deepfake

Rozrywka

28.06.2021 11:22

Czym jest Deepfake? Jak go zrobić oraz zagrożenia z nim związane

Programy i aplikacje
9
1
0
9
1

Deepfake to ostatnio dość mocno popularny temat w sieci. Co to jest oraz jakie kryje za sobą niebezpieczeństwa? Wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat Deepfake’a znajdziesz poniżej.

Czym jest Deepfake?

Coraz większą popularnością wśród ludzi na całym świecie cieszy się Deepfake. Co to jest? W dużym skrócie chodzi o nowoczesną technikę obróbki obrazu wspomaganą przez sztuczną inteligencję. Sama nazwa tej metody edycji filmów składa się z połączenia słów deep oraz fake. Pierwszy wyraz odnosi się do tzw. deep learning, czyli innowacyjnych systemów głębokiego uczenia maszynowego. Z kolei drugie określenie w tłumaczeniu na język polski oznacza fałsz. Obie części frazy Deepfake’a doskonale oddają charakter opisywanej specjalności.

Standardowa definicja mówi zatem, że Deepfake stanowi nieprawdziwy, sfabrykowany materiał wideo. Programy wyposażone w specjalne mechanizmy tworzą takie klipy na podstawie rzeczywistych plików dźwiękowych, zdjęć i krótkich nagrań. Za pomocą odpowiedniej aplikacji możesz samodzielnie zaprojektować własny Deepfake. Po wczytaniu poszczególnych fragmentów rozpoczyna się proces łączenia ich w jeden element. W ten sposób powstaje dłuższy teledysk ze zmienionym wyglądem i ścieżką audio. 

Doświadczeni specjaliści z zakresu sztucznej inteligencji potrafią również wykorzystywać technologię Deepfake do bardziej skomplikowanych zadań. Często używają wydajnych urządzeń do produkcji zupełnie nowych, nieistniejących do tej pory obrazów. Dzięki temu mają szansę generować twarze ludzi, którzy nigdy się nie narodzili. Deepfake to niezwykle innowacyjna, ale i niebezpieczna metoda komputerowej obróbki fotografii oraz filmów. 

Przykłady filmów Deepfake

W sieci ciągle pojawiają się materiały wideo tworzone z pomocą specjalnych aplikacji do projektowania Deepfake’ów. W przeszłości zdarzało się, że fałszywe klipy wstrząsały opinią publiczną. Tak było na przykład w czerwcu 2019 roku, kiedy w Internecie upubliczniono nagranie prezentujące Marka Zuckerberga siedzącego za biurkiem i wygłaszającego krótką mowę. Założyciel Facebooka wypowiada się w niej na temat danych użytkowników portalu i możliwości wykorzystania wrażliwych informacji do kontroli społeczeństwa.

Z początku zszokowani ludzie uwierzyli w słowa Zuckerberga, lecz sam zainteresowany i specjaliści z zakresu edycji plików multimedialnych szybko zgłosili oszustwo. Sfabrykowana dzięki technologii Deepfake cyfrowa postać do złudzenia przypomina znanego na całym świecie przedsiębiorcę, ale to nie on. Współczesne programy komputerowe potrafią niezwykle realistycznie modyfikować obraz, wprowadzając w błąd miliony osób.

Ciekawym przykładem jest również przerobiona scena popularnego serialu Gra o tron upubliczniona na kanale Eating Things. Na nagraniu większość szczegółów wygląda dokładnie tak, jak w oryginale. Różnicę widać po spojrzeniu na usta głównego bohatera wygłaszającego mowę do przyjaciół. Przekształcenie pierwotnych ruchów warg w zupełnie nową mimikę sprawia, że masz wrażenie, iż postać wypowiada inne słowa. W ten sposób Jon Snow, zamiast dodawać odwagi swoim sojusznikom, przeprasza widzów za 8. sezon, który zawiódł fanów.

Poza tym w Internecie możesz znaleźć tysiące sfabrykowanych filmów przedstawiających celebrytów, polityków i aktorów. Materiały wideo typu Deepfake bardzo często pokazują znanych ludzi w sytuacji, gdy śpiewają piosenki. W sieci znajduje się sporo klipów z Donaldem Trumpem, Jarosławem Kaczyńskim, królową Elżbietą II, Tomem Cruise’em czy Jimem Carreyem w rolach głównych. Ich twarze prezentują się realistycznie, ale stanowią jedynie cyfrową manipulację.

Jak zrobić Deepfake?

Szybki rozwój sztucznej inteligencji sprawia, że dziś każdy ma szansę zaprojektować własny Deepfake. Jak zrobić zmodyfikowany plik multimedialny w warunkach domowych? W pierwszej kolejności zwróć uwagę na wydajność Twojego sprzętu. Tworzenie Deepfake’ów wymaga dużej mocy obliczeniowej, a zatem procesor musi odznaczać się wysoką częstotliwością taktowania. Ponadto karta graficzna, odpowiedzialna za przetwarzanie trójwymiarowych elementów powinna być naprawdę mocna.

Aspekt związany z wyposażeniem jest ważny, ponieważ korzystanie ze słabszych urządzeń nie gwarantuje dobrej jakości materiałów wideo. Deepfake generowany przy pomocy zestawu PC z niższej półki cenowej z reguły wygląda mało realistycznie. Sfabrykowana mimika twarzy wyraźnie wskazuje wtedy na to, że klip nie przedstawia prawdziwej sceny. Jeśli chcesz kodować przekonujące filmy, zaopatrz się najpierw w efektywne podzespoły.

Sam hardware oczywiście nie wystarcza, bo potrzebujesz jeszcze odpowiedniej aplikacji, aby stworzyć udany Deepfake. Program do przerabiania obrazów i nagrań możesz pobrać bezpośrednio ze strony internetowej producenta. Istnieje cała masa wersji Deepfake app wyposażonych w różne funkcje. Wśród najbardziej rozpoznawalnych i skutecznych software’ów należy wymienić między innymi: DeepFaceLab, Deep Video Portraits czy ZAO Deepfake App. Co ciekawe, niektóre z nich znajdziesz też w edycjach kompatybilnych ze smartfonami. 

Źródło: android.com.pl

Zobacz też: Najlepsze darmowe programy i aplikacje do projektowania ogrodu. Proste i niezwykle efektowne!

Programy i biblioteki Python

Większość systemów do modyfikowania materiałów wideo wykorzystuje biblioteki Python. Język Python dobrze sprawdza się w technologii głębokiego uczenia maszynowego, dzięki czemu realne jest używanie silników sztucznej inteligencji w celu zmiany wyglądu plików multimedialnych. Jeśli chodzi o narzędzia zakodowane w Pythonie, na uwagę zasługuje przede wszystkim FaceSwap. To darmowe środowisko przeznaczone dla osób pragnących nauczyć się projektowania własnych klipów.

Oprócz tego ciekawie prezentuje się na przykład aplikacja Deep Art Effects, która stanowi idealną propozycję dla ludzi kreatywnych. Za jej pomocą da się zmieniać zdjęcie lub klatkę z filmu w narysowany obraz. Dużą popularnością cieszy się również REFACE, czyli program wykonany z myślą o sympatykach memów. Prosta i intuicyjna obsługa pozwala w jego przypadku na bardzo szybkie tworzenie krótkich gifów oraz śmiesznych fotografii. 

Deepfake zabawa czy niebezpieczeństwo?

Ogromne zainteresowanie tematyką technologii Deepfake z jednej strony wzbudza fascynację, a z drugiej strach. Dziś praktycznie każdy może paść ofiarą sfabrykowanego materiału wideo. Niezwykle realistyczne pliki multimedialne przedstawiają różne sytuacje i wydarzenia w innym, nieprawdziwym świetle, co nierzadko niszczy reputację osobom występującym w nagraniach, gdy widzowie nie wiedzą, że mają do czynienia z oszustwem.

Stąd pojawia się ważne pytanie. Czy kultura Deepfake, jaka wytworzyła się w Internecie w ciągu ostatnich kilku lat, to tylko niewinna zabawa, czy poważne niebezpieczeństwo? Łatwa dostępność rozbudowanych programów do modyfikowania filmów sprawia, że nawet niedoświadczony laik potrafi generować fałszywe klipy. Wystarczy niewiele, aby zniszczyć komuś życie za pomocą prostej aplikacji i kilku zdobytych wcześniej zdjęć. 

Walka z nieprawdziwymi nagraniami prowadzi jednak donikąd. Technologia Deepfake rozwija się i rozprzestrzenia w szybkim tempie, docierając do ludzi na całym świecie. Faktem jest, że zdecydowana większość osób wykorzystuje Deepfake wyłącznie w celach rozrywkowych. Pozostaje mieć nadzieję, że oszuści o złowrogich zamiarach wciąż będą stanowić garstkę, choć używanie sztucznej inteligencji do manipulacji wydaje się po prostu nieuniknione. Nawet współczesne systemy bezpieczeństwa jeszcze przed tym nie chronią.

Zobacz też: Najbardziej przydatne aplikacje na Androida w 2021 – musisz je mieć w swoim telefonie!

Działanie algorytmów w Deepfake

Istnieją dwa sposoby na tworzenie fałszywych materiałów wideo. W pierwszym z nich program działa na podstawie dwóch algorytmów. Najpierw do akcji wkracza enkoder, który szuka wspólnych cech na różnych obrazach. Potem dekoder łączy je i jako cały element przenosi na zmodyfikowane zdjęcie. Dzięki temu twarze naniesione na sfilmowane już postacie zachowują się bardzo realistycznie pod względem mimiki. Aplikacje bazujące na opisanej procedurze potrafią zmieniać pliki multimedialne przy zachowaniu wysokiej jakości.

Druga metoda używa tzw. GAN, czyli Generative Adversarial Network. Mowa o rozbudowanej sieci struktur uczenia maszynowego współpracującej z generatorem i dyskryminatorem. Wspomniane schematy obliczeniowe są odpowiedzialne za formowanie fotografii, wykorzystując w tym celu ogólne informacje bez dokładniejszych szczegółów. Tak powstają zupełnie nowe, nienagrywane wcześniej klipy. Ten proces wymaga zdecydowanie wyższej mocy obliczeniowej ze względu na skomplikowany proces.

Rozpoznanie deepfake’a stanowi dużą trudność, szczególnie dla laików. Technologia ta zapewnia świetną zabawę, ale powinno się uważać, aby nie paść ofiarą oszustwa. Z roku na rok fałszywe filmy wydają się bardziej realistyczne i skuteczniej wprowadzają w błąd wszystkich widzów, dlatego trudno stwierdzić jednoznacznie charakter projektowania Deepfake’ów. Na ten moment wydaje się ono wyłącznie fajną rozrywką, lecz w przyszłości może stwarzać jeszcze większe niebezpieczeństwo dla każdego z nas.

9
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *