Foodsi

Poradniki

21.03.2022 12:32

Jak działa Foodsi? Dowiedz się wszystkiego o Foodsi

Programy i aplikacje
9
0
0
9
0

Aplikacja Foodsi to niezwykle pomysłowe rozwiązanie – jej głównym celem jest przeciwdziałanie marnowaniu żywności. Jak Foodsi wypada w realizowaniu tego zadania i czy warto dać jej szansę? Przekonajmy się.

Aplikacja Foodsi – co to takiego? Czym jest Foodsi?

Mówiąc najprościej, Foodsi to nic innego jak aplikacja, która ma pomóc nam zwalczyć marnotrawstwo jedzenia. Służyć może zarówno użytkownikom, jak i lokalom, które zdecydują się zostać jej partnerami. Celem jest spożytkowanie nadwyżek, które każdego dnia powstają w punktach gastronomicznych. Twórcy aplikacji zdają sobie sprawę z tego, jak wiele gotowych posiłków nie zostaje sprzedanych, przez co lądują w koszu. Tymczasem jedzenie to jest świeże i zdatne do spożycia, a zatem może komuś się przydać.

Co warte zaznaczenia, Foodsi nie pomoże Ci pozbyć się jedzenia z Twojej własnej prywatnej lodówki. Apka skierowana jest dla właścicieli różnego rodzaju punktów gastronomicznych – restauracji, barów, piekarni etc. To właśnie oni wystawiają jedzenie, którego nie uda im się sprzedać tego samego dnia. Ty, jako odbiorca, możesz znaleźć aktualną ofertę i dokonać zakupu „po kosztach” – jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie, minimum 50% taniej!

Jak działa Foodsi?

Żadna restauracja nie jest w stanie przewidzieć, ilu klientów pojawi się danego dnia. Nie może również pozwolić sobie na to, by posiłków zabrakło. Niestety, jest to powodem tego, że praktycznie codziennie część z nich trafia do kosza. I tutaj do akcji wchodzi Foodsi,  minimalizując ilość jedzenia trafiającą do śmietnika oraz straty finansowe, które są tego następstwem.

Właściciele lokali, którzy zdecydują się na współpracę z aplikacją, o dowolnej porze mogą ocenić, jakie jedzenie zostanie im na koniec dnia. Posiłki oraz produkty należy spakować w zestawy „niespodzianki”, a następnie ogłosić je za pośrednictwem aplikacji. Przecenione dania sprzedają się doskonale. Na swojej stronie twórcy aplikacji przekonują, że średnio 4 z 5 paczek niespodzianek znajduje nabywcę. I choć posiłki sprzedawane są taniej, to i tak pozwala to restauracji lub innemu lokalowi zmniejszyć straty oraz przyczynić się do tego, że wartościowe jedzenie nie marnuje się.

Użytkownik, czyli odbiorca paczek, ma kilka opcji do wyboru. Może przeglądać oferty z pobliskich restauracji i punktów gastronomicznych lub skorzystać z mapy, by sprawdzić, gdzie dostępne jest tańsze jedzenie. Co więcej, na ekranie telefonu znajdzie również informacje o tym, ile posiłków oferują restauracje oraz w jakich godzinach będą one dostępne. To bardzo proste. Warto dodać, że aplikację możemy zainstalować za darmo zarówno na telefonach Apple, jak i tych z systemem Android.

Jakie miasta obejmuje Foodsi?

Niestety, nie każdy obywatel kraju będzie miał możliwość skorzystania z aplikacji. Póki co lokale, które wystawiają za jej pośrednictwem żywność po okazyjnej cenie, znajdują się tylko w największych polskich aglomeracjach. Na chwilę obecną są to Wrocław, Warszawa, Trójmiasto oraz Kraków. Co z resztą kraju?

Sprawdź tez: Aplikacja Too Good To Go – jak działa? Czy warto z niej korzystać? Poznaj opinie

Tutaj całkiem sporo leży po stronie punktów gastronomicznych, które podejmą współpracę z twórcami. Nie ulega jednak wątpliwościom to, że Foodsi będzie rozszerzać swoje strefy wpływów na resztę miast wojewódzkich w kraju. Co jednak z mniejszymi jednostkami? Cóż, tutaj sprawa raczej nie przedstawia się kolorowo. Według prognoz mniejsze miasta powiatowe to raczej sufit – wsie i miasteczka wydają się po prostu zbyt małe. Być może ulegnie to jednak zmianie, choć raczej nie nastąpi to w bliższej perspektywie czasowej.

Czy warto korzystać z Foodsi?

Przejdźmy jednak do tego, co najważniejsze. Czy warto zainstalować aplikację Foodsi? Przemawia za nią wiele:

  • lokal może sprzedać to, co wylądowałoby w koszu, zmniejszając swoje straty;
  • restauracja może pozytywnie wzmocnić swój wizerunek jako propagująca zero waste;
  • jedzenie nie ulega zepsuciu i zmarnowaniu się;
  • użytkownicy mogą sporo zaoszczędzić, a przy tym mieć poczucie, że zrobili coś dobrego.
Foodsi
Mateusz Kowalczyk, Mikołaj Mikucki i Jakub Fryszczyn – trzej przyjaciele, którzy stoją za powstaniem Foodsi | Źródło: mamstartup.pl

Sama aplikacja działa zaś bez zarzutu, ma intuicyjne menu oraz jest prosta w użytkowaniu. Zatem jeżeli jesteś osobą mieszkającą w Warszawie lub na terenie innych wymienionych miast, które obsługują Foodsi, bliska jest ci idea zero waste oraz chcesz kupować jedzenie taniej – ściągnij aplikację. Oczywiste jest, że nie jest ona jeszcze rozwiązaniem doskonałym i nie zawsze uda Ci się zamówić posiłek, który sobie wymarzyłeś, jednak nawet okazjonalne korzystanie z tego rozwiązania to ocalone przed zmarnowaniem jedzenie.

Foodsi – to ma sens!

Na zakończenie, niech za ideą omawianej tu apki przemówią liczby. Na oficjalnej stronie Najwyższej Izby Kontroli możemy dowiedzieć się wiele o skali problemu marnotrawienia jedzenia – zarówno na świecie, jak i w Polsce. NIK, powołując się na wyspecjalizowaną organizację ONZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), podaje, że każdego roku na świecie łącznie wyrzucanych jest 1 mld 300 mln ton żywności. I nie chodzi tu o jedzenie, które jest zepsute – chodzi o pokarm, który może być zjedzony przez człowieka! Biorąc pod uwagę fakt, że duża część populacji zmaga się z problemem głodu, sytuacja jest poważna.

Sprawdź też: Gry o gotowaniu na PC i konsole. Najlepsze gry z jedzeniem w tle

NIK podaje także informacje dotyczące Polski. W naszym kraju co rok wyrzuca się prawie 5 milionów ton jedzenia, z czego prawie połowa pochodzi z domów! Statystyki są bardzo złe i nie poprawią się, jeżeli sami nie zmienimy naszych nawyków. W związku z tym idea aplikacji Foodsi jest jak najbardziej godna pochwały. Dzięki niej (i innym podobnym jej rozwiązaniom) minimalizujemy odsetek żywności, która bezpowrotnie przepada. Choć w naszym kraju nie borykamy się z problemem głodu, warto dwa razy zastanowić się, zanim wyrzucimy żywność do kosza. A jeżeli leży Ci na sercu dbanie o dobro planety i zakupy żywnościowe po okazyjnych cenach, ściągnij apkę już dziś! Znajdziesz ją na oficjalnej stronie twórców pod tym adresem (zarówno dla iPhone’ów, jak i urządzeń z Androidem).

Źródło obrazu głównego: instagram.com/foodsi.pl/

9
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *