poradnik fl studio

Poradniki

05.06.2023 11:42

FL Studio – poradnik dla początkujących

Programy i aplikacje
5
1
1
5
1

FL Studio – poradnik jak zacząć tworzyć własne bity! Fruity Loops to jeden z najpopularniejszych programów do produkcji muzycznej. Oto najlepsze praktyki i porady dla użytkowników!

Tworzenie muzyki od zera dla początkujących nigdy nie było tak proste. Poradnik FL Studio dostarcza niezbędnej wiedzy na temat obsługi programu i korzystania z biblioteki popularnych sampli i pętli muzycznych.

FL Studio – poradnik krok po kroku

FL Studio to program cały czas rozwijający się. Jest alternatywą dla trudnych w obsłudze programów konkurencji, z którymi laicy po prostu sobie nie radzą. Postrzegany jest jako wersja dla amatorów, ale o bardzo rozbudowanych możliwościach. Idealnie nadaje się do programowania rytmów, oferuje kompleksową paletę narzędzi dopasowanych do potrzeb pracy twórczej. Wersja FL Studio 20 znosi wiele dotychczasowych ograniczeń, dostarcza szereg ulepszonych oraz nowych funkcji.

Jest możliwość pracy z użyciem różnych wartości metrum. Dodaje to muzyce atrakcyjności, ale należy tutaj korzyść z rozwiązań w sposób rozsądny, aby nie uzyskać efektu odwrotnego do zamierzonego. Najczęściej korzysta się jednak z sekwencji 4/4.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

W najnowszej wersji FL Studio 20, poradnik dla początkujących podpowiada również możliwość skorzystania z nowych funkcji konsolidacyjnych. Pozwala na zgrywanie materiałów audio przy użyciu konkretnych wtyczek. Pozwala to uwolnić zasoby i współdzielić pliki z innymi. Jest także możliwa konfigurowanie podrzutek z użyciem markerów czasowych.

Jak zainstalować i skonfigurować FL Studio?

Program do tworzenia muzyki instaluje się w bardzo prosty sposób. Wystarczy pobrać go, a następnie rozpoczyna się proces automatycznej instalacji. Kreator poprowadzi nas aż do finiszu. Konieczne jest podjęcie kilku decyzji na etapie instalacji. Możemy wybrać opcje:  Express, Fruity Producer oraz Signature Bundle. To, jaka wersja będzie dopasowana do naszych potrzeb zależy już od tego, na jaki wariant licencji się zdecydujemy.

Aby wykupić licencję do programu, należy zarejestrować się na stronie wskazanej przez producenta, proces zakupowy nie jest skomplikowany.

Jeżeli chodzi o samą konfigurację FL Studio, to również nie jest ona skomplikowana. Aplikacja do tworzenia muzyki daje możliwość skorzystania z wielu wariantów ustawienia, można przystosować program do wygodnej pracy, zgodnie z własnymi oczekiwaniami. Oczywiście musimy najpierw wiedzieć, do czego służą konkretne elementy ustawień. Jest to jednak wiedza podstawowa, a jeżeli jej nie posiadasz, można doszkolić się z tego poradnika lub wyszukać brakujące informacje w internecie. Najważniejsze jest jednak, aby fruity loops dopasowały się do Twoich oczekiwań, a wtedy obsługa programu nie będzie stwarzała większych trudności.

Tworzenie muzyki w FL Studio
Tworzenie muzyki w FL Studio

Podstawy FL Studio: Interfejs i narzędzia

Interfejs użytkownika w FL Studio jest bardzo przejrzysty, dlatego można w nim znaleźć wszystko, co niezbędne do tworzenia muzyki, zmiany ustawień, jak i przystosowania programu do własnych potrzeb. Interfejs składa się z pięciu okien:

·         okno wtyczki – Channel Window,

·         klawiatura z możliwością wstawiania nut – Piano Roll,

·         playlista,

·         mikser,

·         przeglądarka sampli.

Korzystając ze wskazanych okien można wybierać dowolne ustawienia, przejąć kontrolę nad programem i stworzyć własną muzykę od podstaw. Program do robienia bitów jest bardzo intuicyjny, dlatego zdecydowanie nie będzie się miało większych problemów z jego obsługą.

Jak korzystać z sampli i loopów w FL Studio?

Dodawanie akordów oraz melodii jest podstawowym aspektem, dzięki któremu możliwe jest tworzenie muzyki. Program FL Studio oczywiście pod tym kątem jest bardzo rozbudowany, ale trzeba dokładnie wiedzieć, jak dodawać sample oraz loopy, aby efekt finalny był dokładnie taki, jakiego oczekujesz.

Oczywiście musisz wiedzieć, że wszystkie sample, jakich używasz w trakcie tworzenia muzyki muszą pochodzić z legalnych źródeł. Musisz mieć do nich prawa autorskie. Wybierając je z legalnych źródeł można wzbogacić ścieżkę dźwiękową i nadać jej odpowiedniego wyrazu. Produkcja muzyczna właśnie na takich aspektach się opiera, a dzięki FL Studio można będzie cieszyć się z łatwości, z jaką efekty dźwiękowe będą dodawane do całego utworu.

