Numeracja stron tło

Poradniki

26.05.2021 08:21

Numerowanie stron w Wordzie – wstawianie numerów stron krok po kroku

Programy i aplikacje
3
2
0
3
2

Jak ponumerować strony w Wordzie? Jak sprawić, żeby numery w tekście zaczynały się od drugiej strony? Sprawdź prostą instrukcję krok po krok.

Numerowanie stron w Wordzie – kiedy może się przydać?

Microsoft Word jest bez wątpienia najpopularniejszym programem do edycji tekstu. Wchodzi on w skład pakietu biurowego Office. Zapewne większość osób miała z nim do czynienia niejeden raz. Funkcje edytora z reguły są proste w obsłudze, jednak niektóre rzeczy wymagają większego zaangażowania. Jedną z nich jest wstawienie odpowiedniej numeracji stron w dokumencie.  

Numeracja stron w Wordzie jest często koniecznością przy pisaniu dłuższych form wypowiedzi. Prace dyplomowe, takie jak magisterka i licencjat mają w swoich wymaganiach odpowiednio ponumerowane strony. Również w przypadku wypowiedzi pisemnych na potrzeby szkoły i w pracy, może się to okazać konieczne, jeżeli chcesz zadbać o ich profesjonalny wygląd. Dzięki temu artykułowi dowiesz się nie tylko jak ponumerować strony w Wordzie, ale także w innych popularnych programach służących do edycji tekstu.

Sprawdź też: Usuwanie stron — jak usunąć pustą stronę w Wordzie?

Numeracja stron (Word) – prosta instrukcja krok po kroku

Jak ponumerować strony w Wordzie? Jeżeli chodzi o klasyczną numerację, sprawa jest dość prosta. Wystarczy, że zastosujesz się do tych wskazówek:

 • z górnego paska wybierz opcje Wstawianie, 
 • następnie z listy wybierz Numer strony,
 • teraz zdecyduj się na styl oraz położenie numeracji,
 • program automatycznie ponumeruje Ci wszystkie strony.

Numerowanie stron w Wordzie od drugiej strony

Jak włączyć numery stron dopiero od drugiej strony? Może się to okazać konieczne w przypadku, gdy Twoja praca posiada stronę tytułową. Z zasady nie jest ona numerowana. To zadanie jest trochę bardziej skomplikowane, jednak kierując się tymi wskazówkami, nie powinno sprawić Ci to większych problemów:

 • z górnego paska wybierz opcje Wstawianie, kliknij pozycję Nagłówek > Edytuj nagłówek (lub pozycję Stopka > Edytuj stopkę),
 • wybierz opcję: Inne na pierwszej stronie,
 • w obszarze nagłówka lub stopki na pierwszej stronie powinna być widoczna etykieta Nagłówek pierwszej strony. Wybierz numer strony i usuń go,
 • teraz wybierz pozycję Zamknij nagłówek i stopkę lub naciśnij klawisz Esc,
 • jeśli chcesz, aby program zaczynał liczyć numery dopiero od drugiej strony, na karcie Wstawianie wybierz pozycję Numer strony > Formatuj numery stron i dla opcji Rozpocznij od w obszarze Numeracja stron ustaw wartość 0 zamiast 1.

Numerowanie stron w innych programach do edycji tekstu

Warto przyjrzeć się także innym programom do edycji tekstu. Jak w nich numeruje się strony? Oto instrukcje do trzech najpopularniejszych, oprócz klasycznego Worda.

Dokumenty Google

Jest to wersja programu Word dostępna do użytku przez przeglądarkę internetową. Nie wymaga ona pobierania i ma wiele zalet, m.in. daję możliwość udostępniania dokumentu wybranym osobom, a także jednoczesnej pracy kilku użytkowników nad tym samym dokumentem: 

 • wybierz z paska opcję Formatuj, a następnie z listy Numery Stron,
 • teraz zdecyduj się na pozycję numeracji, może być ona w  Nagłówku lub Stopce,
 • w tym miejscu możesz także zaznaczyć opcję Pokazuj na pierwszej stronie lub Zacznij od i wpisać odpowiednią cyfrę.
Numeracja stron w Dokumentach Google
Numeracja stron w Dokumentach Google

Apache OpenOffice Writer

Apache OpenOffice Writer to darmowy program do edycji tekstu wchodzący w skład OpenOffice. Pozwala na szybkie i sprawne tworzenie dokumentów tekstowych.

 • Pierwszym krokiem jest ustawienie w dokumencie nagłówka/stopki. Wybierz w menu Wstaw > Nagłówek lub Stopka > Domyślnie
 • następnie ustaw kursor w polu nagłówka/stopki i z paska Wstaw wybierz Pola > Numer strony.

LibreOffice Writer

LibreOffice Writer to kolejny darmowy program do edycji tekstu. Jak ponumerować strony?

 • Na początku dodaj do dokumentu stopkę, aby to zrobić, wybierz Format > Strona,
 • wyskoczy okno, w którym przejdź na zakładkę Stopka i zaznacz pole Włącz stopkę,
 • ustaw kursor w wybranym miejscu stopki. Korzystając z opcji wstawiania nowego pola, wybierz pozycję Numer strony,
 • jeżeli chcesz edytować wygląd numeracji, kliknij pole z numerem strony prawym przyciskiem, pojawi się opcja Pola. W tym miejscu możesz wybrać styl oraz zdecydować, od jakiej cyfry ma się zacząć numeracja w danym dokumencie.

Może Cię zainteresować: Spraw­dza­nie tek­stu i popra­wia­nie błę­dów online – jak to zro­bić? Lista naj­lep­szych pro­gra­mów i apli­ka­cji

Podsumowując, edycja w programie Microsoft Word jest dość łatwa w opanowaniu. Nawet rzeczy, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się bardziej skomplikowane, jak numeracja z pominięciem pierwszej strony dokumentu, z odpowiednimi instrukcjami, nie powinny sprawiać większych kłopotów. Oficjalna strona Microsoft udostępnia wiele porad na temat obsługi ich programów, jeżeli miałbyś problem z jakąkolwiek funkcją, warto wejść na ich stronę. W zakładce Support powinieneś znaleźć odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania.

3
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *