shotcut

Poradniki

16.02.2023 18:38

Shotcut – poradnik. Jak montować filmy na YT za darmo?

Google Programy i aplikacje Zrób to sam
6
0
0
6
0

Shotcut to darmowy program do montowania filmów. Jak zrobić przejścia lub dodać napisy? Oto poradnik do Shotcut!

Shotcut to niezwykle przydatny program obsługujący wiele formatów audio i wideo, a także kodów. Obsługa jest prosta.

Shotcut – poradnik jak używać

Wielu początkujących Youtuberów ma wiele pytań, jak pobrać Shotcut, jak montować w nim filmy, jak je poprawnie zapisywać. Ten poradnik na wiele z nich odpowie. Przede wszystkim jednak warto wiedzieć, że video editor działa na systemach operacyjnych Windows, Linux oraz Mac. Można więc skorzystać z niego na każdym urządzeniu, bez wyjątku.

Edytor wideo, choć nie daje użytkownikowi żadnych większych wskazówek, nie powinien sprawić większych problemów w obsłudze. W internecie możesz znaleźć wiele filmów instruktażowych pokazujących, jak zapisać film w Shotcut lub dodać napisy.

Program do edycji filmów, jakim jest Shotcut ma wiele zalet:

·         uzyskujesz dostęp do wielu formatów z natywną edycją osi czasu,

·         dostępny jest intuicyjny interfejs z modułami panelowymi,

·         udostępniony jest szeroki wachlarz formatów wejściowych i eksportowych.

Sprawdź też: Program do projektowania wnętrz – przegląd najlepszych propozycji

Oczywiście warto od razu zaznaczyć, że Shotcut ma także nieco wad. Jedną z niedogodności jest na pewno niemożność eksportu plików na urządzenia przenośne, co w dzisiejszych czasach jest bardzo dużym utrudnieniem. Nie można także eksportować wideo Shotcut do YouTube i innych kanałów społecznościowych. Trzeba przejść całą procedurę po pobraniu pliku, co znacząco wydłuża czas. Niektórym Youtuberom może również przeszkadzać brak najnowszych przejść i efektów specjalnych.

Pełnowartościowe oprogramowanie multimedialne, jakim jest Shotcut stanowi fantastyczne narzędzie do edycji materiałów audio oraz video. Program spodoba się każdemu, kto potrzebuje profesjonalnego narzędzia, ale działającego w prosty, szybki sposób, oferującego wiele opcji dodatkowych. Uzyskujesz dostęp do wielu funkcji dźwiękowych oraz wizualnych, a w razie jakichkolwiek problemów możesz skorzystać z pomocy zaangażowanej społeczności, która chętnie udzieli porady, jak wykonać przejście, jak dodać dźwięk w Shotcut czy inne aspekty uatrakcyjniające video.

program do edycji filmów
Interfejs programu Shotcut | Źródło: shotcut.org

 Zdecydowanie, jeżeli nie chcesz korzystać ze skomplikowanych narzędzi do edycji i montażu filmów, wybierz Shotcut. Oczywiście istnieje wiele drogich programów z zaawansowanymi funkcjami, ale gdy dopiero stawiasz pierwsze kroki w youtubowym świecie nie ma co inwestować aż tak wielkich pieniędzy w program do montażu. Warto skorzystać z udostępnianych narzędzi, które działają skutecznie, mają wiele funkcji dodatkowych, a nie trzeba za nie płacić.  

Czy Shotcut jest darmowy?

Tak. Na rynku pojawił się w 2011 roku i od tamtej pory cieszy się niesłabnącą popularnością, jeżeli chodzi o obróbkę filmów na platformę YouTube. Program do montowania filmów nie zawiera reklam, nie pobierasz wraz z nim wirusów, złośliwego oprogramowania czy innych niechcianych plików. Shotcut jest całkowicie bezpieczny i darmowy, dlatego warto z niego korzystać.

Jak zrobić przejścia w Shotcut?

Na naszym ekranie powinna znajdować się w lewym, górnym rogu lista odtwarzania, na której widzimy wszystkie pliki, z których możemy układać nasz film na układce. Układka, czyli inaczej oś czasu znajduje się poniżej okna podglądu. Jest to najważniejsza część programu, na której Shutcut daje możliwość wykonywania różnych działań m.in. przejść. To właśnie tutaj składamy cały nasz film. Wystarczy przemieszczać się za pomocą suwaka po pionowej linii, a możemy wykonać wiele działań w obrębie konkretnych klipów.

Sprawdź też: HitFilm Express – darmowe oprogramowanie do montażu wideo

Proces dodawania przejść jest bardzo prosty. Możesz wygodnie przenieść klip na swojej osi czasu na inny. Gdy przeciągasz dalej do drugiego klipu, przejście staje się coraz dłuższe. Aby proces działał skutecznie, oba klipy muszą cały czas znajdować się na osi czasu.

Jak przycinać w Shotcut?

Masz za długi film? Chcesz wyciąć konkretny fragment nagrania? Żaden problem. Program Shotcut daje taką możliwość. Wystarczy otworzyć interesujący nas plik, następnie przeciągnąć pasek na początku lub na końcu, w zależności od preferencji. Dzięki temu możesz przyciąć nagrane wideo.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Jeśli efekty modyfikacji cię zadowalają, możesz wyeksportować i zapisać przycięte wideo w Shotcut.

Jak dodać napisy w Shotcut?

Kilka prostych kroków wystarczy, aby w Shotcut YouTube dodać napisy do filmu. Zaczynamy!

1.   Załaduj do programu plik, do którego chcesz dodać napisy.

2.   Wybierz język filmu. Do wyboru jest ponad 120 języków, dialektów oraz akcentów.

3.   Możesz zdecydować się na opcję automatyczną lub profesjonalną. Wersja automatyczna działa bardzo szybko, a dokładność wynosi 85%. W przypadku profesjonalnej usługi, napisy zostaną wygenerowane z dokładnością nawet do 99%.

4.   Właśnie teraz otrzymasz swoje napisy. Generowanie automatycznych napisów zajmuje zaledwie kilka minut, oczywiście w zależności od długości pliku. W przypadku zdecydowania się na opcję profesjonalną, trzeba liczyć się z oczekiwaniem do 12 godzin.

5.   Ważne jest, aby działania zakończyć kliknięciem przycisku EKSPORTUJ. Masz teraz możliwość zdecydowania się na preferowany format pliku. Możesz eksportować do SRT, VTT i wielu innych formatów.

Uzyskanie napisów w Shotcut jest bardzo proste.

Jak zapisać film w Shotcut?

Aby rozpocząć edycję filmu w Shotcut należy przeciągnąć i upuścić plik w edytorze lub wybrać opcję Otwórz plik. Zarządzanie nagraniem odbywa się z poziomu osi czasu, na której możesz dokonywać wszelkich modyfikacji. Możesz użyć filtrów, zastosować różne modyfikacje, efekty video, a gdy wszystko będzie gotowe, wystarczy eksportować plik, aby rozpocząć kodowanie video. Dzięki temu materiał zostanie przygotowany do zamieszczenia na platformie YouTube.

Shotcut to program dla amatorów oraz profesjonalistów. Umożliwia ulepszanie materiałów audio i video, zapewnia dostęp do zaawansowanych, wysokiej jakości funkcji. Praca z materiałem multimedialnym jest dzięki temu programowi o wiele prostsza i przyjemniejsza. W dodatku Shotcut cały czas się rozwija, więc można liczyć na aktualizacje. 

shotcut poradnik
Źródło: techradar.com

Źródło obrazka głównego: tomsguide.com

6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *