uBlock Origin tło

Poradniki

31.05.2021 12:29

uBlock Origin — najlepszy sposób na blokowanie reklam? Sprawdzamy uBlock Origin w Chrome i innych przeglądarkach

Programy i aplikacje
10
2
0
10
2

uBlock Origin — świetny dodatek do blokowania reklam i nie tylko! Lubisz szybko i wygodnie korzystać z Internetu? Dowiedz się, jak zainstalować wtyczkę na różnych przeglądarkach, poznaj jej zalety i przywróć szybkość ładowania stron internetowych!

uBlock Origin — co to jest?

Z pewnością niejednokrotnie wyszukiwanie informacji w sieci i odwiedzanie ulubionych serwisów internetowych zakłóciło Ci pojawianie się uporczywych reklam i wyskakujących okienek. Wielu użytkowników Internetu myśli, że nie ma wpływu na pojawiające się nagle elementy strony, które uniemożliwiają komfortowe przemieszczanie się po witrynie. Jak jest w rzeczywistości i czy można temu zaradzić, by cieszyć się nienagannym funkcjonowaniem przeglądanych stron www? Wystarczy postawić na funkcjonalny dodatek do przeglądarki, którego zadaniem będzie optymalne filtrowanie treści i blokowanie reklam. Takim narzędziem jest uBlock Origin.

uBlock Origin – co to jest? W najprostszym ujęciu to rozszerzenie do przeglądarek internetowych, które pozwala skutecznie blokować reklamy, okienka pop-up oraz złośliwe skrypty, które mogą wykradać Twoje poufne dane. Działanie wtyczki opiera się na zastosowaniu wielu zestawów filtrów, które sortują treść i pozwalają na wyświetlanie się wyłącznie pożądanych informacji. Dodatkowym atutem uBlock Origin jest małe zapotrzebowania względem systemu. Wtyczka zużywa o wiele mniej zasobów procesora i pamięci RAM w porównaniu z innymi narzędziami, dzięki czemu stanowi wydajne rozwiązanie dla każdego urządzenia.

uBlock Origin
Na każdej stronie, za pomocą jednego kliknięcia, z łatwością możemy sprawdzić statystyki zablokowanych reklam / Źródło: addons.mozilla.org

uBlock vs uBlock Origin — to nie to samo

Blokowanie reklam i pozostałe działania związane z umileniem surfowania w internecie umożliwia kilka rozszerzeń dostępnych na rynku, a wielu użytkowników mylnie uznaje dwa z nich za ten sam rodzaj wtyczki. Mowa o uBlock i uBlock Origin, które mimo podobnego przeznaczenia i nazewnictwa stanowią odrębne dodatki do przeglądarek. Jeśli chcesz poznać różnice uBlock vs uBlock Origin to dobrze trafiłeś! Przedstawiamy możliwości zastosowań każdego z nich!

uBlock Origin to rozszerzenie, które dostępne jest do różnych rodzajów przeglądarek internetowych. Dostępne są wersje wtyczki:

  • uBlock Origin dla Google Chrome
  • uBlock Origin dla Firefox
  • uBlock Origin dla Opery
  • uBlock Origin dla Microsoft Edge
  • uBlock Origin dla Safarii w wersjach starszych niż 13.

Dodatkowo wtyczkę uBlock Origin mogą zainstalować posiadacze systemu Android oraz iOS na przenośnych urządzeniach mobilnych.

uBlock to dodatek, który posiada taką samą podstawę, jak uBlock Origin, ponieważ został stworzony przez tego samego twórcę, ale w wyniku rozejścia się dróg właściciela repozytorium i oficjalnego programisty stał się osobnym produktem. Dziś dostępny jest w wersjach uBlock dla: Chrome, Firefoxa, Safari oraz jako aplikacja na Maca dla niektórych komputerów Apple, a od 2018 roku podlega firmie Adblock Plus. Największa różnica wynika z dopuszczalności poszczególnych reklam. Rozszerzenie uBlock Origin stanowi narzędzie niezależne, natomiast uBlock zezwala na pojawianie się reklam płatnych.

Sprawdź: Zestawienie najlepszych przeglądarek w 2021 roku. Ranking TOP 5 przeglądarek na desktop i mobile

uBlock origin vs AdBlock — który lepszy?

Przodującymi narzędziami do filtracji treści, a co za tym idzie blokowania reklam, które nie cieszą się popularnością wśród użytkowników internetu, są: AdBlock oraz omawiany przez nas w tym artykule uBlock Origin. Który z nich warto zainstalować na swoim PC? uBlock Origin vs. AdBlock, czyli wielkie starcie liderów wśród dodatków blokujących reklamy w przeglądarkach!

Obie wtyczki cechują się wieloma zastosowaniami i mogą być instalowane w różnych przeglądarkach na komputerach stacjonarnych, laptopach, jak i służyć na urządzeniach mobilnych z systemami iOS oraz Android. W tej kwestii niewielką przewagę zdobywa AdBlock, ponieważ dostępny jest również dla: Yandex, Internet Explorer oraz Maxthon, z którymi uBlock Origin nie jest kompatybilny. W kolejnym kroku zajmijmy się sprawdzeniem skuteczności obu narzędzi. 

Jeśli szukasz rozszerzenia, które z założenia będzie blokować wszystkie napotkane reklamy, to zdecydowanie postaw na uBlock Origin. Posiadając tę wtyczkę w swojej przeglądarce, nie musisz martwić się o manualne selekcjonowanie rodzajów reklam oraz ustawianie zakresu blokowania poszczególnych treści – rozszerzenie zaprogramowane jest na blokowanie wszystkich niechcianych elementów pojawiających się na Twoim urządzeniu. W przypadku AdBlocka blokowanie reklam bywa ograniczone, a przyczyną są reklamy akceptowalne. To zazwyczaj treści płatne, które nie powinny stanowić większych uciążliwości i być powodem irytacji, jednak wciąż będą obecne. Opcję pojawiania się takich elementów można wyłączyć, jednak wymaga to zmienienia ustawień dotyczących prywatności, co nie zawsze jest łatwą czynnością dla laika w dziedzinie komputerowego oprogramowania.

Jeśli już weszliśmy na temat ustawień, to warto przyjrzeć się temu, w jakim stopniu oba rozszerzenia są przyjazne użytkownikowi. Wtyczka uBlock Origin ma dość skomplikowane menu ustawień, które gromadzi szereg rozbudowanych funkcji narzędzia. Warto wyróżnić: opcje prywatności, modyfikacje funkcjonalności wtyczki, a także funkcję dopasowania ustawień dla daltonisty. AdBlock nie posiada tylu dostępnych opcji, dzięki czemu jego obsługa jest łatwiejsza, lecz czy bardziej praktyczna?

Wszystko zależy od pożądanych preferencji i oczekiwań wobec zainstalowanego rozszerzenia. Wtyczka uBlock Origin oferuje znacznie więcej filtrów bazujących na wbudowanej liście reklam niż ma to miejsce w AdBlocku. W obu jednak przypadkach użytkownik sam może tworzyć własne listy lub importować je z innych źródeł. Ostatnim kryterium porównania jest wykorzystanie zasobów systemu. AdBlock prezentuje dużo starszą technologię, która zużywa więcej pamięci RAM, dzięki czemu korzystanie z wtyczki na wielu otwartych kartach może przyczynić się do znacznego spowolnienia pracy komputera. uBlock Origin nie wykorzystuje wielu zasobów urządzenia, a skutki jego pracy są znacznie mniej odczuwalne i umożliwiają przyjemne korzystanie z Internetu.

Filtry uBlock Origin — czyli jak ułatwić sobie przeglądanie sieci?

Rozszerzenie uBlock Origin wykorzystuje kilka wbudowanych filtrów, które usprawniają poruszanie się po sieci i przeglądanie witryn internetowych bez reklam. W zależności od tego, które z nich pozostaną włączone, tym będzie warunkowana szybkość ładowania się stron oraz wyświetlanie reklam. Włączone filtry tworzą kolejne poziomy ochrony, które można zgrupować w różne tryby użytkowania dodatku według potrzeb.

