Pakiet WPS Office

Technologia

17.09.2021 16:56

WPS Office – najlepszy darmowy pakiet biurowy? Czy warto korzystać z WPS Office

Programy i aplikacje
7
1
3
7
1

WPS Office to pakiet biurowy dostępny całkowicie za darmo. Czy jest dobrą alternatywą dla Microsoft Office?

WPS Office – co to jest?

WPS Office to pakiet biurowy, którego historia sięga 1988 roku. Mylą się więc osoby twierdzące, że jest on kopią popularniejszego Microsoft Office – w rzeczywistości oba zestawy aplikacji zostały wprowadzone na rynek niemalże jednocześnie. WPS udostępnia niezbędne do pracy i prawdopodobnie znane Ci narzędzia, podobne do produktów firmy Microsoft. Co najważniejsze, podstawowa wersja programów jest całkowicie bezpłatna.

Nazwa pakietu WPS Office 2019 pochodzi od aplikacji, które wchodzą w jego skład: WPS Office Writer, WPS Office Spreadsheets oraz WPS Office Presentation. Pierwszy z wymienionych programów przypomina Microsoft Word i pełni funkcje zaawansowanego edytora tekstów. Drugi – podobnie jak Microsoft Excel – umożliwia pracę z arkuszami kalkulacyjnymi, natomiast trzeci jest narzędziem do tworzenia oraz udostępniania prezentacji (zupełnie jak PowerPoint od Microsoftu).

Warto również wiedzieć, że WPS Office 2019 jest w pełni zgodny ze wszystkimi powszechnie spotykanymi systemami operacyjnymi komputerów i urządzeń mobilnych. Możesz go więc zainstalować zupełnie za darmo, jeśli korzystasz z Windowsa, Maca, Linuksa, iOS-a albo Androida. Darmowy pakiet biurowy WPS jest wieloplatformowy i umożliwia intuicyjną pracę z dokumentami z poziomu różnych typów urządzeń.

Najlepsze drukarki atramentowe

Programy i funkcje wchodzące w skład WPS Office

Darmowa wersja pakietu WPS Office to, jak wcześniej wspomniano, trzy podstawowe narzędzia umożliwiające pracę z najbardziej powszechnymi typami dokumentów – plikami tekstowymi, arkuszami kalkulacyjnymi i prezentacjami multimedialnymi. W większości sytuacji te trzy aplikacje powinny wystarczyć uczniom, studentom oraz pracownikom biurowym. Funkcja „konwersja z PDF do Word”, również dostępna w bezpłatnym zestawie, pozwala na zamianę plików PDF w dokumenty tekstowe (w formacie .doc czy .docx).

Pakiet wps office
Źródło: indianexpress.com

Warto wiedzieć, że istnieje również wersja Premium WPS Office. Co to takiego? Ta płatna i rozbudowana licencja oprócz podstawowych narzędzi z darmowego pakietu, oferuje także kilka dodatkowych i przydatnych opcji. Użytkownicy Premium mogą konwertować PDF-y do innych plików (grafik, prezentacji multimedialnych) oraz przypisać do swojego konta maksymalnie aż dziewięć urządzeń (wersja bezpłatna umożliwia powiązanie trzech sprzętów).

Rozbudowana licencja zestawu biurowego WPS Office zawiera także liczne szablony dokumentów, które możesz wykorzystać na przykład do stworzenia swojego CV albo przykuwającej wzrok prezentacji do szkoły lub pracy. WPS Premium nie wyświetla żadnych reklam, a w skład pakietu wchodzi aż 20 gigabajtów przestrzeni w chmurze, w której bezpiecznie przechowasz swoje pliki tak, by zawsze mieć do nich dostęp.

WPS Office po polsku?

Twórcy aplikacji postarali się o przetłumaczenie swoich narzędzi. Oto języki, w których dostępny jest zestaw WPS Office: polski, angielski, francuski, niemiecki, hiszpański, portugalski, rosyjski i indonezyjski. Aplikacje mobilne na Androida i iOS-a mają natomiast aż 46 wersji językowych. Nikt nie powinien więc mieć problemu z obsługą tego zestawu programów.

Zobacz: Asystent Google – jak go wyłączyć? Jak włączyć asystenta Google? Instrukcja

Czy darmowy pakiet biurowy może być równie dobry, co Microsoft Office?

Chociaż pakiet biurowy Microsoft Office od lat cieszy się największą popularnością wśród użytkowników komputerów osobistych, darmowy zestaw WPS Office może go z powodzeniem zastępować. Osoby przyzwyczajone do narzędzi firmy Microsoft z pewnością zadowoli fakt, że interfejsy obu konkurencyjnych produktów są do siebie łudząco podobne. Jeśli więc masz doświadczenie z takimi programami jak Word czy Excel, nie powinieneś mieć problemu z przejściem na WPS Office (to samo dotyczy odwrotnej sytuacji).

WPS Office - all in one
Źródło: wps.com

Darmowy zestaw narzędzi pracuje stabilnie i oferuje podobne funkcje co aplikacje od Microsoftu: style formatowania, wykresy czy przejścia do kolejnych slajdów. Różnicę między dwoma konkurencyjnymi pakietami biurowymi stanowi obecność systemu kart w WPS. Karty są znane przede wszystkim z przeglądarek internetowych i sprawiają, że nie musisz otwierać każdej witryny w nowym oknie. Podobnie wygląda to w zestawie WPS Office. Możesz pracować z kilkoma dokumentami jednocześnie i łatwo się między nimi przełączać.

Co więcej, WPS Office jest w pełni kompatybilny z plikami zapisanymi dzięki narzędziom MS Office. Przykładowo, jeśli stworzyłeś plik w programie MS Word na biurowym komputerze – a chcesz mieć do niego dostęp także w domu, gdzie nie posiadasz aplikacji Microsofta – darmowe narzędzie WPS Writer umożliwi Ci pracę. Pakiet obsługuje wszystkie powszechnie używane formaty plików, m.in. .doc, .docx, .xlsx czy .pptx.

Sprawdź też: Program Pivot Animator — jak działa i jak go używać? Podstawowe informacje

WPS Office – opinie na temat pakietu, czy warto zainstalować?

Czy warto postawić na WPS Office? Opinie na temat tego zestawu aplikacji są na ogół pozytywne. Najistotniejszą zaletą pakietu jest to, że można go pobrać zupełnie za darmo i w ten sposób uzyskać dostęp do najważniejszych narzędzi biurowych. Praca z dokumentami, arkuszami oraz prezentacjami to codzienność wszystkich uczniów, studentów i pracowników biurowych, więc jeśli nie chcesz lub nie możesz kupić sobie płatnego zestawu MS Office – WPS stanowi dla niego świetną alternatywę.

Warto też pamiętać o funkcjach, które oferuje WPS Office online, a mianowicie o możliwościach związanych z dokumentami PDF. WPS Office PDF to zestaw narzędzi dostępny na stronie internetowej produktu. Umożliwia on bezpłatne konwertowanie plików PDF na dokumenty tekstowe. Użytkownicy Premium mają również dostęp do zamiany formatu .pdf choćby na prezentacje multimedialne, a dodatkowo mogą to robić z poziomu aplikacji na komputerze (nie muszą logować się do witryny).

Co z wadami? Oczywiście żadna aplikacja nie jest ich pozbawiona. Podobnie wygląda to w przypadku WPS Office. Tutaj przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na reklamy. Darmowy pakiet niestety wyświetla je swoim użytkownikom, co może stać się uciążliwe. Natomiast wersja Premium jest już ich pozbawiona. Jeśli chodzi o WPS Spreadsheets, to formuły są wprowadzane w języku angielskim, co od użytkowników polskiej wersji MS Excel wymaga zmiany przyzwyczajeń.

W przypadku WPS Office tańszy wcale nie oznacza gorszy. Chociaż to zestaw od Microsoftu stanowi ten „domyślny” i jest używany najczęściej, bezpłatny zestaw aplikacji WPS również umożliwia pracę z dokumentami, arkuszami oraz prezentacjami na zaawansowanym poziomie. Rozważ ten pakiet programów biurowych, jeśli z dowolnych powodów nie chcesz lub nie możesz korzystać ze stosunkowo drogich produktów Microsoftu.

Może Cię zainteresować: DeepL translator – najlepszy tłumacz w sieci? Czy DeepL ma lepszy słownik niż Tłumacz Google

Źródło obrazka głównego: wps.com

7
1

Podziel się:

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *