Truecaller obraz glowny

Poradniki

30.06.2021 09:01

Truecaller – aplikacja, która rozpozna czyj to numer. Zablokuj niechciane połączenia

Programy i aplikacje
12
6
1
12
6

Czym jest Truecaller oraz w jaki sposób radzi sobie z niechcianymi połączeniami? Wszystko o jednej z najpopularniejszych aplikacji na świecie przeznaczonych do zarządzania rozmowami telefonicznymi. Poznaj kluczowe zalety i wady programu Truecaller. 

Truecaller, czyli aplikacja typu „czyj to numer”

W ostatnich latach coraz większą popularność na całym świecie zdobywa Truecaller. Co to jest? Mowa o aplikacji „czyj to numer” służącej do zarządzania połączeniami telefonicznymi w Twoim smartfonie. Program oferuje wiele opcji, dzięki którym możesz kontrolować działanie swojego urządzenia mobilnego w zakresie rozmów głosowych. Truecaller pozwala między innymi identyfikować osoby dzwoniące, wyszukiwać interesujące Cię numery, a także blokować spam.

Prędkość i skuteczność realizowania wspomnianych zadań należy uznać za największe zalety Truecaller. Jak działa ten software? Kiedy chcesz dowiedzieć się, kto próbuje rozpocząć konwersację, system sprawdza obecność danych nadawcy w bazie zintegrowanej z serwisem Yelp. Bogaty zbiór informacji na temat posiadaczy komórek pomaga bardzo szybko przeprowadzać cały proces. Dzięki temu od razu znasz tożsamość człowieka po drugiej stronie słuchawki lub wiesz, gdzie się znajduje. 

Truecaller lista

Warto podkreślić, że aplikacja Truecaller potrafi wyszukiwać numery nawet przy braku ID dzwoniącego. Ponadto program ma kilka dodatkowych funkcji, które okazują się niezwykle przydatne. Wśród nich trzeba wymienić między innymi opcję nagrywania rozmów głosowych. Przed odebraniem połączenia na ekranie pojawia się specjalny przycisk – gdy go użyjesz, rozpoczynasz rejestrowanie dźwięku. Do dyspozycji otrzymujesz jeszcze mechanizm tworzenia kopii zapasowej kontaktów zgromadzonych w pamięci telefonu.

Mimo wielu atutów Truecaller nie jest idealne. Jeśli chcesz korzystać z darmowej wersji software’u, musisz pogodzić się z licznymi reklamami. Producent dba o to, aby powiadomienia nie były zbyt dużych rozmiarów i nie zasłaniały całego wyświetlacza, ale wspomniany mankament nadal może mocno irytować. Poza tym dostęp do zapisywania konwersacji, trybu incognito czy wsparcia specjalistów zyskujesz dopiero po zakupie płatnego wariantu Truecaller.

Jak zablokować niechciane połączenia?

Kiedy ktoś próbuje nawiązać z Tobą połączenie, aplikacja Truecaller pokazuje Ci, co to za numer. Gdy już znasz tożsamość osoby dzwoniącej, masz opcję dodania jej do tzw. czarnej listy. System Truecaller blokuje każdego użytkownika znajdującego się w wymienionym spisie, gwarantując Ci pełen spokój. Takie rozwiązanie daje ogromny komfort, ponieważ cyfrowy mechanizm samodzielnie odrzuca niechciane rozmowy bez potrzeby reakcji z Twojej strony.

Ponadto software jest zintegrowany ze wspomnianą wcześniej bazą serwisu Yelp. Dzięki temu może on automatycznie identyfikować przedstawicieli handlowych i telemarketerów, którzy po kilka razy próbują oferować ten sam produkt. Kiedy istnieje podejrzenie spamu, Truecaller automatycznie sprawdza w katalogu, czy ID należy do ludzi z tych grup zawodowych i w razie uzyskania potwierdzania momentalnie rozłącza sygnał.

Czy Truecaller to bezpieczne rozwiązanie?

Sporo ludzi wyraża obawy w stosunku do stopnia ochrony użytkowników korzystających z aplikacji Truecaller. Zainstalowanie oprogramowania w pamięci telefonu komórkowego wymaga wyrażenia zgody na dokładne analizowanie przez niego wrażliwych danych. Producent Truecaller nieustannie dba jednak o wdrażanie nowych rozwiązań i aktualizacji, aby proces wyszukiwania informacji na temat obcych numerów nie wiązał się z ryzykiem utraty, chociażby, prywatnych plików.

Niestety, znany jest przypadek wycieku danych. W roku 2019 świat obeszła informacja o przejęciu ok. 150 milionów danych należących do użytkowników Truecallera. Łupem miały paść imiona i nazwiska, numery telefonów oraz adresy e-mailowe. Co gorsza, te informacje zostały wystawione na sprzedaż w tzw. dark webie. Każdy kto wyłożył odpowiednią kwotę, mógł mieć do nich dostęp. Tego typu wiadomości skutecznie podkopują zaufanie do aplikacji i stanowią poważny cios dla użytkowników.

Przykłady innych programów do identyfikacji nieznanych numerów

Aplikacja Truecaller zachowuje kompatybilność z systemami operacyjnymi Android oraz iOS i cieszy się ogromną popularnością wśród użytkowników nowoczesnych telefonów komórkowych. W Sklepie Play lub AppStore da się jednak znaleźć także inne ciekawe rozwiązania, które realizują te same zadania i pozwalają korzystać z co najmniej kilku przydatnych funkcji. Nie jesteś zatem skazany wyłącznie na Truecaller.

Truecaller scam

Za zdecydowanie najlepszy zamiennik dla Truecaller często uznaje się Mobile Number Locator. Program oferuje na przykład opcje identyfikowania i lokalizowania rozmówców czy blokowania spamu. W przypadku mobilnego lokalizatora numerów na szczególną uwagę zasługuje niezwykle bogata baza danych oraz przejrzyste, intuicyjne menu z szybkim dostępem do najważniejszych ustawień. Wspomniany software działa podobnie do Truecaller pod względem skuteczności i prędkości.

Oprócz wspomnianych aplikacji świetnie radzi sobie też Showcaller. Nie może jednak pochwalić się tak dużą liczbą funkcji, jak chociażby płatna wersja Truecaller, ale za to korzysta z nieco większego katalogu. Bogaty zbiór informacji na temat numerów z całego świata przyspiesza proces wyszukiwania tożsamości dzwoniących do Ciebie osób. Aplikacja stanowi dobrą propozycję dla każdego, kto ceni sobie efektywne działania i prostotę interfejsu.

Sprawdź: Ukrywanie numeru – jak zastrzec numer telefonu?

Jeśli masz problem z połączeniami przychodzącymi i chcesz blokować niechciane konwersacje głosowe, Truecaller wydaje się doskonałym rozwiązaniem. Przedstawiony program na urządzenia mobilne oferuje praktycznie wszystko, czego potrzebujesz, aby doświadczać pełnego komfortu na co dzień. Software nie jest jednak wolny od wad, przypadki wycieku danych są znane. To czy warto dać mu szansę zależy od Ciebie.

Źródło obrazków: truecaller.com

12
6

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *