Programy do nauki angielskiego

Poradniki

14.05.2021 09:30

Ranking najlepszych programów do nauki angielskiego – sprawdź, jaki program do angielskiego wybrać!

Programy i aplikacje
3
1
5
3
1

Jest wiele metod pozwalających na skuteczną naukę języka. Odpowiednie programy mogą znacząco przyspieszyć rezultaty i sprawić, że osiągniesz zamierzony cel w poznaniu nowej mowy. Często są one do pobrania za darmo lub dostępne online. Jaki program do nauki angielskiego na komputer będzie dla Ciebie odpowiedni? 

Program do nauki angielskiego – online, do pobrania czy na płycie CD – jaki wybrać?

Poszukując najlepszego wsparcia komputerowego w procesie uczenia się języka przyjdzie Ci spotkać się z różnorodnymi możliwościami; na rynku istnieje wiele aplikacji, których przeznaczeniem jest pomóc Ci w tym zadaniu. Możesz korzystać z oprogramowania, które jest dostępne online z poziomu przeglądarki, które można pobrać na dysk i zainstalować, a także uruchamianego z płyty CD. 

Wybór odpowiednich narzędzi jest kluczowy w skutecznym poznawaniu słówek i zasad gramatycznych. Równie istotny jest łatwy i szybki dostęp do każdego z nich, intuicyjna obsługa, dobrze skonstruowany system powtórek, a także duża liczba dostępnych materiałów i zadań, które pozwolą usystematyzować swoją wiedzę.

Sprawdź też: Najlepsze darmowe aplikacje do nauki angielskiego – na Androida i na iOS, różne poziomy zaawansowania

Najważniejsze jest jednak, by wybierać programy dopasowane do własnego stylu nauki – każdy ma inne uwarunkowania, które wpływają na to, że jedno podejście okazuje się lepszym od innych. Nie istnieje żaden w stu procentach skuteczny sposób na zapamiętywanie, należy stosować różne metody, by sprawdzić, która jest dla danej osoby najbardziej stymulująca. 

Po ustaleniu najlepszego sposobu przyswajania wiedzy trzeba zdecydować, w jaki sposób będzie korzystało się z aplikacji. Obecnie wiele rozwiązań przeniesiono do sieci i do korzystania z nich wystarczy urządzenie obsługujące przeglądarkę internetową. Inne programy przyjmują bardziej tradycyjną formę, można je pobrać w formie natywnej aplikacji i zainstalować na swoim PC lub odtworzyć z CD. To ostatnie rozwiązanie powoli jednak odchodzi w zapomnienie, ze względu na fakt, że coraz mniej komputerów jest wyposażonych w odtwarzacze CD/DVD.

Ranking najlepszych darmowych i płatnych programów do nauki angielskiego 

Wybór odpowiedniego programu do nauki słówek lub takiego, który sprawi, że nauka angielskiego będzie przyjemna, ze względu na bardzo dużą ilość rozwiązań na rynku może przyprawić o zawrót głowy. Poniższy ranking przedstawia rozwiązania polecane przez specjalistów w zakresie nauki języków, a także te, które cieszą się największą popularnością wśród użytkowników. 

eTutor – kompleksowy kurs online od A1 do C2

Brak wcześniejszej styczności z językiem angielskim nie stanowi przeszkody, by opanować go na poziomie C1 – z kursem eTutor otrzymujesz zestaw narzędzi, które pozwolą Ci zacząć przygodę z językiem i, poprzez kolejne lekcje, zdobywać wyższe poziomy biegłości. Kurs jest przygotowany w taki sposób, byś wykonywał różnorodne zadania, uczył się mówić, pisać i rozumieć dialogi, co szybko przekłada się na poprawę Twoich zdolności. Jeśli miałeś wcześniej styczność z angielskim – możesz wykonać test poziomujący, który pozwoli Ci wybrać odpowiedni dla Ciebie poziom nauki. Programowi zaufało już 1,22 mln osób, co stanowi niebagatelny wynik – tak duża ilość osób nie może się mylić co do jego jakości. Lekcje są krótkie, na ich wykonanie wystarczy około 15 minut, dodatkowo można z nich korzystać wszędzie, gdyż całość jest dostępna online. Wystarczy połączenie z Internetem i komputer, tablet lub smartfon. Za korzystanie z eTuror należy zapłacić, jednak posiada on wygodne pakiety, które można wykorzystać w zależności od potrzeb. 

Olive Green – nauka z filmem

Nauka angielskiego nie musi być nudna. Kurs Olive Green jest nowatorskim połączeniem metody fiszek promowanej przez SuperMemo z interaktywną opowieścią, w której obserwujemy losy pewnej uroczej złodziejki sztuki. Wartka akcja i ciekawość tego, co stanie się dalej, zachęcają do przestudiowania całego kursu, szczególnie że pozwala on przerobić poziomy zaawansowania od A1 do C1. Inteligentny system powtórek sprawi, że będziesz przypominał sobie wcześniej poruszane tematy zgodnie z tzw. krzywą zapominania, co maksymalizuje efekty nauki. Kurs w 2015 i 2016 roku zdobył wiele prestiżowych nagród np. BETT Awards czy The London Book Fair Excellence. Zawartość programu jest bardzo bogata, znajduje się w nim ponad 6400 ćwiczeń, które pozwolą opanować słownictwo, gramatykę, przydatne zwroty, a także usystematyzują posiadaną wiedzę.  Z kursu można skorzystać “stacjonarnie” i online, przy zakupie wersji offline płatność następuje raz, a program można pobrać lub zainstalować z płyty. W przypadku korzystania online można to zrobić w ramach subskrypcji platformy SuperMemo, której jest on częścią. 

SuperMemo – wiele kursów w jednym miejscu

Wspomniany wcześniej kurs Olive Green jest częścią platformy SuperMemo, która pozwala swoim użytkownikom na tworzenie własnych kursów językowych, a także udostępnia swoje własne kursy w ramach subskrypcji miesięcznej.  Na platformie można uczyć się 19 języków na każdym poziomie zaawansowania, co składa się na około 200 różnorodnych kursów.  Nieważne, czy zaczynasz przygodę z językiem, czy już opanowałeś go już w pewnym stopniu, SuperMemo, dzięki inteligentnym powtórkom, pomoże Ci przejść na wyższy poziom. Sam program SuperMemo jest darmowy, niemniej za kursy, które wchodzą w jego skład, trzeba zapłacić. Jeżeli decydujesz się na subskrypcję, otrzymujesz dostęp do pełnej bazy kursów oferowanej przez program. Porównując stosunek jakości kursów do ceny subskrypcji, jest to chyba najbardziej opłacalny program do nauki angielskiego online. 

Duolingo – nauka, rywalizacja i zabawa

Kolejny, tym razem darmowy program do nauki angielskiego, jest prawdziwym hitem, który ma ponad 300 mln zarejestrowanych użytkowników. Duolingo, bo o nim mowa, jest aplikacją dostępną na wszystkich urządzeniach: komputerach osobistych, smartfonach i tabletach. W przypadku komputerów można z niego korzystać poprzez stronę internetową. Oferuje on zadania z zakresu pisania, rozumienia ze słuchu, rozumienia tekstu czytanego, a także pozwala na ćwiczenie wymowy, kiedy masz dostęp do mikrofonu. Platforma została zbudowana w taki sposób, by użytkownik mógł rywalizować z innymi podczas tygodniowych lig, a także bawił się, rozwiązując kolejne zadania. Sam kurs pozwala opanować język od podstaw do poziomu średniozaawansowanego, dzięki czemu możesz swobodnie zacząć rozmawiać po angielsku. Jedyną wadą aplikacji jest brak możliwości wyboru między angielskim brytyjskim a amerykańskim, co może być kłopotliwe dla osób, które w szkole poznają właśnie brytyjską odmianę języka.

Profesor Henry – złożony kurs angielskiego

Początkowo kurs był dostępny tylko na płytach i nie obsługiwał nowych systemów operacyjnych; dzięki rozwojowi platformy MultiKurs.pl możliwe jest w końcu korzystanie z niego w wersji online na nowych komputerach i smartfonach. Kurs Profesor Henry pozwala na przerabianie wszystkich poziomów języka angielskiego, uczy 25000 słów, tysięcy zwrotów, pozwala na nagrywanie swojego głosu i porównywanie z lektorem. Co więcej, po każdym bloku można sprawdzić swoją wiedzę, co ją usystematyzuje i pozwoli na powrócenie do tych tematów, które należy jeszcze przepracować. Sumienne przejście całego kursu powinno pozwolić na opanowanie języka na poziomie C2 i swobodne porozumiewanie się w nim. Cechami charakterystycznymi kursu są ciekawe lekcje ułożone w bloki tematyczne, duża liczba ćwiczeń i konieczność wykonywania systematycznych powtórek. Program w starszej wersji może wydawać się skomplikowany i sprawiać problemy techniczne, dlatego warto zainteresować się ofertą platformy MultiKurs.pl, która unowocześniła kurs zgodnie ze współczesnymi standardami. 

Tutlo – nauka z native speakerem

Kolejnym kursem, który dostępny jest z poziomu przeglądarki, to Tutlo. Platforma pozwala na naukę angielskiego na żywo z native speakerem, który pomoże Ci zanurzyć się w języku. Dużą zaletą strony jest możliwość wyboru, kiedy i z kim chcesz się uczyć, masz też dostęp do wielu narzędzi mających pomóc Ci zdobywać nowe umiejętności – skryptów rozmów i dialogów, ebooków itd. Możesz uczyć się na każdym poziomie trudności, nawet jeżeli nigdy wcześniej nie uczyłeś się języka obcego. Praca z native speakerem jest uważana za jedną z najbardziej efektywnych, gdyż od razu obcujesz z obcym językiem, dzięki czemu przełamujesz typowe bariery, z którymi borykają się początkujący. Podczas dialogów, które przeprowadzisz, poruszysz codzienne tematy, a także porozmawiasz o kwestiach złożonych, wymagających od Ciebie abstrakcyjnego myślenia, a także szybkiego reagowania na zadawane pytania. W przypadku popełnionych błędów zostaniesz poprawiony przez swojego rozmówcę, a także zostanie Ci pokazana właściwie skonstruowana wypowiedź, co w przyszłości pomoże uniknąć kolejnych, podobnych błędów.

Samodzielna nauka angielskiego – co jeszcze warto wiedzieć o programach do nauki?

Tak jak już wcześniej wspomniano, nauka angielskiego z programami komputerowymi może być równie skuteczna, co nauka w klasie czy kursie stacjonarnym. Ważne, byś wybrał metodę odpowiednią dla siebie. Samo oprogramowanie jest tylko jednym z wielu narzędzi, które mają za zadanie pomóc Ci w osiągnięciu celu, jakim jest swobodne korzystanie z języka obcego. Warto skorzystać z możliwości przetestowania każdego programu, gdyż większość platform, a także kursów, udostępnia wersje próbne i demo swoich produktów. To rozwiązanie pomoże w  wyborze tego, który jest stworzony dla Ciebie. Przy korzystaniu z programu ważna jest własna praca i samodyscyplina, gdyż nie działają one same, lecz umożliwią Ci systematyczne rozwijanie Twoich umiejętności. Znaczna większość współczesnych narzędzi do nauki to platformy online gwarantujące dostęp z każdego miejsca na świecie. Jest to wygodne rozwiązanie, które z pewnością przypadnie Ci do gustu, szczególnie jeśli dużo podróżujesz. Warto też zwrócić uwagę na czas potrzebny na wykonanie lekcji – często w ciągu dnia łatwiej jest wykonać kilka krótkich zamiast jednej, długiej sesji.

3
1

Podziel się:

Komentarze (5)

„Poniższy ranking przedstawia rozwiązania polecane przez specjalistów w zakresie nauki języków, a także te, które cieszą się największą popularnością” – jakich specjalistów? Jak się nazywają i który jaki poleca? To nie ranking ale PRZEGLĄD programów… używajcie języka polskiego ze zrozumieniem

Ja nie polecam eTutor. Maja masakre z powtórkami. Algorytm ustawia sie sam ze masz 800 powtorek i nie da rady ustawic np na tyle ile ty chcesz dziennie. A tlumaczenie na forum jak to dziala poprostu sa nie zrozumiale.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *