teamspeak

Poradniki

15.09.2021 15:23

TeamSpeak – najlepszy komunikator dla graczy? TeamSpeak czy Discord – jak najlepiej rozmawiać ze znajomymi na serwerze?

Programy i aplikacje
11
1
0
11
1

TeamSpeak – głosowy czat dla graczy a może miejsce spotkań w sieci? Sprawdź, co oferuje internetowy komunikator i poznaj jego wszystkie możliwości! TeamSpeak vs. Discord? Która platforma lepiej nadaje się do rozmów w czasie gry online? Podpowiadamy.

TeamSpeak – co to jest?

TeamSpeak to komunikator umożliwiający rozmowy głosowe, tekstowe oraz przesyłanie plików, który powstał z myślą o graczach. Wykorzystuje technologię VoIP oferującą łączność między rozmówcami poprzez sieć internetową, co znacząco ułatwia graczom konsultowanie się i omawianie strategii rozgrywki w czasie rzeczywistym.

teamspeak
Źródło: blog.hnatyszyn.pl

Fenomenem rozmów w TeamSpeak jest możliwość utworzenia prywatnego serwera dostępnego pod sprecyzowanym adresem. Oczywiście możliwe jest także dołączenie do publicznego serwera, co jest całkiem darmowe. Niestety za utworzeniem prywatnego miejsca do rozmów często stoi płatny hosting. Pierwsze wydanie komunikatora pojawiło się w 2002 roku.

Jakie funkcje oferuje TeamSpeak?

TeamSpeak to wysoka jakość rozmów z użytkownikami. Komunikator umożliwia prowadzenie konwersacji z jednym lub wieloma graczami bez opóźnień, uzyskując przestrzenny dźwięk 360º. Adres serwera pozostaje niezmienny, dlatego, aby dołączyć do spotkania, wystarczy się ponownie zalogować. Nie musisz oczekiwać na nawiązanie połączenia, a jeśli jesteś administratorem, możesz dokonywać zmian ustawień prywatności i nadawać uprawnienia wybranym użytkownikom.

Każdy gracz może tworzyć listy aktywnych znajomych oraz osób zablokowanych. Atutem komunikatora jest również możliwość dołączenia do spotkań odbywających się na kilku kanałach jednocześnie, a także wymiana plików z pozostałymi użytkownikami konwersacji.

Funkcje Teamspeak
Źródło: forum.teamspeak.com

Interfejs komunikatora wymaga zapoznania się z obsługą podstawowych funkcji, które ukryte są pod rozwijanymi listami lub drzewem kategorii. Mimo tak wielu własności TeamSpeak jest przejrzysty, a jego estetyka przypominający aplikacje z lat 90. ma swoich wiernych fanów. Użytkownicy mogą korzystać z dostępnych motywów i zmieniać wygląd panelu, instalować funkcjonalne rozszerzenia, dodawać ikony oraz tworzyć nowe narzędzia, które ułatwią Ci korzystanie z komunikatora.

Aplikacja dysponuje praktyczną nakładką TeamSpeak, która jest efektem pracy Overflow i umożliwia szybki dostęp do ustawień podczas rozgrywki. W każdym momencie możesz regulować głośność, wyświetlać wiadomości tekstowe i sprawdzać informacje o użytkownikach kanału. Narzędzie do komunikacji obsługuje wszystkie główne platformy PC – Windows, Linux i macOS. Dostępna jest także mobilna wersja TeamSpeaka, która współpracuje z systemami Android i iOS. Z możliwości komunikatora mogą korzystać nie tylko gracze, a TeamSpeak świetnie funkcjonuje jako aplikacja biznesowa lub edukacyjna, zapewniając nieprzerwany kontakt z innymi.

Bezpieczeństwo – jak TeamSpeak szyfruje nasze wiadomości?

Nie tylko zmiana ustawień prywatności w zakresie osób, które mają dostęp do serwera, zapewnia bezpieczne korzystanie z komunikatora w sieci. To Ty decydujesz o tym, kto może wejść na utworzony przez Ciebie kanał. Aplikacja nie ma dostępu do danych pochodzących z głosowych połączeń i czatu, a Ty zachowujesz prywatność.

Kobieta rozmawia online

TeamSpeak wyróżnia się spośród innych komunikatorów systemem szyfrowania wykorzystującym zabezpieczenia klasy wojskowej. Mowa o szyfrowaniu AES-256, które korzysta z szyfru blokowego. Oznaczenie 256 odpowiada długości bitów w kluczu, a ich większa liczba świadczy o lepszej ochronie. Domeną szyfrowania AES-256 jest przekształcenie każdego znaku w kluczu 14 razy przed uzyskaniem ostatecznej formy, dlatego niemal niemożliwe jest jego złamanie, co stanowi o skuteczności bariery. TeamSpeak oferuje możliwość wykorzystania tego rodzaju szyfru na serwerach i poszczególnych kanałach poprzez oprogramowanie TeamSpeak 3.

Czy warto mieć swój serwer TeamSpeak?

Prywatny serwer na TeamSpeak umożliwi Ci granie wyłącznie z użytkownikami, którym udostępnisz jego IP, dzięki czemu w waszej rozgrywce nie przeszkodzi, żadna przypadkowa osoba lub troll. Do utworzenia własnego serwera niezbędny jest host lub urządzenie wewnętrzne o ciągłym trybie pracy, na którym możesz zainstalować oprogramowanie i otrzymać licencję dla gracza. Jeśli nie dysponujesz takimi udogodnieniami, inną opcją jest skorzystanie z płatnego hostingu.

Własny serwer
Źródło: forum.teamspeak.com

Poza kontrolowaniem tego, którzy gracze mają dostęp do Twojego serwera, możesz tworzyć kanały rozmów według własnych potrzeb. Jeśli poprzez TeamSpeak chcesz się połączyć z większą liczbą graczy, nie musisz szukać otwartego kanału dla dużej grupy, a samodzielnie stworzyć miejsce dla wieloosobowej konwersacji. Ponadto TeamSpeak umożliwia symultaniczne prowadzenie rozmów na różnych kanałach, dzięki czemu możesz mieć pełną niezależność podczas wyruszania na misje w ograniczonym składzie graczy.

TeamSpeak czy Discord – który lepszy?

Konkurencję dla TeamSpeaka od 2015 roku stanowi Discord – nowy komunikator wykorzystujący technologię VoIP, który bardzo szybko stał się jedną z najpopularniejszych aplikacji do rozmów ze znajomymi podczas rozgrywek online. Który z nich – TeamSpeak czy Discord lepiej wypada w porównaniu najlepszych komunikatorów dla graczy? W pierwszej kolejności weźmy pod lupę łatwość obsługi aplikacji.

Discord cechuje dość intuicyjny interfejs, nie musisz zakładać od razu swojego profilu, jeśli zdecydujesz się na korzystanie z poziomu strony internetowej. Pobierając aplikację, musisz jednak utworzyć własne konto. Dostęp do serwera uzyskasz, klikając w przesłany link. TeamSpeak nie oferuje możliwości korzystania ze strony internetowej, a dołączenie do grona użytkowników wymaga instalacji oprogramowania na komputerze i wielu ustawień. Taki proces może być trudniejszy dla osób, które nie dysponują rozległą wiedzą techniczną. Za wyborem Discorda przemawia również brak opłat hostingowych.

Teamspeak vs Discord
Źródło: betachat.net

TeamSpeak umożliwia komunikację między użytkownikami poprzez dołączenie do serwera, a bez tego nie da się nawiązać rozmów ze znajomymi. Discord jest połączeniem serwisu społecznościowego z serwerem, co pozwala na bezpośredni kontakt z innymi graczami.

W kwestii jakości dźwięku i zabezpieczeń zdecydowanie wygrywa TeamSpeak, choć aplikacja nie oferuje możliwości prowadzenia wideokonferencji i udostępniania ekranu innym uczestnikom, w czym przeważa Discord. Oba komunikatory mają wersję mobilną dostępną na systemy Android i iOS, ale tylko Discord oferuje połączenie się z serwerem z poziomu telefonu. Ponadto Discord utrzymuje swoje serwery w chmurze, co może gorzej oddziaływać na ciągłość rozgrywki, jednak doskonale sprawdza się wśród hobbystycznych graczy, a jego największą zaletą jest brak opłat w podstawowej wersji aplikacji.

Zobacz: Aplikacja Discord – co to jest i jak działa, czy jest bezpieczna? Serwery Discord i wszystko, co musisz wiedzieć

TeamSpeak 3 świetnie wypada przy użytkowaniu profesjonalnym i zapewnia większą kontrolę nad serwerem oraz oferuje wysokiej klasy dźwięk i szyfrowany system zabezpieczeń. To zaufany komunikator, istniejący na rynku od prawie dwóch dekad, ale decyzja należy do Ciebie! Discord czy TeamSpeak? Podziel się z nami w komentarzu, z którego komunikatora korzystasz.

Źródło obrazka głównego: twitter.com

11
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *