Projektowanie ogrodu

Poradniki

18.08.2022 15:41

Najlepsze darmowe programy i aplikacje do projektowania ogrodu. Proste i niezwykle efektowne!

Programy i aplikacje Zrób to sam
23
3
9
23
3

Jeśli kupiłeś dom z niezagospodarowanym ogrodem lub też chcesz zmienić coś w swoim dotychczasowym, program do projektowania ogrodu na pewno się sprawdzi.  Wystarczy chwila Twojego czasu, abyś stworzył tą przydomową przestrzeń bez pomocy specjalisty. Podpowiemy Ci, jakie programy online lub do pobrania wybrać. 

Program do projektowania ogrodu online lub do pobrania – jaki wybrać? Podstawowe informacje

Masz mnóstwo pomysłów i wizji swojego idealnego ogrodu? Nie wiesz, jak je zrealizować i czy w rzeczywistości Twoja działka będzie wyglądać tak, jak to sobie wymarzyłeś? Liczba gatunków roślin i rozwiązań zielonej przestrzeni sprawia, że boisz się efektu bez uprzedniego jego zobaczenia? Stwórz wizualizację i projekt ogrodu sam! W obecnych czasach Internet oferuje wiele aplikacji do projektowania zieleni – zarówno online, jak i do pobrania. Większość z nich umożliwia wykonanie projektu za darmo. Programy te są bardzo proste w obsłudze. Proponują mnogość rozwiązań dotyczących wyboru gatunków roślin, mebli ogrodowych itp. Efekty pracy najczęściej dostępne są w formie w wizualizacji 3D.

Oczywiście możesz zainwestować w fachowy projekt od architekta krajobrazu, jeśli jednak nie chcesz wydawać oszczędności na taki plan, skorzystaj z zaawansowanych programów do projektowania ogrodów. Pozwalają na tworzenie kilku opcji i zapisywanie ich z możliwością późniejszego wydrukowania. Możesz więc reorganizować i zmieniać rodzaje roślin tyle razy, ile chcesz. Dzięki programom do aranżacji terenów zielonych zgłębisz również pewne podstawowe zasady dotyczące rodzajów i jakości podłoża oraz poznasz gatunki popularnych roślin wraz z ich wymogami uprawy.

Sprawdź też: Program do projektowania wnętrz – przegląd najlepszych propozycji

Najlepsze darmowe programy do projektowania ogrodu – lista TOP7 programów i aplikacji 

Darmowe programy do projektowania ogrodów pozwalają samodzielnie wykonać wizualizację działki bez konieczności zatrudniania profesjonalnego projektanta czy zakupu specjalnego, drogiego oprogramowania. Poniżej przedstawimy Ci najlepsze aplikacje, dzięki którym stworzysz ogród sam – zobacz, jakie funkcje oferują. 

GardenPlanner – 15-dniowa darmowa wersja testowa

Garden Planner jest prostym w obsłudze programem do pobrania do projektowania zieleni. Pozwala na szczegółowe rozplanowanie przestrzeni wokół domu przy użyciu schematycznych obrazków. Znajdziesz w nim ponad 1200 gatunków roślin i obiektów gotowych do użycia. Korzystając z gotowej biblioteki, możesz wybierać spośród elementów małej architektury – pawilonów czy altan ogrodowych. Przestrzeń uzupełnisz, dodając różne rodzaje ogrodzeń i nawierzchni, a także gatunki kwiatów, krzewów i drzew. Ten program do projektowania działki posiada również wiele funkcji do edycji, m.in. rysowanie przedmiotów o różnych kształtach, obracanie, kopiowanie czy przesuwanie obiektów. Gotową aranżację możesz zapisać na dysku i projektować kolejne, realizując zupełnie nowy pomysł i czekając na idealny efekt.

GardenPlanner daje dostęp do darmowej wersji próbnej przez 15 dni | Źródło: gardendesignerapp.com

GardenPuzzle – najpopularniejszy program do tworzenia ogrodów

GardenPuzzle jest to profesjonalny program do projektowania zieleni. Przestrzeń aranżujesz w nim w widoku panoramicznym, układając rośliny w pejzażu jak puzzle. W tym programie w kilkanaście minut stworzysz widok swojej rabaty czy całej działki. Na samym początku możesz też zdefiniować rodzaj gleby oraz strefę klimatyczną, tak aby dobór gatunków roślin był, jak najbardziej adekwatny do tego, gdzie mieszkasz. Aplikacja do projektowania ogrodu proponuje około 800 rodzajów drzew liściastych i iglastych, krzewów, pnącz, bylin oraz kwiatów. Odnalezienie konkretnego gatunku oraz wybór ułatwiają specjalne filtry. Dodatkowym plusem programu jest fakt, że wizualizacja może być zaprezentowana w 4 porach roku. GardenPuzzle działa w wersji desktopowej. Niestety, jeżeli chcesz korzystać z pełnej wersji programu, musisz wykupić licencję.

Garden Composer 3D – aplikacja wybierana przez architektów krajobrazu

Garden Composer 3D jest prostą aplikacją do projektowania przestrzeni zielonych. Ten program do aranżacji ogrodu pozwala tworzyć rzeczywiste obiekty, do dyspozycji jest również trójwymiarowy podgląd, który symuluje rzeczywisty obraz działki. W panelu użytkownika znajdziesz masę narzędzi do utworzenia nowej przestrzeni, ukształtowania terenu i jego rzeźby, a wszystko to – zgodnie z wymiarami. Program oferuje szeroką bazę roślin, budynków, ogrodzeń, podjazdów, sadzawek oraz altanki czy pergole. W aplikacji znajduje się także encyklopedia bogata w informacje na temat ponad 7500 gatunków roślin oraz 370 chorób i szkodników. Możesz też sprawdzić, jak dane rośliny będą rosły w konkretnych warunkach nasłonecznienia, nawodnienia czy rodzaju podłoża. Dodatkowym ułatwieniem jest polski interfejs.

Sprawdź też: Projektowanie ogrodu – ile kosztuje? Jak zrobić to samemu?

Virtual Garden – całkowicie darmowy program do projektowania zieleni

Jeśli nie jesteś pewien, czy zaprojektujesz ogród sam, warto zacząć od w pełni darmowego programu, na przykład Virtual Garden. Interfejs tej aplikacji jest w języku angielskim, jest on jednak bardzo intuicyjny. Plan możesz w każdej chwili zobaczyć na trójwymiarowej symulacji, a jeśli nie jesteś zadowolony z wyniku – po prostu wróć do widoku schematu i dalej edytuj swój teren. W Virtual Garden komponujesz po kolei wszystkie elementy na płaskim rzucie, upuszczając rośliny z pola wyboru na schemat ogrodu. Tak jak w przypadku innych programów do projektowania przestrzeni, tutaj również zadbano o różnorodność gatunków roślin do wyboru. Oferuje on jednak także szeroką gamę elementów małej architektury ogrodowej, jak i zestawy wypoczynkowe na taras – stoły i krzesła, wygodne fotele, altany, ławki, pergole, donice czy rzeźby.

Virtual Garden - program do projektowania ogrodu
Virtual Garden, czyli w pełni darmowy program do projektowania ogrodu

Zaprojektuj Ogród – program do projektowania ogrodów w polskiej wersji językowej 

Zaprojektuj Ogród (zaprojektuj-ogrod.pl) jest to kolejne narzędzie do projektowania ogrodów on-line o bardzo prostym interfejsie. W wersji darmowej korzystanie z programu jest niestety jednorazowe, nie ma możliwości zachowania projektów ani ich ponownego otwierania – po skorzystaniu z próbnej wersji warto jednak zastanowić się nad pełną, płatną aplikacją. W ofercie tego programu do projektowania ogrodów znajdziesz wiele roślin dobrze przygotowanych pod względem graficznym oraz elementów małej architektury, takich jak huśtawki, piaskownice, głazy czy oświetlenie ogrodowe. Sadzenie roślin jest bardzo łatwe i polega na wyborze i upuszczaniu ich w określone miejsce na siatce. Zaprojektuj Ogród, umożliwia zaimportowanie zdjęcia jako widoku przestrzeni 3D, zrób zatem zdjęcie własnego ogrodu (najlepiej z pozycji i wysokości oczu), aby uzyskać rzeczywisty obraz swojego terenu. Jedną z zalet aplikacji jest fakt, że po wykonaniu projektu możesz otrzymywać przypomnienia o niezbędnych pracach ogrodowych, które w danym czasie należy wykonać.

Wymarzony Ogród – zaplanuj swoją zieloną przestrzeń od A do Z

Wymarzony Ogród to program do projektowania ogrodu przeznaczony dla osób, które profesjonalnie lub amatorsko zajmują się planowaniem przestrzeni. Aplikacja ma możliwość edycji i podglądu zarówno w wersji dwu-, jak i trójwymiarowej. Wymarzony Ogród zawiera informacje o ponad 7000 gatunkach wraz z takimi szczegółami jak ich wielkość, wymagana wilgotność podłoża czy strefa klimatyczna. Ten program do projektowania działki posiada także możliwość wstawiania krajobrazu i zmiany jego tekstury. Zaplanowany w całości ogród oraz listę użytych w nim roślin możesz wydrukować w dowolnej skali. Wymarzony Ogród pobierzesz za darmo w wersji testowej, za pełny dostęp do wszystkich funkcji programu trzeba niestety zapłacić.

mygreenspace - program do projektowania ogrodu
MyGreenSpace, czyli sposób na zaprojektowanie ogrodu | Źródło: Konto FB MyGreenSpace

MyGreenSpace – aplikacja online do aranżacji ogrodu z asystentem rozpoznawania roślin 

Ostatnią omawianą aplikacją jest MyGreenSpace – program do projektowania ogrodów, oferujący asystenta doboru roślin, z którym prawidłowo dobierzesz te odpowiednie do swojego ogrodu. Skanujesz liść rośliny, a system automatycznie podpowie Ci, co to może być za gatunek. Ważną funkcją, jaką oferuje program MyGreenSpace, jest stymulacja wzrostu roślin, dzięki której ocenisz wygląd swojego zielonego terenu w przyszłości. Wykonasz w nim także wizualizacje 3D. Aplikacja generuje też cennik, który pozwala na bieżąco kontrolować koszt inwestycji.  Wybrane produkty znajdziesz w sklepach partnerskich MyGreenSpace.  Niestety, jak w dużej części profesjonalnych programów do projektowania ogrodu, jeśli chcesz uzyskać dostęp do pełnej wersji biblioteki, musisz wykupić dostęp. 

Sprawdź też: Płatne i darmowe programy do projektowania kuchni – sprawdź najlepsze planery kuchni online oraz do pobrania

Programy do projektowania ogrodów pozwalają stworzyć precyzyjny plan zagospodarowania zarówno roślin, jak i elementów małej architektury. Zatrudnienie specjalisty od aranżacji krajobrazu jest jednak dość kosztowne. Dzięki darmowym aplikacjom online czy też do pobrania możesz jednak wciąż cieszyć się wymarzonym terenem – opracowanym dokładnie według swojej koncepcji.

23
3

Podziel się:

Komentarze (9)

Bardzo fajny artykuł, próbowałam większości z tych programów w wersji darmowej i spokojnie dało się zaprojektować koncepcję ogrodu.

no niestety… nikt nie daje nic za darmo. Ktoś musiał poświęcić swój czas żeby zrobić taki program więc dlaczego ma oddać go za darmo? Wy tez pracujecie dla idei? Chcecie coś dobrego to sobie kupcie.
I tak dobrze , że można chociaż coś popróbować zrobić.

artykul bez sensu, bo zaden z programow nie umozliwia tak naprawde na zapoznanie sie z funkcjalnosciami. trzeba kupic licencje, autor tekstu to widac teoretyk, a teoretyk nie powinien nic nikomu polecac, bo brak mu doswiadczenia.

Niestety, programy są płatne, a kota w worku ciężko kupować. Wersja darmowa po angielsku dla lingwistów. Wersje darmowe dla nudzących się, można klikać po zdjęciach uprzednio wgranych. Swojego zdjęcia nie można wgrać, to po co projektować czyjąś posesję? Domu którego nie ma i który guzik nas dotyczy?

hmmm i dalej nie wiem 🙁 chcę sama zaprojektować swój ogród na prostym w obsłudze , nie drogim programie :/ help

Takie programy zostały polecone w tekście. Zarówno darmowe jak i niedrogie. Te darmowe są niestety mocno ograniczone, dlatego polecamy zakup pełnych wersji oprogramowania o których piszemy w tekście – to pozwoli rozwinąć skrzydła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *