Poradniki

29.04.2022 16:22

Program do projektowania wnętrz – przegląd najlepszych propozycji

Programy i aplikacje
19
7
0
19
7

Jeżeli jesteś na etapie urządzania mieszkania lub czeka Cię generalny remont – program do projektowania wnętrz może okazać się nieocenioną pomocą. Przygotowaliśmy zestawienie darmowych propozycji, które sprawdzą się w tym zadaniu.

Darmowy program do projektowania wnętrz – polecane propozycje

Przygotowaliśmy dla Was listę programów, które pomogą w projektowaniu wnętrz. Są one z reguły darmowe, istnieje jednak możliwość rozbudowania ich funkcji oraz możliwości – wiąże się to jednak z uiszczeniem dodatkowej opłaty. Zatem, jaki darmowy program do projektowania wnętrz warto wybrać?

Floorplanner

Narzędzie, które umożliwia zaplanowanie wnętrza w 2D oraz 3D. Jego inną mocną stroną jest także to, że jest to narzędzie webowe, zatem odchodzi nam konieczność ściągania osobnego programu i instalacji. W darmowej wersji uzyskujemy dostęp do 150 tysięcy przedmiotów, które na ogół znajdziemy w domach, i pełny zestaw narzędzi do edycji.

Po ukończeniu planu budynku nic nie stoi na przeszkodzie, aby przejść do widoku 3D i dokończyć dekorowanie danego pomieszczenia, umieszczając w nim różnego rodzaju przedmioty. Floorplanner posiada także niski próg wejścia – opanowanie działania narzędzia nie przysparza wielkich problemów, jedynym wymogiem jest znajomość języka angielskiego.

SketchUp

Całkiem zaawansowane narzędzie, nawet w swojej podstawowej, darmowej wersji. Darmowa wersja obsługiwana jest w przeglądarce, jednak jeżeli okaże się dla Was niewystarczająca, istnieje możliwość przetestowania bardziej rozbudowanej wersji do zainstalowania na Waszym urządzeniu – przez 30 dni.

program do projektowania wnętrz SketchUp
SketchUp

Co oferuje? W wersji płatnej przede wszystkim wysoki stopień immersji: zwiedzając efekty naszej pracy, czujemy się jakbyśmy odwiedzali nasze przyszłe mieszkanie, z tym że wszelkie zmiany mogą być naniesione od ręki i nie będą wiązać się z długimi remontami. Darmowy SketchUp również nie powinien zawieść Waszych oczekiwań – zaplanujecie w nim pomieszczenie z użyciem brył, które mogą imitować meble, jakie chcecie ustawić. Darmowa wersja nadaje się do zastosowań hobbystycznych lub dla osób, które potrzebują planu wnętrza na cito. Wersja płatna, z racji stopnia rozbudowania, przeznaczona jest dla osób zajmujących się tym zawodowo.

DFS room planner

Narzędzie online oferowane przez jeden z brytyjskich sklepów zajmujących się sprzedażą m.in. sof. Nie posiada wielkiego stopnia rozbudowania, ale do zaplanowania wnętrza na szybko będzie jak znalazł. Oferuje takie możliwości jak wybór kształtu pokoju i jego rozmiarów, zmianę kolorów ścian i wreszcie dobór odpowiedniego rodzaju podłogi (drewniana posadzka, dywan, płytki).

DFS
Jak na planer udostępniany przez sklep, DFS room planer to całkiem dobre narzędzie | Źródło: roomplanner.dfs.co.uk

Jakby tego było mało, swobodnie możecie przełączać się między widokiem 2D a 3D oraz umieszczać we wnętrzu szeroki wachlarz mebli, akcesoriów i dekoracji. Definitywnie jest to opcja warta sprawdzenia, jeżeli musicie zobaczyć dane pomieszczenie, a czas Was goni.

HomeByMe

Narzędzie umożliwi Ci przeprowadzenie pełnego projektu danego pomieszczenia: od zaplanowania samego wnętrza po ostatnie szlify w postaci rozlokowania mebli. Co ważniejsze, meble dostępne w HomeByMe dostarczane do katalogu przez prawdziwych producentów. Oznacza to, że do wykończenia naszego pomieszczenia użyjemy mebli dostępnych w sprzedaży.

Sprawdź też: Autodesk Homestyler – instrukcja do najlepszego programu do aranżacji. Jak używać, jaką wersję wybrać?

Narzędzie dostępne jest z poziomu przeglądarki i oferuje przejście z widoku 2D do 3D. To przydatna opcja, z której korzystamy po stworzeniu kształtu naszego wnętrza, by móc zająć się jego dekoracją. W wersji darmowej jesteśmy niestety ograniczeni do 5 projektów.

Planner 5D

Aplikacja webowa, która swoimi możliwościami porównywana jest do SketchUp, a to już całkiem spore wyróżnienie. Dodatkowo dostępna jest w języku polskiem, zatem z pewnością korzystanie z niej będzie ułatwione. Na pochwałę zasługują mnogość opcji oraz możliwość swobodnej eksploracji wykonanego przez nas wnętrza. Rzecz jasna, nie zabrakło tu swobodnego przejścia między 2D a 3D.

program do projektowania wnętrz Planner 5D
Planner 5D posiada całkiem zawansowany widok 3D | Źródło: commonsense.org

Prace możesz rozpocząć od zera, projektując kształt pomieszczeń, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z gotowych projektów. Istnieje możliwość dodania drugiego piętra oraz zadaszenia i wypełnienia naszego pomieszczenia meblami – w darmowej wersji niestety tylko tymi podstawowymi. Warto nadmienić, że aplikacja dostępna jest także na telefony z Androidem i iOS-em. Oznacza to, że można z niej korzystać swobodnie poza naszym komputerem, projektując wnętrza choćby w autobusie podczas drogi do pracy.

Roomstyler 3D Home Planner

Poszukujesz czegoś prostego w użyciu? Roomstyler 3D będzie dobrym wyborem! Intuicyjne sterowanie tego narzędzia to jedna z jego wielu zalet. Nawet jeżeli coś sprawi trudność, twórcy przygotowali wideo instruktażowe, które w trochę ponad 5 minut wytłumaczy wszelkie niejasności. No dobrze, ale co znajdziemy w samym narzędziu?

Sprawdź też: Stylowa aranżacja: salon z jadalnią. Jak powinien wyglądać i jak go urządzić?

Choćby dostęp do wielu mebli i urządzeń. Dość powiedzieć, że jeżeli planujemy projekt garażu, możemy w nim nawet umieścić sportowy motocykl Kawasaki! Roomstyler 3D to świetne, intuicyjne i szybkie w obsłudze narzędzie, które z pewnością zadowoli wielu z Was. 

Cedreo

Twórcy Cedreo na swojej stronie chwalą się, że jest to jedyne narzędzie 3D, które pozwoli Wam na stworzenie projektu całego domu w mniej niż 2 godziny – łącznie z umeblowaniem! W swojej darmowej wersji Cedreo daje nam dostęp do jednego projektu, jednak warto zaznaczyć, że jest to platforma dla bardziej profesjonalnych zastosowań i to właśnie tam rozwija swoje skrzydła.

Cedreo
Cedreo | Źródło: softwareadvice.com

Dużym plusem jest to, że nie skupia się tylko na wnętrzach – z jej pomocą możemy zaplanować zagospodarowanie przestrzeni dookoła naszego domu. Cecha, którą lwia część narzędzi tego typu pomija, a która przecież może być równie ważna. W wersji płatnej jest niestety trochę drogo – np. za jeden projekt trzeba zapłacić 99 dolarów, jednak zyskujemy wtedy dostęp do wszystkich narzędzi oferowanych przez Cedreo.

Roomeon

Aplikacja do zainstalowania na komputerach z systemem Windows lub macOS, która w darmowej wersji oferuje stworzenie 10 projektów. Roomeon daje nam możliwość projektowania wnętrza i wypełnienia go niezbędnymi przedmiotami. Co ciekawe, pozwala na oględziny pomieszczenia z trzech różnych perspektyw: osoby znajdującej się w nim, swobodnej kamery i widoku z góry (satelitarnego).

Sprawdź też: Aranżacja pokoju dziennego – trendy, najmodniejsze style i inspiracje

Oprócz tego mamy całkiem sporą dowolność w kwestii tworzenia pomieszczenia w 3D. Na pochwałę zasługuje możliwość zmiany pory dnia, aby sprawdzić jak nasze pomieszczenie będzie się prezentować przy różnych stopniach naświetlenia. Roomeon jest prosty do opanowania, oferuje także szeroką gamę mebli, które możemy kupić w rzeczywistości (np. IKEA).

pCon.planner

Całkowicie darmowe narzędzie i to nie tylko dla ekspertów, jak możemy przeczytać na stronie głównej. Nie dajcie się jednak zwieść pozorom: program oferuje bogatą bibliotekę obiektów, z których możemy skorzystać w trakcie użytkowania go. Planer ten jest często porównywany do płatnych aplikacji, jeśli idzie o stopień swojego rozbudowania. Warto nadmienić, że twórcy nie mają problemu z tym, aby był używany do zastosowań komercyjnych. Jest to więc całkiem kusząca opcja zarówno dla nowicjuszy, jak i profesjonalistów.

program do projektowania wnętrz pCon
pCon.planner umożliwia tworzenie renderu fragmentu naszego projektu

DreamPlan Home Design

Propozycja dla każdego, kto szuka aplikacji do zastosowań domowych. Przejrzysty interfejs i mnogość obiektów umożliwi Wam szybkie opanowanie podstaw i tworzenie naprawdę rozbudowanych projektów. Mamy tu także dostęp do dodawania pięter, projektowania podwórka przylegającego do domu, a nawet basenu! Istnieje możliwość zakupu wersji profesjonalnej, która oferuje więcej opcji, jednak DreamPlan w podstawowym pakiecie będzie wystarczający do większości domowych zastosowań.

Reklama

Sweet Home 3D

Darmowy i prosty w obsłudze – myślę, że te dwie cechy przemówią od wielu osób.Tym samym zyskujemy naprawdę mocną pozycję na naszej liście. Program wymaga instalacji (Windows, Linux lub macOS), jednak to rozwiązanie umożliwia nam dodawanie do niego pluginów, które rozszerzają jego funkcjonalność w znacznym stopniu.

Sweet Home 3D
Przykładowe projekty wykonane za pomocą Sweet Home 3D | Źródło: sweethome3d.com

Oprócz tego, istnieje wiele dodatkowych opcji w samym programie. Wśród nich znajdziemy możliwość tworzenia okrągłych i nachylonych ścian, dobierzemy do nich precyzyjne wymiary, wypełnimy wnętrza urządzeniami i meblami (te zostały podzielone na kategorie, aby ułatwić nawigację). Co więcej, każdy dodany element może być odpowiednio modyfikowany poprzez zmianę jego koloru, powierzchni, ustawienia, etc. 

Jak widać, do zastosowań hobbystycznych i okazjonalnych z powodzeniem nada się darmowy program do projektowania wnętrz. Aby osiągnąć zamierzone rezultaty, wcale nie musicie wydawać pieniędzy! Jedyne, co musisz mieć, to pomysł, który zrealizujesz w jednym z wyżej wymienionych narzędzi.

Mamy nadzieję, że nasz wybór przypadnie Wam do gustu. Przy okazji chciałbym polecić Wam blog Home, znajdziecie tam mnóstwo inspiracji, porad i nowinek z tematu poruszanego w tym artykule, choć nie tylko! Warto jest więc odwiedzać go regularnie.

19
7

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.