Poradniki

13.06.2021 12:49

Komunikator Signal – jak działa? Czy Signal jest lepszy niż Messenger i WhatsApp?

Programy i aplikacje
12
5
1
12
5

Szukasz dobrej alternatywy dla Messengera i WhatsAppa? Ciekawą propozycją może być Signal – komunikator, który stawia na prywatność. Jak działa Signal i czy warto go używać zamiast Messengera/Whatsappa?

Co to jest Signal i jak działa?

Komunikatory internetowe stanowią dziś niezwykle praktyczne narzędzia, z których korzystają miliardy ludzi na całym świecie. Dzięki łączności bezprzewodowej kontakt na odległość z bliskimi przebiega błyskawicznie. Na chwilę obecną najczęściej instalowanymi aplikacjami są Facebook Messenger i WhatsApp, lecz pod względem liczby pobrań ich wyniki starają się gonić pozostali gracze na rynku.

Coraz większą popularnością wśród użytkowników cieszy się komunikator Signal. Software ten stworzyli członkowie Signal Foundation, czyli fundacji powstałej w 2018 roku oraz pracownicy firmy Signal Messenger LLC. Podobnie do pozostałych rozwiązań dostępnych w sklepach Google Play i App Store Signal posiłkuje się połączeniem internetowym w celu wymiany wiadomości w formie tekstowej bądź głosowej, a także przesyłania plików multimedialnych.

Istnieje jednak aspekt, w którym na tle innych aplikacji należy wyróżnić Signal. Komunikator, według zapewnień producenta, gwarantuje pełną prywatność. Do rejestracji potrzebujesz numeru telefonu, natomiast wszystkie przekazywane treści są objęte szyfrowaniem end-to-end i systemem peer-to-peer. To innowacyjna technologia zapobiegająca odczytywaniu i modyfikowaniu konwersacji przez osoby trzecie. Poza tym do swojej dyspozycji masz szereg dodatkowych funkcji – na przykład ukrycie lokalizacji w rozmowach i ograniczenie liczby wyświetleń obrazów lub filmów dla odbiorcy. 

Czy Signal to naprawdę prywatny komunikator?

Zastanawiasz się, czy Signal rzeczywiście chroni Twoje dane i pozwala na bezpieczny kontakt ze znajomymi? Wszelkie obawy możesz zdecydowanie odrzucić, ponieważ ten komunikator uznaje się za najlepszy software na rynku pod względem ochrony użytkowników. Wspomniany wcześniej standard kodowania wiadomości stosowany w aplikacji skutecznie zapobiega próbom przechwycenia przesyłanego tekstu i plików multimedialnych. Ich odtajnienie odbywa się zawsze na urządzeniu adresata korespondencji, a zatem nikt obcy nie będzie mieć do niej wglądu. 

Ponadto w przeciwieństwie do narzędzi od Facebooka, optymalizacją działania Signala oraz opracowywaniem nowych rozwiązań nie zajmują się giganci technologiczni. To ogromny atut, ponieważ wielkie portale społecznościowe zazwyczaj dzielą się wrażliwymi informacjami ze swoimi partnerami biznesowymi. Tego rodzaju praktyka ma na celu dostosowanie reklam do Twoich preferencji, ale mocno ingeruje w prywatność. W przypadku Signala nie musisz martwić się o takie postępowanie.

Zobacz: Najlepsze komunikatory internetowe w 2021. Zestawienie darmowych i bezpiecznych komunikatorów

Signal kontra Messenger i WhatsApp

Czy zamiast korzystać z Messengera lub WhatsApp’a, warto pobrać i zainstalować na smartfonie aplikację Signal? Opinie użytkowników są podzielone – młodzież z reguły woli komunikator połączony z ich kontem na Facebooku, a dla starszych WhatsApp stanowi jeden z nielicznych, znanych programów. Signal cieszy się popularnością na przykład wśród ludzi, których profesje wymagają dbałości o kwestie ochrony ważnych konwersacji.

Jeśli zależy Ci na zachowaniu pełnej prywatności i chcesz bez przeszkód prowadzić konwersacje ze znajomymi, Signal wydaje się lepszą opcją niż Messenger albo WhatsApp. Szyfrowanie korespondencji cyfrowej oraz możliwość ograniczania dostępu odbiorcy do nadsyłanych plików sprawiają, że nie musisz obawiać się o bezpieczeństwo. W przypadku wymienionych dwóch komunikatorów, musisz pogodzić się z tym, że będą one zbierały wiele informacji o Tobie, wysyłając je przy tym do Facebooka.

Signal Web – czy istnieje wersja Signal na PC?

Wraz z rosnącym zainteresowaniem wśród użytkowników, autorzy Signala rozwijają program, aby zapewniać jeszcze skuteczniejszą ochronę wiadomości i zagwarantować wyższy komfort podczas korzystania z software’u. Jednym z kluczowych aspektów było wprowadzenie osobnego komunikatora na PC, co miało miejsce w 2017 roku. Desktopowa wersja produktu pozwala na prowadzenie rozmów na takich systemach jak Windows, macOS czy Linux.

Instalacja Signala na komputerze stacjonarnym lub laptopie przebiega podobnie jak w przypadku telefonów komórkowych z tą różnicą, że nie jest on dostępny w Microsoft Store bądź sklepie na MacOS. Należy bowiem pobrać odpowiedni pliki bezpośrednio z oficjalnej witryny producenta i zainstalować. Intuicyjny interfejs i połączenie z aplikacją na smartfonie daje duży komfort na co dzień.

Signal – najlepszy komunikator w Google Play i App Store?

Czy Signal to najlepszy komunikator internetowy? Jeśli brać pod uwagę kwestie dotyczące szeroko pojętej prywatności i ochrony wrażliwych danych, program ten niewątpliwie należy uznać za wzór dla pozostałych narzędzi na rynku. W systemach operacyjnych Android i iOS nie znajdziesz bezpieczniejszego środowiska cyfrowego do wymiany wiadomości ze znajomymi. Żaden inny software nie gwarantuje pełnej niezawodności we wspomnianym zakresie.

Jednak, aby ocenić Signal jako aplikację do kontaktu z bliskimi, trzeba skupić się również na aspektach związanych z komfortem użytkowania. Wiele osób narzeka, że w porównaniu do pozostałych rozwiązań mobilnych i dekstopowych Signal posiada dość ubogi zestaw ustawień, co znacznie utrudnia dopasowanie wyglądu menu do swoich potrzeb. Rzeczywiście opisana cecha stanowi kłopotliwy mankament, szczególnie w sytuacji, gdy masz spore oczekiwania, lecz wszechstronność i intuicyjność Signala są sukcesywnie poprawiane.

A zatem, czy komunikator Signal zasługuje na zainteresowanie? Z całą pewnością tak, jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie w sieci i zachowaniu prywatności. Szyfrowanie wiadomości typu end-to-end stanowi ogromny atut programu, tak samo jak poszanowania prywatności swoich użytkowników. Fakt, że rozmowy w formie cyfrowej widzisz tylko Ty i odbiorca Twoich informacji sprawia, że nie musisz martwić się o ataki cyberprzestępców. Nawet przy widocznych wadach, Signal okazuje się interesującą alternatywą dla Messengera i WhatsAppa, dlatego warto rozważyć jego wypróbowanie.

12
5

Podziel się:

Komentarze (1)

Zainstalowałam Signal i jak narazie działa bez zarzutu ,a co ciekawe wiele moich znajomych odnalazło mnie na tej aplikacji ,to myślę że wiele ludzi zaczyna z niej korzystać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *