1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. Office 2021: cena i zawartość nowego pakietu biurowego od Microsoft

Technologia

02.11.2021 08:53

Office 2021: cena i zawartość nowego pakietu biurowego od Microsoft

Programy i aplikacje
4
1
0
4
1

Windows 11 nie jest jedynym produktem od Microsoft, jaki zadebiutował w październiku 2021 roku. Pojawił się również pakiet biurowy Microsoft Office 2021. Ile kosztuje i co można w nim znaleźć?

Microsoft Office 2021 – nowa odsłona najpopularniejszego pakietu biurowego

Microsoft Office to najpopularniejszy pakiet aplikacji biurowych, który właśnie doczekał się najnowszej wersji, pierwotnie zapowiedzianej w lutym tego roku. Między premierą nowego pakietu a jego poprzednią wersją (Office 2019) minęły więc 2 lata. W tym czasie pracownikom Microsoft udało się wprowadzić rozmaite ulepszenia, które ułatwią pracę w środowisku Word czy PowerPoint.

Odświeżony i wzbogacony pakiet może przyciągnąć wielu nowych użytkowników. Na jakie zmiany warto zwrócić uwagę i którą wersję Office 2021 wybrać?

microsoft teams
Choć wciąż to Word jest najpopularniejszy, ikoną pakietu Office 2021 stał się Teams

Przeczytaj także: Polskie The Office oficjalnie zapowiedziane! Powstanie polska wersja klasycznego sitcomu

Microsoft 365 a Office 2021 – czym różni się subskrypcja od dożywotniej licencji?

Microsoft 365 to subskrypcja, w skład której wchodzi również pakiet Office 2021. Większość planów Microsoft 365 zawiera pełne wersje klasycznych aplikacji działających w chmurze, a klienci, którzy zdecydują się na tę formę dystrybucji oprogramowania, mogą wybierać między wariantami dedykowanymi użytkownikom indywidualnym i firmom – w zależności od potrzeb i rzeczywistej sytuacji.

Dzięki Microsoft 365 zawsze masz dostęp do najnowszych funkcji, aktualizacji, zabezpieczeń i pomocy technicznej – wszystko to jest wliczone w cenę abonamentu. Usługę opłacasz raz w miesiącu lub raz do roku.

W przeciwieństwie do subskrypcji, Office 2021 dystrybuowany jest w standardowej formie sprzedaży – kupujesz tylko raz, otrzymując tym samym dożywotnią, wieczystą licencję na oprogramowanie. Korzystając z takiej licencji, aktualizacjom podlegają wyłącznie zabezpieczenia – ale już nie uaktualnienia wersji głównych. Tym samym nie otrzymujesz żadnych nowych funkcji. By zaktualizować Office do najnowszej wersji, będziesz więc musiał ponownie zakupić aktualną edycję pakietu.

microsoft outlook
Każdy, kto kiedykolwiek pracował w korporacji, doskonale zna Outlooka

Nowości w Microsoft Office 2021

Nowości w pakiecie Office 2021 to m.in. łatwe monitorowanie i organizowanie zadań i zwiększona wydajność aplikacji oraz ich elementów. Do tego: odświeżona szata graficzna i obsługa kart. Wiele zmian dotyczy jednak bezpośrednio poszczególnych programów. Oto kilka z nich.

Word

Choć MS Word pozostaje najpopularniejszym programem całego pakietu, to jednak liczba zmian wprowadzonych w najnowszej edycji jest zdecydowanie najmniejsza. Jedną z nich jest opcja współtworzenia dokumentu w czasie rzeczywistym: korzystając z Word 2021 możesz w tym samym czasie współpracować z innymi użytkownikami na tym samym dokumencie.

Excel

Najnowsza wersja Excel 2021 oferuje kilka dodatkowych funkcji ułatwiających poruszanie się w arkuszach i tym samym przyspieszające pracę. Jedna i najważniejsza z nich to X. Wyszukaj, która działa bardzo szybko i potrafi zastąpić kilka innych formuł.

Możesz wprowadzić do niej 6 parametrów, w tym trzy wymagane: Szukana wartość (to samo co Wyszukaj pionowo), Szukana tablica (czyli zakres, w którym będzie szukana wartość) i Zwracana tablica (czyli zakres wyników, jaki chcesz wyszukać). Dzięki temu błyskawicznie wyszukasz najpotrzebniejsze dane.

Inne funkcje, takie jak Filtruj, Sortuj Według, Unikatowe, Sekwencja i Losowa Tablica przyspieszają wykonywanie obliczeń i analiz. Funkcja LET umożliwia zaś przypisywanie nazw do wyników działań.

microsoft teams
Pakiet Office ma ułatwiać pracę zdalną

Outlook

Outlook 2021 w najnowszej edycji pakietu zapewnia funkcję translatora, która na bieżąco tłumaczy wiadomości e-mail na ponad 70 języków. W aplikacji dostępne stało się równie pismo odręczne. Inną nową funkcją jest błyskawiczne wyszukiwanie w dowolnym folderze.

PowerPoint

PowerPoint 2021 umożliwia teraz ulepszone nagrywanie pokazu slajdów z rejestracją „w locie” pisma odręcznego i ruchów wskaźnika laserowego. Dostępne jest także odtwarzanie pociągnięć odręcznych, lepsze wsparcie dla czytników zawartości ekranu oraz funkcja przekierowania współpracownika bezpośrednio do slajdu, co do którego chcesz uzyskać pomoc.

Teams

Aplikacja Microsoft Teams, która w trakcie pandemii zyskała o wiele większą popularność, staje się teraz integralną częścią pakietu Office. MS Teams jest dostępny już w podstawowej wersji Office i umożliwia komunikację poprzez czaty, rozmowy głosowe i konferencje wideo.

Czy możliwa jest aktualizacja z Office 2019 do Office 2021?

Posiadacze Office 2019 nie będą mogli zaktualizować go do wersji 2021. Można się było tego spodziewać, bowiem również w przypadku Office 2016 aktualizacja do aktualnej wersji była możliwa jedynie poprzez zakup nowej edycji pakietu. Poszczególne pakiety należy traktować jak różne produkty, a zatem by uzyskać dostęp do konkretnej edycji, należy po prostu zakupić licencję.

Microsoft Office 2021 – warianty i ceny

Cena Microsoft Office 2021 nie zaskakuje i jest zbliżona do opłaty za poprzednią wersję. Za indywidualny pakiet płacisz jednorazowo, otrzymując wieczystą licencję na konkretny wariant oprogramowania. W wydaniu dla użytkowników domowych oraz uczniów Office 2021 kosztuje 640 zł. Ta wersja zawiera podstawowe aplikacje: Word, Excel, PowerPoint, OneNote oraz Teams.

windows 11 pulpit lista aplikacji
Aplikacje Office 2021 korzystają z możliwości systemu Windows 11

Przeczytaj także: WPS Office – najlepszy darmowy pakiet biurowy? Czy warto korzystać z WPS Office

W drugiej edycji, przeznaczonej dla użytkowników domowych oraz małych firm, cena pakietu wynosi 990 złotych, dając dostęp także do Outlooka. Na najwyższej półce stoi wersja profesjonalna, wzbogacona o Publisher (program do tworzenia materiałów marketingowych) i Access (system obsługi relacyjnych baz danych). W najbardziej rozbudowanej wersji Office 2021 kosztuje 2200 złotych.

Choć wersja pakietu Office 2021 z pewnością nie jest przełomowa względem poprzedniej, to jednak przyzwyczajeni do środowiska Microsoftu użytkownicy docenią aktualizację najważniejszych funkcji i wciąż rozwijany zakres możliwości programów.

Czy funkcjonalności najnowszej wersji popularnego pakietu zachęciły Was do zakupu? A może wolicie korzystać ze sprawdzonych, dobrze już Wam znanych wersji?

Zdjęcia: materiały prasowe

4
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.