Interfejs programu fl studio
Interfejs programu | Źródło: myloops.net

Opanuj obsługę wtyczek i efektów w FL Studio

Program dostarcza wiele niesamowitych wtyczek oraz efektów, dzięki którym tworzenie bitów przebiega w znacznie sprawniejszy sposób. Efekt finalny może przejść Twoje oczekiwania:

·         Fruity Band Eq – 7-pasmowy equalizer widma, który cechuje niskie zużycie mocy procesora. Można zwiększać bądź zmniejszać częstotliwość głośności poszczególnych pasm;

·         Fruity Balance – pozwala na równoważenie dźwięków między kanałami;

·         Fruity Bass Boost – pozwala na uwydatnianie niskich tonów;

·         Fruity Big Clock – wyświetla czas w czasie rzeczywistym;

·         Fruity Blood Overdrive – pozwala na zniekształcenie dźwięków. Pluginy w tym wydaniu pozwalają na uzyskanie dźwięków miękkich, jak i twardych. Warto stosować je przede wszystkim przy ścieżkach, gdzie głównym instrumentem jest gitara.

Oczywiście jest to zaledwie garstka wtyczek oraz efektów, które dostarcza FL Studio. Poradnik, jak dodać nowy track może zaprezentować zaledwie wycinek możliwości programu, o reszcie można przekonać się rozpoczynając samodzielne tworzenie muzyki.

Tworzenie melodyjnych linii w FL Studio

Kreatywność w produkcji muzycznej jest oczywiście na pierwszym miejscu, ale liczy się także właściwa melodyjność linii. Co ciekawe, w FL Studio taki efekt można uzyskać z bardzo dużą łatwością. Wystarczy zastosować zaledwie 4 dźwięki, dopasowane do wcześniej ustalonego rytmu. Wrażenia będą niesamowite. Zresztą można się o tym samodzielnie przekonać wykonując mastering FL Studio. Poradnik, który tutaj prezentujemy jest niezawodną pomocą do tego, aby osiągać rewelacyjne efekty z tworzenia muzyki.

Sprawdź też: Shotcut – poradnik. Jak montować filmy na YT za darmo?

Jak tworzyć i edytować automatyzacje w FL Studio?

Automatyka daje wiele możliwości w zakresie szybkiego tworzenia muzyki. Aby umiejętnie z tego narzędzia skorzystać, trzeba najpierw zadbać o przystosowanie parametrów do własnych potrzeb. Warto prześledzić wszystkie ustawienia programu i wypracować dla siebie odpowiednie standardy. Dzięki temu całość procesu tworzenia muzyki w automatyczny sposób przebiegnie zgodnie z naszymi oczekiwaniami.

Tworzenie klipu automatyki może odbywać się na kilka sposobów. Jak tworzyć muzykę w ten sposób? Sprawdź!

·         Najprostsza metoda polega na wybraniu klipu, który chce poddać automatycznemu procesowi. Następnie z menu należy wybrać Create automation clip. Jednak jest to technika dostosowana jedynie do natywnych instrumentów.

Automatyzacja
Automatyzacja | Źródło: macprovideo.com

·         FL Studio posiada również wiele gotowych clipów, od których warto zacząć tworzenie muzyki. Znaleźć można je w katalogu Channel Presets> Automation Clips. Możemy przeciągać wybrane clipy na play listę.

Powyższe techniki sprawiają, że korzystanie z automatycznych możliwości programu jest bardzo proste. Daje to pełną kontrolę nad tym, jaka muzyka elektroniczna powstaje w ramach naszej działalności. W zasadzie nie ma złotych zasad, którymi należy kierować się, gdy wkracza do naszych działań automatyzacja. Praktyka i eksperymentowanie są tutaj kluczowe.

W jaki sposób korzystać z instrumentów wirtualnych w FL Studio?

Instrumenty wirtualne oferowane przez FL Studio zdecydowanie warto znać. Pamiętać należy, że trzeba z nich korzystać bez żadnych ograniczeń, dla uzyskania najlepszych efektów. Kilka przykładów pomoże podjąć decyzję, z jakich rozwiązań warto skorzystać:

·         FPC (FL Pad Controller) – wtyczka, która stylizowana jest na hardwerową jednostkę Akai MPC. Uzyskuje się maszynę perkusyjną, która daje dostęp do pełnego zestawu perkusyjnego.

·         Fruit Kick – jest to bardzo prosty syntezator brzmienia Kick.

·         Fruity DrumSynth Live – wtyczka dostarcza aż 120 zaprogramowanych brzmień, można przechodzić z jednego do drugiego.

·         Fruity DX10 – jest to 8-głosowy syntezator wyróżniający się znakomitym brzmieniem i niskim obciążeniem procesora.

Jak korzystać z sekwencerów i playlist w FL Studio?

Sekwencery i play lista, które posiada PL Studio dają ogrom możliwości w zakresie tworzenia muzyki. Odbywa się to w sposób intuicyjny, co jest sporym ułatwieniem dla początkujących twórców muzyki. Działania, jakie można wykonać są ciągle otwarte, można modyfikować je w zależności od indywidualnych potrzeb. Dużym atutem jest możliwość korzystania z kombinacji na klawiaturze muzycznej, aby wyszukać konkretne markery czy sekwencje muzyczne.

Techniki miksu i mastering w FL Studio

Miksowanie i mastering oferowane przez FL Studio są jednymi z lepszych i bardziej przydatnych efektów, z jakich możesz skorzystać. Bardzo wszechstronne narzędzie daje ogrom możliwości w momencie tworzenia muzyki.

Miksowanie i mastering w programie FL Studio
Miksowanie i mastering w programie FL Studio | Źródło: mastering.com

Aby utwór podbił listy przebojów, nadawał się do słuchania, nagranie audio należy odpowiednio zmiksować. Działania te oczywiście wykonuje się w mikserze, który posiada FL Studio. Rozbudowane narzędzie pozwala na skuteczne sklejenie utworu, który brzmi znakomicie. Można ustawić poziom głośności poszczególnych fragmentów, instrumentów, jak i nałożyć dodatkowe efekty. Następnie można także dograć wokal i dodać brakujące instrumenty, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Jak zoptymalizować swoją pracę w FL Studio?

Co można zrobić, aby dopasować do własnych potrzeb FL Studio? Poradnik, jak zrobić mocny bass, dodawać sample oraz inne elementy muzyczne jest niezawodną pomocą przy tworzeniu muzyki. Można tak ustawić program, aby swobodnie w nim pracować, bez popełniania wielu błędów. Przede wszystkim, aby zwiększyć komfort pracy w FL Studio, warto:

·         korzystać ze sterowników karty dźwiękowej ASIO,

·         zredukować ilość stosowanych pluginów, które jedynie pochłaniają moc procesora, a nic nie wnoszą do naszej pracy kreatywnej,

·         korzystać z opcji smart disable,

·         zamrażać niektóre ścieżki miksera,

·         dezaktywować opcję MIDI output,

·         ograniczyć polifonię.

Dlaczego warto uczyć się korzystać z FL Studio?

Dlaczego warto korzystać z FL Studio? Piano Roll, poradnik, inne aspekty, które są związane z tym tematem pokazują, że jest to program do tworzenia muzyki dostarczający ogrom możliwości. Umożliwia nagrywanie profesjonalnie brzmiących utworów, przy zastosowaniu zaawansowanych efektów. Możesz w ten sposób rozpocząć swoją karierę muzyczną.

Zamiast korzystać z DAW, możesz wybrać FL Studio, czyli program, który może pracować w trybie na żywo. Nadaje się więc do wykorzystania w trakcie koncertów. Wyposażenie, jakie posiada gwarantuje stworzenie niejednego hitu, dodatkowe sample są niezwykle urozmaicone, w porównaniu do innych programów. Jest wiele opcji, z których można skorzystać. Już sam program zachęca do stosowania efektów dźwiękowych.

Przykłady zastosowania i techniki w FL Studio, które możesz znaleźć w internecie pokazują, jakie możliwości on posiada oraz w jaki sposób można program wykorzystać na własną korzyść. Wystarczy, że wykorzystasz w pracy twórczej kilka parametrów, takich jak delay, reverb, chorus, phaser, limiter, kompresor, equalizer, vocoder, enhancer, czy filtr dolnoprzepustowy. Pod każdym względem program ułatwia tworzenie muzyki. Jednak oczywiście zawsze warto doczytać o poszczególnych możliwościach, aby zgłębiać swoją wiedzę i jeszcze bardziej wykorzystać program na własną korzyść.

Producent muzyczny

Sprawdź też: Darmowa muzyka na telefon – jak legalnie pobierać muzykę?

Precyzyjny edytor do tworzenia muzyki, jakim jest FL Studio jest niewątpliwie zaawansowany pod wieloma względami. Wystarczy go jedynie skonfigurować w sposób dopasowany do własnych potrzeb, a nie będzie trudny w obsłudze. Najlepsze praktyki i porady dla użytkowników FL Studio zawarte w tym poradniku na pewno okażą się bardzo przydatne, jeżeli chcesz tworzyć muzykę na najwyższym poziomie.

Nie ma co żałować czasu poświęconego na naukę obsługi programu FL Studio. Jeżeli Twoją pasją jest muzyka, zdecydowanie musisz ten program znać, ponieważ może rozpocząć karierę muzyczną. Stworzenie nagrania nie zajmie aż tak wiele czasu, a zdecydowanie będzie dawało szansę na osiąganie najlepszych rezultatów z możliwych. Budowanie dźwięków i osiąganie efektów finalnych przejdzie Twoje najśmielsze oczekiwania. Co do tego nie ma wątpliwości. Wystarczy jedynie poznać możliwości systemu, a to na pewno przełoży się na jakość tworzonej przez Ciebie muzyki. 

Źródło obrazka głównego: wallpapercave.com

5
1

Podziel się:

Komentarze (1)

Panie Jakubie …To nie jest poradnik… To jest chyba reklama napisana przez chatgpt … żadnych konkretów tylko reklamowe ogólniki co FL Studio potrafi… Więcej chciejstwa a nie robota na odwal

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *