonalnością aplikacje mobilne. Inaczej mówiąc, po jej uruchomieniu wyświetla się interfejs pozbawiony elementów witryn internetowych, takich jak pasek adresu. Możliwe jest również dodanie skrótu na ekranie głównym.

antistorm aplikacja
Portal pokaże gdzie występuje ryzyko burzy | Źródło: antistorm.eu

Dzięki tej aplikacji można otrzymywać powiadomienia push. Strona lokalizuje użytkownika za pomocą modułu GPS, informując o ewentualnych zjawiskach pogodowych w zdefiniowanej lokalizacji. Do wyboru są notyfikacje o nadchodzących burzach lub o wystąpieniu opadów i wyładowań atmosferycznych.

Jak korzystać z Antistorm i skutecznie sprawdzać, gdzie jest burza?

Interfejs Antistorm jest przejrzysty i prosty w obsłudze. Aby otrzymać informacje o pogodzie w danej lokalizacji, należy przesunąć kursor w odpowiednie miejsce. Z lewej strony (w przeglądarce) lub na dole ekranu (w aplikacji) prezentowane są informacje takie jak godzina wystąpienia, czas trwania i suma opadów.

W lewej części ekranu w przeglądarce i aplikacji jest menu, w którym, poza ryzykiem wystąpienia deszczu i burz, można sprawdzić także m.in. aktualną temperaturę, jakość powietrza i wiadomości na temat pogody.

Sprawdź też: Alert RCB – co oznacza ten SMS? Czy można go wyłączyć?

Dostępny jest także meteogram pozwalający śledzić zmiany warunków atmosferycznych na przestrzeni tygodnia. Wykresy, jakie znajdziemy w tej zakładce, to temperatura, punkt rosy, pokrycie chmur, intensywność i prawdopodobieństwo opadów, ciśnienie i prędkość wiatru.

Najdokładniejsze radary burzowe, radary opadów — inne opcje

Jaki jest najdokładniejszy radar burzowy? Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Spośród wielu konkurencyjnych serwisów wybraliśmy trzy cieszące się dobrą opinią użytkowników.

Burzowo.info jest stroną internetową wykorzystującą dane pogodowe ze stron takich jak blitzortung.org, rainviewer.com, estofex.org. Prognozę pogody można śledzić także za pośrednictwem aplikacji na Androida i iOS. Serwis ten pozwala ręcznie określić miejsce, w którym chcemy sprawdzić pogodę. Dzięki temu, jeśli korzysta się aplikacji, nie trzeba wykorzystywać geolokalizacji, która jest odpowiedzialna za szybszy spadek zapasu energii akumulatora smartfonu. Jest to użyteczne szczególnie podczas wycieczek w miejsca, w których trudno o dostęp do gniazdka elektrycznego.

Nadchodząca burza
Dzięki radarom burzowym nie powinniśmy dać się zaskoczyć nawałnicy na otwartej przestrzeni

Warty polecenia jest również serwis Windy.com. Prognozę można sprawdzać na stronie internetowej lub korzystając z aplikacji dostępnej w Google Play i App Store. Szczególnie prosta w obsłudze jest wersja przeglądarkowa. Cechą wyróżniającą Windy.com jest możliwość śledzenia różnych zjawisk atmosferycznych w formie wtyczek do przeglądarek internetowych. Wiele z nich może zaciekawić osoby zainteresowane meteorologią i astronomią.

Dobrą propozycją jest także RSO — Regionalny System Ostrzegania. Jest to aplikacja dostępna w App Store i Google Play. Przygotowało ją Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Program wykorzystuje dane pogodowe zbierane przez Wojewódzkie Centra Zarządzania Kryzysowego. W aplikacji znaleźć można także wskazówki postępowania na wypadek zagrożeń.

Antistorm to interesujący radar burz i opadów, dzięki któremu planowanie codziennej aktywności jest łatwiejsze i bezpieczniejsze. Projekt ten jest tym bardziej godny podziwu, że stworzył go tylko jeden człowiek. Pozostaje trzymać kciuki za dalszy rozwój strony i aplikacji.

Sprawdź też: TOP7 aplikacji pogodowych na iOS i Androida – prognoza pogody, która nie zawodzi

10
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *