1. Scroll
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jak zablokować strony internetowe? Wszystko o blokowaniu stron internetowych na komputerze i w telefonie

Poradniki

1 miesiąc temu

Jak zablokować strony internetowe? Wszystko o blokowaniu stron internetowych na komputerze i w telefonie

Online
5
1
0
5
1

Nie wiesz, co Twoje dziecko robi w sieci? Kontrola rodzicielska chodzi Ci po głowie? Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zablokować strony internetowe w Google Chrome i innych przeglądarkach, przeczytaj nasz poradnik. 

Blokowanie stron internetowych – komu może się to przydać?

Internet jest miejscem pełnym wszelkiego rodzaju treści – od ciekawych i wartościowych, po te niechciane czy wręcz niebezpieczne. Mimo że ten drugi rodzaj witryn systematycznie dodawany jest na URL Blacklist, czyli listę adresów uważanych za szkodliwe, wciąż natrafić można na podejrzane domeny. Wiedza o tym, jak zablokować strony internetowe w przeglądarce, okazuje się więc niezwykle przydatna.

jak zablokować strony internetowe

Blokowanie stron internetowych wykorzystuje się między innymi w firmach, które chcą ograniczyć cyberslacking (cyberlenistwo) polegające na tym, że pracownicy używają służbowych urządzeń elektronicznych oraz internetu w celach prywatnych w czasie, gdy powinni wykonywać swoje obowiązki. Najczęściej odbija się to negatywnie na wynikach firmy, dlatego dobrym pomysłem jest zablokowanie niektórych witryn, takich jak portale społecznościowe czy streamingowe.

Ograniczony dostęp do sieci przydaje się również w życiu codziennym – jeśli na przykład często zwlekasz z wykonywaniem różnych czynności i przyczynę tego widzisz w pojawiających się nieustannie, skutecznie odciągających uwagę powiadomieniach czy samych treściach, których przeglądanie potrafi pochłonąć mnóstwo czasu. Blokowanie wykorzystasz również w przypadku niebezpiecznych stron internetowych. Możesz na nie natrafić, klikając w podejrzane linki lub reklamy, wystawiając w ten sposób swoje urządzenie na zagrożenie związane z wirusami.

Zobacz: uBlock Origin — najlepszy sposób na blokowanie reklam? Sprawdzamy uBlock Origin w Chrome i innych przeglądarkach

Jak zablokować strony internetowe przed dziećmi?

Wyłączanie niektórych witryn przydaje się także rodzicom, którzy chcą kontrolować treści docierające do ich pociech. Jest to oczywiście kwestia sporna – znajdą się zarówno przeciwnicy, jak i zwolennicy takich praktyk. Niezależnie od przekonań, pornografia czy przemoc to zaledwie początek zagrożeń czyhających na najmłodszych w świecie wirtualnym, dlatego wiele osób szuka sposobu na ograniczenie dzieciom dostępu do niektórych stron internetowych.

Ty również jesteś rodzicem i zastanawiasz się, co możesz w tym celu zrobić? Jeśli nie chcesz zmieniać niczego w swojej przeglądarce (Google Chrome, Mozilla Firefox lub innej) ani instalować żadnych dodatkowych programów, zacznij od modyfikacji plików systemowych host na komputerze, co spowoduje natychmiastowe zablokowanie wskazanych przez Ciebie witryn. Jak tego dokonać na Windowsie? 

Na początek otwórz dysk twardy z zainstalowanym systemem OS – najczęściej jest to Windows (C:). Kiedy już to zrobisz, wejdź w Windows i kliknij System32. Następnie kolejno otwórz foldery drivers i etc, a na końcu plik o nazwie host za pomocą notatnika (przed jakąkolwiek zmianą upewnij się, że jesteś administratorem – inaczej nie będziesz mógł niczego edytować). Na dole dokumentu znajdują się strony zablokowane na Twoim komputerze, poprzedzone numerem 127.0.0.1. Dodaj własne adresy na wzór tych już istniejących, zapisz plik i zresetuj komputer.

Jak zablokować strony internetowe w Google Chrome i innych przeglądarkach? 

Jak zablokować strony internetowe w Chromie lub innej przeglądarce? Wystarczy zainstalować odpowiednie dodatki. Chrome, Mozilla Firefox czy Opera oferują popularne rozszerzenie BlockSite, które nie tylko jest w stanie ograniczyć dostęp do wybranych przez Ciebie witryn, ale może też informować o Twoich zwyczajach związanych z przeglądaniem sieci. Po pomyślnej instalacji wtyczki wejdź w zakładkę rozszerzenia znajdującą się na górnym pasku przeglądarki. Następnie kliknij przycisk opcje i w odpowiednim okienku wpisz adres witryny, którą chcesz zablokować. 

Sprawdź: Czym jest ransomware? Co to jest, jak działa i jak go usunąć?

Rozszerzenie BlockSite ma dwie wersje – darmową oraz płatną ($19,99/miesiąc; $8,29/12 miesięcy; $13,29/6 miesięcy). Obie umożliwiają Ci blokowanie witryn poprzez wpisanie całych adresów (maksymalnie sześć w podstawowym pakiecie, a nieograniczoną ilość w Unlimited) oraz wskazanie tylko określonych słów lub fraz zawartych w adresie URL. Z kolei płatna wersja oferuje również blokowanie za pomocą kategorii lub hasła oraz pozwala na spersonalizowanie strony wyświetlającej się w miejsce tej wyłączonej. 

Jak zablokować strony internetowe w telefonie? 

Sposób na to, jak zablokować strony internetowe w telefonie, będzie inny w zależności od tego, jaki system operacyjny ma Twoje urządzenie mobilne. W przypadku iPhone’a możesz wykonać to bezpośrednio w ustawieniach. Po ich otwarciu wybierz opcję czas przed ekranem, a następnie ograniczaj treść i prywatność. Stamtąd wejdź kolejno w ograniczenia dotyczące treści oraz w zawartość www. Na końcu zaznacz opcję zawsze blokuj. Z tego miejsca możesz stworzyć swoją własną listę URL BlockList. 

jak zablokować strony internetowe - zagrożenie w sieci

Natomiast użytkownicy urządzeń z Androidem nie mają możliwości wyłączania domen z poziomu ustawień. Mogą to jednak zrobić przy pomocy zamówienia usługi blokowania stron internetowych – telefonicznie, SMS-owo albo za pomocą aplikacji u dostawcy internetu/operatora sieci komórkowej (warto pamiętać, że opcja ta często wiąże się z dodatkowymi opłatami). Jeszcze jednym prostym rozwiązaniem jest zainstalowanie wspomnianej już wtyczki BlockSite, którą znajdziesz w sklepie Google Play.

Jak sam widzisz, istnieje kilka prostych sposobów na zablokowanie niebezpiecznych lub po prostu przynoszących szkody stron internetowych. Możesz kierować się gotowymi i sprawdzonymi rozwiązaniami (instalując dedykowane temu dodatki czy zamawiając usługę) albo samodzielnie wyłączać witryny z poziomu plików systemowych. Niezależnie od tego, czy jesteś rodzicem, czy zarządzasz zespołem ludzi i nie możesz dopuścić do spadku efektywności podwładnych, świadomość możliwości blokowania witryn oraz znajomość sposobów na to, zawsze się przyda. 

5
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.