1. Scroll
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Spis treści w Wordzie – jak go zrobić? Szybkie wstawianie spisu treści do dokumentu

Poradniki

2 miesiące temu

Spis treści w Wordzie – jak go zrobić? Szybkie wstawianie spisu treści do dokumentu

Programy i aplikacje
3
0
0
3
0

Właśnie piszesz pracę dyplomową i zastanawiasz się, jak zrobić spis treści? Pamiętaj, że nie musisz układać go ręcznie! Automatyczny spis treści Word zaoszczędzi Twój czas, a jego stworzenie zajmie Ci zaledwie kilka chwil. Podpowiadamy, jak z niego skorzystać.

Spis treści w Wordzie – podstawowe informacje

Spis treści to nieodłączny element rozbudowanego dokumentu. Możesz go stworzyć, wykorzystując dostępne w każdej wersji programu nagłówki. Program oferuje kilka standardowych form graficznych spisu, różniących się rodzajem i wielkością czcionki, oddaleniem od siebie poszczególnych podpunktów oraz znakami wiodącymi tabulatorów. Możesz też wybrać styl tekstu, który najbardziej będzie pasować do Twojego dokumentu, i za pomocą standardowych narzędzi zmienić jego wygląd. Spis treści Word tworzony jest w sposób intuicyjny i szybki, co jest jego dodatkową zaletą. Mimo że w innych programach tekstowych, jak np. Open Office, spis treści sporządza się na podobnych zasadach, zajmuje to więcej czasu i wymaga lepszej znajomości programu.

Sprawdź: Najlepsze programy do pisania – darmowe edytory tekstu on-line oraz do pobrania

Automatyczny i ręczny spis treści

Automatyczny spis treści? A może ręczny? Który sposób tworzenia zestawienia rozdziałów pracy wybrać? Bez wątpienia tworzenie ręcznego spisu treści pracy licencjackiej czy magisterskiej jest zadaniem żmudnym i czasochłonnym. W dodatku, kiedy już wypiszesz każdy rozdział i podrozdział wraz z odpowiadającymi im numerami stron, może okazać się, że estetyka takiego spisu pozostawia wiele do życzenia. Nie zapominaj również, że po każdej zmianie wprowadzonej w tekście będziesz musiał sprawdzić, czy spis jest aktualny i w przypadku odpowiedzi przeczącej, każdorazowo dokonywać w nim zmian.

Wszystkie opisane wyżej problemy nie istnieją w przypadku automatycznego spisu treści. Tworzenie go pochłonie znacznie mniej Twojego czasu i energii, a po wprowadzeniu zmian w tekście, nie będziesz musiał każdorazowo przeglądać całego dokumentu w poszukiwaniu nieprawidłowości. Trzy kliknięcia wystarczą, by zaktualizować całe zestawienie. Ponadto wersja automatyczna ułatwi Ci sprawne poruszanie się po dokumencie. Odpowiedni nagłówek od razu przeniesie Cię do pożądanego fragmentu tekstu. 

Jak zrobić automatyczny spis treści w Wordzie?

Kiedy już podjąłeś decyzję o stworzeniu w swoim dokumencie automatycznego spisu treści, czas przystąpić do działania. Po otwarciu programu Word, spis treści znajdziesz w zakładce „Odwołania”. Jednak zanim będziesz mógł skorzystać z tej opcji, musisz podjąć kilka dodatkowych działań.

W momencie, kiedy tworzony przez Ciebie plan pracy magisterskiej, inżynierskiej czy licencjackiej jest ostatnim etapem formatowania dokumentu, w pierwszej kolejności powinieneś przejrzeć cały tekst w celu odnalezienia tytułów poszczególnych rozdziałów. Każdorazowo musisz zaznaczyć odpowiedni fragment oraz wybrać „Nagłówek 1”, który znajdziesz w „Narzędziach głównych”, w sekcji „Style”. Zgodnie z podstawowymi ustawieniami dokumentu, po wykonaniu tej czynności Twój tekst zmieni prawdopodobnie kolor, wielkość oraz rodzaj czcionki. Aby przywrócić tytuł rozdziału do pożądanego wyglądu, możesz skorzystać z dwóch sposobów:

  1. Ręczna zmiana wszystkich ustawień – podobnie jak przy standardowej edycji tekstu, możesz zmienić rodzaj czcionki, jej kolor oraz wielkość, poprzez użycie funkcji dostępnych w narzędziach głównych. Czynność będziesz musiał powtarzać w przypadku każdego kolejnego rozdziału.
  2. Modyfikowanie stylu – opiera się na edycji znajdującego się w „Stylach” „Nagłówka 1”. Po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na napis „Nagłówek 1” wybierz opcję „modyfikuj”. Następnie w sekcji „formatowanie” wybierz rodzaj czcionki, jej wielkość oraz kolor. Zaakceptuj zmiany, klikając „ok”. Teraz wystarczy, że zaznaczysz mający znaleźć się w spisie treści tekst, a następnie klikniesz „Nagłówek 1”. Dokonane przez Ciebie ustawienia zastosują się do wybranego fragmentu automatycznie. Skróci to znacznie czas edycji.

Po stworzeniu wszystkich nagłówków pora wstawić spis treści do dokumentu. W menu głównym powinieneś wybrać zakładkę „odwołania”, a następnie kliknąć znajdujący się po lewej stronie „Spis treści” i wybrać interesującą Cię opcję. Po tych operacjach spis powinien znaleźć się na wybranej przez Ciebie stronie.

Jak wstawić podrozdziały w spisie treści?

Podrozdziały pierwszego i drugiego stopnia tworzy się analogicznie do rozdziałów głównych. Podrozdziałom pierwszego stopnia, zwyczajowo numerowanych jako 1.1., 1.2., 2.1., 2.2. itd. odpowiada znajdujący się w „stylach” „Nagłówek 2”, z podrozdziałami trzeciego stopnia zaś, oznaczanymi zwykle jako 1.1.1., 1.1.2., 2.2.1. itd. związany jest „Nagłówek 3”. Edytuje się je identycznie jak rozdziały główne.

Czy usuwanie stron wpływa na spis treści?

Może zdarzyć się sytuacja, w której będziesz musiał usunąć jedną ze stron dokumentu. Nasuwa się więc pytanie: jakie znaczenie dla spisu treści ma usuwanie stron? Word na szczęście doskonale radzi sobie również z tą kwestią. Wystarczy, że klikniesz prawym przyciskiem myszy w którymkolwiek miejscu w obszarze spisu treści, a następnie wybierzesz opcję „Aktualizuj pole”. Numery stron zmienią się automatycznie.

Spis treści nie działa? Zwracaj uwagę na nagłówki

Pamiętaj, żeby nie wprowadzać ręcznie zmian do automatycznego spisu treści. Należy to do najczęstszych przyczyn problemów związanych z jego działaniem. Kiedy chcesz coś zmienić, staraj się korzystać z opcji automatycznych. Zwróć szczególną uwagę na nagłówki. Czy na pewno wszystkie rozdziały i podrozdziały oznaczyłeś w „stylach”, jako „Nagłówki” odpowiedniego stopnia?

Może Cię zainteresować: Spraw­dza­nie tek­stu i popra­wia­nie błę­dów online – jak to zro­bić? Lista naj­lep­szych pro­gra­mów i apli­ka­cji

Jak numerować strony w Wordzie?

Ze spisem treści związane jest też pytanie, jak numerować strony? W Wordzie również ta czynność jest niezwykle prosta. Wystarczy, że w zakładce „Wstawianie” w sekcji „Nagłówek i stopka”, klikniesz „numer strony”, a następnie wybierzesz najbardziej odpowiadającą Ci opcję.

Spis treści jest nieodłącznym elementem każdej pracy dyplomowej. Automatyczne zestawienie z pewnością zaoszczędzi Twój czas i energię. Choć jego wykonanie może początkowo wydawać się nieco problematyczne, po poznaniu podstawowych zasad, jego prawidłowe stworzenie nie powinno nastręczyć Ci dużych trudności.

3
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.