1. Scroll
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Krzyżówka w Wordzie – jak zrobić krzyżówkę w Microsoft Word?

Poradniki

4 miesiące temu

Krzyżówka w Wordzie – jak zrobić krzyżówkę w Microsoft Word?

Programy i aplikacje
3
1
0
3
1

Jak zrobić krzyżówkę w Wordzie? Oto poradnik jak w prosty sposób wykonać schemat zagadki słownej w Microsoft Word. Czy jest w nim opcja przygotowania krzyżówki panoramicznej? Czy da się ją generować w wersjach 2007 i 2013 programu? 

Jak zrobić krzyżówkę w Wordzie? Instrukcja tworzenia krzyżówki

Narysowanie jakiegokolwiek schematu na papierze jest proste, ale jak zrobić krzyżówkę w Wordzie? Nie ma jednego wzoru, jak wykonać diagram z łamigłówkami słownymi, ale da się to osiągnąć dzięki znajomości wstawiania tabeli. Ta operacja wygląda nieco inaczej w starej i nowej wersji programu. Poniżej dowiesz się, jak zrobić krzyżówkę w Wordzie 2007 oraz w jego aktualniejszej wersji.

Jak zrobić krzyżówkę w wordzie
Źródło: youtube.com

Zobacz też: Spis treści w Wordzie – jak go zrobić? Szybkie wstawianie spisu treści do dokumentu

Nawet jeśli masz starszą wersję Worda, bez problemu odtworzysz opisywany tu schemat. Uruchom program w swoim komputerze. Przy górnym pasku spośród dostępnych opcji wybierz „Tabela”. Znajduje się ona pomiędzy przyciskami „Narzędzia” i „Okno”. Rozwiniesz menu, na którym powinieneś zaznaczyć „Wstaw”, a następnie kliknąć interesujący Cię kształt. Zobaczysz okno ze wpisywaniem liczby kolumn oraz wierszy. Wypełnij pierwszą lukę cyfrą, która odpowiada największej rozpiętości kratek poziomo i pionowo.

Po zatwierdzeniu pojawią się zwykłe komórki w prostokącie. Zaznacz kształt kursorem, po czym w prawym górnym rogu, obok narzędzia zaznaczania tekstu, poszukaj opcji edycji (kwadrat z krzyżykiem w środku). Wybierz „brak krawędzi”. Wróć do przycisku „Tabela” u góry, cały czas pilnując, aby obiekt pozostawał zaznaczony. Najedź na „Pokaż linie siatki”, po czym przeciągnij kursorem po kratkach, w których ma być hasło główne. Zaznacz wszystkie boki jako zaczernione. 

Możesz teraz wpisać litery do środkowej kolumny, bo jest już wyróżniona, a także słowa do pozostałych wierszy. Masz już widok, gdzie każdy z nich powinien się kończyć. Aby je zaznaczać, powtarzaj czynność tak, jak w przypadku pionu. Na koniec w górnym panelu kliknij koniecznie „Ukryj linie siatki”. Dowolnie formatuj utworzony schemat. Zmieniaj czcionkę i wielkość liter, a jeśli chcesz, pogrub centralne hasło.

Tak wygląda rysowanie w starej wersji programu, a w nowej? Jak zrobić krzyżówkę Wordzie 2013? Jeśli chcesz wykonać prostą wersję z hasłem centralnym, postępuj podobnie, szukając odpowiedników powyższych opcji w aktualniejszym wariancie edytora. Tutaj jednak masz większe pole do popisu. Dostępne są krzyżówki panoramiczne, bez wcięć, w formie symetrycznego prostokąta. Zanim zaczniesz tworzyć wersję cyfrową, rozrysuj szkic na kartce, aby wiedzieć, gdzie dokładnie wstawić czarne pola i cyfry. 

U góry w edytorze znajduje się karta „Wstaw”. Wybierz ją, a następnie kliknij „Tabele”. W oknie dialogowym zaznacz myszką pożądaną liczbę komórek. Do wybranych kratek wstaw numery, od których będziesz zaczynać hasła. Sformatuj je za pomocą przycisku „Indeks górny”. Pozostaje tylko zaciemnić pola, w których nie będzie liter – to dlatego warto wcześniej mieć szkic. Klikaj kolejno wybrane pole i wybierz „Tło”, potem kolor według uznania. Twoja panoramiczna krzyżówka jest gotowa.

Generator krzyżówek online – inny sposób tworzenia krzyżówek

Jeśli nie chcesz rysować diagramu samodzielnie, rozwiązaniem będzie generator krzyżówek z hasłem. W sieci jest dostępnych kilka wersji, znajdziesz je z łatwością. Zwykle są to automatyczne kreatory łamigłówek z prostym interfejsem, na przykład Krzyżówki Edu. Umożliwiają tworzenie wielohasłowej tabelki na podstawie opisów podanych przez użytkownika. Dostępne jest także losowanie z bazy słów polskich i angielskich. 

jak zrobić krzyżówkę w wordzie

Zobacz też: Numerowanie stron w Wordzie – wstawianie numerów stron krok po kroku

Tak przygotowany szablon najczęściej jest do zapisania na dysku w pliku PDF lub PNG. To nieco szybszy sposób, zwłaszcza jeśli potrzebujesz dużej ilości materiałów, na przykład na zajęcia językowe. Wraz z wygenerowaną krzyżówką dostajesz do niej także klucz. Niekiedy zamiast standardowej łamigłówki użytkownicy wybierają wykreślanki, gdzie wszystkie hasła są już podane, należy je jedynie odszukać. 

Jak zrobić krzyżówkę – skąd brać pytania do krzyżówek?

Potrafisz już samodzielnie wykonać krzyżówkę, a także skorzystać z automatu. Jeśli pomimo to nadal masz problem z przygotowaniem takiej zagadki, zapewne potrzebujesz inspiracji do tworzenia haseł. Tu z pomocą również przyjdą gotowe strony. Z dostępnych w internecie baz na pewno wybierzesz mnóstwo pomysłów, które wystarczą do Twoich edukacyjnych zadań. Dobrym rozwiązaniem jest też znalezienie gotowych krzyżówek panoramicznych online i przeformułowanie dostępnych tam pytań. 

jak zrobić krzyżówkę

Pamiętaj, aby przy kopiowaniu dostępnych w internecie szablonów i pytań, zawsze podawać źródło. W przypadku, gdy nie jesteś go pewien, skorzystaj z generatora albo sam narysuj tabelę w Wordzie i edytuj komórki.

Krzyżówki to świetne narzędzie nie tylko edukacyjne, lecz także ćwiczące umysł i pogłębiające wiedzę. Samodzielnie przygotowane będą cieszyć jeszcze bardziej, a taka aktywność na pewno zainteresuje zarówno dzieci, jak i dorosłych.

3
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.