  • Najprostsza wersja rozszerzenia Very Easy Mode oparta jest na pozostawieniu włączonych jedynie dwóch filtrów: uBlock Origin filtr oraz EasyList. Takie ustawienie pozwala na podstawową ochronę i wyłączenie jedynie reklam.
  • Drugi tryb użytkownika to Easy Mode. To podstawowe ustawienie, które powiększane jest o udział: listy serwerów reklam Petera Lowe’a, Easy Privacy oraz domeny malware (ze złośliwym oprogramowaniem). Przy tych ustawieniach dodatkowo chroniona jest prywatność użytkownika, a ilość włączonych funkcji nie koliduje z poprawnym ładowaniem się zawartości strony.
  • Kolejne poziomy ochrony: Enhanced Easy Mode, Medium Mode, Hard Mode opierają się na zastosowaniu filtrów: rozszerzonej listy śledzenia dla fanboyów, pliku hosts Dana Pollocka, listy serwerów śledzących i reklamowych hpHosts, MVPS HOSTS, Spam404 i wiele innych. Korzystanie z większych możliwości dodatku może uniemożliwić działanie niektórych elementów strony i powodować jej wolniejszą pracę, przekładając się na pobór większych zasobów pamięci RAM, jednak poziom oczekiwanego bezpieczeństwa zostanie zachowany.

Jeśli zależy Ci na dopasowaniu możliwości wtyczki do Twoich preferencji, możesz rozważyć opcję zainstalowania innych rodzajów filtrów, które są kompatybilne z uBlock Origin, dzięki czemu uzyskasz jeszcze większy komfort przeglądania stron internetowych.

Sprawdź: Darmowe programy do czyszczenia komputera

uBlock Origin — czy pozwala na blokowanie reklam w Androidzie?

uBlock Origin na Android? Posiadacze telefonów komórkowym również nie muszą męczyć się z pojawiającymi się reklamami na stronach internetowych przeglądanych za pośrednictwem urządzenia mobilnego! Wtyczka uBlock Origin działa również na smartfonie. Jak włączyć blokowanie reklam? Wystarczy zainstalować przeglądarkę Firefox, ponieważ dotychczas instalowanie dodatków w telefonie nie jest możliwe w przypadku Google Chrome. Instalując rozszerzenie uBlock Origin dla Firefox, możesz skutecznie pozbyć się reklam również podczas korzystania z Internetu w telefonie.

Blokowanie reklam na YouTube — czy pomoże tu uBlock Origin?

Zainstalowanie wtyczki uBlock Origin sprawdzi się również przy blokowaniu reklam na YouTube podczas korzystania z komputera. Rozszerzenie skutecznie uniemożliwia pojawianie się reklam zarówno przed rozpoczęciem, jak i w trakcie trwania oglądanego filmu. Taka opcja dostępna jest również na smartfonie pod warunkiem, że używa się blokowania reklam na Firefox i w tej przeglądarce korzysta się z serwisu YouTube.

uBlock Origin jak zainstalować i odinstalować?

uBlock Origin – jak zainstalować rozszerzenie w przeglądarce internetowej? Możliwości jest wiele, a konkretny sposób będzie zależny od tego, z jakiego urządzenia korzystasz. Sprawdź, jak wygląda droga instalacyjna dla najbardziej popularnych przeglądarek internetowych!

Chrome

Blokowanie reklam w Chrome za darmo? Właśnie takie korzyści można otrzymać, instalując uBlock Origin w swojej przeglądarce. Jak to zrobić? Wystarczy, że odwiedzisz Chrome web store, czyli internetowy sklep przeglądarki i w wyszukiwarce wpiszesz nazwę wtyczki. Kolejno należy kliknąć pojawiającą się ikonę i nacisnąć przycisk „Dodaj do Chrome”, dzięki czemu wtyczka automatycznie zostanie dodana do witryny. Możesz ją później odnaleźć w module „rozszerzenia”.

uBlok Origin – jak odinstalować? Wystarczy, że znajdziesz wspomnianą sekcję „rozszerzenia”, a w niej zainstalowaną wtyczkę. Pojawi się przy niej przycisk „usuń”, za pomocą którego w szybki sposób odinstalujesz dodatek.

Firefox

Posiadacze przeglądarki internetowej Firefox w celu zainstalowania uBlock Origin muszą wejść na stronę internetową Firefox Browser Add-ons, która gromadzi dostępne dla przeglądarki wtyczki. Należy wyszukać dodatek i kolejno kliknąć przycisk „Pobierz rozszerzenie”. W ten sposób wtyczka zostanie dodana do Twojej przeglądarki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wyłączyć blokowanie reklam w Firefox – znajdź sekcję z rozszerzeniami, a następnie naciśnij ikonę z trzema kropkami, która znajduje się obok wtyczki, którą chcesz usunąć. Pozostaje wybrać opcję „usuń” i gotowe!

Opera

W celu zainstalowania uBlock Origin dla przeglądarki Opera należy odwiedzić internetową stronę Opera addons, która dysponuje rozszerzeniami dedykowanymi tej przeglądarce. Po odszukaniu odpowiedniej wtyczki należy zainstalować ją u siebie na PC i cieszyć się z rezultatów szybszego ładowania się stron! W celu odinstalowania należy postępować podobnie jak w wyżej wymienionych przypadkach.

Android

Instrukcja instalacji uBlock Origin dla posiadaczy telefonów z system Android jest prosta – należy zainstalować aplikację Firefox, kolejno pobrać przeznaczoną jej wtyczkę i ją zainstalować. Jeśli posiadasz konto użytkownika tej przeglądarki, wystarczy, że zsynchronizujesz dane, a ustawienia z przeglądarki komputerowej automatycznie zostaną przeniesione na Twój telefon. Inny sposób na blokowanie reklam w Firefoxie to ręczne przeniesienie folderu danych z PC na telefon poprzez eksport plików i kolejno wgranie ich na telefon. Po wykonaniu tych czynności możesz cieszyć się swobodnym przeglądaniem bez pojawiania się reklam, dzięki uBlock Origin na Android.

uBlock Origin blokowanie reklam
uBlock Origin pozwala nam samemu określać stopień blokady dla danej strony / Źródło: addons.mozilla.org

Safari

Użytkownicy Safari, którzy chcą korzystać z wtyczki uBlock Origin mają nieco trudniejsze zadanie, ponieważ poza instalacją samego rozszerzenia, muszą dodatkowo pobrać aplikację znajdującą się w Mac App Store i od tego należy zacząć. Po wykonaniu tej czynności należy aktywować ją w przeglądarce, odszukując moduł Safari Extensions w preferencjach przeglądarki. Prawidłowa praca rozszerzenia wymaga aktywowania tych dwóch komponentów. Jak wyłączyć uBlock Origin w Safari? W tej samej sekcji z preferencjami należy zaznaczyć daną wtyczkę i kliknąć przycisk „odinstaluj”. To wszystko!

Dlaczego warto postawić na uBlock Origin?

uBlock Origin to sprawdzone rozszerzenie do blokowania reklam, które rekomendowane jest przez większość przeglądarek internetowych. Za sukcesem wtyczki stoi Raymond Hill – ceniony programista, który od 2014 roku czuwa nad udoskonalaniem dostępnej wersji dodatku. Misja, która przyświecała twórcy, jest prosta – stworzyć bezpieczne rozszerzenie umożliwiające użytkownikowi swobodne stosowania filtrów do treści na stronach internetowych, które przy tym cechować się będzie niskim poborem systemowych zasobów komputera. Podstawowe moduły sprawdzą się dla potrzeb niewymagających użytkowników oraz internetowych maniaków ceniących wygodę i szybkość korzystania z sieciowych serwisów.

10
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *