office online

Technologia

11.03.2023 21:13

Office Online – wszystko o pakiecie biurowym od Microsoft

Online Programy i aplikacje
3
2
0
3
2

Office Online ma wielki potencjał i potrafi ułatwić życie niejednego pracownika. Co to jest Office Online i co oferuje użytkownikom?

Praca z licznymi dokumentami, arkuszami kalkulacyjnymi czy tworzenie prezentacji to tylko kilka z elementów życia codziennego wielu pracowników oraz studentów. Aby komfortowo wypełniać wszystkie obowiązki, potrzebujemy do tego odpowiednich aplikacji. Z pewnością znamy już możliwości używanego na komputerach z systemem Windows pakietu Microsoft 365, który niestety nie nadaje się na każdą kieszeń i rzadko opłaca się użytkownikowi niepotrzebującemu tak licznych funkcji. Możemy być spokojni, ponieważ na rynku dostępnych jest kilka wyjątkowo interesujących, darmowych pakietów biurowych. Jedną z takich propozycji jest Office Online od Microsoft. 

Co to jest Office Online?

Odpowiedź na pytanie co to jest Office Online jest dość prosta. Microsoft Office Online to darmowy, internetowy pakiet biurowy, który zawiera w sobie dokładnie te same aplikacje, co dostępny na komputery, płatny pakiet Microsoft 365. Korzystając z Office Online możemy cieszyć się aplikacjami takimi jak Word, Excel czy PowerPoint online – jedynym minusem jest ograniczona funkcjonalność aplikacji i brak możliwości otworzenia plików w danym rozszerzeniu na naszym komputerze. Dzieje się tak, ponieważ wszystkie aplikacje dostępne są chmurze, co sprawia, że nie są zainstalowane na urządzeniu i nie możemy wybrać ich jako aplikację domyślną do otwierania rozszerzeń. Możemy jedynie zapisywać i otwierać te dokumenty i pliki, które znajdują się w pamięci chmury OneDrive. Chmurę OneDrive posiadamy, kiedy mamy założone konto Microsoft.

office online
Źródło: technologiczna.pl

Sprawdź też: WPS Office – najlepszy darmowy pakiet biurowy? Czy warto korzystać z WPS Office

Jak zainstalować Office Online?

Jeśli oferowane przez ten darmowy pakiet biurowy funkcje przypadną nam do gustu, zaczniemy się zastanawiać, jak zainstalować Office Online. Możemy przestać przejmować się tą kwestią, ponieważ korzystanie z pakietu Office Online odbywa się w internecie, przy użyciu chmury OneDrive. Oznacza to, że nie musimy instalować żadnego programu, aby z niego skorzystać. Co za tym idzie, nie znajdziemy na naszym komputerze żadnej aplikacji – możemy używać ich jedynie z dostępem do internetu i własnym kontem Microsoft. To rozwiązanie jest niezwykle wygodne, szczególnie dla bardzo mobilnych użytkowników, którzy nie wymagają wielkiego zaawansowania aplikacji. Możemy uzyskać dostęp do edytowanych przez nas plików wszędzie, gdzie tylko chcemy oraz na czym tylko chcemy. Ta cecha sprawia, że jest o wiele wygodniejszy w użyciu niż desktopowa, płatna wersja pakietu biurowego od Microsoft.

Jak korzystać z Office Online?

Warto dowiedzieć się, jak korzystać z Office Online, ponieważ ten pakiet internetowy oferuje naprawdę wiele, a w dodatku nieodpłatnie. Aby korzystać z Office Online, potrzebujemy konta Microsoft, które da nam możliwość korzystania z usługi OneDrive. Możemy zalogować się do usługi już istniejącym kontem lub stworzyć nowe. Jeśli już jesteśmy gotowi, do cieszenia się możliwością edycji dokumentów i plików wystarczy logowanie na stronie internetowej OneDrive.com. Kolejnym krokiem jest wrzucenie z pamięci urządzenia do chmury wszystkich plików, które chcielibyśmy edytować lub do których chcemy mieć łatwy dostęp. Office Online pozwala również na tworzenie nowych plików, a wszystkie dokonany zmiany są zapisywane automatycznie. Plik lub dokument, który znajduje się w pamięci urządzenia, nie zostanie edytowany – dzieje się to jedynie z jego wersją znajdującą się w chmurze. Aby przejść do edycji pliku, wystarczy tylko znaleźć go na naszej chmurze OneDrive i otworzyć.

jak korzystać z office online
Word w przeglądarce

Jak otworzyć plik w Office Online?

Bardzo ważną częścią korzystania z internetowego pakietu biurowego jest posiadanie wiedzy, jak otworzyć plik w Office Online. Nie jest to na szczęście proces ani trudny, ani wymagający. Aby otworzyć plik w Office Online, musimy odnaleźć go na dysku naszego urządzenia. Warto utworzyć pod ręką folder, do którego będziemy wrzucać potrzebne nam kopie dokumentów. Następnie wystarczy zalogować się w usłudze i kliknąć przycisk “Upload/Przekaż”, a potem wybrać pożądane pliki. Wybrane dokumenty zostaną umieszczone w internetowej pamięci OneDrive, dzięki czemu możemy otworzyć je z każdego miejsca i urządzenia, na którym jesteśmy zalogowani. Plik zostanie otwarty w zgodnej z jego formą aplikacji Office, na przykład w aplikacji Word czy Excel. Co więcej, dokonane podczas edycji zmiany są zapisywane jedynie w pliku umieszczonym w chmurze One Drive.

Jak zmienić język w Office Online?

Przydatną informacją może okazać się odpowiedź na pytanie jak zmienić język w Office Online, ponieważ bardzo często internetowy pakiet biurowy dostępny jest od ręki w angielskiej wersji językowej. Jeśli chcemy zmienić język, możemy zrobić to z pola dowolnej aplikacji pakietu Office. Musimy odnaleźć zakładkę “Język”, a następnie wybrać interesujący nas język wyświetlania aplikacji lub język edycji dokumentów. W przypadku częstego korzystania z aplikacji Word warto znaleźć i zaznaczyć opcję, która oferuje automatyczne dostosowanie języka sprawdzania do języka, którym posługujemy się podczas pisania dokumentu.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Sprawdź też: Office 2021: cena i zawartość nowego pakietu biurowego od Microsoft

Czy pakiet biurowy Office Online jest darmowy?

Jeśli potrzebujemy prostych w obsłudze, mało skomplikowanych aplikacji biurowych, które dodatkowo będą dostępne z każdego miejsca na świecie, Office Online jest idealnym wyborem. Największą jego zaletą jest to, że ten internetowy pakiet biurowy jest całkowicie darmowy dla wszystkich użytkowników z kontem Microsoft. Office Online, mimo braku ceny, zapewnia olbrzymi komfort pracy i potrafi ją naprawdę ułatwić. Korzystając z Office Online otrzymujemy zadziwiającą funkcjonalność pakietu Microsoft 365, jednocześnie zachowując pełen portfel. Dla porównania pakiet biurowy Microsoft 365 w podstawowej wersji kosztuje w miesięcznej subskrypcji około 30 złotych. Do cieszenia się nieodpłatnymi możliwościami pakietu Office Online potrzebujemy jedynie sprawnego urządzenia, internetu i konta Microsoft. Darmowy dostęp do najpotrzebniejszych narzędzi firmy Microsoft sprawił, że Office Online wciąż cieszy się dużą popularnością, rywalizując między innymi z pakietami Google.

Microsoft 365 a Office Online

Wiemy już, jaka jest odpowiedź na pytanie “Office Online – co to jest?”, więc możemy stwierdzić, czym chmurowa wersja Office za darmo różni się od popularnego pakietu Microsoft 365, a także, w czym ją przypomina. Office Online posiada te same aplikacje, które oferuje nam jego płatna wersja. Są to, między innymi, aplikacje takie jak Word, PowerPoint, Excel, Outlook czy nawet Teams. Kompatybilność ze wszystkimi formatami Microsoft jest niezwykle wygodna, a dzięki temu, że wszystko odbywa się w chmurze OneDrive, możemy mieć dostęp do aplikacji w każdym miejscu i z każdego urządzenia. Jest to możliwe jeśli mamy internet i zalogujemy się na swoje konto Microsoft. Oznacza to, że chmurowa wersja Office na telefonie będzie równie przydatna, co na komputerze. Inaczej jest w przypadku desktopowej wersji pakietu Microsoft 365. 

microsoft 365
Aplikacje, które wchodzą w skład pakietu Microsoft 365 | Źródło: microsoft.com

Który pakiet Office jest najlepszy?

Przed dokonaniem jakiegokolwiek wyboru warto wiedzieć, że pakiet Office możemy również spotkać pod starszą nazwą Office Web Apps. Niestety nie da się jednoznacznie stwierdzić, który pakiet office jest najlepszy. Wszystko dlatego, że różni użytkownicy potrzebują różnych funkcji i wymagają innego poziomu funkcjonalności. Jeśli chodzi o osoby bardzo wymagające oraz małe firmy, dobrym wyborem może okazać się pakiet Office 2021 Home & Business, który oferuje wygodę korzystania i mnogość przydatnych funkcji. Dostęp do tego pakietu możemy uzyskać, płacąc jednorazowo kwotę około 1300 złotych. Istnieje również połowę tańsza wersja pakietu Office – Home & Student. Zgodnie z nazwą, będzie przydatna w przypadku użytkowników domowych, takich jak studenci. Te desktopowe wersje pakietów biurowych Office umożliwiają połączenie z jednym urządzeniem i oferują możliwość zainstalowania najpotrzebniejszych programów, dzięki czemu możemy wykorzystywać je do otwierania plików bezpośrednio z poziomu komputera. Pakiet Office Online jest najlepszym wyborem dla wszystkich, którzy zadowolą się komfortową edycją plików w chmurze.

3
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *